spisska kapitula spissky hrad katedrala svateho martina spisske podhradie

Spišské Podhradie, Spišský hrad a Spišská Kapitula

Po prehliadke Levoče sme pokračovali v poznávaní ďalších UNESCO pamiatok na Spiši Spišskej Kapituly, Spišského Podhradia a Spišského hradu. Celá lokalita Svetového dedičstva sa nazýva „Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia“ (1993, Levoča od roku 2009). Lokalita zahŕňa Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu, Levoču a kostol Ducha sv. v Žehre.

Spišské Podhradie – ako sa tam dostať?

Z Popradu sme sa do cieľa dostali po takmer 1,5 h s jedným prestupom v Levoči (2,80 eur/os.). V prípade, že plánujete navštíviť aj katedrálu, odporúčam Vám vystúpiť na zastávke „Spišské Podhradie, rázcestie Baldovce“. Odtiaľ ju už máte „na skok“. Ak cestujete autom, tak nájsť si nejaké voľné parkovacie miesto v areáli Spišskej Kapituly alebo v samotnom Spišskom Podhradí, určite nebude problém.

„Malý slovenský Vatikán“ – Spišská Kapitula

Lokalitu sme začali poznávať návštevou Spišskej KapitulySpišská Kapitula (súčasť Spišského Podhradia), kedysi duchovné centrum Spiša, dnes sídlo spišského biskupa s katedrálou a opevnením, je často prezývaná aj „malý slovenský Vatikán“. Tvorí ju jediná ulica. Okrem katedrály tu nájdete biskupský palác, kňazský seminár, hodinovú vežu, domy kanonikov, či informačné centrum. Vstupenku do katedrály (2,00 eur/os.) si kúpite v spomínanom informačnom centre vedľa hodinovej veže. Upozorní Vás na to aj informačná tabuľa na dverách pri bočnom vstupe do katedrály.

Katedrála sv. Martina je najvýznamnejšou pamiatkou Spišskej Kapituly. Pri prehliadke vám sprievodkyňa poskytne skutočne stručný výklad o katedrále. Prehliadka trvala asi 10 min. Samozrejme pani, či slečna pohotovo reagovala na všetky moje dotieravé otázky. Keď som katedrálu navštívil počas famtripu, trvala prehliadka o niečo dlhšie a navštívili sme aj priestory, kam sa „obyčajný smrteľník“ len tak nedostane. Nezabudol som vtedy fotiť, tak vám ukážem aspoň pár fotografií z návštevy.

Spišský hrad – bývalé sídlo Spiša

Po návšteve Spišskej Kapituly sme sa vybrali na Spišský hrad (2,5 km; 45 min.; stúpanie 125 m; klesanie 52 m; zelená značka). Pre tých, ktorí majú k dispozícii auto, si môžu vybrať hneď z dvoch parkovísk. To prvé nájdete v meste za železničným priecestím pri turistickej značkovanej ceste pod hradom, to druhé parkovisko sa nachádza takmer pri hrade. Dostanete sa naň, ak z cesty do/zo Žehry odbočíte smerom na hrad.

Spišský hrad (8,00 eur/os.) patrí medzi najrozsiahlejšie hrady v strednej Európe. Bol sídlom spišského komitátu. To sa neskôr presunulo do Levoče. Keďže sme hrad navštívili mimo sezóny, prehliadka bola bez výkladu sprievodcu. Ponúknu Vám však audiosprievodcu, alebo si hrad prejdete len tak. Nemáte kde zablúdiť, pretože všetko je riadne označené. Prehliadka hradu, vrát. celého nádvoria, nám trvala asi 1 h. Výstupom na hrad prekročíte aj neviditeľnú hranicu medzi 2 krajmi. Kým Spišské Podhradie sa nachádza v Prešovskom kraji, Spišský hrad už v Košickom. Ak mi neveríte, pozrite sa do mapy. 😉

Spišské Podhradie – mestečko medzi hradom a kapitulou

Centrom mesta Spišské Podhradie je Mariánske námestie, kde nájdete meštianske domy, starú radnicu, viaceré kostoly (Kostol Narodenia Panny Márie, Kostol sv. Jána z Boha a Kláštor Milosrdných bratov, Evanjelický kostol). V Spišskom Podhradí žila v minulosti početná komunita židov. Dôkazom toho je dnes jediná zachovaná spišská synagóga.

Neďaleko židovskej synagógy, pri hlavnej ceste sa nachádza reštaurácia, kde sme sa najedli. Keď sme k nej prišli z hradu, ešte bola zatvorená, takže sme si museli trochu počkať. To čakanie sa ale vyplatilo! Dali sme si chutný burger, ktorý bol taký vysoký, že som ho mal problém slušne zjesť. K nemu 3x ne- nemenované nealkoholické nemecké pšeničné pivo. 😉 Po dobrom hlavnom jedle ešte zostalo nejaké miesto na dezert. Tým bol neskutočný lávový koláčik s mätovou zmrzlinou.

V Spišskom Podhradí som dovtedy vyskúšal len jednu reštauráciu v centre mesta a tak trošku som to aj oľutoval. Reštaurácia, v akej sme jedli my, v meste určite chýbala. Posledné, čo sa od nás po jedle vyžadovalo, bolo „odgúľať sa“ na námestie, odkiaľ nám išiel autobus. Naspäť do Popradu sme sa odviezli priamym autobusom bez prestupovania (2,35 €/os.). Cesta trvala 1 h a 5 min.

Na raňajky alebo na večeru?

Na záver mi nedá nespomenúť tradičný výrobok, ktorý sa viaže k Spišskému Podhradiu. Ak niektorí z vás práve myslia na spišské párky, tak ste trafili do čierneho! Mestečko sa preslávilo výrobou tejto lahôdky, ktorá sa dodávala dokonca aj do hotelov a reštaurácií v Budapešti. Žiaľ, pôvodný recept sa už asi nikdy nedozvieme, pretože sa nezachoval.

Rajská záhrada na Spiši?

Posledné miesto, ktoré som v tejto lokalite nenavštívil, je Kostol Ducha sv. v Žehre. V ňom nájdete vzácnu fresku „Rajská záhrada so Stromom života“. Navštívili ste už niekto niekedy tento kostol? Oplatí sa ho vidieť? Aj vďaka tomu, že som ho ešte nevidel, mám dôvod sa zas raz vrátiť do tejto oblasti.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko