grand cafe orient praha

3 pražské kaviarne, ktoré musíte navštíviť

Milujem kávu. Milujem Prahu. A milujem pražské kaviarne. Dajte si kávu v jednej z týchto kaviarní alebo pokojne aj vo všetkých troch.

1. Grand Café Orient

Kaviareň Grand Café Orient (450 m/5 min. pešo východne od Staromestského nám.) sa nachádza v mestskej časti Praha 1 – štvrti Staré mesto. Kaviareň som plánoval navštíviť už pred pár rokmi. Vtedy som si ju ale pomýlil (aká hanba!) s kaviarňou, ktorá sa síce nachádza v tej istej budove (Dom u Čiernej Matky Božej), ale na prízemí. Neurobte, prosím, takú istú chybu ako ja a pekne si to nasmerujte rovno na 1. poschodie. Kaviareň sme navštívili po prehliadke stálej expozície Českého kubizmu na 2. a 3. poschodí budovy, ktorú dopĺňa prechodná výstava na 4. poschodí.

Prostredie kubistickej kaviarne, úslužná obsluha ako pred 100 rokmi, hudba z 20. rokov. Som presvedčený, že si kaviareň okamžite zamilujete aj vy. Ochutnajte kubistický venček (podobný ako klasický, ale dôraz tu kládli naozaj na každý detail, preto nie je okrúhly, ale hranatý) a espresso macchiato. Za účet som zaplatil 133 czk/5,44 eur. V kaviarni sa nedá platiť platobnou kartou.

2. Café Pavlač

Kaviareň Café Pavlač sa nachádza 2,6 km/34 min. pešo východne od centra mesta (Staromestské námestie) v mestskej časti Praha 3 – štvrti Žižkov. Ak pôjdete v smere od centra, ešte pred žižkovským kostolom (Kostol sv. Prokopa) zabočte do strmej uličky vpravo a kaviareň uvidíte asi v strede ulice opäť po pravej strane. Prezrádza ju výrazný nápis a veľké okná do ulice.

Pôvodne som sa tu plánoval zastaviť len na kávu a koláč. Na jednej strane som netušil, že ešte stihnem obedové menu a na druhej strane som vlastne ani nevedel, že tu nejaké pripravujú. Ochutnal som „Šošovicový šalát s pošírovaným vajíčkom a bylinkovou bagetkou“. K obedu dobre padlo nepasterizované pivo z českého pivovaru. Po obede som si dal už spomínanú kávu a koláč, kvôli ktorým som sem prišiel. Odporúčam vám košíček (s obsluhou sme sa zhodli, že cesto bolo pravdepodobne z vlašských orechov a nie z lieskových, na ktoré mám alergiu) s vanilkovým pudingovým krémom a čerstvým ovocím.

Veľmi milá obsluha. Za účet som zaplatil 280 czk/11,45 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou. A prečo Pavlač? Vo vnútri bloku sa ukrýva nenápadná záhradka, na ktorej si môžete takisto posedieť.

3. Café Louvre

Kaviareň Café Louvre (750 m/9 min. pešo južne od Staromestského námestia) sa už stala mojou pravidelnou zastávkou pri návšteve Prahy. Kaviareň sa nachádza v mestskej časti Praha 1 – štvrti Nové mesto. Tentoraz som ochutnal Klasický Sacher so šľahačkou, espresso k tomu a môj obľúbený suchý Muškát moravský akostný zo znojemského vinárstva. Ku dezertom a nápojom nám obsluha ponúkla karafu s neperlivou vodou. Za účet som zaplatil 214 czk/8,75 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Prečítajte si, čo som o kaviarni Café Louvre už napísal v článku Praha – návod na prežitie. Vtedy som tam uviedol, že by som chcel v kaviarni pracovať. Po poslednej návšteve, kedy si návštevníci neustále podávali kľučku a ja som bol rád, že sa nám podarilo nájsť stôl pre dvoch, by som svoj výrok asi zvážil. Odporúčam vám, rezervujte si miesto vopred. 😉

Aj keď ešte teraz neviem, aké pamiatky pri najbližšej prehliadke Prahy navštívim, už teraz viem, ktoré pražské kaviarne si nenechám ujsť. A vy by ste si ich nemali ujsť tiež.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 3. 2022 (1 eur = 24,450 czk).

Za uvedenie a hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko