rumunsko prakticke informacie

Rumunsko – Praktické informácie

Pred mojou prvou návštevou Rumunska som mal zmiešané pocity. Kadečo som sa napočúval o tom, aká tam bola počas socializmu bieda, pri ktorej miestni napr. strhávali hodinky priamo z rúk. Každá minca má ale 2 strany a mňa zaujímalo, ako vyzerá krajina dnes, po takmer 30 rokoch od revolúcie v roku 1989.

Je síce pravda, že keď som 1.x prechádzal cez Rumunsko autobusom z Bulharska na Slovensko (2014), mal som menší problém na hraničnom priechode. Colník ma totiž nespoznal podľa fotky na cestovnom pase. Asi 3x sa ma spýtal Adam? A ja mu na to, že áno! Veď posúďte sami.

Po tom, čo som mal možnosť do krajiny 1.x vycestovať ako návštevník (2017), sa ale moje pôvodné pocity absolútne zmenili. Rumunsko je krásna krajina s veľmi pohostinnými ľuďmi, úžasnými atraktivitami, nedotknutou prírodou, chutnou gastronómiou a nízkymi cenami.

Členenie na regióny z hľadiska cestovného ruchu

V zátvorke je slovenský ekvivalent a rok, kedy som daný región navštívil:

  1. Banat (Banát 2017)
  2. Crișana (Krišana 2017)
  3. Transilvania (Transylvánia 2017), alebo tiež Sedmohradsko
  4. Maramureș (Maramureš 2018)
  5. Dobrogea (Dobrudža)
  6. Wallachia (Valašsko), ktoré tvoria regióny Muntenia (Munténia) a Oltenia (Olténia)
  7. Moldavia (Moldávia) – to by som rád spojil s Moldavskom
  8. Bucovina (Bukovina)

via GIPHY

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Rumunsku je rumunčina. Keď sa ju už raz naučíte, využijete ju aj v susednom Moldavsku, kde sa nazýva moldavčina, aj keď ide o totožné jazyky.

Časový posun

Rumunsku platí východoeurópsky čas (East European Time EET). Oproti greenwichskému strednému času sa pripočítavajú 2 h (Greenwich Mean Time GMT + 2 h) a oproti stredoeurópskemu času, teda tomu nášmu, sa pripočítava jedna hodina (Central European Time CET + 1 h).

Vízové povinnosti

Rumunsko vstúpilo do Európskej únie 1. 1. 2007. Ešte stále nie je súčasťou schengenu kvôli nezabezpečenej hranici s Ukrajinou. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska nepotrebujete na pobyt v krajine víza. Taktiež si nemusíte vybavovať cestovný pas. V prípade, že cestujete cez Maďarsko alebo Srbsko, postačí vám platný občiansky preukaz. V prípade, že by ste cestovali cez Ukrajinu, vtedy už budete potrebovať aj platný cestovný pas. Pas musí byť platný najmenej 90 dní po vašom návrateRumunska.

Očkovanie

Pred vstupom do Rumunska nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Pred cestou sme uzavreli cez internet krátkodobé cestovné poistenie (9 dní/14,40 eur/os.). V lete sa pripravte max. na komáre.

Devízové podmienky a mena

Oficiálnou menou je nový rumunský lei (ron), pričom 1 eur = 4,67 ron1 ron = 0,21 eur. Peniaze si zmeníte vo vybraných zmenárňach na Slovensku, prípadne v bankách, oficiálnych zmenárňach v Rumunsku alebo si vyberiete potrebnú hotovosť z rumunského bankomatu.

Internet

Rumunsku som využíval svoj vlastný internet v mobile (9 dní/8 eur). Na mnohých miestach ale nájdete voľné wi-fi zóny.

Bezpečnosť

Pred mojou prvou cestou do Rumunska som počul o miestnych pomeroch kadečo. Až po návšteve krajiny a pobyte v nej som zistil, ako to s tou bezpečnosťou vlastne je. Počas celého môjho pobytu som sa cítil, bezpečnejšie, teraz mi prepáčte, ako na niektorých miestach Slovenska. Na staniciach aj v mestách sme videli policajtov, ktorí dohliadali na bezpečnosť.

Ako sa do Rumunska dostať?

Do Rumunska existuje zo Slovenska priame len autobusové spojenie. Pre nájdenie spojenia klikni na https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/.

Letecky

Existovala priama letecká linka z Bratislavy do Cluj-Napoca, ale tá bola pred zimnou sezónou v roku 2017 zrušená. Môžete využiť lety z Viedne, Prahy alebo Budapešti. Let z Viedne do Bukurešti trvá asi 1,5 h.

Vlakom

Z Bratislavy do Rumunska sa dostanete rýchlikom cez Budapešť, kde musíte prestúpiť na rýchlik Viedeň-Bukurešť. My sme ho využili pri ceste zo Sibiu do Aradu. Rýchlik bol naozaj rýchly a zoberte si so sebou teplé oblečenie, lebo vo vnútri bolo vďaka klimatizácii ako v chladničke.

Autobusom

Pri cestovaní do Rumunska sme využili služby súkromného dopravcu. Cesta z Bratislavy do Aradu (linka Praha-Timisoara) trvá 7 h a 50 min. a autobus odchádzal v Bratislave z nástupišťa č. 15. Pri otvorení linky sme využili akciu, boli medzi prvými 500 kupujúcimi a zaplatili tak za cestovný lístok len 7,80 eur/os. Linka momentálne premáva 2x týždenne v pondelky a soboty (19 eur/os.).

Z Bratislavy premáva do Aradu ešte jeden súkromný dopravca. Za priamy spoj zaplatíte 50 eur/os., za spoj s jedným prestupom v Budapešti polovicu.

Autom

Pri ceste autom z Bratislavy využite diaľnicu M1 na Budapešť, obchvatom po M0 na diaľnicu M5 na Szeged, hraničný priechod Nădlac a ďalej na mestá Arad, Deva, … Pri ideálnej premávke trvá cesta autom z Bratislavy do Aradu asi 4 h a 20 min. (457 km). Pred cestou autom si nezabudnite pozrieť rumunské pravidlá cestnej premávky.

Ako sa po Rumunsku pohybovať?

Ak cestujete do Rumunska a po krajine vlastným autom, viac-menej ste vyhrali. Celý náš pobyt sme využívali v krajine hromadnú dopravu, či už vlak alebo autobus, ktorou sme to tiež v pohode vykryli. Autobusové spojenia nájdete na internetovej stránke https://www.autogari.ro/, ktorá je aj v angličtine. Vlakové spojenia nájdete na internetovej stránke https://www1.cfrcalatori.ro/en/, ktorá je tiež v angličtine. Prípadne využite zdieľané cestovanie cez https://www.sk.blablacar.com/. V mestách funguje taxi služba uber.

Užitočné linky:

Romania.travel (Oficiálny turistický portál Rumunska)

Romaniatourism.com (ale mám rád aj túto stránku, je to nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je uspokojovať dopyt po turistických informáciách v Rumunsku)

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 21. 6. 2018.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Pridaj komentár