vesely cintorin sapanta maramures rumunsko

Săpânța – veselo na cintoríne?

Săpânța (čítajte Sepinca, po slovensky Sapunka) sa nachádza v historickom regióne Maramureș (Maramureš; v súčasnosti Marmarošská župa) v severnom Rumunsku na hranici s Ukrajinou.

Ako sa do Săpânța dostať?

Săpânța je doslova obcou na kraji sveta. Veď len pár metrov vzdušnou čiarou na sever už ste v Ukrajine. Dostať sa sem môže byť trochu problém. Ak však máte auto, alebo „chytíte“ ten správny autobus, tak ste za vodou.

Lietadlom

Najbližšie medzinárodné letiská sa nachádzajú v Satu Mare (Aeroportul Satu Mare; 89 km/1 h 35 min. autom juhozápadne) a Medzinárodné letisko Maramureș v Baia Mare (Aeroportul Internațional Maramureș; 87 km/1 h 35 min. autom južne).

Vlakom alebo autobusom

Vlakom alebo autobusom by ste mohli cestovať na trase Poprad – Košice – Budapešť Keleti – Budapešť Nyugati pu – Debrecen – Satu MareSăpânța. Zo Satu Mare do Săpânța premáva každý deň ale len jeden autobus denne (17.00-18.50 h/1 h 50 min.). V obci sa nenachádza železnica, takže inak ako autobusom sa tam nedostanete. Do 17.00 h zas nestíhate prísť z Popradu do Satu Mare, takže by ste museli prenocovať v Budapešti. Ak by ste teda náhodou cestovali hromadnou dopravou, vyčleňte si na to radšej dva dni. 😉

Autobusová zastávka Săpânța, staţie sa nachádza v centre obce na ceste pre motorové vozidlá 19 na trase Sighetu Marmației Satu MareOradea.

Autom

Săpânța sa nachádza 400 km/6 h autom juhovýchodne od Popradu (19 km/25 min. autom severozápadne od Sighetu Marmației, alebo tiež skrátene Sighet).

Práve pre horšiu dostupnosť hromadnou dopravou sme sa rozhodli pre prepravnú spoločnosť Moja Trasa. Šofér vás vyzdvihne pri dome (alebo kde chcete) a odvezie na vami požadované miesto. Po raňajkách sme nasadli do auta a po obede sme už boli v cieľovom mieste. Šofér prišiel načas, jazdil bezpečne, auto bolo pohodlné, cesta bola rýchla. Európu pozná ako svoju dlaň. Trošku sme sa zdržali na maďarsko-rumunskej hranici, pretože Rumunsko ešte nie je súčasťou Shengenského priestoru kvôli nezabezpečenej hranici s Ukrajinou. Taktiež netreba zabúdať na to, že v Rumunsku sa ešte pripočítava jedna hodina, keďže tu už platí východoeurópsky čas. Využitím prepravnej spoločnosti sme tak ušetrili čas, ktorý sme venovali prehliadke destinácie.

Severné Rumunsko je naozaj blízko. Región Maramureș bol kedysi súčasťou historického regiónu Sedmohradsko a to zasa spadalo pod bývalé Uhorsko. Región sa tiahne aj Ukrajinou až po slovensko-ukrajinskú hranicu. Do regiónu patria napr. ukrajinské mestá Užhorod, Seredné, či Mukačevo. Takže ešte pred viac ako 100 rokmi by sme sa pohybovali v rámci jednej krajiny.

Čo v Săpânța robiť, vidieť a navštíviť?

Săpânța je skutočne malá obec (ani nie 3 000 obyvateľov). Nenájdete tu plno atraktivít, múzeí a galérií ako v iných mestách. Napriek tomu je tu jedno miesto, ktoré navštevuje plno návštevníkov nielen z Rumunska, či Európy.

Veselý cintorín

Veselý cintorín (Cimitirul Vesel) sa nachádza 450 m/6 min. pešo južne od autobusovej zastávky.

Všetko sa to začalo v roku 1935, keď miestny rezbár Ioan Stan Pătraş vyrezal prvý kríž. Prvé, čo vám asi napadne sú naše vyrezávané kríže z Detvy. Aj tie rumunské sú vyrezávané a maľované. Prevažujúcou je modrá farba, niekedy označovaná ako săpânțská modrá, ktorá znamená nádej a slobodu. Na rozdiel od tých slovenských sa ale na rumunských krížoch nachádzajú vtipné epitafy, ktoré vystihujú životy zosnulých a v niektorých prípadoch aj spôsoby smrti. Epitafy sú písané v 1. osobe jednotného čísla a miestnom nárečí. Dodnes bolo vyrezaných a namaľovaných okolo 800 krížov. Pred svojou smrťou v roku 1977 si Ioan Stan Pătraş vyrezal a namaľoval aj svoj vlastný kríž.

Pre lepšiu predstavu vám uvediem aspoň jeden epitaf. Nejaký zosnulý pán miloval vo svojom živote kone, ale:

„Ešte jedna vec, ktorú som veľmi miloval

bolo sedieť pri stole v bare,

vedľa manželky niekoho iného.“

Podobných príkladov nájdeme plno. Škoda len, že všetky sú v rumunčine. Pri prehliadke cintorína sa tak môžete viac zamerať na vyrezávané kríže a obrázky na nich. Pre všetkých, ktorí by si chceli prečítať epitafy z krížov a nevedia po rumunsky, ale viete po anglicky, môžem odporučiť knihu The Merry Cemetery of Săpânța (Veselý cintorín v Săpânța) od autora Peter Kayafas.

„Starí Dáci (alebo Dákovia, predchodcovia dnešných Rumunov) verili, že smrť bola chvíľa naplnená radosťou a očakávaním lepšieho života.“

Veselý cintorín je voľne prístupný návštevníkom.

Pravoslávny kostol

Pravoslávny kostol (Biserica Nașterea Maicii Domnului; vstup zdarma) sa nachádza priamo na Veselom cintoríne. Kostol zaujme svojou architektúrou, vysokou štíhlou vežou a farebnými šindľami na streche. V čase našej návštevy prebiehala v kostole rekonštrukcia, takže vo vnútri nebolo veľmi čo obdivovať.

Pamätný dom Ioan Stan Pătraş

Pamätný dom Ioan Stan Pătraş (Casa Memoriala „Stan Ioan Pătraş“) sa nachádza 800 m/10 min. pešo juhozápadne od autobusovej zastávky. Súčasťou pamätného domu (4 ron/0,86 eur/os.) je dielňa. V nej pokračuje v rezbárovej práci jeho žiak Dumitru „Tincu“ Pop.

Kláštor Peri-Săpânţa

Kláštor Peri-Săpânţa (Mânăstirea Peri-Săpânta) sa nachádza 1,4 km/17 min. pešo severne od autobusovej zastávky. V ortodoxnom kláštornom komplexe nájdete drevený kostol na kamenných základoch. Jeho veža, vysoká 75 m, je údajne najvyššou drevenou stavbou v Rumunsku. Druhú najvyššiu drevenú stavbu tiež nájdete v regióne Maramureš. Ide o vežu kostola sv. Apoštolov v obci Bârsana

Neznámy kostol

V obci, neďaleko Veselého cintorína, sa nachádza ešte jeden nový kostol. Podobá sa tomu na cintoríne. Vysoká drevená štíhla stavba s dreveným interiérom. Nikde som sa ale nedopátral, ako sa kostol volá, tak pripájam aspoň fotografie.

Kde sa v Săpânța ubytovať?

Zo Săpânța sme pokračovali do mesta Sighetu Marmației, kde sme si už rezervovali ubytovanie. V obci sa nachádzajú predovšetkým malé penzióny a ubytovanie v súkromí.

Kde sa v Săpânța najesť?

V Sighete, kde sme prenocovali, sme sa aj najedli. V obci sme si dali len tekutý olovrant – rumunské pivo Ursus (4 ron/0,86 eur/fľaša).

Návšteva Veselého cintorína v obci Săpânța je príjemným výletom, či už na pol dňa alebo na jeden celý deň zo Sighetu. Taktiež to bol zaujímavý začiatok nášho druhého pobytu v Rumunsku.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 8. 11. 2018 (1 eur = 4,6602 ron).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Užitočné linky:

© Ing. Adam Vanečko