kostol sv. tomasa lipsko sasko nemecko

Nemecko – praktické info

Do Nemecka som sa vrátil po 5 rokoch. Kým v roku 2014 som navštívil Mníchov a zdržiaval sa v Bavorsku, tohto roku na jar sme sa vybrali do Lipska v severnejšom regióne Sasko.

Nemecko (Spolková republika Nemecko, skratka SRN, po nemecky Deutschland) sa nachádza v strednej Európe. Zo severozápadu ho obmýva Severné more, zo severovýchodu Baltské more. Na severe hraničí s Dánskom, na západe s Poľskom a Českom. Juhozápadnú a južnú hranicu má s Rakúskom a Švajčiarskom. Na západe susedí s Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom a Holandskom. Hlavným mestom Nemecka je Berlín s 3,5 mil. obyvateľov.

Krajina sa člení na 16 spolkových krajín, ktoré sú zároveň regiónmi cestovného ruchu (do zátvorky som uviedol ich nemecký ekvivalent):

 1. Berlín (Berlin),
 2. Brémy (Bremen),
 3. Hamburg (Hamburg),
 4. Bádensko-Württembersko (Baden-Württemberg),
 5. Bavorsko (Bayern),
 6. Brandenbursko (Brandenburg),
 7. Hesensko (Hessen),
 8. Meklenbursko-Predpomoransko (Mecklenburg-Vorpommern),
 9. Dolné Sasko (Niedersachsen),
 10. Severné Porýnie-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen),
 11. Porýnie-Falcko (Rheinland-Pfalz),
 12. Sársko (Saarland),
 13. Sasko (Sachsen),
 14. Sasko-Anhaltsko (Sachsen-Anhalt),
 15. Šlezvicko-Holštajnsko (Schleswig-Holstein),
 16. Durínsko (Thüringen).

Nemecko má 16 národných parkov, 104 prírodných rezervácií a 15 biosférických rezervácií. Na zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete 41 kultúrnych a 3 prírodné lokality. Na predbežnom zozname má ďalších 14 lokalít. Aj keď je Nemecko krajinou piva, má 13 vinohradníckych regiónov.

 Jazyk

Oficiálnym jazykom je nemčina. Naprieč celou krajinou sa podobne ako u nás hovorí rôznymi dialektmi. Napr. káva s mliekom je po nemecky Kaffee mit Milch. Kým spisovne poviete kafé mit milch, Nemec z regiónu Sasko si objedná kafé mit milš. Podobne je to aj so saským mestom Lipsko ( po nemecky Leipzig, spisovne lajpcich, sasky lajpciš). Na moju otázku: „Hovoríte po anglicky?“ väčšinou odpovedali trochu. Na to som zas ja reagoval, že hovorím trochu po nemecky. Takže nemecko-anglicko-rukami-nohami sa určite dohovoríte.

Časový posun

Nemecku platí podobne ako u nás na Slovensku stredoeurópsky čas (SEČ, po anglicky Central European Time – skratka CET). To znamená, že oproti greenwichskému strednému času (po anglicky Greenwich Mean Time – skratka GMT) sa pripočítava 1 h.

Vízové povinnosti

Nemecko spolu s Francúzskom, Talianskom a štátmi Beneluxu (Belgicko, Holandsko, Luxembursko) patria medzi zakladajúce štáty Európskej únie. V roku 1995 otvorilo svoje hranice v Schengenskom priestore. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska potrebujete platný občiansky preukaz alebo cestovný pas, ale na pobyt v krajine sa nevyžadujú víza.

Očkovanie

Pred vstupom do Nemecka nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Pred cestou som si vybavil len krátkodobé cestovné poistenie v slovenskej poisťovni (3 dni/4,80 eur/os.).

Devízové podmienky a mena

Nemecku sa platí podobne ako u nás na Slovensku eurami (EUR). Pred zavedením eura sa v krajine do roku 1999 používala nemecká marka (skratka DM a DEM). Jedna marka sa delila na 100 fenikov. Výmenný kurz v čase zavádzania eura bol 1 eur = 1,95583 dem.

Internet

Nemecku som používal svoj vlastný mobilný internet (0,50 eur/deň/190 MB). Podobne ako v iných krajinách nájdete na rôznych verejných priestranstvách, v niektorých pamiatkach a reštauráciách Wi-Fi pripojenie na internet.

Bezpečnosť

Počas nášho pobytu v Nemecku sme sa cítili bezpečne. Vzhľadom na predošlé teroristické útoky si treba dávať pozor na miestach so zvýšeným počtom osôb a počítať s kontrolami pri veľkých podujatiach. Vo väčších mestách si tiež treba dávať pozor na zlodejov.

Ako sa do Nemecka dostať?

Nemecko má hustú cestnú a železničnú sieť, mnohé letiská s medzinárodným významom a rozvinutú vodnú dopravu. Železničnú dopravu zabezpečuje spoločnosť Deutsche Bahn. Najväčšou medzimestskou autobusovou spoločnosťou je FlixBus. Najvýznamnejšie letiská sa nachádzajú vo Frankfurte, Mníchove Düsseldorfe.

Nabudúce sa môžete tešiť na Návod na prežitie v Lipsku.

Užitočné linky:

Rakúsko – Praktické info

Rumunsko – Praktické info

Oficiálny turistický portál Nemecka

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Pridaj komentár