praha cechy cesko kavarna obecniho domu

Návod na prežitie v Prahe

V posledných 3 článkoch som sa zameral na všetko to, čo môžete vidieť, navštíviť a zažiť v Prahe. Dnešný článok som venoval praktickým informáciám, ktoré bezprostredne súvisia s cestovaním.

Ako sa do Prahy dostať?

Hlavné mesto Čiech Česka Praha sa nachádza v rovnomennom turistickom regióne a turistickej oblasti.

Autom

Tak ako sa hovorí, že všetky cesty vedú do Ríma, môžeme povedať, že v Česku vedú všetky cesty do Prahy. Do mesta ústi asi 10 diaľnic zo všetkých svetových strán vrátane mestského okruhu. O nedostatočnej dopravnej dostupnosti teda nemôžeme hovoriť.

Autobusom

V prípade, že budete cestovať do Prahy autobusom, môžete pricestovať na niektorú z 3 nasledujúcich zastávok: 

 • Ústřední autobusové nádraží Florenc (ÚAN Florenc; 1,6 km/19 min. pešo východne od centra mesta) v mestskej štvrti Florenc,
 • Praha, Na Knížecí (4 km/10 min. autom južne od centra) v mestskej štvrti Smíchov
 • Praha, Hlavní nádraží (1,5 km/18 min. pešo juhovýchodne od centra) v mestskej štvrti Vinohrady
 • alebo na ktorúkoľvek z ďalších autobusových zastávok (Zličín, Hradčanská, Stodulky, Letiště Václava Havla, Nádraží Holešovice, Černý most). Všetko závisí od svetovej strany, z ktorej prichádzate.

Vlakom

Ak budete cestovať do Prahy vlakom, určite prídete na niektorú z nasledujúcich vlakových staníc:

 • Praha, hlavní nádraží (1,5 km/18 min. pešo juhovýchodne od centra) v mestskej štvrti Vinohrady,
 • Praha, Masarykovo nádraží (1 km/12 min. pešo východne od centra) v Novom Meste,
 • Praha Libeň (7 km/13 min. autom severovýchodne od centra) v mestskej časti Praha 9
 • alebo na niektorú z ďalších vlakových zastávok v meste a jeho okolí (Smíchov, Holešovice, Vysočany, Vršovice, Radotín, …).

Lietadlom

Medzinárodné Letisko Václava Havla Praha (skratka podľa IATA: PRG) sa nachádza 15 km/21 min. autom západne od centra. Prvé lietadlo pristálo na letisku už v roku 1937. Z letiska sa v súčasnosti dostanete rôznymi leteckými spoločnosťami do cieľových miest celého sveta.

Ako sa po Prahe pohybovať?

Mestskú hromadnú dopravu zabezpečuje Dopravný podnik hlavného mesta Prahy. Na výber máte metro, električky, autobusy a regionálne autobusy. Podnik tiež prevádzkuje lanovú dráhu v pražskej ZOO a lanovú dráhu na Petřín. Cestovný lístok stojí od 24 czk/0,94 eur/30 min. Cestovanie pražskou MHD bolo pohodlné a praktické.

Kde získať v Prahe informácie?

Sieť turistických informačných centier (skrátene TIC) prevádzkuje Pražská informačná služba. Vo všetkých TIC poskytujú informácie o meste, majú pre návštevníkov k dispozícii propagačné materiály, predávajú suveníry, vstupenky na podujatia, či cestovné lístky na MHD. V Prahe si zvykli na zahraničných návštevníkov, preto je veľmi pravdepodobné, že aj vás oslovia po anglicky. Turistické informačné centrá nájdete na týchto miestach:

 • Staromestská radnica – otvorené celoročne,
 • Na Můstku – súčasťou TIC je zmenáreň, oddychová zóna a Wi-Fi pripojenie na internet.
 • Václavské námestie – v stánku v hornej časti námestia,
 • Letisko Václava Havla – Terminál 1 – v príletovej hale Terminálu 1,
 • Letisko Václava Havla – Terminál 2 – otvorené celoročne v príletovej hale Terminálu 2.

Kde sa v Prahe ubytovať?

Hotel Victor má veľmi dobrú polohu. Nachádza sa 1,1 km/15 min. pešo východne od pražskej hlavnej stanice; 1,2 km/17 min. pešo východne od autobusovej stanice a 2,4 km/32 min. pešo východne od Staromestského námestia.

Hotel Victor sídli v historickej budove z konca 19. storočia. Menšia rekonštrukcia a modernizácia by mu vôbec neuškodili. Personál na recepcii hovorí po anglicky, rusky, rozumie po česky, ale vôbec nie po slovensky. Priestranná 2-lôžková izba so súkromnou kúpeľňou a výhľadom na hlavnú ulicu. Staručké okná sotva mohli stlmiť hluk z ulice.

Nielenže izba nebola najčistejšia tesne po našom príchode do hotela, ale počas celého nášho pobytu ju ani raz neupratali. Veľký skromný raňajkový bufet, kde som stihol ochutnať všetky „špeciality“ už prvý deň. Parkovisko nie je k dispozícii. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet s veľmi slabým signálom. Celkovo hodnotím hotel ako veľmi priemerný.

Za jednu 2-lôžkovú izbu na 2 noci sme zaplatili 2 703 czk/106,06 eur. Cena zahŕňa 15 %-nú daň z pridanej hodnoty, mestskú daň a raňajky. V hoteli si účtovali vyššiu cenu ako tú, ktorá bola uvedená na booking.com. Vypočítali ju podľa nejakého vlastného výmenného kurzu. V hoteli môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v Prahe najesť?

Počas našej poslednej návštevy Prahy sme navštívili nasledujúce 4 reštaurácie. Tie som zoradil od najlepšej, ale nie po najhoršiu. Vo všetkých podnikoch sme sa cítili príjemne a jedlá boli veľmi chutné.

Restaurace U Pinkasů (100 m/1 min. pešo juhozápadne od Václavského námestia) bola asi najlepšou reštauráciou, v ktorej sme zatiaľ v Prahe jedli. Ochutnal som staročeskú špecialitu „Pečený bravčový vrabec s dvojfarebnou kapustou a variáciou knedlí“. Celú porciu korunovala smažená cibuľka, takže viac už moje chuťové poháriky ani potešiť nemohli. K jedlu sa samozrejme najviac hodí čapované plzenské pivo s tradíciou už od roku 1843. Pri najbližšej návšteve mesta budú moje kroky smerovať určite práve do tohto podniku. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 563 czk/22,09 eur.

Pivovarská reštaurácia U Slovanské Lípy (250 m/3 min. pešo východne od Hotela Victor) sa nachádza v mestskej štvrti Žižkov (Praha 3) . Aby som ostal verný svojej povesti „burger žrúta“, objednal som si „Pivovarský hovädzí burger so syrom, grilovanou slaninou, paradajkou a pikantnou omáčkou“. Burgery servírujú s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi a omáčkou z hrubozrnnej horčice. V reštaurácii čapujú asi 9 rôznych pív z českých pivovarov. Tie pravidelne obmieňajú, takže si tu každý milovník piva príde na svoje. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 550 czk/21,58 eur.

Pivovarský klub (300 m/4 min. pešo východne od Múzea hlavného mesta Prahy) nájdete v mestskej štvrti Karlín (Praha 8). V „klube“ pripravujú počas pracovných dní v čase obeda denné menu. Ochutnali sme „Kuracie mäso s pórom v smotanovej omáčke s dusenou ryžou“. Pred hlavným jedlom sme mali aj polievku, ale keďže som bol taký hladný a hneď sa do nej pustil, nestihol som ju pre vás odfotiť. Ani za nič na svete si nemôžem spomenúť, aká polievka to vlastne bola. Pamätám si ale, že aj v tejto reštaurácii nám veľmi chutilo a odchádzali sme poriadne najedení. Na čape mali 6 rôznych pív, ktoré podobne ako v reštaurácii vyššie pravidelne obmieňajú. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 420 czk/16,48 eur. Súčasťou reštaurácie je hádam najväčšia predajňa fľaškového piva, akú som zatiaľ videl. Kúpite tu pivo z celého sveta. Jediné, čo ľutujem je, že som nespočítal strany pivnej karty.

Lokál Dlouhááá (550 m/7 min. pešo severovýchodne od Staromestského námestia) je už asi našou pravidelnou zastávkou v pražskom Starom Meste. Tentoraz som ale vyskúšal „Vyprážaný syr, ktorý zrel 6 týždňov s domácou tatárskou omáčkou a zemiakovým šalátom“. Podobne ako v prvej reštaurácii, aj tu čapujú plzenské pivo. Odporúčam vám rezervovať si stôl vopred. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 802 czk/31,47 eur.

Kam ísť v Prahe na kávu?

Káva v secesnej Kaviarni Obecného domu (650 m/8 min. pešo východne od Staromestského námestia) bola mojím dlhoročným želaním a po poslednej návšteve mesta aj splneným snom. Nachádza sa na prízemí južného krídla. Cez veľké okná máte výhľad na oproti stojace Divadlo Hybernia. V kaviarni sa oplatí zastaviť a preniesť sa do 20. rokov 20. storočia. Svetelná fontána s reliéfom Nymfy z carrarského mramoru, mahagónový nábytok potiahnutý kožou, či výrazné svietidlá. Keby sme len vedeli, aký atraktívny výber raňajkových setov servírujú, určite by sme oželeli raňajky v hoteli a dali by sme si ich tu. Nabudúce nesmieme urobiť takú chybu! Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 170 czk/6,67 eur.

Kam ísť v Prahe na pivo?

Loď Pivovar (1 km/12 min. pešo severne od Staromestského námestia) sa nachádza ako už názov napovedá na trvalo zakotvenej lodi na brehu Vltavy. Hlavný vchod do lode je na strednú palubu (reštaurácia), z ktorej môžete vyjsť na hornú palubu (terasa) alebo sa z nej dostanete po schodoch na dolnú palubu (pivnica). V Pivnici ste už na úrovni hladiny Vltavy. V pivovare samozrejme servírujú pivo vlastnej výroby. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré pivo si máte objednať, odporúčam vám pivnú degustáciu, pri ktorej dostanete 3 stále ležiaky a 3 špeciálne pivá, ktoré pravidelne striedajú.  

S týmto návodom na prežitie v Prahe určite prežijete. Napíšte mi do komentárov vaše tipy, či už na dobré ubytovanie, jedlo, kávu alebo pivo v meste.

Užitočné linky:

1. deň v Prahe – Hradčany a Malá Strana

2. deň v Prahe – Staré Mesto

3. deň v Prahe – Nové Mesto a Vyšehrad

Oficiálny turistický portál hlavného mesta Prahy

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 26. 6. 2019 (1 eur = 25,486 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Pridaj komentár