kostol sv. tomasa lipsko sasko nemecko

Nemecko – praktické info

Nemecko som znovu navštívil po 5 rokoch. Kým v roku 2014 som navštívil Mníchov a zdržiaval sa v Bavorsku, tohto roku na jar sme sa vybrali do Lipska v severnejšom regióne Sasko.

Nemecko (Spolková republika Nemecko, skratka SRN, po nemecky Deutschland) sa nachádza v strednej Európe. Zo severozápadu ho obmýva Severné more, zo severovýchodu Baltské more. Na severe hraničí s Dánskom, na západe s Poľskom a Českom. Juhozápadnú a južnú hranicu má s Rakúskom a Švajčiarskom. Na západe susedí s Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom a Holandskom. Hlavným mestom Nemecka je Berlín s 3,5 mil. obyvateľov.

Krajina sa člení na 16 spolkových krajín, ktoré sú zároveň regiónmi cestovného ruchu (do zátvorky som uviedol ich nemecký ekvivalent):

 1. Berlín (Berlin),
 2. Brémy (Bremen),
 3. Hamburg (Hamburg),
 4. Bádensko-Württembersko (Baden-Württemberg),
 5. Bavorsko (Bayern),
 6. Brandenbursko (Brandenburg),
 7. Hesensko (Hessen),
 8. Meklenbursko-Predpomoransko (Mecklenburg-Vorpommern),
 9. Dolné Sasko (Niedersachsen),
 10. Severné Porýnie-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen),
 11. Porýnie-Falcko (Rheinland-Pfalz),
 12. Sársko (Saarland),
 13. Sasko (Sachsen),
 14. Sasko-Anhaltsko (Sachsen-Anhalt),
 15. Šlezvicko-Holštajnsko (Schleswig-Holstein),
 16. Durínsko (Thüringen).

Nemecko má 16 národných parkov, 104 prírodných rezervácií a 15 biosférických rezervácií. Na zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete 41 kultúrnych a 3 prírodné lokality. Na predbežnom zozname má ďalších 14 lokalít. Aj keď je Nemecko krajinou piva, má 13 vinohradníckych regiónov.

Oficiálny jazyk v krajine Nemecko

Oficiálnym jazykom je nemčina. Naprieč celou krajinou sa podobne ako u nás hovorí rôznymi dialektmi. Napr. káva s mliekom je po nemecky Kaffee mit Milch. Kým spisovne poviete kafé mit milch, Nemec z regiónu Sasko si objedná kafé mit milš. Podobne je to aj so saským mestom Lipsko ( po nemecky Leipzig, spisovne lajpcich, sasky lajpciš). Na moju otázku: „Hovoríte po anglicky?“ väčšinou odpovedali trochu. Na to som zas ja reagoval, že hovorím trochu po nemecky. Takže nemecko-anglicko-rukami-nohami sa určite dohovoríte.

Časový posun v štáte Nemecko

Nemecku platí podobne ako u nás na Slovensku stredoeurópsky čas (SEČ, po anglicky Central European Time – skratka CET). To znamená, že oproti greenwichskému strednému času (po anglicky Greenwich Mean Time – skratka GMT) sa pripočítava 1 h.

Vízové povinnosti

Nemecko spolu s Francúzskom, Talianskom a štátmi Beneluxu (Belgicko, Holandsko, Luxembursko) patria medzi zakladajúce štáty Európskej únie. V roku 1995 otvorilo svoje hranice v Schengenskom priestore. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska potrebujete platný občiansky preukaz alebo cestovný pas, ale na pobyt v krajine sa nevyžadujú víza.

Očkovanie do krajiny Nemecko

Pred vstupom do Nemecka nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Pred cestou som si vybavil len krátkodobé cestovné poistenie v slovenskej poisťovni (3 dni/4,80 eur/os.).

Devízové podmienky a mena

Nemecku sa platí podobne ako u nás na Slovensku eurami (EUR). Pred zavedením eura sa v krajine do roku 1999 používala nemecká marka (skratka DM a DEM). Jedna marka sa delila na 100 fenikov. Výmenný kurz v čase zavádzania eura bol 1 eur = 1,95583 dem.

Internet v štáte Nemecko

Nemecku som používal svoj vlastný mobilný internet (0,50 eur/deň/190 MB). Podobne ako v iných krajinách nájdete na rôznych verejných priestranstvách, v niektorých pamiatkach a reštauráciách Wi-Fi pripojenie na internet.

Bezpečnosť v Nemecku

Počas nášho pobytu v Nemecku sme sa cítili bezpečne. Vzhľadom na predošlé teroristické útoky si treba dávať pozor na miestach so zvýšeným počtom osôb a počítať s kontrolami pri veľkých podujatiach. Vo väčších mestách si tiež treba dávať pozor na zlodejov.

Ako sa do štátu Nemecko dostať?

Nemecko má hustú cestnú a železničnú sieť, mnohé letiská s medzinárodným významom a rozvinutú vodnú dopravu. Železničnú dopravu zabezpečuje spoločnosť Deutsche Bahn. Najväčšou medzimestskou autobusovou spoločnosťou je FlixBus. Najvýznamnejšie letiská sa nachádzajú vo Frankfurte, Mníchove Düsseldorfe.

https://adamvaneckotraveller.sk/nemecko/navod-na-prezitie-v-lipsku/

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál Nemecka

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko