pustevny na radhosti, moravskosliezske beskydy, valassko, radegast, vychodna morava, severna morava, cesko

Pustevny na Radhošti – miesto príbehov a zážitkov

Pustevny na Radhošti sa nachádzajú v Moravskosliezskych Beskydách. Takmer celé územie Beskýd je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Beskydy, ktorá je najväčšou v Česku. Rozprestiera sa na území dvoch turistických regiónov – Severná Morava a SliezskoVýchodná Morava a na území dvoch turistických oblastí – Beskydy-ValašskoValašsko.

Ako sa na Pustevny na Radhošti dostať?

Pustevny na Radhošti sa nachádzajú 42 km/48 min. autom juhovýchodne od Kopřivnice. Autom sa tam dostanete naokolo z valašskej obce Prostřední Bečva v Zlínskom kraji, ku ktorej patria. Vášho tátoša zaparkujete na platenom parkovisku priamo na Pustevnách. Ďalšie platené parkovisko sa nachádza oproti hotelu Ráztoka v Trojanoviciach pri dolnej stanici lanovky (60 czk/2,32 eur/deň).

Autobusom

Autobusom sa dostanete na Pustevny na Radhošti dvojakým spôsobom – autobusom až do cieľového miesta alebo autobusom do obce Trojanovice a potom lanovkou na Pustevny.

Alternatíva č. 1

Autobusové zastávky na Pustevnách sa nazývajú Prostřední Bečva, Pustevny konečná a Prostřední Bečva, Pustevny rozc. Skal. Na obidve zastávky ale premávajú len 3 autobusy denne tam aj naspäť. Vždy musíte prestúpiť, či už vo Frenštáte pod Radhoštěm alebo v Rožnove pod Radhoštěm. Cesta má dĺžku 41-50 km, trvá 1 h 53 min.-2 h 38 min. a cestovný lístok stojí 71-91 czk/2,75-3,52 eur/os. Priznám sa, že o tejto možnosti som pred naším príchodom na Pustevny ani nevedel, ale pravdepodobne by som ju ani nevyužil.

Alternatíva č. 2

Flexibilnejšia sa mi javí druhá možnosť – autobusom do Trojanovíc a potom lanovkou na Pustevny na Radhošti. Verte mi, že budete mať o zážitok viac. Dolná stanica lanovky sa nachádza 550 m/9 min. pešo južne od zastávky Trojanovice, restaurace Ráztoka. Preto som nasledujúce autobusové spojenia hľadal práve na túto zastávku. Nám sa v sobotu ráno podarilo natrafiť na priamy autobus (25 km/35 min./36 czk/1,39 eur/os.).

Väčšinou ale musíte prestúpiť na zastávke Frenštát pod Radhoštěm, u škol alebo na zastávke Frenštát pod Radhoštěm, železničná stanica. Cesta vám potom zaberie 38 min.-1 h 24 min., čo je neporovnateľný rozdiel s 1. možnosťou. Cestovný lístok na autobus stojí 40-54 czk/1,55-2,09 eur/os. Spiatočný lístok na lanovku stojí 180 czk/6,97 eur/os. (jednosmerný lístok stojí 160 czk/6,19 eur/os.).

Vlakom

Trojanoviciach ani v obci Prostřední Bečva sa nenachádza železnica, takže vlakom sa tam nedostanete. Najbližšia železničná stanica je vo Frenštáte pod Radhoštěm, resp. v Rožnove pod Radhoštěm, kam sa priamo z Kopřivnice tiež nedostanete, takže voľba autobusu je jednoznačne jasná.

Ak by ste predsa len chceli ísť aspoň časť cesty vlakom, najideálnejšie je ísť vlakom na trase KopřivniceVeřoviceFrenštát pod Radhoštěm a potom autobusom z autobusovej zastávky Frenštát pod Radhoštěm, žel. st.Trojanovice, rest. Ráztoka (22 km/51 min.-1 h 42 min./51 czk/1,97 eur/os.) alebo vlakom KopřivniceVeřovice a potom autobusom Veřovice, žel. st.Frenštát pod Radhoštěm, žel. st.Trojanovice, rest. Ráztoka (23 km/1 h 7 min./60 czk/2,32 eur/os.).

Čo robiť, vidieť a navštíviť v lokalite Pustevny na Radhošti?

Pustevny na Radhošti (1 018 m n. m.) sú významným a rozvinutým strediskom cestovného ruchu. V lete sú vhodným východiskovým bodom na turistiku po okolitých kopcoch, cykloturistiku a letné športy. V zime sú zasa vyhľadávaným lyžiarskym strediskom.

Výlet lanovkou

Dvojsedačkovú lanovú dráhu postavili už v roku 1940. Údajne to bola 1.! sedačková lanovka v Európe. Lanovka bola medzitým dvakrát demontovaná a nanovo postavená. Tá súčasná je už tretia v poradí a pochádza z 80. rokov 20. stor. Jej výrobcom je slovenská firma Tatralift, a. s. (predtým Tatrapoma) z Kežmarku. Za necelých 11 min. v nej prekonáte vzdialenosť 1 637 m a výškový rozdiel 398 m. Ide o otvorenú lanovku, z ktorej si naplno môžete užívať výhľady na okolitú prírodu, zhlboka sa nadýchať čerstvého vzduchu a vône lesa a započúvať sa do šumu lístia a spevu vtákov. Spiatočný lístok stojí 180 czk/6,97 eur/os.

Maměnka a Libušín – pastva pre oči

Hádam najkrajšími budovami nielen na Pustevnách na Radhošti, či vo Valašsku, sú drevené stavby – Maměnka a Libušín. Stavby v štýle „ľudovej secesie“ navrhol slovenský architekt Dušan Jurkovič na konci 19. stor. Architekt čerpal inšpiráciu predovšetkým vo valašskej, ale aj kysuckej tradícii a ľudových staviteľských vzoroch. Maměnka slúži ako horský hotel. V Libušíne sa nachádzala jedáleň, do ktorej sa zmestilo až 100 hostí. Útulňa Libušín 3. marca 2014 vyhorela a v súčasnosti prebieha jej rekonštrukcia.

Navštívte tiež Jurkovičovu rozhľadňu v Rožnove pod Radhoštěm

Cyrilka – výhľad všade, kam sa pozrieš

Dušan Samuel Jurkovič navrhol aj malú drevenú zvoničku neďaleko chaty Šumná. Krásny výhľad na Pustevny sa vám naskytne z vyhliadkového altánu Cyrilka po ceste na Radhošť.

Cestu na Radhošť stráži Radegast

Presne v polovici cesty na Radhošť budete prechádzať okolo mohutnej kamennej sochy hrdého slovanského boha úrody, slnka a hojnosti Radegasta (1 105 m n. m.). Radegast má mužské telo s tvárou leva, na hlave má býčiu prilbu s rohmi, v pravej ruke drží roh hojnosti, zatiaľ čo v ľavej sekeru. Pre drsné klimatické podmienky v Beskydách sa v súčasnosti nachádza na svojom pôvodnom mieste len replika sochy. Originálna socha sa nachádza vo vstupnej hale radnice vo Frenštáte pod Radhoštěm.

Mystická hora Radhošť

Valašská hora Radhošť (1 129  m n. m.) je už od nepamäti posvätnou horou starých Slovanov. Viaže sa k nej plno povestí, v ktorých vystupuje pohanský boh Radegast. Na konci jari tu starí Slovania oslavovali letný slnovrat, údajne ešte v čase šírenia kresťanstva. Na hore sa nachádza kaplnka sv. Cyrila a Metoda, súsošie vierozvestcov a kríž.

Pohania vs. kresťania

Kaplnka sv. Cyrila a Metoda je najvyššie položeným chrámom v Česku. Kamennú kaplnku obložili šindľom, takže pôsobí, akoby bola celá z dreva. Každoročne na začiatku júla (5.-6. júla) sa tu konajú cyrilo-metodské púte. Z hory uvidíte na Moravskosliezske Beskydy, Valašsko, Jeseníky, ale i na Veľkú a Malú Fatru či dokonca na Západné Tatry na Slovensku.

Podľa legendy nechali solúnski bratia Konštantín a Metod pôvodnú zlatú sochu boha Radegasta na Radhošti strhnúť, keď túto mystickú horu navštívili po svojom pobyte na Veľkej Morave.

Radhošť sa nachádza 4 km; stúpanie 146 m; klesanie 55 m; 57 min. pešo západne od hornej stanice lanovky na Pustevnách. Vedie tade široký turistický chodník s modrou značkou. Súčasťou trasy je tiež Náučný chodník Radegast, ktorý má 9 zastavení. Túra, či lepšie povedané prechádzka je krátka a nenáročná, preto sa pripravte na väčší počet návštevníkov, ich deti a psov.

Kde sa v lokalite Pustevny na Radhošti najesť?

Koliba Valaška je tradičná drevená valašská koliba nachádzajúca sa na Pustevnách. Interiér koliby je celý z dreva, od podlahy až po strop. V jedálni sa nachádza mohutná kamenná pec. Musíme tu prísť aj v zime, keď oheň v krbe dotvorí atmosféru a vy si užijete to sálajúce teplo z pece počas treskúcej zimy v Beskydách. Ako inak, ochutnal som tu slovenské bryndzové halušky, pretože ma veľmi zaujímalo, ako ich pripravujú u našich susedov. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 500 czk/19,36 eur.

Okrem reštaurácií tu nájdete plno bufetov, stánkov a občerstvení, kde môžete nabrať sily pred túrou alebo po nej. Ceny niektorých tovarov:

  • slivovica 40 czk/1,55 eur/0,04 l
  • pivo 38 czk/1,47 eur/0,5 l
  • viedenská káva 54 czk/2,09 eur
  • valašský frgál 155 czk/6 eur/štyri rôzne štvrte
  • trdelník 55 czk/2,13 eur/1 ks

Na Pustevnách na Radhošti som tiež prvýkrát v živote ochutnal Žihadlo. Ide o medový likér s liečivými bylinkami, ktorý vás príjemne „bodne“ zvnútra (0,04 l/35 czk/1,35 eur).

Výlet na Pustevny v sebe zahŕňa takmer všetko – či už oddych v prírode Moravskosliezskych Beskýd, históriu v podobe Jurkovičkových stavieb, skvelé jedlo z Valašska, zážitok z cesty lanovkou alebo príbehy viažuce sa k hore RadhošťRadegastovi.

Prečítajte si tiež:

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 25. 10. 2018 (1 eur = 25,833 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Comments

  1. Na Radhošť mě poprvé v životě zavedl otec v r. 1957, kdy mi bylo 9 let…Chodím tam i několikrát ročně doteď…
    Při návštěvě kapličky lze uvnitř zakoupit publikaci “ Až na vrchol Radhoště“ / Drápala, Sobotka, Hambálek, Bajer/,posledně jsem ji tam ještě viděl…

    1. Dobrý deň p. Pepa Halamíček, ďakujem Vám veľmi pekne za Váš príspevok. Ja som bol na Pustevnách zatiaľ len raz, ale viem, že to nebolo naposledy. Získali si aj mňa. Ďakujem za tip na publikáciu. 🙂

Comments are closed.