stramberk stramberska truba severna morava cesko

Štramberk – mestečko perníkových uší

V pondelok zvyknú byť múzeá, galérie a iné atraktivity väčšinou zatvorené. Jedno miesto nás ale nesklamalo. Reč je o moravskom Štramberku. Naším východiskovým bodom bolo opäť mesto Kopřivnice.

Ako sa tam dostať?

Štramberk, alebo tiež „moravský Betlehem“, je vzdialený 3,3 km juhozápadne od Kopřivnice. Keďže tá vzdialenosť nie je taká strašná, vybrali sme sa tam pešo (45 min.; stúpanie 123 m; klesanie 24 m). Po ceste obídete Bielu horu (o tej neskôr), ktorá sa týči medzi obidvomi mestami, buď z jednej alebo druhej strany. Podobne ako pri ceste na hrad Hukvaldy si dávajte pozor, pretože časť trasy vedie po hlavnej ceste. Asi v polovici cesty ale odbočíte do záhradkárskej osady a pred vami je už len príjemná prechádzka lesom.

Tesne pred cieľom vás už z diaľky víta typická dominanta Štramberka a jediný pozostatok pôvodného hradu – Štramberská trúba. Keďže mám rád rozhľadne a vyhliadkové veže, pochopiteľne naše prvé kroky smerovali do jej útrob.

Posledný svedok starých čias

Štramberská trúba (40 czk/1,55 eur/os.) nie je nič pre ľudí s fóbiou z výšok. Musíte iba zdolať 166 schodov, avšak popri stúpaní nahor sa môžete zastaviť pri niektorej z informačných tabúľ o histórii veže. V cieli sa vám naskytne krásny výhľad na okolitú krajinu. Hore sa tiež pripravte na mierny prievan. Musel som si riadne dávať pozor, aby mi telefón pri fotení „nevyfúkol“ vietor. Taktiež na niektorých miestach v podlahe sú menšie diery a pod nimi niekoľko metrov vzduchu. Týmto vás ale určite nechcem odradiť od návštevy. Bude to pre vás taký menší adrenalínový zážitok.

Mestečko ako z rozprávky

Samotné mestečko Štramberk je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Vkročte do niektorej z kľukatých úzkych uličiek, ktoré lemujú zrubové chalúpky a hneď sa budete cítiť ako v nejakej rozprávke.

Prehliadkou veže sme ale poznávanie histórie neukončili. Na pláne sme mali ešte historicko-archeologické múzeum Šipka. Nevedeli sme presne, kde sa nachádza, tak sme sa išli spýtať do mestského informačného centra. Tam nám povedali, že múzeum je, žiaľ, ešte stále zatvorené (nie, pondelok nebol dôvodom, múzeum čoskoro plánujú otvoriť).

A tak sme sa vybrali na menšiu prechádzku do Národného sadu. V ňom, okrem búst významných českých osobností, nájdete aj niečo tajomnejšie. Je to jaskyňa Šipka – významné archeologické nálezisko čeľuste neandertálskeho dieťaťa a ďalších, hlavne zvieracích kostí.

V mestečku sa nachádzajú ešte ďalšie 3 atraktivity:

  • Múzeum Zdeňka Buriana,
  • Panoptikum s múzeom bábok
  • a Aqua Terra.

Múzeum Zdeňka Buriana (50 czk/1,94 eur/os.) sa nachádza priamo na námestí v západnej časti zástavby. Zdeněk Burian, rodák zo Štramberka, bol svetovo uznávaný maliar praveku. Inšpiráciou mu bola práve spomínaná jaskyňa Šipka. V Panoptiku sa nachádza expozícia figurín významných historických osobností mestečka a múzeum bábok. V Aqua Terre nájdete zas celoročnú výstavu terárijných a akváriových zvierat.

Kde sa najesť?

Pizzeria Piccolo sa nachádza ani nie 100 m/1 min. pešo južne od Námestia. Odkedy sme pizzeriu navštívili prvýkrát, stala sa našou pravidelnou zastávkou na doplnenie síl po prechádzke Štramberkom. Pizza ako v pravej talianskej pizzerii. Tenučké cesto, bohaté obloženie, nadýchané chrumkavé okraje, ktoré (našťastie) nepotierajú cesnakovým olejom ako v iných reštauráciách. Reštaurácia prešla rekonštrukciou a navštívili sme ju v prvý deň znovuotvorenia. To, že reštaurácia praskala vo švíkoch, sa ale nijak neprejavilo na rýchlosti obsluhy alebo kvalite objednávky. Ku obedu odporúčam pohár vína Moscato a po obede šálku espressa. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 550 czk/21,32 eur.

Obed (520 czk/20,16 eur/2 os.) sme si dali v Mestskom pivovare Štramberk. Jedlo super, pivo super, na obsluhu si trošku počkáte. To je ale pochopiteľné pri plnej prevádzke v čase obeda.

„Príbeh predáva produkt.“

Neviem, či by ma odrezané uši kresťanov presvedčili o kúpe miestnej špeciality, ale keď som raz ochutnal Štramberské uši, už sa ich neviem dojesť. Túto sladkú pochúťku, ktorou vonia celé mestečko, kúpite v takmer každom druhom štramberskom dome. Štramberské uši (28 czk/1,09 eur/1 balenie – 10 ks), ako sa výrobok volá, sa môžu vyrábať len tu a je to dokonca prvá potravina s ochrannou známkou v Česku.

Ako to s tými Tatármi vlastne bolo?

„V roku 1241 táborilo pod štramberským vrchom Kotouč tatárske vojsko. Tatári plienili všetko, čo im prišlo do cesty. Nešťastní ľudia sa modlili k Bohu, aby vojská pohanov odtiahli domov. Jeden večer sa z neba ozvalo silné hrmenie. Strhla sa mohutná búrka a silný dážď, ktorý naplnil potoky. Voda sa vyvalila na povrch a odniesla Tatárov ďaleko preč. V miestach, kde táborili, potom ľudia nachádzali obrovské vrecia plné nasolených ľudských uší. Tie Tatári pri svojich ťaženiach odrezávali kresťanom. Potom ich posielali svojmu chánovi ako dôkaz dobytých území. Od tej doby sa v Štramberku pečú uši z perníka ako pripomienka dávnych udalostí.“

Rozhľadňa ako DNA

Atraktivita, ktorá bolo taktiež v pondelok otvorená, bola rozhľadna na Bielej Hore. Rozhľadňa (25 czk/0,97 eur/1 os.) sa týči do výšky až 43 m (vyhliadka je vo výške 26 m). I keď je takmer celá ukrytá medzi stromami, z jej vrcholu dovidíte nielen na Beskydy na jednej strane, ale aj na Jeseníky na druhej strane. Zaujímavosťou je, že svojím špirálovitým tvarom pripomína DNA. Namiesto vstupenky dostanete pohľadnicu pri príležitosti 70. výročia povýšenia Kopřivnice na mesto. Takže z Vašej návštevy rozhľadne bude mať niečo aj rodina doma na Slovensku.

S tým značením na Bielu horu a z nej to bolo opäť trochu problematickejšie, ale priznajme si, tá hora zas nie je taká veľká, aby sa tam človek stratil. Len nám sa podarilo vyjsť na opačnej strane lesa ako sme plánovali. Aj to sa občas stáva. 🙂

Užitočné linky:

Cestovné poriadky v Česku

Štramberk

Lašská brána Beskýd

Turistická oblasť Beskydy-Valašsko

Turistický Región Severní Morava a Slezsko

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 31. 5. 2018 (1 eur = 25,797 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Pridaj komentár