deva sedmohradsko transylvania rumunsko romania hunedoara statue of trajan

Deva plná príbehov

Deva obyčajne nie je cieľovým miestom. Pre návštevníkov je skôr východiskovým bodom do neďalekej Hunedoary. My sme si ale povedali, že by bola škoda nenavštíviť aj mesto. Je až neuveriteľné, ako sú dejiny Slovenska, Maďarska a Talianska prepletené s týmto mestom. Som presvedčený, že ak by som robil hlbšiu analýzu, určite by som prišiel na ďalšie krajiny.

Ako sa do mesta Deva dostať?

Deva sa nachádza na hlavnom cestnom a železničnom ťahu z Maďarska do Rumunska, takže z hlavného mesta nášho južného suseda sa sem bez problémov dostanete bez jediného prestupu.

Autom

Mesto Deva pretínajú európske cesty E68, E79 a E673. E68 začína v maďarskom meste Szeged a pokračuje cez hraničný priechod  Nădlac AradDeva SibiuFăgăraş až do Braşova. Európska cesta E79 vedie zo severu na juh z Maďarska cez Rumunsko, Bulharsko do Grécka. Na rumunskom území prechádza cez mestá OradeaDeva Târgu JiuCraiova Calafat. V meste končí európska cesta E673 z Lugoj.

Autobusom

Ak budete cestovať do mesta alebo z mesta autobusom, môžete prísť na niektorú z týchto autobusových zastávok:

  • Autogara BV Dasler SRL – hlavná autobusová stanica pri železničnej stanici,
  • Parcare McDonald’s – severne od autobusovej stanice,
  • Benzinaria PETROM (langa McDonald’s) – severne od „mekáča“.

Nemusíte sa ničoho obávať, stanica a obe zastávky sa nachádzajú pohromade. Z južnej časti stanice odchádzajú regionálne a niektoré diaľkové autobusy, v severnej časti štartuje mestská hromadná doprava a niektoré diaľkové autobusy. Niektoré regionálne autobusy stoja aj na zastávkach mestskej hromadnej dopravy.

Vlakom

Deve zastavujú všetky medzinárodné vlaky z Budapešti. Železnica vedie v Rumunsku cez mestá AradDeva SibiuFăgăraşBraşov. Železničná stanica (Gara Deva) sa nachádza 700 m/9 min. pešo východne od centra mesta. Cesta z Budapešti trvá 7 h 51 min. Spiatočný cestovný lístok z Popradu do Alba Iulie stojí pre 2 osoby 147 eur. Miestenka stojí 3 eur/os.

Maďarsko vlak doslova preletí, v Rumunsku sa už potom trochu „vlečie“. Pripravte sa na kontroly na obidvoch stranách hranice. Na maďarskej strane sa zdržíte 40 min., na tej rumunskej potom asi 25 min. Počas tejto doby stihnú vymeniť lokomotívy a po ceste z Maďarska aj odobrať asi polovicu vlaku. Prekvapilo ma, že vo vlaku nie je reštauračný vozeň a nefunguje ani ponuka občerstvenia z vozíka. Preto sa dostatočne zásobte potravinami ešte pred cestou.  

Kde získať v meste Deva informácie?

Turistické informačné centrum (Centrul Național de Informare și Promovare Turistică) sa nachádza pri dolnej stanici lanovky na pevnosť (Telecabină Cetatea Devei ; 850 m/10 min. pešo severne od centra mesta).

Čo v meste Deva robiť, vidieť a navštíviť?

Deva nemá prekypujúcu primárnu ponuku. Napriek tomu ponúka zopár atraktivít, pre ktoré sa oplatí zostať v meste dlhšie.

Pevnosť Deva

Kamenná pevnosť Deva (Cetatea Devei), ktorá tróni na kopci vysoko nad mestom, je neprehliadnuteľná z každej strany, z ktorej do mesta prichádzate. Pochádza už z roku 1269. V roku 1784 slúžila ako útočisko počas stavovského povstania.

Maďarská legenda hovorí, že staviteľ pevnosti v Deve nechal v jednom z múrov pevnosti zamurovať svoju manželku. Chcel tak zabezpečiť, aby satan pevnosť nikdy nezničil. Smrť manželky pravdepodobne vyšla nazmar. Pevnosť bola po 4-týždňovom obliehaní v roku 1849 výbuchom skladov s pušným prachom dobytá maďarskými rebelmi. Odvtedy sa do nej zahryzával zub času. Projekty postupnej obnovy pevnosti začali prebiehať až v tomto storočí.

Na pevnosť sa môžete vybrať pešo alebo pozemnou lanovkou (20 lei/4,16 eur/os.). Dve pešie trasy – 30- a 40-minútová začínajú severne od kaštieľa. Obidve trasy sa oplatia. Kým tá kratšia obchádza kopec zo západnej strany, tá dlhšia z východnej. Dolná stanica lanovky sa nachádza na východnom úpätí kopca. Do pevnosti môžete vstúpiť v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Vstup je zdarma. V pevnosti sa nachádzajú informačné tabule (aj v angličtine) a predajné automaty, ak by vás prepadol hlad alebo smäd. Z pevnosti sa vám naskytne výhľad na okolité kopce, doliny a samotné mesto, ktoré leží pod kopcom. V minulosti tadiaľto prechádzala tzv. „Soľná cesta“, ktorá spájala Rím Transylvániou.

Múzeum dáckej a rímskej civilizácie

Múzeum dáckej a rímskej civilizácie (Muzeul Civilizației Dacice și Romane) sídli v priestoroch renesančného kaštieľa Magna Curia, ktorý pochádza z roku 1621. Na prízemí sa oboznámite s prírodovednými zbierkami, na poschodí s historickými a archeologickými. Stále expozície dopĺňajú prechodné výstavy. My sme tak napr. videli výstavy venované súčasnej fotografii, dreveným sochám, pokladom zo zbierok múzea, či 750. výročiu pevnosti. Vstupenka stojí 20 lei/4,16 eur/os.

Prekvapila ma výstava šiat Márie Séčiovej (1610-1678), ktorá bola vnučkou neslávne známej „krvavej“ grófky Alžbety Bátoriovej. My ju však z legiend poznáme ako „Muránsku Venušu“. Mária sa narodila a vyrastala v slovenskom Muráni, avšak ako 17-ročná sa vydala za Štefana Betlena a presťahovali sa do kaštieľa v sedmohradskej Deve. Podľa iných zdrojov do Devy údajne utiekla pred svojím druhým manželom, Štefanom Kúnom. Po smrti prvého manžela sa vydala ešte dvakrát.

Prvýkrát už za spomínaného Štefana Kúna, s ktorým sa rozviedla. Treba si uvedomiť, že vtedy to nebolo také bežné ako dnes. Naposledy sa vydala za fiľakovského hradného kapitána Františka Vešeléniho, neskoršieho uhorského palatína (2. najvyššie postavenie po panovníkovi). Ten sa s Máriou oženil len 4 mesiace po smrti svojej manželky Žofie Bosniakovej, ktorú zase poznáme z hradu Strečno.

Socha Decebala

Jazdecká socha dáckeho kráľa Decebala (Statuia lui Decebal; 500 m/5 min. pešo južne od centra) sa nachádza pred kultúrnym centrom Drăgan Muntean. Decebalus vládol v rokoch 87-106 n. l. Jeho meno znamená v preklade „silný ako desať mužov“. Niekoľkokrát bojoval proti rímskej armáde. Naposledy v roku 106 n. l., kedy bol porazený légiami cisára Trajána. Decebalus radšej spáchal samovraždu (údajne si prebodol hrdlo), než by padol do zajatia.

Socha rímskeho cisára Trajána

Socha rímskeho cisára Trajána (Statuia lui Traian) sa nachádza v centre mesta na pešej zóne za obrovským nápisom „I love Deva“. Rozhodujúca bitka medzi Trajánom Decebalom je zobrazená aj na Trajánovom stĺpe v Ríme.

Kde sa v meste Deva ubytovať?

Rooms Cristian sa nachádza (1,8 km/23 min. pešo južne od centra) v obytnej štvrti v južnej časti mesta. Neďaleko hotela sa nachádza autobusová zastávka, na ktorej zastavujú autobusy mestskej hromadnej dopravy a regionálne autobusy.

Boli sme ubytovaní v priestrannej 2-lôžkovej izbe Deluxe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom a výhľadom na ulicu pred hotelom. Pri check-ine bola recepčná trochu zmätená, ale snažila sa vyriešiť všetko k našej spokojnosti. Uistila sa, že mám jej telefónne číslo, aby som ju mohol kontaktovať v prípade akýchkoľvek otázok. Rooms Cristian bolo ďalšie z ubytovacích zariadení, v ktorom je pravdepodobne dovolené fajčiť aj vo vnútri, pretože v našej izbe to bolo dosť cítiť. Sprcha trochu pretekala.

Na to sme prišli po jej prvom použití, kedy nás mierne vytopilo. Okno kúpeľne smerovalo na protistojace bytovky, takže veľa súkromia si tam neužijete. Raňajky pripravovali len pre nás, takže sme obidva dni jedli to isté, ale to nevadí. Pripravili nám bohaté anglické raňajky, ktoré nám dodali dosť síl na objavovanie mesta a regiónu. Recepčná hovorila po nemecky, čašníčka po anglicky. Je potrebné rezervovať si miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je k dispozícii v celom hoteli.

Za jednu 2-lôžkovú izbu pre 2 osoby na 2 noci sme zaplatili 200 lei/41,57 eur. Cena zahŕňa izbu, daň z pridanej hodnoty, mestskú daň a raňajky. V zariadení môžete platiť len v hotovosti v miestnej mene.

Kde sa v meste Deva najesť a kam zájsť na kávu?

Počas dvoch dní sme v meste vyskúšali 3 reštaurácie a jednu kaviareň.

BöRD13

Švédsky znejúci podnik BöRD13 (700 m/9 min. pešo južne od centra) je príjemnou modernou reštauráciou na poschodí staršej budovy. Reštaurácia ponúka fantastický výhľad na centrum mesta Deva so sochou dáckeho kráľa Decebala v popredí a pevnosťou v pozadí. Žiaľ, v čase našej návštevy nebol žiadny voľný stôl pri okne a obsluha nás posadila ku väčšiemu stolu pri bare. Medzi obsluhujúcimi sa našiel aj anglicky hovoriaci čašník. Experimentovať som veľmi nechcel a preto som zvolil klasiku a objednal si lasagne, ktoré boli veľmi chutné. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 95 lei/19,75 eur.

Grizzly Restaurant

Grizzly Restaurant  (len 140 m/2 min. pešo západne od železničnej stanice) bola našou prvou zastávkou po príchode do Rumunska. Pekná, čistá, minimalistická reštaurácia s anglicky hovoriacou obsluhou. Ochutnal som Vyprážané kuracie prsia s bazalkou, zelenou omáčkou a rozmarínovými zemiačkami. Večera bola jednoducho výborná. Po večeri sme si dopriali lokálnu brandy, ktorá nás ale až tak veľmi nezaujala. Predsa len skôr uprednostňujeme rumunské aperitívy. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 110 lei/22,86 eur.

Restaurant Capriccio Deva

Talianska Restaurant Capriccio Deva sa nachádza priamo v centre mesta na pešej zóne. Len vojdete do jednej z brán a reštaurácia sa ukrýva v záhrade domu. Po prehliadke hradu, múzea a pevnosti sme dostali chuť na niečo veľké a sýte. Prirodzene nám z toho vyplynula pizza, ktorá bola priemerná. Čašník na nás zabudol s objednávkou nápoja, čo neskôr aj priznal. Nezabudol ale dodať, že aj tak nemal čas. Trochu prekvapujúce, keď sa zamyslím, že práve na to tam je, ale asi bežné. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 90 lei/18,71 eur.

The Refresh

Štýlová kaviareň The Refresh sa nachádza v centre mesta priamo na pešej zóne. Veľmi sa mi páči, že v kaviarni si dali záležať na detailoch. V nedeľu doobeda si v nej návštevníci len tak podávali kľučku. Takmer si nebolo kam sadnúť. Zdá sa, že kaviareň presne zachytila svoju cieľovú skupinu. Ochutnal som cappuccino a briošku. Káva bola výborná, buchta takisto. Keby som býval v Deve, toto by bola kaviareň, kde by som asi minul celú svoju výplatu. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 24 lei/4,99 eur.

Myslím si, že dva dni vám na prehliadku mesta budú bohato stačiť. Staré mesto si zachováva atmosféru z prelomu 19. a 20. storočia. Obklopujú ho už síce z každej strany socialistické bytovky, ale nenechajte sa odradiť. Gastronomická scéna mesta je výborná. Odporúčam navštíviť.

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál mesta Deva

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 5. 3. 2020 (1 eur = 4,8110 lei).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko