drevene mestecko valasske muzeum v prirode roznov pod radhostem

Rožnov pod Radhoštěm – Život našich predkov

I keď som sa počas môjho pobytu v Česku zameral predovšetkým na Severnú Moravu, navštívil som aj miesto, ktoré sa už niekde zvykne uvádzať ako súčasť Východnej Moravy. Závisí od toho, ktorú regionalizáciu cestovného ruchu Česka beriete do úvahy. To mesto sa nazýva Rožnov pod Radhoštěm.

Ako som už spomenul, Rožnov pod Radhoštěm sa nachádza v regióne Východná Morava a turistickej oblasti Valašsko. Pojem Valašsko si môžete spájať predovšetkým s historickým regiónom v Rumunsku, odkiaľ aj prišli Valasi na územie Východnej Moravy. ValašskoRumunsku plánujem navštíviť na budúci rok, takže na praktické informácie, dojmy a pojmy si ešte budete musieť trochu počkať.

Keď sa povie Valasi, prvé, čo mi príde na um, je rozprávka Pásli ovce Valasi o dvoch pastieroch Maťkovi a Kubkovi, ktorú som sledoval ako malé dieťa.

Ako sa tam dostať?

Východzím bodom pre naše výlety na SevernejVýchodnej Morave bolo mesto Kopřivnice. Rožnov pod Radhoštěm je od nej vzdialený 32 km južne. Cesta autobusom trvá asi 1 h 24 min. s jedným prestupom vo Frenštáte pod Radhoštěm (56 czk/2,19 eur/os.). Tam sme mali takmer pol hodiny čas, ktorý sme využili na menšiu kávovú prestávku (33 czk/1,29 eur/espresso).

Ako žili naši predkovia?

Prečo sme ale do toho Rožnova pod Radhoštěm vlastne vôbec cestovali? V meste sa nachádza jeden z najstaršíchnajrozsiahlejších skanzenov strednej Európy – Valašské múzeum v prírode. Ak plánujete navštíviť skanzen, odporúčam Vám vystúpiť na zastávke Rožnov pod Radhoštěm, reštaurácia U eroplánu, alebo Rožnov pod Radhoštěm, Loana. Od autobusovej zastávky to už máte ku skanzenu max. 10 min. pešo.

Skanzen pozostáva z 3 samostatných areálov: Dreveného mestečka, Mlynskej doliny (ha ha 😀 ako u nás v Bratislave) a Valašskej dediny. Múzeum má tiež pod správou súbor budov na Pustevnách.

My sme počas našej návštevy navštívili dva areály: Mlynskú dolinu (80 czk/3,13 eur/os.) a Drevené mestečko (80 czk/3,13 eur/os.). V Mlynskej doline nájdete súbor funkčných technických stavieb (napr. mlyn, kováčska dielňa, hámor, píla, …), ktoré sú takmer všetky na vodný pohon. Prehliadku absolvujete so sprievodcom a trvá 60 min.

Drevené mestečko je najstarším (1925) a najnavštevovanejším areálom skanzenu. Dokumentuje spôsob života v malom meste na prelome storočí. Nájdete tu kostol, radnicu, meštiansky dom, nejednu krčmu, či viaceré stodoly. Areál si prechádzate sami a prehliadka trvá asi 45 min.

Odkaz Dušana Jurkoviča

Po prehliadke skanzenu som si ako nadšenec (nielen) Jurkovičovej architektúry nemohol nechať ujsť výstup na Jurkovičovu rozhľadňu (30 czk/1,17 eur/os.). Dostanete sa tam do 30 min., pripravte sa na menšie stúpanie do kopca. Dušan Samo Jurkovič bol významným slovenským architektom, ktorého diela môžeme obdivovať na SlovenskuČesku (Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Spolkový dom v Skalici, lanová dráha z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít, kúpele Luhačovice a mnohé ďalšie).

Kde jesť a piť?

Po prehliadkach si to už jednoznačne žiadalo nejaký obed. Ten sme si dali v skrytej reštaurácii U Jasana (400 czk/15,66 eur/2 os.) takmer na opačnej strane mestečka (3 km/34 min. od rozhľadne). Jedlo bolo veľmi chutné, čapujú tu dokonca slovenské pivo a obsluha bola príjemná. Odísť z Rožnova pod Radhoštěm a neochutnať pivo miestnej výroby v Rožnovskom pivovare by bol asi hriech. Za dva dve pivá sme zaplatili 80 czk/3,13 eur. Škoda len toho nevyužitého potenciálu.

Rožnov pod Radhoštěm je rozvinutým strediskom cestovného ruchu. Valašské múzeum v prírode ma zaujalo natoľko, že sa tam chcem ešte určite vrátiť a navštíviť aj poslednú tretiu expozíciu – Valašskú dedinu. A nesmiem zabudnúť na Pustevny.

Užitočné linky:

Cestovné poriadky v Česku

Valašské múzeum v prírode

Jurkovičova rozhľadňa

Rožnov pod Radhoštěm – turistický web

Pustevny – oficiálna stránka

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 16. 5. 2018 (1 eur = 25,545 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko