lipsko sasko nemecko madler passage leipzig sachsen deutschland

V meste Lipsko „bacha“ na Bacha!

Keby som mal napísať o všetkých atraktivitách, ktoré sa v meste Lipsko nachádzajú, bolo by to asi na ďalšie 3 články. Do článku nižšie som napísal základné informácie o najznámejších atraktivitách mesta, ktoré som navštívil počas môjho 3-dňového pobytu. Väčšina atraktivít sa sústreďuje v historickom jadre okolo námestí Markt, Nikolakirchhof, Augustusplatz Thomaskirchhof. Na okraji centra nájdete múzeá Grassi a pár kilometrov juhovýchodným smerom Pamätník Bitky národovjužný cintorín.

Markt

Rozľahlé stredoveké námestie lemujú Stará radnicanákupné pasáže. V čase našej návštevy sa v meste konal veľkonočný jarmok, na ktorom v jednom stánku pripravovali tureckú kávu s kardamónom a k tomu arabské pečivo. Druhý deň som sa na kávu vrátil opäť, aby som tiež ochutnal ďalší koláč.  

Múzeum histórie mesta v starej radnici

Stará radnica (Altes Rathaus) tvorí východnú časť zástavby námestia. Na prvom a druhom podlaží našlo svoje miesto Múzeum histórie mesta (Stadtgeschichtliches Museum; 6 eur/os.). Vstupenky do múzea si kúpite na prízemí v prechode budovy. Stála expozícia múzea sa zameriava na bohaté dejiny mesta a regiónu od najstarších čias po zjednotenie Nemecka po roku 1989. Určite si vyjdite aj do podkrovia múzea, na ktoré zhodili počas 2. svetovej vojny bombu. Interiér má navodiť pocit, akoby ste boli svedkom bombardovania.

Nákupné pasáže

Medzi presklené nákupné pasáže (podobné ako napr. Galéria Viktora Emanuela II. v Miláne) lemujúce tržné námestie patria Handwerkerpassage, Marktgalerie, či Mädler-Passage. Práve v poslednej zmienenej pasáži sa nachádza Auerbachova pivnica (Auerbachs Keller), do ktorej Johann Wolfgang von Goethe umiestnil jednu scénu svojej drámy Faust. Jeho pamätník nájdete za radnicou pri starej burze.

Nikolaikirchhof

Ako už názov námestia (400 m/5 min. pešo východne od Markt) napovedá, jeho dominantou je Kostol sv. Mikuláša. Na námestí ďalej nájdete Antické múzeum Univerzity v meste Lipsko a nákupné pasáže Speck‘s HofStrohsack-Passage.

Kostol sv. Mikuláša

Kostol sv. Mikuláša (Nikolaikirche; vstup voľný). Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1165. Je to rok, v ktorom sa občania na základe mestských práv rozhodli postaviť si kostol. To znamená, že v roku 2015 oslavoval už svoje 850. výročie. V roku 1539 sa v kostole uskutočnila prvá evanjelická služba a uvedený rok sa tiež pokladá za začiatok reformácie v meste Lipsko. Organ pochádzajúci z 19. stor. je najväčším kostolným organom v Sasku. A kostol teda rozhodne v ničom nezaostáva. So svojou kapacitou viac ako 1 400 miest na sedenie patrí medzi najväčšie kostoly Saska. V roku 1989 sa kostol stal významným východiskovým miestom Nežnej revolúcie.

V kostole je zakázané fotografovať. Interiér sa mi ale tak veľmi páčil, že som sa rozhodol, že bez fotografie neodídem. A tak som si sadol do lavice a nenápadne bez blesku ho odfotil. Všimol som si, že iní návštevníci z toho takú vedu ako ja nerobili a fotili priamo z uličky a ešte aj s bleskom. Ach, tí dnešní turisti! Že sa nehanbia! 😛

Antické múzeum Univerzity v Lipsku v Starej škole sv. Mikuláša

V severnej časti zástavby, v tzv. Starej škole sv. Mikuláša (Alte Nikolaischule) sa nachádza Antické múzeum Univerzity v Lipsku (Antikenmuseum der Universität Leipzig; 3 eur/os.). Samotné múzeum nie je rozľahlé, tvorí ho len 5 miestností. Vystavené predmety prezentujú grécku, etruskú a rímsku antiku. Súčasťou expozície sú napr. vykopávky Heinricha SchliemannaTróje, atické vázy, grécke sochy, či model vily v Pompejach. Vstupenky sa kupujú na prízemí, múzeum nájdete na poschodí. Vysvetlivky ku exponátom a sprievodné texty sú len v nemeckom jazyku.

Starú školu sv. Mikuláša navštevoval v minulosti hudobný skladateľ Richard Wagner. Preto v jej priestoroch nájdete tiež stálu expozíciu (Richard Wagner Ausstellung) venovanú hudobnému skladateľovi. K tej vám ale bližšie nepoviem nič, lebo som ju nenavštívil.

Augustusplatz

Augustusplatz (600 m/7 min. pešo východne od Markt) patrí medzi najväčšie námestia mesta Lipsko. Lemujú ho Egyptské múzeum Univerzity v Lipsku, Opera, Koncertná sieň (Filharmónia Lipsko), Panorama TowerUniverzita Lipsko.

Egyptské múzeum Univerzity v Lipsku

Egyptské múzeum Univerzity v Lipsku (Ägyptisches Museum der Universität Leipzig; 5 eur/os.) sídli v budove Krochhaus. Ide o budovu banky z 20. rokov 20. storočia. V dobe svojho vzniku patril Krochhaus so svojou výškou 43 m medzi prvé výškové budovy Lipska. Strechu budovy korunujú dve sochy so zvonom.

Zbierka egyptského múzea je bohatšia ako v antickom múzeu. Po zaplatení vstupenky dostanete sprievodné slovo a expozíciu si prechádzate sami. Medzi reliéfmi, soškami, písomnými dokumentmi, keramikou nájdete tiež predmety z egyptskej kolónie Núbia (dnes časť Sudánu), či sarkofág s múmiou Ta-dit-Usira (nedočítal som sa, kto to bol) a posvätných zvierat.  

Opera Lipsko a Filharmónia Lipsko

Lipská opera (Oper Leipzig) zastrešuje operu, balet a hudobnú komédiu. V roku 1693 otvorili operný dom, ktorý bol tretím buržoáznym hudobným divadlom v Európe po BenátkachHamburgu. Svetovo preslávený orchester Lipskej filharmónie (Gewandhaus – to je tá škaredá budova priamo oproti opere) hrá ku všetkým predstaveniam opery a baletu už od roku 1840. Pôsobil tu napr. hudobný skladateľ Felix Mendelssohn Bartholdy.

Panorama Tower Lipsko

Výškovú budovu Panorama Tower veľmi predstavovať nemusím. Nachádza sa v juhozápadnej časti námestia, je vysoká 142,5 m, dovidíte na ňu hádam z každého miesta mesta a takisto z jej vyhliadkovej plošiny na 31. poschodí (vo výške 120 m) sa vám naskytne nekonečný výhľad na mesto a jeho okolie. V čase svojho vzniku v rokoch 1968-1972 bola najvyššou budovou v Nemecku, dnes jej patrí 24. priečka.

Na vyhliadkovú plošinu použite výťah 1 alebo 2, zabočte vľavo, prejdite turniketom (4,00 eur/os.), vyjdite po asi 20 schodoch a už sa len kochajte. Ak by ste náhodou pri návšteve veže zabudli na tento podrobný opis, neobávajte sa, pretože hlas vo výťahu vám povie krok za krokom, čo máte kedy urobiť.

Univerzita Lipsko a Univerzitný kostol sv. Pauli

Lipská univerzita je druhou najstaršou univerzitou v Nemecku. Vznikla už v roku 1409. Pravidelné služby Božie sa v Univerzitnom kostole sv. Pauli slúžili od roku 1710. Martin Luther osobne posvätil bývalý kláštorný kostol dominikánov, prezývaných tiež paulínski mnísi, od toho Paulínsky kostol alebo tiež Paulinum. Komunisti rozhodli v roku 1968 o zlikvidovaní kostola a vyhodili ho do povetria. Na začiatku tohto storočia sa kostol vrátil na svoje pôvodné miesto. Pred budovou nájdete bronzový model kostola v jeho pôvodnej podobe pred rokom 1968.

Thomaskirchhof

Názov námestia Thomaskirchhof (290 m/4 min. pešo juhozápadne od Markt) napovedá, čo bude jeho ústrednou budovou. Samozrejme, je to kostol sv. Tomáša. Ja by som toto námestie premenoval na Bachplatz. Okrem pamätníka pri južnej fasáde kostola sa na námestí tiež nachádza múzeum venované tomuto významnému hudobnému skladateľovi. 

Kostol sv. Tomáša, chlapčenský zbor a Bach

Kostol sv. Tomáša (Thomaskirche; vstup voľný) spoznáte vďaka nezvyčajne šikmej streche, ktorá sa dvíha pod uhlom 63o. Medzi kultúrne dedičstvo mesta LipskoNemecka jednoznačne patrí chlapčenský zbor sv. Tomáša, ktorý existuje nepretržite už od roku 1212. Na koncert chlapčenského zboru môžete zavítať i vy. Dirigentom zboru bol tiež spomínaný hudobný skladateľ Johann Sebastian Bach.

Miestni si Bachovo pôsobenie v meste Lipsko veľmi vážia. Dôkazom toho je, že jeho telesné pozostatky premiestnili do kostola ku oltáru. A v strednej vitráži na južnej strane kostola mu venovali jedno okno so skladateľovou podobizňou. Po obnove kostola, ktorá bola ukončená v roku 2000 pri príležitosti 250. výročia úmrtia Bacha, umiestnili do kostola nový Bachov organ priamo oproti Bachovmu oknu.

Aj v čase mojej návštevy sa prítmím kostola niesli tóny Bachovej organovej skladby Tokáta a fúga d-moll a výrazná aróma kadidla. Viacerí návštevníci prestali s prehliadkou kostola, sadli si do lavíc a vychutnávali si zvuk organa. Počas letnej turistickej sezóny cez víkendy môžete vystúpiť do kostolnej veže alebo navštíviť strešný krov (2,00 eur/os.).

Bacha môžete na námestí stretnúť. Aj keď sa s ním už asi neporozprávate, stále tu hrdo stojí pri južnej stene kostola. A južnejšie od pamätníka, v časti zástavby, v sivo-žltej budove s arkierom môžete navštíviť Múzeum Johanna Sebastiana Bacha (Bach-Museum Leipzig).

3 múzeá pod jednou strechou

Ako cestovateľovi mi nedalo nenavštíviť Etnologické múzeum Grassi (GRASSI Museum für Völkerkunde zu Leipzig, 8 eur/os.; stránka je aj v českom jazyku), ktoré sa nachádza 1 km/14 min. pešo východne od Markt. Na prehliadku múzea si určite vyčleňte aspoň 2 h. Múzeum má rozsiahlu zbierku predmetov z celého sveta. Asi nie je svetadiel, ktorý by v múzeu nebol zastúpený. Stále expozície dopĺňajú prechodné výstavy.

V areáli múzeí Grassi ešte nájdete ďalšie dve múzeá – Múzeum hudobných nástrojov (Museum für Musikinstrumente; 6 eur/os.; stránka je aj v českom jazyku) a Múzeum úžitkového umenia Grassi (Grassi Museum für Angewandte Kunst; 8,00 eur/os.). V múzeu úžitkového umenia môžete vidieť napr. kreslo „Barcelona“ od architekta Ludwiga Mies van der Rohe, o ktorom píšem v článku 12 dôvodov, prečo navštíviť Brno.

Neďaleko múzejného areálu Grassi sa nachádza reštaurácia Zunftkeller, o ktorej píšem v článku Lipsko – návod na prežitie.

Napoleon a Baedeker

Juh mesta patrí významným osobnostiam – Napoleonovi Bonaparte a rodine Baedeker.

Pamätník Bitky národov

Pamätník Bitky národov (Völkerschlachtdenkmal; 8 eur/os.) sa nachádza 6 km/12 min. autom juhovýchodne od Markt. Z hlavnej stanice v centre mesta sa sem dostanete za 13 min. električkou č. 15. Vystúpite na zastávke Völkerschlachtdenkmal, z ktorej sa dostanete ku pamätníku asi za 7 min. pešo južne. Alebo môžete využiť mestskú železnicu, vystúpite na zastávke Völkerschlachtdenkmal, ZUG (alebo tiež Naunhofer Straße), odkiaľ je to k pamätníku asi 14 min. pešo južným smerom.

V roku 1813 sa práve v miestach, kde sa nachádza pamätník, odohrala Bitka národov alebo tiež Bitka pri Lipsku. Je to jedna z bitiek, pri ktorej bola francúzska armáda na čele s Napoleonom Bonaparte porazená protifrancúzskou koalíciou. Tú predstavovali armády Ruska, Pruska, Rakúska a Švédska. 91 m vysoký pamätník vznikol o storočie neskôr v roku 1913. Vďaka vynikajúcej akustike sa interiér využíva na organizovanie koncertov.

Na vrchol pamätníka sa dostanete pešo po schodoch (500 schodov) alebo výťahom. Zhora sa vám naskytne dych berúci výhľad na Sasko. Keď pozeráte na pamätník spredu, v budove naľavo sa nachádza pokladňa a v budove napravo Forum 1813, v ktorej je expozícia predmetov z bitky, vrát. údajnej kávovej šálky, z ktorej pil sám Napoleon Bonaparte. Vstupenka do pamätníka vám platí aj vo Forum 1813. Pamätník a expozíciu si prechádzate sami.

Južný cintorín

Pamätník Bitky národov sa nachádza na okraji rozľahlého južného cintorína (Südfriedhof, vstup voľný). Na cintoríne odpočíva mnoho známych osobností mesta Lipsko. Ako cestovateľa ma určite zaujalo, že na cintoríne je pochovaný Fritz Baedeker. Jeho priezvisko vám určite príde povedomé. Fritz bol synom Karola Baedekra. Ten bol priekopníkom a vydavateľom turistických sprievodcov, ktoré nazval bedekre. Pri vstupoch na cintorín sú informačné tabule s orientačnými plánmi, vrát. očíslovaných hrobov významných osobností.

Na obed, príp. večeru vám odporúčam pivovarskú reštauráciu Brauhaus Napoleon, o ktorej píšem v článku Návod na prežitie v Lipsku.

Ani zďaleka som nenapísal o všetkom, čo sa v Lipsku nachádza. Uvedený článok je akýmsi základným balíčkom informácií o atraktivitách, ktoré by ste pri vašej prvej návšteve Lipska určite nemali vynechať.

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko