hrad a zamok cesky krumlov ceske budejovice jihocesky kraj jizni cechy cesko

2. časť – Latrán v Českom Krumlove

Druhý deň som v meste Český Krumlov naplánoval program v časti Latrán, ktorá sa nachádza severne od vnútorného mesta. Nájdete tu hrad a zámok, kláštory, či pivovar Eggenberg. Všetko je tu pekne pohromade, takže presuny medzi pamiatkami trvajú max. 1-2 minúty.

Zámocká veža – dominanta časti Latrán

Keďže sme sa nestihli deň predtým dostať do veže, lebo sme mali dohodnutý termín fotografovania v Múzeu Fotoateliér Seidel, vystúpili sme do veže tento deň. To sme si ale neuvedomili, že vstup do Hradného múzea a Zámockej veže (Český Krumlov Card) je jednorazový a že keď už odtiaľ raz vyjdete, nemôžete tam vojsť znova. Tak sme sa išli opýtať do pokladne, či by nám mohli vystaviť nové vstupenky len do veže.

Pani v pokladni s tým nemala žiadny problém a vystavila nám nové vstupenky. S takouto ochotou a pripravenosťou poskytovať služby som sa stretol len málokde. Samozrejme vás tým nechcem navádzať, aby ste zneužívali systém alebo sa sťažovali všade, kde príde. Za výstup po 162 schodoch sme dostali odmenu v podobe výhľadu na Latrán a Český Krumlov opäť z inej perspektívy.

Aj keď ešte nebola na hrade a zámku sezóna v plnom prúde, ani počas Veľkej noci nemajú v Českom Krumlove o návštevníkov núdzu. Možno aj preto výnimočne zdarma sprístupnili Koniareň a sedliareň v prízemí renesančného domu na V. zámockom nádvorí. Najatraktívnejším je schwarzenbergský voz pri príležitosti korunovácie Márie Terézie v Prahe.

Na zámku majte oči stále otvorené a všímajte si všetky plagáty na podujatia a akcie. Nám takto neunikla bezplatná prehliadka Plášťového mosta zámku. Jediné, čo sme museli urobiť,  bolo vyzdvihnúť si nulové vstupenky v pokladni zámku na konkrétnu hodinu a potom sa už len dostaviť na dohodnuté miesto. My sme túto atraktivitu navštívili podvečer, takže sa o nej zmienim neskôr.

Zámocká záhrada

Príjemným únikom od masy návštevníkov na jednotlivých nádvoriach zámku môže byť prechádzka a posedenie na lavičkách v takmer 11 ha Zámockej záhrade (vstup voľný). Tvorí najväčšiu časť zámockého areálu. Nájdete v nej:

  • kaskádovú fontánu,
  • letohrádok Bellaria s otáčavým hľadiskom,
  • krásne upravené záhony
  • a na jej konci štvorcový rybník.

Káskádová fontána rozdeľuje zámockú záhradu na hornú a dolnú časť. V jej strede si môžete všimnúť boha morí Poseidóna.

Keď vystúpite na hornú časť záhrady, do očí vám udrie otáčavé hľadisko zo 60. rokov 20. stor., ktoré narúša barokový charakter záhrady. V lete tu môžete zažiť predstavenia pod holým nebom. Oproti sa nachádza rokokový letohrádok Bellaria, ktorý momentálne nie je prístupný verejnosti. Ak prídete až na koniec záhrady, oddýchnuť si môžete na lavičkách v tieni líp pri rybníku.

Po prechádzke v tak veľkej záhrade a prísune toľkého množstva čerstvého vzduchu človek aj vyhladne. Byť v Česku a nedať si miestne pivo by bol veľký hriech. Preto sme „zakotvili“ v reštaurácii v industriálnom štýle a dali si poriadne šťavnaté burgre a k tomu pohár dobre vychladeného tankového piva (549 czk/21,59 eur/2 os.).

Kláštory – umenie a stredovek časti Latrán

Po obede sme pokračovali v prehliadke časti Latrán. Areál stredovekých kláštorov v Českom Krumlove tvoria Minoritský kláštor a Kláštor klarisiek. V ich priestoroch nájdete dve expozície: Život a umenie v krumlovských kláštoroch (Český Krumlov Card) a Interaktívnu expozíciu ľudskej zručnosti (190 czk/7,47 eur/os.). V 1. expozícii sa oboznámite s umením minoritov v sakrálnej architektúre, osobnosťou sv. Kláry, či životom sestier v kláštore. Prehliadku odporúčam všetkým záujemcom o sakrálne umenie.

Interaktívnu expozíciu ľudskej zručnosti skôr odporúčam rodinám s deťmi, ktoré sa tu hravou formou naučia o živote v stredoveku (skladovanie potravín, hygiena, voľný čas a hračky, …). Okrem vyššie uvedených sa tu nachádza ešte Expozícia pivovarníctva, kde nájdete všetko, čo súvisí s výrobou tohto starovekého nápoja.

Plášťový most

Z kláštorov sme sa presunuli naspäť do areálu hradu, pretože o 16.00 h sa začínala, ako som už spomínal, bezplatná komentovaná prehliadka Plášťového mosta. Vstupenku nám vytlačili v pokladni hradu. Pôvodný padací most vystriedala drevená 3-poschodová chodba, ktorú prestavali na súčasný plášťový most.

Vrchné poschodie spája zámok so zámockou záhradou, stredné slúžilo technickým účelom, zatiaľ čo to dolné spájalo Maškarnú sálu so zámockým divadlom. Podstatou bolo, aby sa šľachta dostala „suchou nohou“ zo zámku do divadla a zas naspäť. Zaujímavosťou sú tiež masívne železné dvere po stranách chodby, ktoré mali zabrániť šíreniu požiaru na zámku.

Barokové zámocké divadlo

Barokové zámocké divadlo je akousi „konzervou“ zámku. Ide o jedno z najkomplexnejšie zachovaných barokových divadiel na svete. To znamená, že všetko, čo sa tu nachádza, je z obdobia baroka (pôvodná budova, javisko, kostýmy, doplnky, dekorácie, …). Je sprístupnené len počas letnej sezóny, avšak pani sprievodkyňa nám dovolila doň aspoň nakuknúť pri prehliadke Plášťového mosta.

Po všetkých tých prehliadkach a informáciách sme opäť chceli trochu „nasať“ atmosféru mesta. Sadli sme si na terasu útulnej kaviarne a ako tradične si objednali cappuccino, koláč a pohár vína (180 czk/7,08 eur/os.). Keď sedíte na terase kaviarne, máte obrovskú možnosť sledovať ruch mesta a všetkých tých ľudí v ňom. Nakoniec sme sa medzi nich zamiešali a len tak sa túlali uličkami. Na večeru sme tentoraz vyskúšali vegetariánsku reštauráciu (500 czk/19,67 eur/2 os.).

Prečítajte si tiež:

Užitočné linky:

Ceny som prepočítal podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 29. 3. 2018 (1 eur = 25,425 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko