olomouc stredna morava jeseniky minipivovar a steakhouse riegrovka restaurant moritz svatovaclavsky pivovar cesko

Olomouc – Návod na prežitie

Nie, že by išlo v Olomouci o život, ale s týmto článkom to určite prežijete. V predošlom článku Olomouc – barokový klenot Strednej Moravy som sa zameral na všetko to, čo mesto ponúka a kvôli čomu sa doň oplatí cestovať.

Dnes vám prinášam ďalší zo série článkov nabitý množstvom praktických informácií. Prenesiete sa do minulosti vďaka stručnej histórii, zistíte, ako sa môžete do mesta dostať, ako sa po meste čo najrýchlejšie pohybovať, kde získať ďalšie info, kde sa pohodlne vyspať a tipy na reštaurácie, v ktorých sa môžete najchutnejšie najesť.

Trochu histórie

Tak ako našu Trnavu prezývajú „malý slovenský Rím“, myslím, že pokojne aj Olomouc by sme mohli nazvať „malý moravský Rím“, ak nie rovno aj „malý český Rím“. Na kostol, kláštor, kaplnku alebo čokoľvek iné s cirkevnou tematikou v meste skutočne narazíte na každom kroku. Veď mesto bolo a stále je sídlom arcibiskupa. Olomouc bol dlhé storočia najvýznamnejším mestom Moravy. Všetko sa zmenilo po 30 ročnej vojne, kedy sa metropolou Moravy stalo Brno. V roku 1971 vyhlásili historické centrum za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Po Prahe je tak 2. najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Česku. No a od roku 2000 je mesto aj na prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO vďaka stĺpu Najsvätejšej Trojice na Hornom námestí.

Ako sa do mesta Olomouc dostať?

Olomouc sa nachádza v turistickej oblasti Stredná Morava a v turistickom regióne Stredná Morava a JeseníkyČesku.

Autom

Olomouc sa nachádza 84 km/1 h autom severne od najväčšieho mesta Moravy Brna, 100 km/1 h 4 min. autom juhozápadne od metropoly Severnej Moravy Ostravy, 282 km/2 h 45 min. autom východne od Prahy a 297 km/3 h 47 min. autom západne od Popradu, keďže mesto bolo mojím východiskovým bodom.

Olomoucom prechádzajú 3 diaľnice:

  • D35: Liberec – Hradec Králové – Olomouc – Lipník nad Bečvou,
  • D46: Vyškov – Olomouc,
  • D55: OlomoucKroměříž – Břeclav – Rakúsko.

Autobusom

Ak budete cestovať do Olomouca autobusom, môžete prísť na jednu z 3 zastávok:

  • Olomouc, hlavní nádraží (2,2 km/27 min. pešo východne od centra),
  • Olomouc, autobusové nádraží (3,7 km/46 min. pešo východne od centra), niektoré autobusy tiež zastavujú na zastávke Olomouc, autobusové nádraží podchod (150 m/2 min. pešo severozápadne od autobusovej stanice),
  • Olomouc, Pionýrská (2 km/26 min. pešo južne od centra).

Vlakom

Železničná stanica v Olomouci (Olomouc, hlavní nádraží) sa nachádza 2,2 km/27 min. pešo východne od centra.

Lietadlom

Olomouc nemá vlastné letisko. Ak budete cestovať na Moravu lietadlom, môžete priletieť na medzinárodné letisko Brno-Tuřany (76 km/49 min. autom juhozápadne) alebo letisko Leoše Janáčka v Ostrave (89 km/55 min. autom severovýchodne).

Ako sa po meste Olomouc pohybovať?

Podobne ako v iných mestách, aj centrum Olomouca je kompaktné a všetky významné atraktivity sa nachádzajú v jeho historickom jadre. V prípade, že by ste chceli navštíviť niektoré atraktivity mimo centra (napr. Veteran Arena, Letecké múzeum alebo novoveké pevnosti …), môžete využiť mestskú hromadnú dopravu. Na výber máte autobus alebo električku.  

Kde získať v meste Olomouc informácie?

Informačné centrum sa nachádza na prízemí olomouckej radnice (vchod do informačného centra je napravo od orloja) na Hornom námestí v samom srdci starého mesta. V priestrannom a moderne vybavenom informačnom centre vás privíta profesionálny personál pripravený zodpovedať vaše otázky. O tom, čo vidieť v olomouckej radnici, som písal v článku Olomouc – barokový klenot Strednej Moravy.

Kde sa v meste Olomouc ubytovať?

Hotel Palác sa nachádza priamo v historickom jadre mesta (1 km/13 min. pešo severovýchodne od Horného námestia), 1,2 km/15 min. pešo severozápadne od železničnej stanice a 2,7 km/34 min. pešo severozápadne od autobusovej stanice

Vchod do hotela je z ulice 1. mája. Po prekonaní mohutných sklenených dverí sa ocitnete v modernom lobby mestského hotela. Veľmi milá a profesionálna obsluha. Ubytovali nás v apartmáne na 4 poschodí s výhľadom na katedrálu sv. Václava. Pred výťahom som uprednostnil veľké schodisko s dizajnovými lustrami a panoramatickými zábermi mesta. Obrovský apartmán pozostával z predsiene, plne vybavenej kuchynky s jedálenským stolom, spoločenskej časti vrát. postele a súkromnej kúpeľne so sprchovacím kútom.

Raňajky formou švédskych stolov servírujú na prízemí hotela oproti recepcii. Z jedálne s panoramatickými oknami máte výhľad do ulice. Veľmi mi to pripomínalo Viedeň. Okrem iných dobrôt odporúčam osviežujúcu pomarančovú šťavu. Nie je to žiadny polotovar zmiešaný s vodou, ale nefalšovaná čerstvo vytlačená ovocná šťava.

Nie je potrebné rezervovanie miesta na bezplatnom verejnom parkovisku neďaleko hotela. Bližšie k hotelu sa nachádza platené parkovisko. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Za jednu 2-lôžkovú izbu na jednu noc sme zaplatili 1 203 czk/46,77 eur. V cene izby sú zahrnuté raňajky, DPH a mestská daň na osobu a noc. V hoteli môžete platiť kartou.

Kde sa v meste Olomouc najesť?

Počas našej 1. návštevy mesta Olomouc sme vyskúšali tri pivovarské reštaurácie.

Minipivovar a Steakhouse Riegrovka

Minipivovar a Steakhouse Riegrovka (len 240 m/3 min. pešo severozápadne od Horného námestia) sa nachádza priamo v historickom jadre mesta. Moderný pivovar s reštauráciou na prízemí a steakhouse-om na poschodí. Vybrali sme si vysoký drevený stôl priamo pri bare s výhľadom na pivné tanky. Veľmi milá a rýchla obsluha. Ochutnal som zemiakové gnocchi so smotanovo-špenátovou omáčkou, kuracími prsiami, zdobené syrom gran moravia. Ku jedlu samozrejme pivo vlastnej výroby. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 512 czk/19,90 eur.

Svatováclavský pivovar

Svatováclavský pivovar (750 m/9 min. pešo severovýchodne od Horného námestia) sa nachádza v uličke, ktorá ústi ku Vlastivednému múzeufontáne Tritónov na námestí Republiky. Pivovar s dlhoročnou tradíciou hostí vo svojich priestoroch tiež pivné kúpele. Priestranná pivovarská reštaurácia, v ktorej môžete sledovať varenie piva v obrovských medených nádobách. Milá a ochotná obsluha. V reštaurácii som si tak trochu pripomenul Vianoce. Ochutnal som vyprážané rezne z bravčovej panenky s ľahkým zemiakovým šalátom s rukolou, červenou cibuľkou a kyslými uhorkami. Pivovar sa hrdí výrobou nefiltrovaného nepasterizovaného piva. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 760 czk/29,54 eur.

Restaurant Moritz

Restaurant Moritz (450 m/6 min. pešo južne od Horného námestia) sa nachádza na mieste bývalej židovskej synagógy. Do pivovarskej reštaurácie sa vchádza dole po schodoch. V podzemí sa nachádza tradičná česká reštaurácia s atmosférou zo začiatku 20. stor. Drevené stoly pokrývajú kárované obrusy. Steny reštaurácie sú obložené drevom a dopĺňajú ich vitrážové okná. Ochutnal som špecialitu Moritzov kurací špíz s klobásou, cibuľou, paprikou a šampiňónmi. Porcia bola tak akurát. Jedlo som samozrejme snúbil s nefiltrovaným pivom z tanku. Je to jediný pivovar v meste, kde dávajú pod pivo keramické podpivníky. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 698 czk/27,13 eur.

Aktualizácia z apríla 2022

V roku 2022 som obedoval v reštaurácii Restaurant Drápal, večeral v nepálskej reštaurácii Kathmandu a na kávu som zašiel do Café La Feé Olomouc.

Restaurant Drápal

Povestná reštaurácia Restaurant Drápal (350 m/5 min. pešo juhozápadne od Horného námestia) sa nachádza na okraji historického jadra mesta. Tradičná česká pivovarská reštaurácia, v ktorej som ochutnal Kurací steak s medovou omáčkou (smotanová omáčka s lesným medom a zmesou mletého korenia). I keď by sa pravdepodobne k tomuto jedlu hodila viac ryža, zvolil som vyprážané zemiakové hranolčeky. Jedlo som snúbil s českým pivom z tanku. Za obed som zaplatil 282 czk/10,96 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Kathmandu (Nepali)

Nepálsku reštauráciu Kathmandu (alebo tiež Nepali; 350 m/4 min. pešo južne od Horného nám.) by som si pravdepodobne sám nevybral. Reštauráciu som vyskúšal na základe odporúčania. Zaujímavo riešený interiér vás prenesie do iného sveta. Ochutnal som Kuracie Tikka Masala. Kuracie kúsky opiekli v peci Tandoori a následne povarili s paradajkami, cibuľou a čerstvou smotanou. Ako prílohu som zvolil klasickú ryžu. Na pitie vám odporúčam pivo Cobra, ktoré vyrábajú v Spojenom kráľovstveIndii. Za večeru som zaplatil 299 czk/11,62 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Café La Fée Olomouc

Dojmy a zážitky z návštevy v kaviarni Café La Fée Olomouc som zhrnul v samostatnom článku Café La Fée Olomouc je jasnou voľbou.

Záverom …

Napriek tomu, že sme nevideli všetky pamiatky, ktoré sme chceli, naše potreby jesť a spať v Olomouci nadmieru splnili. V meste sme navštívili a vyskúšali kvalitné reštaurácie a hotel. Preto, ak na vás príde hlad, smäd alebo únava, neváhajte aj vy svoje potreby uspokojiť v jednom z vyššie menovaných zariadení. Želám vám príjemný pobyt v meste!

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 3. 4. 2019 (1 eur = 25,724 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko