hont

Hont známy neznámy – 3. časť

Po prebudení slnečnými lúčmi v Starej Hore – Sebechleboch sme si uvedomili, že je čas ísť ďalej. V penzióne raňajky neponúkali a medzi vinárskymi domčekmi sotva nájdete nejaké potraviny. Tak sme si zbalili veci, nasadli do auta a cestovali ďalej na západ. Posledný deň v regióne Hont sme mali na pláne už len dve zastávky.

Našou prvou dnešnou zastávkou boli Brhlovce. Obec sa už síce nachádza v Nitrianskom kraji, ale historicky sme ešte stále boli v regióne HontBrhlovce sú podobne ako Stará Hora pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Je to vďaka unikátnym skalným obydliam, ktoré sú vytesané do tufu.

Zaujímavosťou je, že sa v týchto obydliach žilo ešte v druhej polovici 20. storočia. Prehliadku jedného z domov, ktorý je sprístupnený, sme absolvovali bez sprievodcu. V expozícii sme si vystačili s informáciami z informačných tabúľ.

Po prehliadke nás kontrolka benzínu upozornila na to, že budeme musieť čoskoro natankovať. A tak sme si „odskočili“ do Levíc vo vedľajšom regióne Tekov načerpať benzín. Vzhľadom na to, že v Brhlovciach sme neobjavili žiadnu možnosť chutne sa naraňajkovať a v Leviciach sme sa nechceli zdržiavať, museli sme si vystačiť s kávou z benzínovej pumpy. Po doplnení paliva bola pred nami naša druhá a posledná zastávka v rámci nášho putovania po regióne Hont.

Ešte pred vycestovaním sme si urobili menší prieskum, kam by sme sa mohli ísť kúpať. Neďaleko Banskej Štiavnice sa nachádzajú kúpele Sklené Teplicevodný raj vo Vyhniach, južnejšie sú to potom kúpele Dudince, ale u nás nakoniec zvíťazilo termálne kúpalisko Santovka. Po náročných dvoch dňoch navštevovania pamiatok a cestovania po regióne nám relax v termálnej vode padol vhod.

Z internetov sme vyčítali, že minerálna voda blahodarne pôsobí na pohybový aparát, srdcovo-cievny systém, reumatické ochorenia a alergie. Pod šírym nebom sa nachádzajú 3 bazény – plavecký, rodinný a detský. Nás ale zaujali rímske travertínové bazény, ktoré sú určené na sedenie a voda v nich neustále cirkuluje. V areáli sa tiež nachádza reštaurácia, kde sme sa naobedovali.

Rozmaznaní modernými aquaparkmi bolo pre nás prekvapením, že sa tu nenachádzajú žiadne sprchy, kde by sme sa pred odchodom umyli. A tak sme nechali na sebe pôsobiť miestnu vodu. Pred dlhšou cestou domov sme si ešte chceli nabrať do fliaš minerálnu vodu Santovka. Po chvíľke blúdenia v obci a hľadaní nejakého značenia sme ale prameň aj tak nenašli. A tak nám neostávalo nič iné, len pokračovať v ceste domov.

Po ceste sme sa ešte zastavili v Dudinciach s nádejou, že si naberieme vodu aspoň tu. Podľa maľovanej mapy v areáli kúpeľov sa nám prameň javil ďaleko a tak sme si dali obligátnu poobedňajšiu kávu a s nohou na plyne sme cestovali domov.

Región Hont toho ponúka omnoho viac. My sme navštívili zlomok z toho, čo sa tu dá vidieť. Tak ako som spomínal, že sa ešte raz určite vrátim do Banskej Štiavnice, takisto by som sa ešte rád vrátil do Hontu. Určite by som chcel navštíviť Turčanov vodný mlyn v Bohuniciach, zrúcaninu hradu Čabraď v Čabradskom Vrbovku alebo navštíviť ďalšie vinárske obce a ochutnať miestne víno.

Verím, že raz určite navštívim aj folklórny festival Hontianska paráda v Hrušove. Žiaľ, festival sa koná zvyčajne v čase, ako môj obľúbený hudobný festival v Piešťanoch (polovica augusta). Preto možno raz urobím výnimku a namiesto do Piešťan sa vyberiem do Hrušova.

Hont známy neznámy – 1. časť

Hont známy neznámy – 2. časť

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko