drevene mestecko valasske muzeum v prirode roznov pod radhostem

Rožnov pod Radhoštěm – Život našich predkov

I keď som sa počas môjho pobytu v Česku zameral predovšetkým na Severnú Moravu, navštívil som aj miesto, ktoré sa už niekde zvykne uvádzať ako súčasť Východnej Moravy. Závisí od toho, ktorú regionalizáciu cestovného ruchu Česka beriete do úvahy. To mesto sa nazýva Rožnov pod Radhoštěm.

Ako som už spomenul, Rožnov pod Radhoštěm sa nachádza v regióne Východná Morava a turistickej oblasti Valašsko. Pojem Valašsko si môžete spájať predovšetkým s historickým regiónom v Rumunsku, odkiaľ aj prišli Valasi na územie Východnej Moravy. Západnú časť rumunského Valašska som navštívil vo februári 2020. Môžete si o ňom prečítať v článkoch Târgu Jiu, Drobeta-Turnu Severin, Craiova a Râmnicu Vâlcea.

Keď sa povie Valasi, prvé, čo mi príde na um, je rozprávka Pásli ovce Valasi o dvoch pastieroch Maťkovi a Kubkovi, ktorú som sledoval ako malé dieťa.

Ako sa do mesta Rožnov pod Radhoštěm dostať?

Východzím bodom pre naše výlety na SevernejVýchodnej Morave bolo mesto Kopřivnice. Rožnov pod Radhoštěm je od nej vzdialený 32 km južne. Cesta autobusom trvá asi 1 h 24 min. s jedným prestupom vo Frenštáte pod Radhoštěm (56 czk/2,19 eur/os.). Tam sme mali takmer pol hodiny čas, ktorý sme využili na menší coffee break (33 czk/1,29 eur/espresso).

Čo v meste Rožnov pod Radhoštěm robiť, vidieť a navštíviť?

V Rožnove pod Radhoštěm sme navštívili skanzen Valašské múzeum v prírode a vyhliadkovú vežu Jurkovičovu rozhľadňu.

Valašské múzeum v prírode

V meste sa nachádza jeden z najstaršíchnajrozsiahlejších skanzenov strednej Európy – Valašské múzeum v prírode. Ak plánujete navštíviť skanzen, odporúčam vám vystúpiť na zastávke Rožnov pod Radhoštěm, reštaurácia U eroplánu, alebo Rožnov pod Radhoštěm, Loana. Od autobusovej zastávky to už máte ku skanzenu max. 10 min. pešo.

Skanzen pozostáva z 3 samostatných areálov: Dreveného mestečka, Mlynskej doliny (ha ha 😀 ako u nás v Bratislave) a Valašskej dediny. Múzeum má tiež pod správou súbor budov na Pustevnách.

My sme počas našej prvej návštevy navštívili dva areály: Mlynskú dolinu (80 czk/3,13 eur/os.) a Drevené mestečko (80 czk/3,13 eur/os.). V Mlynskej doline nájdete súbor funkčných technických stavieb (napr. mlyn, kováčska dielňa, hámor, píla, …), ktoré sú takmer všetky na vodný pohon. Prehliadku absolvujete so sprievodcom a trvá 60 min.

Drevené mestečko je najstarším (1925) a najnavštevovanejším areálom skanzenu. Dokumentuje spôsob života v malom meste na prelome storočí. Nájdete tu kostol, radnicu, meštiansky dom, nejednu krčmu, či viaceré stodoly. Areál si prechádzate sami a prehliadka trvá asi 45 min. Drevené mestečko vám odporúčam navštíviť počas folklórnych slavností.

Jurkovičova rozhľadňa – odkaz Dušana Jurkoviča

Po prehliadke skanzenu som si ako nadšenec (nielen) Jurkovičovej architektúry nemohol nechať ujsť výstup na Jurkovičovu rozhľadňu (30 czk/1,17 eur/os.). Dostanete sa tam do 30 min., pripravte sa na menšie stúpanie do kopca. Dušan Samo Jurkovič bol významným slovenským architektom, ktorého diela môžeme obdivovať na SlovenskuČesku (Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Spolkový dom v Skalici, lanová dráha z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít, kúpele Luhačovice a mnohé ďalšie).

Kde sa v meste Rožnov pod Radhoštěm najesť?

Po prehliadkach si to už jednoznačne žiadalo nejaký obed. Ten sme si dali v skrytej reštaurácii U Jasana (400 czk/15,66 eur/2 os.) takmer na opačnej strane mestečka (3 km/34 min. od rozhľadne). Jedlo bolo veľmi chutné, čapujú tu dokonca slovenské pivo a obsluha bola príjemná. Odísť z Rožnova pod Radhoštěm a neochutnať pivo miestnej výroby v Rožnovskom pivovare by bol asi hriech. Za dva dve pivá sme zaplatili 80 czk/3,13 eur.

Rožnov pod Radhoštěm je rozvinutým strediskom cestovného ruchu. Samotné mestečko a skanzen Valašské múzeum v prírode sme navštívili opäť počas folklórnych slávností, o ktorých som napísal v článku Mexiko v Rožnove. A nesmiem zabudnúť na Pustevny v lete ani v zime.

Užitočné linky:

Valašské múzeum v prírode

Jurkovičova rozhľadňa

Pustevny – oficiálna stránka

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 16. 5. 2018 (1 eur = 25,545 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko