mullerova vila adolf loos praha stresovice cechy cesko

Müllerova vila

Müllerova vila je 1. vilou architekta a teoretika Adolfa Loosa v Prahe. Nachádza v pražskej štvrti Střešovice. Expozícia a teda interiér vily predstavuje luxusné prvorepublikové bývanie rodiny, ktorá patrila do vyššej pražskej spoločnosti. Dnes nemusíte patriť medzi pražskú smotánku, aby ste vilu mohli navštíviť.

Müllerova vila – stručná história

Vilu si nechal postaviť na konci 20. rokov 20. storočia (1928-1930) František Müller (1890–1951), spolumajiteľ stavebnej firmy Müller & Kapsa, ktorá mala pobočky v Plzni, Prahe a Bratislave. Za vznikom vily ale nestojí Adolf Loos (1870-1933) sám. Spolupracoval na nej so stredoškolským profesorom, bytovým architektom a divadelným výtvarníkom Karolom Lhotom (1894-1947).

Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa z vily stal činžiak. V roku 1955 si vilu privlastnil štát, ktorý do nej premiestnil depozitár úžitkového umenia Národnej galérie v Prahe. O 4 roky neskôr vilu definitívne vyvlastnili. Zriadili v nej kancelárie národného podniku Státní pedagogické nakladatelství. Bolo obrovským šťastím, že zbierky majiteľov vily zakúpili múzeá a galérie. Vilu vyhlásili za kultúrnu pamiatku Českej republiky v roku 1968. V roku 1995 kúpilo časť vily Hlavné mesto Praha, ktoré poverilo odbornou správou objektu Múzeum mesta Prahy. Obnovu vily zahájili o 3 roky neskôr. Zreštaurovanú vilu sprístupnili návštevníkom v roku 2000.

Müllerova vila – architektúra

Medzi typické charakteristiky tvorby interiérov Adolfa Loosa patria symetria, používanie ušľachtilých materiálov a odstupňovanie výšok jednotlivých miestností okolo ústredného schodiska (tzv. Raumplan alebo tiež priestorový plán). Fasády vily prekvapujú veľkou plochou hladkých stien s pomerne malými oknami. Architekt sa obhajuje, že domy nestavia pre okoloidúcich, ale pre jeho obyvateľov, ktorí žijú vo vnútri. Záhradu projektovali súčasne so stavbou vily. Pri riešení obytného priestoru záhrady a priestoru obytnej haly vo vile sa prejavuje opakujúca sa farebnosť. Pozemok, na ktorom vilu postavili, má prevýšenie 11 m. Jeho najvyššia časť je výrazne vyššie ako Pražský hrad. Pri peknom počasí sa vám tiež naskytne výhľad na údolie Vltavy s Trójskym zámkom.

Praktické info pred vašou 1. návštevou Müllerovej vily

Müllerova vila je otvorená celoročne utorky, štvrtky, soboty a nedele. Prehliadky počas letnej turistickej sezóny od apríla do októbra začínajú o 9.00 h, 11.00 h, 13.00 h, 15.00 h a 17.00 h. Počas zimnej sezóny od novembra do marca sú prehliadky obmedzené len na 4 časy denne o 10.00 h, 12.00 h, 14.00 h a 16.00 h. Vstupenka stojí 400 czk/15,91 eur/os. Odporúčam vám kúpiť si vstupenky vopred on-line. Pokladňa Müllerovej vily sa nachádza v galérii Študijného a dokumentačného centra Norbertov (83 m/1 min. pešo západne od vily). Prehliadky sa niekedy vypredajú aj niekoľko týždňov vopred. Možno je to aj tým, že maximálny počet osôb na 1 prehliadku je 8. Vo vile nemôžete fotografovať, ani robiť videá. Pokiaľ ste flexibilní, a máte na výber, kedy si pôjdete vilu pozrieť, opýtajte sa, kedy sprevádza Štěpán. Tá prehliadka bude stáť za to.

Navštívte aj tieto vily:

Ceny som prepočítal podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 24. 12. 2024 (1 eur = 25,135 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.

© Ing. Adam Vanečko