zamocke zahrady statny zamok lednice palava lednicko-valticky areal juzna morava cesko

Lednice – 1 deň šľachticom

„Želám si byť 1 deň šľachticom na zámku Lednice!“ Aj tak by mohlo znieť tajne vyslovené želanie zlatej rybke alebo džinovi. Zámok, park, záhrada, to všetko súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Poďte so mnou nahliadnuť na toto vznešené miesto.

Ako sa do obce Lednice dostať?

Lednice sa nachádza v turistickej oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál v turistickom regióne Južná Morava. Z administratívneho hľadiska obec zaraďujeme do okresu Břeclav v Juhomoravskom kraji.

Autom

Obcou Lednice neprechádza žiadna cesta I. triedy. Prechádza ňou ale cesta II. triedy č. 422, ktorá spája Valtice s obcou Boršice u Buchlovic na východnej Morave.

Autobusom

Ak budete do obce Lednice cestovať autobusom, môžete vystúpiť na jednej z 8 autobusových zastávok. 3 zastávky v centre mesta sa nazývajú:

 • Lednice, nám. – priamo na Zámockom námestí, 120 m/2 min. pešo južne od infocentra,
 • Lednice, škola – na hlavnej ceste do mesta Břeclav, 560 m/9 min. pešo juhovýchodne od infocentra,
 • Lednice, Valtická – po ceste do Valtíc, pri železničnej stanici Lednice; 750 m/12 min. pešo juhozápadne od infocentra.

Cesta autobusom z Valtíc do Lednice (9 km) trvala 16 minút a cestovný lístok stál 16 czk/0,63 eur/os.

Vlakom

Železničná stanica Lednice sa nachádza 850 m/15 min. pešo južne od infocentra. Do Lednice som necestoval vlakom, ale keď som zadal do vyhľadávača vlak z Břeclavu do Lednice, zistil som, že žiadny vlak na danej trase ani nepremáva.

Kde v obci Lednice získať info?

Turistické informačné centrum Lednice sa nachádza priamo na Zámockom námestí vo východnej časti zástavby. Infocentrum sídli v staršom dome. Nájdete v ňom plno užitočných propagačných materiálov nielen o Lednici, ale aj o celom Lednicko-valtickom areáli. Slečna referentka mi takisto veľmi ochotne poradila ohľadom požičovne bicyklov a pripojila aj telefonický kontakt.

Čo v obci Lednice robiť, vidieť a navštíviť?

Jednoznačnou atraktivitou, ktorú nesmiete obísť, je zámok Lednice so svojimi prehliadkovými okruhmi, grottou, skleníkom a zámockou záhradou s minaretom a Janohradom. V obci Lednice ďalej môžete navštíviť súkromné historické múzeum, múzeum hračiek, zažiť únikovú hru alebo si môžete pozrieť pieskové sochy.

Zámok Lednice

Štátny zámok Lednice (400 m/5 min. pešo severne od infocentra) patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Česka. Pravdepodobne už v roku 1222 stála na mieste zámku gotická tvrdza. Od polovice 13. storočia až do konfiškácie majetku po roku 1945 sa stal držiteľom Lednice štajerský šľachtický rod Lichtenštajnovci. Tí nechali v priebehu storočí zámok viackrát prebudovať. Posledná podoba zámku pochádza z polovice 19. storočia, kedy sa Lednice stala letným sídlom Lichtenštajnovcov v štýle anglickej gotiky. Od roku 1945 je zámok majetkom českého štátu. V roku 1996 sa stal zámok s ostatnými objektmi súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod spoločným názvom Lednicko-valtický areál.

Prehliadkové okruhy

Zámok ponúka 8 prehliadkových okruhov:

 1. Reprezentačné sály (základný okruh)
 2. Súkromné apartmány (základný okruh)
 3. Detské izby a Múzeum bábok
 4. Grotta
 5. Skleník
 6. Minaret
 7. Sály minaretu
 8. Janohrad (základný okruh)
1. Reprezentačné sály (základný okruh)

Sprievodca vás prevedie tými najkrajšími sálami na prízemí zámku. Highlight-om a najväčším ťahúňom prehliadky je krásne detailne vyrezávané drevené schodisko v knižnici zámku. Zámok mi so svojimi reprezentačnými miestnosťami pripomínal Zámok v Hlubokej nad Vltavou. Záver prehliadky v Modrej sále nám spestril hudobník svojou stredovekou hudbou. Prehliadkový okruh je otvorený od júna do decembra. Prehliadka so sprievodcom trvá 45 minút. Vstupenka stála 210 czk/8,27 eur/os.

2. Súkromné apartmány (základný okruh)

Počas tohto prehliadkového okruhu navštívite súkromné apartmány na 1. poschodí zámku. Apartmány patrili posledným majiteľom, ktorí žili na zámku do roku 1945. Počas prehliadky budete mať možnosť nahliadnuť do zámockej kaplnky sv. Jakuba staršieho. Súkromné apartmány sú návštevníkom prístupné od júna do októbra. Prehliadka so sprievodcom trvá 45 minút a vstupenka stojí 190 czk/7,49 eur/os.

3. Detské izby a Múzeum bábok

Ako už názov prehliadkového okruhu napovedá, uvidíte autenticky zariadené izby princov, princezien a ich guvernantiek, ktoré sa nachádzajú na 2. poschodí zámku. V 2. časti sa v Múzeu bábok Milana Knižáka oboznámite s najväčšou súkromnou zbierkou historických bábok v Česku. Okruh môžete navštíviť od júla do augusta a v októbri. Prehliadka so sprievodcom trvá 45 minút. Vstupenka stojí 190 czk/7,49 eur/os.

4. Grotta

V podzemí zámku si majitelia nechali vytvoriť umelú kvapľovú jaskyňu, tzv. Grottu. Počas tohto prehliadkového okruhu tiež budete mať možnosť nahliadnuť do technického zázemia zámku a vidieť historickú trafostanicu alebo sa oboznámiť so systémom vykurovania. Dĺžka prehliadky so sprievodcom je 20 minút. Prehliadkový okruh je návštevníkom prístupný od júla do augusta a v októbri. Vstupenka stojí 60 czk/2,36 eur/os.

5. Skleník

Z východnej strany sa na zámok napája zámocký skleník. Viac ako rastliny vo vnútri ma zaujímala samonosná konštrukcia skleníka, ktorú istia železo-liatinové stĺpy s ozdobnými liatinovými obalmi. Skleník meria úctyhodných 92 metrov na dĺžku, 13 metrov na šírku a 7,5 m na výšku. V zámockom skleníku sa rastliny stále pestujú tradičnými metódami, pričom veľkú úlohu zohráva ručná práca. Skleník môžete navštíviť bez sprievodcu celoročne okrem januára. Vstupenka stojí 80 czk/3,15 eur/os.

6. Minaret

Minaret nájdete v severnej časti zámockej záhrady (1,8 km/21 min. pešo severovýchodne od zámku). Vzdušnou čiarou je od zámku vzdialený 1,5 km. Môžete si urobiť príjemnú pešiu prechádzku okolo Zámockého rybníka alebo sa k nemu vydať loďou z prístaviska Pod zámkem (150 czk/5,91 eur/os.), ktoré sa nachádza oproti Maurskej vodárni, príp. kočiarom (100 czk/3,94 eur/os.). Minaret patrí medzi najvyššie (60 m) stavby svojho druhu v Európe. Steny minaretu zdobia arabské nápisy, ktoré predstavujú citáty z Koránu. Minaret má 3 ochodze, pričom na najvyššiu z nich vedie 302 schodov. Už v minulosti slúžil ako vyhliadková veža s výhľadom na celý Lednicko-valtický areál. Rozhľadňu môžete navštíviť bez sprievodcu od júla do októbra. Vstupenka stojí 80 czk/3,15 eur/os.

7. Sály minaretu

Sály minaretu zahŕňajú 8 orientálnymi motívmi bohato zdobených miestností v dolnej časti stavby. Uvidíte napr. mozaikové podlahy, stropy zdobené maureskami či mramorové šachovnicové stolíky. Majitelia tu pôvodne umiestnili svoje exotické zbierky. Počas prehliadky sa dozviete zaujímavé info nielen o samotnej stavbe, ale aj o zámockom parku. Sály minaretu sú prístupné od júla do septembra. Prehliadka so sprievodcom trvá 30 minút. Vstupenka stojí 150 czk/5,91 eur/os.

8. Janohrad (základný okruh)

Janohrad (Janův hrad) sa nachádza v Lednicko-valtickom areáli, 2,7 km/32 min. pešo východne od zámku Lednice. Ku Janohradu sa dostanete aj loďou (loď premáva na trase minaret – Janohrad a späť; 180 czk/7,09 eur/os.) alebo kočiarom (počas hlavnej letnej turistickej sezóny; 100 czk/3,94 eur/os.). Slúžil ako lovecký zámoček, v ktorom sa panstvo zhromažďovalo pred poľovačkou. Po nej sa na hrade konali bohaté hostiny. Na hrade tiež býval kniežací hájnik. Janohrad tvoria 4 nárožné veže, ktoré spájajú obvodové múry s ochodzami. Vo vežiach sa nachádzajú salóniky. Prehliadka so sprievodcom trvá 25 minút. Hrad môžete navštíviť od júna do októbra. Vstupenka stojí 80 czk/3,15 eur/os.

Praktické info

V okolí zámku sa nachádzajú viaceré platené parkoviská. V celom zámockom parku platí prísny zákaz jazdy na bicykli. Na zámku môžete platiť v hotovosti alebo platobnou kartou. Vstupenky na jednotlivé prehliadkové okruhy zámku sa dajú kúpiť aj online. Na zámku môžete fotografovať bez použitia blesku. Ak sa vám zámok nepodarí navštíviť naživo, navštívte ho virtuálne.

Zámocký park

Ak vám zvýši čas a chuť po prehliadkových okruhoch zámku, určite sa prejdite zámockým parkom. V tesnej blízkosti zámku uvidíte vkusne upravený francúzsky park, smerom ku minaretu sa ocitnete v anglickej záhrade. V zámockom parku rastie 614 druhov drevín. Joseph van der Schot odcestoval v roku 1802 do Ameriky. Následne v rokoch 1803-1806 poslal lichtenštajnským lesníkom 130 debien a sudov so semenami a sadenicami exotických drevín. Ako som už uviedol vyššie, ku minaretu a k Janohradu sa môžete odviezť aj loďou. Službu prevádzkuje 1. Plavebná spoločnosť. Plavbu dopĺňa sprievodcovský výklad.

Ak by ste si už necítili nohy, zámocký park si môžete vychutnať aj z kočiara. Kočiare premávajú na trase turbína – minaret a naspäť. K minaretu sme rybník obišli z východnej strany, po ceste naspäť ku zámku zo západnej. Po ceste späť budete prechádzať okolo ďalších objektov – jaskyňa Peklo, brána a akvadukt, pri ktorých sa oplatí na chvíľu zastaviť a pokračovať ďalej.

Ďalšie atraktivity

V obci Lednice ešte môžete navštíviť súkromné múzeum „Lednice dávná – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka“, ktoré vás prenesie do Lednice v období 1. republiky (60 czk/2,36 eur/os.). Múzeum hračiek obsahuje súkromnú zbierku historických hračiek 19.-20. storočia (75 czk/2,96 eur/os.). Za centrálnym parkoviskom počas letnej turistickej sezóny vyrastú každoročne sochy z piesku v Pieskovom svete Lednice. Tí, ktorí vyhľadávajú únikové hry, môžu ujsť z tajomného väzenia na slobodu v hre „Murárova kliatba“ („Klatba zednářova“; 1 300 czk/51,22 eur/2-6 osôb).

Kde sa v obci Lednice najesť?

V obci Lednice sme si dali raňajky v Pražiarni a kaviarni coffeesquare.cz a obed v Hospůdke U Korunky.

Pražírna a kavárna coffeesquare.cz

Pražírna a kavárna coffeesquare.cz (220 m/3 min. pešo juhozápadne od infocentra) sa nachádza neďaleko Zámockého námestia. Kaviareň som si vyhliadol ešte pred samotnou návštevou Lednice vďaka podávaniu raňajok. Až na mieste som ale zistil, že raňajky podávajú len v júli a auguste. Sedeli sme vo vnútri kaviarne, pretože terasa v záhrade nebola v deň našej návštevy otvorená. Ochutnal som teda 2-poschodový sendvič s goudou, sušenou šunkou, rukolou, paradajkou a dresingom, ktorý si mimochodom pripravujú sami. Sendvič aj čerstvo pražená výberová káva boli výborné. V kaviarni si kúpite kávu aj všetko kávové príslušenstvo, na ktoré si len spomeniete. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 264 czk/10,40 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Hospůdka U Korunky

Hospůdka U Korunky (450 m/6 min. pešo juhozápadne od infocentra) ťaží z výhodnej polohy na hlavnej ceste do mesta Břeclav. Reštauráciu som si takisto vyhliadol skôr. Lednice sa aj koncom letnej turistickej sezóny nemusí hanbiť za počet návštevníkov. Reštaurácia bola v čase našej návštevy plná a tak sme si na stôl počkali asi 15 minút. Aj po 15 minútach praskala vo švíkoch a tak sme si prisadli na dlhú drevenú lavicu k ďalším hosťom. Ochutnal som hotové jedlo dňa Kuraciu roládu so zemiakovou kašou. Roláda bola veľmi chutná. Rýchla obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 620 czk/24,43 eur. V reštaurácii sa dá platiť len v hotovosti.

Lednice zaujala pevné miesto na mape cestovného ruchu Česka. So svojím zámkom, parkom, záhradou a niekoľkými múzeami je ideálnym 1-dňovým výletom na Južnej Morave.

Prečítajte si o ďalších UNESCO lokalitách Čiech:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 22. 9. 2021 (1 eur = 25,380 czk).

© Ing. Adam Vanečko