archeologicka lokalita palac malia minojci kreta grecko

Malia – keď hľadáte autentickú Krétu

Palác v Knóssose nie je jediným minojským palácom na Kréte. V priebehu storočí archeológovia vykopali viaceré paláce. A niektoré možno ešte len čakajú na svoje objavenie. Dnes so mnou navštívite palác v meste Malia.

Ako sa do mesta Malia dostať?

Malia sa nachádza v regióne Iraklio v centrálnej časti Kréty pri jej severnom pobreží.

Autom

Malia sa nachádza 11 km/20 min. autom juhovýchodne od nášho východiskového bodu Anissaras a 35 km/32 min. autom východne od Iraklionu.

Autobusom

Už v predošlom článku o Iraklione som spomínal, ako je to s cestovaním autobusom na Kréte. Kým po ceste do Iraklionu z Anissaras čísla autobusových zastávok zostupovali, do mesta Malia sme cestovali na východ a čísla zastávok teda rástli. Anissaras má zastávku s číslom 18. Centrum Malie nesie číslo 33 a archeologická lokalita palác Malia zasa 36. Cestovný lístok stál 1,90 eur/os.

Čo v meste Malia robiť, vidieť a navštíviť?

Mestečko Malia patrí medzi vyhľadávané turistické strediská najmä medzi mladými ľuďmi. V samotnom mestečku toho okrem hotelov, reštaurácií, barov, diskoték a pláží asi veľa nenájdete. Ale 3 km/5 min. autom severovýchodne od centra mesta sa rozprestiera archeologická lokalita palác Malia. Minojský palác v Malii je asi tretí najznámejší palác po tých v KnóssosePhaistose.

Trochu histórie

Palác v meste Malia vznikol niekedy okolo roku 1 900 pred naším letopočtom (p. n. l.). Asi o 200 rokov neskôr palác zničilo zemetrasenie. Na jeho základoch vznikol nový palác, ktorý v polovici 15. stor. p. n. l. buď zničilo zemetrasenie po výbuchu sopky na ostrove Thera (Santorini) alebo palác vypálili do základov Mykénčania.

V roku 1915 začal Joseph Chatzidakis skúšobný výkop, pri ktorom odhalil južnú polovicu západného krídla paláca a hrobky pri mori. Vo vykopávkach od roku 1921 až dodnes s menšími prestávkami pokračuje Francúzska archeologická škola v Aténach. Predmety, ktoré tu našli, vystavujú podobne ako tie z ostatných palácov v Archeologickom múzeu Iraklio. Niektoré predmety z lokality Malia tiež vystavujú v Archeologickom múzeu v Agios Nikolaos (30 km/30 min. autom juhovýchodne od lokality).

Prechádzka archeologickou lokalitou palácom Malia

Archeologickú lokalitu môžeme rozdeliť na niekoľko menších častí. Najväčšiu časť tvorí palác s ústredným nádvorím. Severne od paláca sa nachádza „Agora“ s kryptou. V severozápadnej časti lokality nájdete štvrť Δ (Delta), štvrť Μ (Mu) a štvrť Ν (Nu). Východne od paláca je ešte štvrť Ζ (Zeta), ktorá spolu so štvrťou Δ neboli v čase našej návštevy prístupné návštevníkom. V štvrti M sa našli remeselnícke dielne, medzi inými kováčska a hrnčiarska. Štvrť N predstavuje cintorín z obdobia prvého paláca neďaleko severného pobrežia mora. Práve v tejto štvrti našli slávny prívesok zlatých včiel, ktorý je vystavený v Archeologickom múzeu Iraklio.

Napriek tomu, že sme neprišli hneď po otvorení areálu, návštevníkmi sa to tu tak nehemžilo ako v Knóssose. Nechcem preháňať, ale všetkých návštevníkov by ste ešte aj v čase obeda spočítali na prstoch dvoch rúk. Žiadne tlačiace sa davy, žiadni otravní návštevníci, len vy a staroveký palác. A samozrejme sem-tam nejaký zatúlaný návštevník.

Štvrť M a „Agora“ s kryptou

Po zaplatení vstupného a vstúpení do lokality najprv navštívite výstavné priestory. Tvoria ju 3 miestnosti, v ktorých vám nákresy, fotografie a modely pomôžu lepšie si predstaviť, ako to tu asi vyzeralo v období najväčšieho rozkvetu. Potom už nasleduje prehliadka samotného areálu, ktorá nemá pevne stanovenú trasu. Môžete sa len tak túlať areálom. Prehliadku sme začali v obytnej štvrti M s remeselníckymi dielňami. Štvrť pochádza z obdobia prvého paláca. Po ceste do paláca ešte budete prechádzať okolo tzv. „Agory“ s kryptou.

Palác

Keď prichádzate do paláca severným vchodom, po pravej strane môžete vidieť severozápadný sektor, taktiež pozostatok prvého paláca. Naľavo sú remeselnícke dielnemenšie sklady. Vstupujete na severné nádvorie so šikmo postavenou budovou, ktorú mohli Mykénčania využívať ako svätyňu. Ďalej napravo sa nachádzala recepčná sálaočistný bazén na rituálnu očistu.

Prechádzame okolo hypostylnej siene so 6 stĺpmi, ktorá predstavuje severnú časť zástavby ústredného nádvoria. Keďže sa tu našlo veľa ozdobnej keramiky, predpokladá sa, že práve v týchto priestoroch sa nachádzala banketová sála. Okná banketovej sály smerovali na ústredné nádvorie paláca, ktoré má obdivuhodných 48 m na dĺžku a 22 m na šírku. V strede nádvoria sa pravdepodobne nachádzal oltár, kde obetovali zvieratá. V oltárnej jame sa našli viaceré zvieracie kosti.

západnom krídle boli údajne najvýznamnejšie sály paláca. Nájdete tu stĺpovú hrobku s 2 stĺpmi a tzv. „Loggiu“, ktorá sa mohla využívať pri slávnostných príležitostiach. Hneď vedľa môžete vystúpiť po 11 schodoch. Tu sa malo nachádzať veľké schodisko do ďalších miestností na poschodí. S týmito miestnosťami susedili západné sklady. Oproti západnému krídlu sa nachádzajú východné sklady, v ktorých víno, oleje a iné potraviny skladovali vo veľkých hlinených nádobách, tzv. „pithoi“. Na zemi si všimnite kanáliky, ktoré slúžili na zhromažďovanie tekutiny.

Juh paláca

V juhozápadnej časti nádvoria sa nachádza kameň „Kernos“, disk s 34 plytkými priehlbinami po okrajoch, ktorý pravdepodobne využívali na náboženské účely. Široký chodník len pár krokov odtiaľto pripomína južný vchod do paláca. Južné krídlo slúžilo ako obytná časť. Prehliadku sme ukončili pri ôsmych kruhových jamách, tzv. „kouloures“, ktoré v minulosti slúžili ako obilné silá.

Najvýznamnejšie časti lokality prekrývajú obrovské strechy, ktoré ich ochraňujú pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Na prehliadku archeologickej lokality palác Malia si vyhraďte asi 1-2 h. Vstupenka do celého areálu vrát. výstavných priestorov stojí 6 eur/os.

Kde sa v meste Malia najesť?

Prešli sme čiastočne pozdĺž hlavnej cesty a takisto hlavnú ulicu so všetkými reštauráciami, barmi a obchodmi so suvenírmi. Lokalitu údajne navštevuje veľa návštevníkov z Veľkej Británie. To sa prejavilo aj v ponuke jedál a nápojov, ktorá je v jednotlivých reštauráciách dosť podobná. Rozhodli sme sa pre reštauráciu The George & Dragon priamo v centre mesta. Prvýkrát som ochutnal grécky, ako inak, hamburger, ktorý je tu dokonca lacnejší ako v niektorých reštauráciách na Slovensku.

„Hambáč“ bol super, porcia tak akurát. Pred reštauráciou stojí ešte aj na konci letnej sezóny ukecaný pán, ktorý láka návštevníkov dovnútra. Aj pri našom stole sa zastavil počas obeda hneď niekoľkokrát, aby sa povyzvedal o nás nejaké informácie. Niektorí turisti už s ním pravdepodobne mali osobnú skúsenosť, keď sa mu vyhýbali veľkým oblúkom. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 30 eur.

Ak by som mal stručne charakterizovať palác v meste Malia, povedal by som len: viac autenticity, menej návštevníkov a nižšia cena. Pri vašej návšteve Kréty si lokalitu určite nenechajte ujsť.

Prečítajte si o ďalších hradoch a pevnostiach:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko