oradea rumunsko crisana

Oradea – secesná kvapka Rumunska

Mesto Oradea (slovenský historický názov Veľký Varadín) právom prezývajú secesným hlavným mestom Rumunska. Nachádza sa na severozápade krajiny v historickom regióne Crișana.

Ako sa do mesta Oradea dostať?

Oradea sa nachádza 120 km/2 h 34 min. vlakom severovýchodne od Aradu (18,30 ron/3,93 eur/os.). My sme mali šťastie na osobný vlak, ktorý zastavoval za každou zákrutou. Tiež sme mali pocit, že sa aj za každou zákrutou rozpadne, ale aspoň máte čas sledovať okolitú krajinu. A keď je človek na dovolenke, tak je mu to viac-menej aj jedno. V meste Oradea sa nachádzajú 2 veľké železničné stanice – Oradea (na severe, asi 30 min. pešo do centra) a Oradea Est (južnejšia, asi 40 min. pešo do centra). Autobusová stanica sa nachádza pri železničnej stanici Oradea Est.

Čo v meste Oradea robiť, vidieť a navštíviť?

Pokiaľ máte radi secesiu aspoň tak ako ja, prídete si v tomto meste na svoje. Pri prechádzke mestom Oradea pocítite skutočnú atmosféru kúpeľného mesta. Dláždenú hlavnú ulicu Calea Republicii lemujú paláce viedenskej a uhorskej secesie z prelomu 19. a 20. storočia. Jedným z nich je aj palác Moskovits výraznej modrej farby na ľavej strane. Ak budete pokračovať ešte ďalej, na pravej strane nájdete súsošie zakladajúcich členov literárnej spoločnosti v meste Oradea, ku ktorým sa môžete pridať, pretože jedna stolička je tu navyše.

Dostanete sa na námestie Piata Regele Ferdinand I. Pri menšej odbočke z námestia vľavo sa nachádza Dom Darvas-La Roche. Nedajte sa oklamať. I keď je dom zvonku v dosť zúfalom stave, vo vnútri nájdete múzeum interiérov a nábytku z obdobia secesie. V cene vstupného môžete navštíviť aj neologickú synagógu Zionvežu radnice. Synagógu určite neminiete. Jej veľká kupola je významným prvkom panorámy mesta.

Kým budete prechádzať cez most ponad rieku Crisul Repede na veľkolepé námestie Piata Unirii, na pravej strane si všimnete spomínanú radnicu, z veže ktorej si môžete užiť výhľad na mesto.

Piața Unirii 

Asi najznámejšou budovou námestia je Palác Čierny orol na ľavej strane, ktorý až nápadne pripomína galériu Viktora Emanulea II. v Miláne. Čierny orol je symbolom mesta od roku 2011.

Uprostred námestia stojí socha valašského princa a najväčšieho rumunského národného hrdinu Mihai Viteazul a 4 prepojené fontány. Oproti cez cestu, neďaleko synagógy Zion stojí ďalšia socha, tentoraz Mihai Eminescu – najznámejší a najvplyvnejší rumunský básnik.

Z námestia neodchádzajte bez toho, aby ste si nesadli do najbližšej kaviarne, obdivovali secesnú architektúru, započúvali sa do šumu fontány a ruchu námestia a dopriali si šálku voňavej horúcej kávy a lahodný zákusok.

Pevnosť Oradea

Pevnosť, ktorú sme nemohli navštíviť v Arade, sme ale mohli navštíviť v meste Oradea. Nájdete ju východne od centra mesta. Pevnosť plnila svoju úlohu v čase osmanskej okupácie a potom počas habsburskej monarchie. Síce ju v čase našej návštevy rekonštruovali, prejsť sme sa tentoraz mohli aspoň po nádvoriach.

Po ceste ku pevnosti alebo od nej budete prechádzať cez park (Parcul 1 Decembrie). V parku nájdete pamätník, ktorý venovali bojovníkom 1. svet. vojny.

Južne od námestia sa nachádza ortodoxná synagóga. Pozrieť si ju ale môžete len zvonku. Pre verejnosť je zatvorená. Neďaleko nej sa nachádza malý pamätník holokaustu.

Len pár metrov západne od vlakovej stanice sa nachádza park Sandóra Petőfiho. V ňom nájdete zaujímavé cirkevné pamiatky. Rímskokatolícka katedrála je najväčším barokovým kostolom v Rumunsku. V parku pri nej sa nachádza biskupský palác. Palác je sídlom múzea regiónu Crișana.

Čo nájdete v okolí mesta Oradea?

Len 8 kilometrov juhovýchodne od mesta sa rozprestiera najväčší kúpeľný rezort v Rumunsku Baile Felix. Termálnu vodu dopĺňa liečivé bahno. Kúpele majú význam pri liečení reumy, neurologických a gynekologických ochorení.

Oradea je tiež východiskovým bodom pre turistiku v pohorí Apuseni. V pohorí sa nachádza unikátny jaskynný systém. „Jaskyňa zlého údolia“ sa nachádza v zozname TOP 10 jaskýň tohto druhu na celom svete. Ďalšia jaskyňa (Scarisoara)druhý najväčší podzemný ľadovec v Európe. Tretia jaskyňa (Ursilor) ukrýva vo svojich útrobách kosti jaskynných medveďov. A takto by som mohol pokračovať …

Kde sa v meste Oradea ubytovať?

V meste Oradea sme sa ubytovali v hoteli Atrium. Hotel je od stanice vzdialený asi 10 min. cesty, od centra asi 20 min. cesty pešo. Má tvar uzatvoreného átria, z ktorého sa ide do jednotlivých izieb. Trochu mi vadilo malé okno v miestnosti, cez ktoré veľa slnka neprešlo. Izba mala aj veľké okno do átria, ale to sme stále zaťahovali, lebo by nám inak všetci pozerali do izby. Za dvojlôžkovú izbu sme zaplatili 119 ron/25,54 eur. V cene boli zahrnuté aj raňajky formou švédskych stolov.

Kde sa v meste Oradea najesť?

Večeru sme si dali v reštaurácii Butoiul de Aur v centre mesta. Reštaurácia sa nachádza v historických priestoroch secesnej budovy. Objednajte si tradičné rumunské špeciality (presný názov vám už ale nepoviem), ktoré sme snúbili s fľašou lokálneho červeného vína. Za večeru pre 2 osoby vrát. fľaše vína sme zaplatili 75,50 ron/16,21 eur.

Preto, ak túžite spojiť poznávanie histórie s oddychom v kúpeľoch, Oradea bude pre vás tá správna voľba.

Užitočný link:

Oradea na Romania.tourism

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 11. 7. 2018.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko