winternitzova vila praha smichov cechy cesko malvazinky adolf loos

Winternitzova vila – labutia pieseň Adolfa Loosa

Winternitzova vila v štvrti Malvazinky na ľavom brehu Vltavy je posledným počinom významného architekta Adolfa Loosa.

Ako sa do Winternitzovej vily dostať?

Winternitzova vila (4,2 km/19 min. autom juhozápadne od Staroměstské náměstí) sa nachádza v mestskej časti Praha 5–Smíchov.

Mestskou hromadnou dopravou

V okolí Winternitzovej vily sa nachádza niekoľko zastávok mestskej hromadnej dopravy. Uvádzam tie najbližšienajfrekventovanejšie z nich:

  • autobusová zastávka „Černý vrch“ sa nachádza 240 m/4 min. pešo severne od vily
  • zastávka električky „U Zvonu“ sa nachádza 800 m/14 min. pešo severne od vily
  • autobusová zastávka „Malvazinky“ sa nachádza 400 m/5 min. pešo južne od vily

Čo vo Winternitzovej vile vidieť?

Počas prehliadky vás sprievodca oboznámi s históriou, architektúrou vily a osudmi jej majiteľov. Nakuknete do všetkých zákutí vily a nezabudnite sa pozrieť aj do záhrady.

Stručná história

Winternitzova vila vznikla v roku 1932 na objednávku pražského právnika JUDr. Josefa Winternitza. Vilu navrhlo duo architektov Adolf LoosKarel Lhota. Loos sa v Prahe podieľal aj na návrhu Müllerovej vily. Typický je preňho tzv. Raumplan alebo tiež nezvyčajné usporiadanie vnútorných priestorov, ďalej vstavaný nábytok či starostlivo vybrané obkladové materiály.

Rodina si vilu užila len do roku 1941, kedy ju musela podstúpiť Vysťahovaleckému fondu pre ČechyMoravu. Od fondu ju kúpila Obec pražská, ktorú ju najprv prenajala nemeckému sochárovi Wilhelmovi Srb-Schlossbauerovi. Neskôr v nej zriadila materskú škôlku, ktorá fungovala nepretržite do roku 1995. Potomkom pôvodných majiteľov sa podarilo vilu získať až v roku 1997. Opravy v rokoch 1999-2002 navrátili vile jej pôvodnú podobu z 30. rokov 20. storočia. Winternitzova vila je návštevníkom prístupná od roku 2017. Vilu si môžete kedykoľvek prenajať na oslavu, svadbu alebo prenocovanie. Vila je dodnes vo vlastníctve potomkov pôvodných majiteľov.

Prehliadka vily

Vstup do vily sa ukrýva na ľavej strane objektu. Hneď po vstupe sa ocitnete v pokladni vily. Oproti pokladni je šatňa, v ktorej si môžete nechať kabát a tašku, aby ste sa počas prehliadky cítili čo najpohodlnejšie. Po zdolaní pár schodov sa ocitnete v priestrannej hale. Cez 3 obrovské okná na jednej stene a ďalšie okno na druhej stene vstupuje do miestnosti dostatok svetla. Naľavo sedacia súprava, napravo klavírne krídlo a jedálenský stôl so 4 stoličkami.

Na halu nadväzuje vo zvýšenej úrovni jedáleň, ďalší stolík so 4 kreslami a malá miestnosť, ktorá pôsobí dojmom úkrytu pred svetom pána domu. Na poličkách a stolíkoch sa rozvaľuje plno predmetov. Niekde skryté, inde zase viditeľné nevypité fľaše alkoholu. Za ďalšími dverami by ste očakávali ďalšiu skrytú miestnosť. Narazíte však len na šatník.

Prvé poschodie patrilo rodine, zatiaľ čo to druhé vrátane suterénu obývalo služobníctvo. Z 1. aj 2. poschodia vyjdete na priestranné terasy otočené na juh. Na najvyššej terase nezabudnite zájsť aj za roh, odkiaľ budete mať staré mesto Prahy ako na dlani.

Prehliadku vily dopĺňa stála výstava o vile, rodine a krátkodobá výstava. V čase našej návštevy sme mali možnosť vidieť výstavu Medzi prírodou a človekom: Po stopách organickej architektúry.

Praktické info

Winternitzova vila je otvorená celoročne od nedele do štvrtka od 12.00-18.00 h. Nie je nutné rezervovať si prehliadku vopred. Vstupenka stojí 180 czk/7,63 eur.

Vo vybrané soboty a nedele sa vo vile konajú komentované prehliadky so sprievodcom. Prehliadku je nutné si vopred rezervovať cez predajný systém. Prehliadka v českom jazyku trvá 1,5 h. Vstupenka stojí 280 czk/11,87 eur.

Vilu môžete navštíviť aj v rámci špeciálnej večernej komentovanej prehliadky s pohárom Prosecca na záver. Vstupenka stojí 340 czk/14,41 eur.

Vo vile môžete platiť len v hotovosti.

Prečítajte si o ďalších známych domoch a vilách:

Užitočný link:

Loosova vila

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 2. 5. 2023 (1 eur = 23,587 czk).

© Ing. Adam Vanečko