Budín – prvá polovica hlavného mesta Maďarska

Druhý deň v Budapešti som si naplánoval návštevu starého mesta Budín na pravom brehu Dunaja. Táto štvrť je tiež súčasťou Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO (vrát. brehov Dunaja a Andrássyho ulice).

Lanovkou na hrad Budín

A tak som sa po raňajkách vybral po Rákocziho ulici cez Alžbetin most okolo Gellértovho vrchu na hrad Budín. Pre tých pohodlnejších premáva od reťazového mosta na hradný vrch aj pozemná lanovka. Trať má dĺžku 95 m a do kabíny sa zmestí 24 pasažierov. Kabín je spolu 6. Lanovka premáva každých 5-10 min. Ja som na hradný vrch ale vyšiel poctivo pešo.

Budapeštianske historické múzeum

Ako veľký obľúbenec histórie a múzeí som dnes plánoval navštíviť Budapeštianske historické múzeum (2 000 huf/6,42 eur). Do múzea som prišiel ešte pred otvorením, tak som si zatiaľ dal kávu (400 huf/1,28 eur) na hradnom nádvorí v jednej z tých pojazdných kaviarní. Doplnený kofeínom som sa vybral spoznávať udalosti a kľúčové osobnosti histórie mesta. Budapeštianske historické múzeum sa na rozdiel od Budapeštianskeho národného múzea viac zameriava na históriu mesta ako štátu.

Galéria a knižnica nabudúce

V areáli Kráľovského paláca sa tiež nachádzajú Maďarská národná galéria a Národná knižnica Széchényi. Galéria je najväčšou verejnou kolekciou maďarského umenia od založenia štátu až do súčasnosti. Knižnicu ani galériu som nenavštívil. Prehliadka 5 podlaží múzea, kráľovských záhrad a hradných múrov, z ktorých je nádherný výhľad na opačnú stranu Dunaja, ma totálne vyčerpala.

Obed s prezidentom?

Po ceste ku chrámu kráľa Mateja budete ešte prechádzať okolo paláca Sándor (po pravej strane), ktorý je kanceláriou prezidenta Maďarska. Atrakciou je výmena stráží pred palácom. Jediné, na čo som bol teraz schopný myslieť, bolo jedlo. Našiel som malú útulnú viac kaviareň ako reštauráciu, ale aj tu varili a dal si obed (3 800 huf/12,19 eur). Myslím, že obed až takú hodnotu nemal, ale bolo to najlacnejšie, čo som v tejto štvrti našiel.

Chrám kráľa Mateja a Rybárska bašta

Po obede som si kúpil vstupenku do veže chrámu kráľa Mateja (1 500 huf/4,81 eur). Pani v pokladni sa ma snažila presvedčiť, aby som si kúpil aj prehliadku kostola, ale ja som chcel ísť len do veže. Všade sa platí samostatný vstup. Do prehliadky som mal ešte asi polhodiny čas, tak som si urobil pár záberov z Rybárskej bašty. Vstup do bašty sa neplatí. Bašta ponúka dych berúci výhľad na mesto, Dunaj a parlament.

Sprievodca odporúča kúpiť si fľašu vína, sadnúť si do niektorého z výklenkov bašty a vychutnávať si západ slnka. Na konci novembra bola taká zima a taká hmla, že posledné, na čo som myslel, bolo popíjať víno na studenom kameni. Možno raz v lete, ak do Budapešti zavítam znova.

Ale teraz ku chrámu kráľa Mateja. Kostol postavili už v 13. stor. Bol známy ako budínsky hradný kostol Panny Márie, až neskôr ho premenovali na chrám kráľa Mateja podľa vyššej veže. Počas okupácie ho Turci používali ako mešitu. Neskôr kostol upravili v barokovom štýle a od konca 19. stor. má súčasnú neogotickú podobu. Určite si všimnite glazované strešné škridle Zsolnay. Na streche by sa ich malo nachádzať až 150 tisíc.

Výklad vo veži bol v anglickom jazyku, sprievodca ho obohatil o vtipné historky. Veža má síce výšku 78,16 m, vy sa ale dostanete na vyhliadkovú terasu vo výške takmer 47 m. Vo veži sa nachádza 6 zvonov, vystúpite po 197 schodoch, ale ten výhľad stojí skutočne za to. Kostol sa nachádza v centre hradnej štvrte, takže všetky významné pamiatky máte ako na dlani. Škoda len toho nevkusného hotela Hilton hneď vedľa chrámu.

Posledný svedok

Po prehliadke veže som sa ešte prešiel po uličkách a hradbách starého mesta Budín. Neďaleko Múzea vojenskej histórie sa nachádza zaujímavá pamiatka. Ide o Budínsku vežu. Tá niekedy tvorila súčasť 3-loďového kostola, ktorý zničili v roku 1945. Môžete buď vystúpiť hore do veže, alebo si sadnúť na lavičku v jej blízkosti a započúvať sa do zvonkohry, ktorá zvoní každú celú hodinu.

Labyrint a Nemocnica v skale

Neďaleko chrámu kráľa Mateja sa nachádzajú ďalšie dve významné pamiatky hradného vrchu – Labyrint a Nemocnica v skaleLabyrint som plánoval navštíviť už len kvôli tým priestorom (podzemie pod mestskou časťou Budín), ale cena (2500 huf/8,02 eur) ma odradila. Keď som si to porovnal s tým všetkým, čo som videl v múzeách, prišla mi táto suma za 30 min. prehliadku podzemím s voskovými figurínami prehnaná.

Ďalším múzeom je Nemocnica v skale. Ide o tajnú vojenskú nemocnicu (počas 2. svet. vojny a revolúcie v roku 1956) a jadrový bunker, ktorý sa nachádza v jaskynnom systéme pod budínskym hradom. Túto expozíciu plánujem navštíviť pri mojej ďalšej návšteve Budapešti. Predpokladám, že prehliadka Nemocnice v skale by mi dala viac ako návšteva Labyrintu.

Ak ste v Maďarsku neochutnali dobošový rez, akoby ste tam ani neboli

Po krátkej prechádzke som si doprial cappuccino, dobošový rez a pohár červeného vína Egri Bikavér vo vychýrenej cukrárni Ruszwurm. V cukrárni sa to len tak hmýrilo návštevníkmi. Asi tento podnik dominuje vo viacerých sprievodcoch.

Bazilika sv. Štefana

V tento deň som ešte stíhal prehliadku Baziliky sv. Štefana (200 huf/0,64 eur) na opačnej strane Dunaja. Pomenovali ju po kráľovi Štefanovi, zakladateľovi Maďarska, ktorého mumifikovanú pravú ruku uchovali v jednej z kaplniek. Zaujímavosťou je, že do baziliky sa zmestí až 8 500 veriacich. Má výšku 96 m (podobne ako parlament), čo pripomína založenie Maďarska v roku 896. Kupolu Baziliky sv. Štefana vo výške 65 m sprístupnili návštevníkom, ktorým sa ponúka opäť iný pohľad na Budapešť. V kostole je veľmi dobrá akustika, čoho dôkazom je, že sa tu konajú početné koncerty.

Po poslednej pamiatke tohto dňa som si dal na večeru niečo tradičné maďarské – kurací paprikáš (4235 huf/13,59 eur) v jednej z reštaurácií v centre mesta. Plný dojmov z druhého dňa som sa tešil na tretí, posledný deň môjho pobytu v Budapešti. 

Prečítaj si tiež:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 15. 3. 2018.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko