hrad a zamok cesky krumlov ceske budejovice jihocesky kraj jizni cechy cesko

Český Krumlov, drahokam južných Čiech

Český Krumlov je skutočným UNESCO drahokamom južných Čiech. Možno to znie trochu prehnane, ale ešte nikde inde na tejto planéte som nezažil miesto s takou atmosférou, akú má toto malebné mestečko. Je to mesto, ktoré uspokojí všetky vaše zmysly. Strávili sme tu 5 dní aj s cestou, a napriek tomu sme stále nevideli všetko, čo sme vidieť chceli.

Všeobecné info

Český Krumlov sa nachádza 172 km južne od Prahy, v regióne Južné Čechy, Juhočeskom kraji, s najväčším mestom České Budějovice. Do Krumlova sme sa vybrali počas Veľkej noci. Neviem, či to bol práve najlepší nápad, pretože mesto bojuje s masovým cestovným ruchom podobne ako Praha. Preto sa pripravte síce na malebné úzke historické uličky, za to preplnené turistami z celého sveta a aby toho nebolo málo, cestu uličkami si razili aj miestne taxíky.

Český Krumlov – ako sa tam dostať?

dopravou to bolo trochu náročnejšie. Najprv som cestoval vlakom takmer 7 h z Popradu do Prahy, hlavní nádraží (13,50 eur/os.). Tu sme mali menšiu prestávku (rozumej prenocovanie, lebo ďalší rozumný spoj do Českého Krumlova by sme už nechytili). Odchod autobusu bol zo zastávky Praha, Na Knížecí (názov zastávky metra Anděl, z Florencu sa tam dostanete metrom linkou B, cestovný lístok stojí 24,00 czk/0,94 eur/os.).

Nasadli sme do autobusu a potom sme cestovali takmer 3 h do Českého Krumlova (7 eur/os.). Tam sme prišli v podvečerných hodinách, takže naším jediným programom pre tento deň bolo ubytovať sa, navštíviť infocentrum, navečerať sa a užívať si mesto. Autobusová stanica v Českom Krumlove sa nachádza asi 1 km východne od centra mesta, ale niektoré autobusy stoja aj na zastávke Český Krumlov, Špičák, ktorá sa nachádza takmer 1 km severne od centra mesta.

Český Krumlov – kde sa ubytovať?

Ubytovali sme sa v Penzióne Vodotrysk (1×2-lôžková izba s raňajkami, vlastnou kúpeľňou a internetom/4 noci/5 202 czk/192 eur/2 os.), ktorý sa nachádza asi 2 km západne od centra mesta. Inak je mestečko malé, útulné a kompaktné, takže toto bola asi najväčšia vzdialenosť, ktorú sme museli prekonať. Penzión sa nachádza v 200 rokov starom, zrekonštruovanom dome. Pred penziónom sa nachádzal neveľký rybník, z ktorého som čakal, kedy na nás vyskočí nejaký hastrman. V hlave mi stále zneli verše Vodníka od Karla Jaromíra Erbena.

Český Krumlov – kde získať info a čo je to Český Krumlov Card?

článku o Budapešti už asi viete, že si v každej destinácii beriem za povinnosť navštíviť turistické informačné centrum. To v Českom Krumlove sme navštívili aj z dôvodu kúpy Český Krumlov Card (300 czk/11,80 eur/os.). Karta vám umožňuje návštevu 5 múzeí na 1 vstupenku. My sme ju využili úplne všade. Pri každom múzeu uvediem, či tam platila karta. Taktiež som si overil, či sú všetky pamiatky, ktoré sme plánovali navštíviť otvorené a či sa náhodou nedá dostať nejakým špeciálnym spôsobom do tých, ktoré ešte nezahájili sezónu (lokalitu sme navštívili v apríli 2017, niektoré atraktivity začínajú sezónu od mája).

Bolo vidieť, že v Českom Krumlove si už zvykli na návštevníkov. Musím povedať, že počas celého nášho pobytu sme nemali jedinú negatívnu skúsenosť. V prípade akýchkoľvek problémov alebo nezrovnalostí reagovali poskytovatelia služieb maximálne profesionálne. Ako príklad uvediem reštauráciu, kde sme prvý večer jedli.

Obsluha nás nechtiac posadila ku stolu, pri ktorom sme sedieť nemali. Veľmi neradi nás ale museli presadiť k inému stolu. Nám to samozrejme nevadilo a brali sme to ako normálnu vec. O chvíľu prišiel čašník aj s dvoma „welcome drinkmi“ ako ospravedlnenie za vzniknutú situáciu. Tak! a psychologickú úroveň produktu splnili už prvý večer. Radosť cestovať! Večera mimochodom stála 700 czk/27,53 eur/2 os.

Český Krumlov – čo robiť, vidieť a navštíviť?

Prvý deň v Českom Krumlove sme obdivovali renesančné a barokové apartmány hradu a zámku, hradné múzeum, odfotili sa v Múzeu Fotoateliér Seidel, báli sa v Múzeu útrpného práva, prešli sme sa okolo záhradného ateliéru Egona Schieleho a nahliadli sme do Kostola sv. Víta.

Štátny hrad a zámok v Českom Krumlove

V 1. plný deň nášho pobytu v Českom Krumlove sme pochopiteľne navštívili najväčšiu a najznámejšiu pamiatku mesta – Štátny hrad a zámok (150 czk/5,90 eur/os.). Hrad ponúka:

  • 2 prehliadkové trasy,
  • hradné múzeum,
  • zámockú vežu,
  • zámocké barokové divadlo,
  • lapidárium,
  • galériu,
  • zámockú záhradu s letohrádkom Bellaria a otáčavým hľadiskom,
  • koniareň, sedliareň a medvediu priekopu.

1. prehliadková trasa: renesančné a barokové apartmány

Vzhľadom na to, že sme prišli tak trochu mimo sezóny, sprístupnená bola I. prehliadková trasa: renesančné a barokové apartmány. Počas prehliadky máte možnosť vidieť bohato zariadené rožmberské apartmány z čias renesancie a schwarzenberské apartmány z baroka. Prehliadku sme ukončili v tzv. Maškarnej sále s množstvom postáv uprostred maškarnej zábavy, ktoré namaľovali na steny sály vrátane svojich tieňov, vďaka čomu pôsobia ako živé.

Hradné múzeum

Po prehliadke hradu sme navštívili Hradné múzeum (Český Krumlov Card). V múzeu môžete vidieť model stredovekého hradu, gotické vitráže, portréty majiteľov, listiny, mincovňu, zbrojnicu, či retro-kino s autentickými filmovými zábermi rodiny Schwarzenbergovcov.

Múzeum Fotoateliér Seidel

Prehliadku hradu a múzea sme zakončili vynikajúcim obedom v jednej z reštaurácií (700 czk/27,53 eur/2 os.). Po obede sme navštívili Múzeum Fotoateliér Seidel (Český Krumlov Card tu platí na prehliadku múzea). Ide o autentický fotoateliér zo začiatku 20. stor. V múzeu nájdete staré fotoaparáty, zväčšovacie prístroje, či vybavenie fotokomory. K prehliadke sme si zapožičali audioguide.

Takisto sa tu môžete, tak ako my, nechať vyfotografovať v tých istých kulisách, ako zákazníci fotoateliéru v časoch prvej republiky (odporúčam pre veľký záujem rezervovať si termín vopred). Cena sa môže javiť možno trochu vysoká (820 czk/32,25 eur, cena zahŕňa portrétne fotografovanie v dobových kostýmoch v unikátnom secesnom fotoateliéri a tlač fotografií), ale ten zážitok stojí skutočne za to. Naviac si odnášate originálny suvenír z vášho pobytu v Českom Krumlove (nemám nič proti čínskym magnetkám, ale predsa …).

Múzeum útrpného práva

Počas dovolenky si asi tak, ako každý iný, rád užívam. Preto sme si urobili prestávku na poobednú lahodnú kávu s chutným koláčom a pohárom miestneho vína (147,50 czk/5,80 eur/os.). V tento deň sme ešte stihli prehliadku Múzea útrpného práva (100 czk/3,93 eur/os.). Nájdete tu skutočne stručnú históriu o mučiacich nástrojoch a technikách stredovekého mučenia. Atmosféru dopĺňajú voskové figuríny v autentickom prostredí vrát. zvukových a audiovizuálnych efektov (napr. upálenie čarodejnice, či poprava mečom).

Záhradný ateliér Egona Schieleho

Český Krumlov je taký malebný a fotogenický, že vám celkom stačí, len sa tak po ňom prechádzať a fotiť všetko, čo vás zaujme. My sme sa takýmito potulkami dostali až ku záhradnému ateliéru Egona Schieleho (otvorený počas letnej sezóny), svetoznámeho expresionistického maliara. Autor rád pobýval v tomto domčeku. Miestnych však pohoršoval a poburoval bohémskym životom a erotickým námetom kresieb, vďaka čomu ho neprijali.

Kostol sv. Víta

Poslednou zastávkou, kde sme sa zatúlali pred večerou bol Kostol sv. Víta (vstupné dobrovoľné). Neskorogotický 3-loďový chrám s úžasnou vysokou klenbou. Veža kostola dopĺňa siluetu mesta.

Prvý plný deň v Českom Krumlove sme ukončili v príjemnej talianskej reštaurácii na brehu Vltavy (900 czk/35,40 eur/2 os.) Cena bola trochu vyššia, lebo sme oslavovali moje narodeniny. 😛

Prečítajte si tiež:

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 29. 3. 2018 (1 eur = 25,425 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko