rumunsko prakticke informacie

Rumunsko – Praktické info

Pred mojou prvou návštevou Rumunska som mal zmiešané pocity. Kadečo som sa napočúval o tom, aká tam bola počas socializmu bieda, pri ktorej miestni napr. strhávali hodinky priamo z rúk. Každá minca má ale 2 strany a mňa zaujímalo, ako vyzerá Rumunsko dnes, po viac ako 30 rokoch od revolúcie v roku 1989.

Je síce pravda, že keď som 1.x prechádzal cez Rumunsko autobusom z Bulharska na Slovensko (2014), mal som menší problém na hraničnom priechode. Colník ma totiž nespoznal podľa fotky na cestovnom pase. Asi 3x sa ma spýtal Adam? A ja mu na to, že áno! Podobnú skúsenosť sme zažili aj vo februári 2020. Colník si vzal môj občiansky preukaz, asi 2x sa ma spýtal: „Adam?“, ja mu na to, že áno a bolo po kontrole. Postupne zisťujem, že je to asi štandardný postup, aj keď tento sa tváril o čosi spokojnejšie. Nabudúce tu už pridám aj moju aktuálnu fotografiu z občianskeho, aby ste mohli porovnať. 🙂

Po tom, čo som mal možnosť do krajiny 1.x vycestovať ako návštevník (2017), sa ale moje pôvodné pocity absolútne zmenili. Rumunsko je krásna krajina s pohostinnými ľuďmi, úžasnými atraktivitami, nedotknutou prírodou, chutnou kuchyňou a nízkymi cenami.

Rumunsko – členenie na regióny z hľadiska cestovného ruchu

V krajine rozlišujeme 8-9 regiónov cestovného ruchu (v závislosti od toho, či Valašsko členíme alebo nie). V zátvorke je slovenský ekvivalent a rok, kedy som daný región navštívil:

  1. Banat (Banát, 2017)
  2. Crișana (Krišana, 2017)
  3. Transilvania (Transylvánia, 2017), alebo tiež Sedmohradsko
  4. Maramureș (Maramureš, 2018)
  5. Dobrogea (Dobrudža)
  6. Valahia (Valašsko), ktoré tvoria regióny Muntenia (Munténia) a Oltenia (Olténia, 2020)
  7. Moldavia (Moldávia)
  8. Bucovina (Bukovina)

via GIPHY

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Rumunsku je rumunčina. Keď sa ju už raz naučíte, využijete ju aj v susednom Moldavsku, kde sa nazýva moldavčina, aj keď ide o totožné jazyky.

Časový posun

Rumunsku platí východoeurópsky čas (East European Time, EET). Oproti greenwichskému strednému času sa pripočítavajú 2 h (Greenwich Mean Time, GMT + 2 h) a oproti stredoeurópskemu času, teda tomu nášmu, sa pripočítava jedna hodina (Central European Time, CET + 1 h).

Vízové povinnosti

Rumunsko vstúpilo do Európskej únie 1. 1. 2007. Ešte stále nie je súčasťou schengenu kvôli nezabezpečenej hranici s Ukrajinou. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska nepotrebujete na pobyt v krajine víza. Taktiež si nemusíte vybavovať cestovný pas. V prípade, že cestujete cez Maďarsko alebo Srbsko, postačí vám platný občiansky preukaz. V prípade, že by ste cestovali cez Ukrajinu, vtedy už budete potrebovať aj platný cestovný pas. Pas musí byť platný najmenej 90 dní po vašom návrateRumunska.

Očkovanie

Pred vstupom do Rumunska nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Pred cestou sme uzavreli cez internet krátkodobé cestovné poistenie (8 dní/12,80 eur/os., údaj je z roku 2020). V lete sa pripravte max. na komáre.

Devízové podmienky a mena

Oficiálnou menou je nový rumunský lei (ron), pričom 1 eur = 4,8050 ron1 ron = 0,21 eur. Peniaze si zmeníte vo vybraných zmenárňach na Slovensku, prípadne v bankách, oficiálnych zmenárňach v Rumunsku alebo si vyberiete potrebnú hotovosť z rumunského bankomatu.

Internet

Rumunsku som využíval svoj vlastný internet v mobile (9 dní/8 eur). Na mnohých miestach ale nájdete voľné Wi-Fi zóny.

Bezpečnosť

Pred mojou prvou cestou do Rumunska som počul o miestnych pomeroch kadečo. Až po návšteve krajiny a pobyte v nej som zistil, ako to s tou bezpečnosťou vlastne je. Počas celého môjho pobytu som sa cítil, bezpečnejšie, teraz mi prepáčte, ako na niektorých miestach Slovenska. Na staniciach aj v mestách sme videli policajtov, ktorí dohliadali na bezpečnosť.

Rumunsko – ako sa tam dostať?

Pri ceste do Rumunska zo Slovenska môžete využiť viaceré druhy dopravy – lietadlo, vlak, autobus alebo auto.

Letecky

Z okolitých krajín môžete do Rumunska letieť priamo z Viedne, Prahy alebo Budapešti. Let z Viedne do Bukurešti trvá asi 1 h a 35 min. Existovala priama letecká linka z Bratislavy do Cluj-Napoca, ale tá bola pred zimnou sezónou v roku 2017 zrušená.

Vlakom

Z Bratislavy do Rumunska sa dostanete rýchlikom cez Budapešť, kde musíte prestúpiť na rýchlik Viedeň-Bukurešť. My sme ho využili pri ceste zo Sibiu do Aradu. Rýchlik bol naozaj rýchly a zoberte si so sebou teplé oblečenie, lebo vo vnútri bolo vďaka klimatizácii ako v chladničke (leto 2017).

Vlakom sme cestovali aj v roku 2020. Najprv z Budapešti do Devy (7 h 51 min.) a naspäť z Alba Iulie do Budapešti (10 h 15 min. vrát. prestoja vo Vințu de Jos). V Maďarsku bol vlak naozaj rýchly. Pripravte sa, že na maďarsko-rumunskej hranici si ale počkáte. Na maďarskej strane okolo 45 min. a na rumunskej asi 20 min. V poslednej zastávke pred hranicou a v prvej zastávke za hranicou sa pripravte na hraničnú kontrolu. Je to z dôvodu, že Rumunsko ešte stále nie je súčasťou Schengenskej zóny. O tejto problematike som písal vyššie v časti Vízové povinnosti. V Rumunsku už vlak nešiel tak rýchlo, akoby sme očakávali. Na uvedenej trase momentálne budujú novú trať, ktorá mohla byť príčinou spomalenia. Za spiatočný lístok z Popradu do Alba Iulie pre 2 osoby sme zaplatili 147 eur (2020).

Autobusom

V roku 2017 sme pri cestovaní do Rumunska využili služby súkromného dopravcu. Cesta z Bratislavy do Aradu (linka PrahaTimisoara) trvala 7 h a 50 min. a autobus odchádzal v Bratislave z nástupišťa č. 15. Pri otvorení linky sme využili akciu, boli medzi prvými 500 kupujúcimi a zaplatili tak za spiatočný cestovný lístok len 7,80 eur/os. Linka premávala 2x týždenne v pondelky a soboty (neskôr za 19 eur/os.). Prevádzka autobusovej linky bola zrušená.

Z Bratislavy premáva do Aradu momentálne len jeden súkromný dopravca. Za priamy spoj zaplatíte 20-70 eur/os. v závislosti od dátumu a času.

Autom

Pri ceste autom z Bratislavy využite diaľnicu M1 na Budapešť, obchvatom po M0 na diaľnicu M5 na Szeged, hraničný priechod Nădlac a ďalej na mestá Arad, Deva, … Pri ideálnej premávke trvá cesta autom z Bratislavy do Aradu asi 4 h a 20 min. (457 km). Pred cestou autom si nezabudnite pozrieť rumunské pravidlá cestnej premávky.

Rumunsko – ako sa po krajine pohybovať?

Ak cestujete do Rumunska a po krajine vlastným autom, viac-menej ste vyhrali. Počas našich (zatiaľ) 3 pobytov sme využívali v krajine hromadnú dopravu, či už vlak alebo autobus, ktorou sme to tiež v pohode vykryli. Autobusové spojenia nájdete na internetovej stránke https://www.autogari.ro/, ktorá je aj v angličtine. Vlakové spojenia nájdete na internetovej stránke https://www1.cfrcalatori.ro/en/, ktorá je tiež v angličtine. Prípadne využite zdieľané cestovanie cez bla bla car. V mestách funguje taxi služba uber.

Skúsenosti z roku 2020:

Občas sa môže stať, že autobus, ktorý si nájdete na vyššie uvedenej stránke, nie vždy príde. V tom prípade vám neostáva nič iné, len si počkať na ďalší spoj. Vždy si ale počkajte aspoň hodinu. Je úplne normálne, že autobus príde aj po 45 minútach.

Čo sa týka bla bla car, neviem či je to mnou, ale na každú cestu, na ktorú som sa cez túto aplikáciu prihlásil, ju šofér zrušil. 😀

Užitočné linky:

Romaniatourism.com (nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je uspokojovať dopyt po turistických informáciách v Rumunsku)

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 26. 2. 2020.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko