den lille havfrue kodan kobenhavn copenhagen dansko denmark danmark

Čo vidieť v Kodani – Nyhavn, Christiania a okolie

V dnešnom článku na blogu sa zameriame na nábrežie Kodane Nyhavn s okolím na západnej strane a Christianiu s okolím na východnej strane.

Prístav Nyhavn

Prístav Nyhavn je s malou morskou vílou jednou z najznámejších, najobľúbenejších najfotografovanejších atraktivít Kodane. Nachádza sa vo vnútornom meste (Indre By) a susedí s námestím Kongens Nytorv. Prístav lemujú farebné domy, pokiaľ niektorý z nich nezakrýva obrovský reklamný banner, ktoré lákajú predovšetkým na jedlo a pitie. V západnej časti prístavu kotvia vyhliadkové lode spoločnosti Stromma, v juhozápadnej zase lode spoločnosti Nettobådene.

Nyhavn bol pôvodne obchodný prístav, v ktorom kotvili lode z celého sveta. Námorníci hľadali potešenie v krčmách a u miestnych dám. V dome č. 20, ktorý pre istotu zakrývalo lešenie, býval najznámejší dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen. 20 rokov býval tiež v dome č. 67 a 2 roky v dome č. 18. Najstarší dom má č. 9. Nezmenil sa od výstavby v roku 1681.

Vyhliadková plavba loďou

Kanále Kodane si najlepšie vychutnáte z paluby vyhliadkovej lode. My sme sa rozhodli pre spoločnosť Stromma, ktorá organizuje komentované prehliadky so sprievodcom. Vtipná sprievodkyňa naraz sprevádzala v angličtine aj dánčine. V teplejších mesiacoch sú lode otvorené, v chladnejších kryté a vyhrievané. Počas hodinovej plavby sme na palube lode na konci marca poriadne vymrzli. Loď vypláva z prístavu Nyhavn každú polhodinu od 10.00-20.15 h. Posledná loď vypláva o 19.15 h. Palubný lístok stál 139 dkk/18,64 eur. V okienku môžete platiť platobnou kartou. Palubné lístky si môžete kúpiť aj on-line.  

Zámok Amalienborg

Štyri paláce Amalienborg (600 m/8 min. pešo severne od prístavu Nyhavn) sú od roku 1794 domovom dánskej kráľovskej rodiny v Kodani. Súčasný kráľ býva v paláci Frederika VIII. Bývalá kráľovná Margaréta II. využíva palác Kristiána IX. ako svoje zimné sídlo. Palác Kristiána VII. je reprezentatívnym palácom. Princ Joachim, princezná Mária a princezná Benedikta využívajú palác Kristiána VIII., kde sa nachádza aj Múzeum Amalienborg.

Prehliadka múzea Amalienborg

V múzeu uvidíte kráľovské študovne od Kristiána IX. (vládol v rokoch 1863-1906) po Frederika IX. (vládol v rokoch 1947-1972). Kráľ Kristián IX. a jeho manželka, kráľovná Lujza, boli známi ako „svokrovci Európy“. Štyri z ich detí nastúpili na tróny Dánska, Anglicka, Grécka a Ruska. Frederik IX. bol starým otcom súčasného dánskeho kráľa. Najviac sa mi páčila tzv. Záhradná hala so zlatými hodvábnymi tapetami, lustrom a porcelánovou pecou nemeckého pôvodu. Je najväčšou miestnosťou na prízemí. Taktiež je to jediná miestnosť, ktorá si zachovala rokokový strop z 50. rokov 18. storočia. Sálu už stihli pripraviť na tvorivé dielne pre školy.

Výmena kráľovských stráží

Prehliadku múzea si naplánujte okolo 12.00 h, aby ste stihli výmenu stráží pred kráľovským palácom. Kráľovské stráže založili v roku 1658. Od roku 1785 sídlia v kasárňach pri zámku Rosenborg. Odtiaľ každý deň pochodujú s kapelou, aby o 12.00 h vystriedali svojich kolegov. Odporúčam vám prísť na námestie v dostatočnom časovom predstihu, aby ste si obsadili miesto s dobrým výhľadom. Celú výmenu stráží riadi polícia. Neviem, či by som skákal nadšením, keby mi každý deň pod oknom vyhrávala vojenská kapela. Tradície si ale treba ctiť a vážiť.

Praktické info o zámku Amalienborg

Prevádzková doba zámku sa mení v priebehu roka. Pre konkrétny dátum vám odporúčam navštíviť oficiálnu internetovú stránku zámku. Druhé poschodie múzea bolo počas našej návštevy zatvorené z dôvodu prípravy novej výstavy Frederik X. – Kráľ zajtrajška. Výstavu otvárali deň po našom odchode. Výstava je prístupná do 8. septembra 2024. Múzeum môžete, našťastie, navštíviť i virtuálne. Vstupenka stojí 125 dkk/16,76 eur/os. Vstupenky si kúpite tiež on-line. Na zámku mi uznali novinársky preukaz.

Park Amaliehaven

Pred výmenou stráží nám ešte ostávala nejaká hodinka. Tak sme sa ju rozhodli stráviť v parku Amaliehaven len pár krokov od Amalienborgu na nábreží. Ako to už býva zvykom, mimosezóna sa využíva predovšetkým na rôzne opravy, úpravy, rekonštrukcie a sadenie. A tak tomu bolo aj v parku. Prechádzať sa nebolo veľmi kde, pretože väčšiu časť parku oplotili a fontány ešte nespustili. Vy sa do parku počas sezóny ale určite vyberte.

Park založili v roku 1983. Pomenovali ho podľa neďalekého Amalienborgu. Navrhol ho belgický záhradný architekt Jean Delogne a zdobia ho sochy od talianskeho umelca Arnalda Pomodora. Park sa rozširuje s dvomi úrovňami živých plotov a múrov na oboch stranách veľkej fontány. Kvety poskytujú úžasný kontrast k symetrickej a prísnej geometrickej krajine.

Pevnosť Kastellet

Na hviezdicovú pevnosť Kastellet (1,5 km/20 min. pešo severne od prístavu Nyhavn) by bol najkrajší výhľad z neba. Päťcípa pevnosť je jedným z najzachovanejších opevnení v severnej Európe. Kráľ Kristián IV. vypracoval plán na lepšie opevnenie Kodane a v roku 1626 nechal postaviť pevnosť Sct. Annæ Skanse, ktorá bola predchodkyňou Kastelletu. Po smrti kráľa pokračoval v práci jeho syn Frederik III. Novú pevnosť, súčasný Kastellet, postavili v rokoch 1662-1664.

Prechádzka areálom pevnosti Kastellet

V areáli uvidíte veliteľský dvor s  informačným centrom, historický veterný mlyn, kostol, pamätnú sieň dánskeho pluku života či Pamätník medzinárodného úsilia Dánska po roku 1948. V infocentre získate všeobecné informácie o všetkých misiách vyslaných ozbrojenými silami, políciou, úradom pre mimoriadne situácie a daňovou správou od roku 1948. Pri prechádzke areálom si vyjdite na kopec na západnej strane. Z diaľky môžete obdivovať posledný veterný mlyn (Kastelsmøllen) v Kodani.

Pevnosť svoju vojenskú funkciu nestratila ani v priebehu storočí. „Hrad“ sa ešte i dnes využíva ako vojenské kasárne. Kým my sme si užili v pevnosti ticho a pokoj, tá počas roka ožíva viacerými podujatiami.

Praktické info o pevnosti Kastellet

Pevnosť je otvorená počas letnej turistickej sezóny od 6.00-22.00 h, v zime od 6.00-20.00 h. Vstup do pevnosti je voľný. Infocentrum je otvorené každý deň od pondelka do piatka od 9.30-15.30 h, soboty a nedele od 9.30-17.00 h. Vstup do infocentra je voľný. Pamätná izba je otvorená od mája do septembra prvú a poslednú nedeľu v mesiaci od 12.00-16.00 h. Vstup do pamätnej izby je voľný.

Most Inderhavnsbroen

Vnútorný prístavný most (Inderhavnsbroen) pre peších a cyklistov spája mestské štvrte vnútorné mesto (Indre By) a Christianshavn. 180 m dlhý most postavili v roku 2016. Miestni ho nazývajú mostom bozkov, pretože keď sa opäť spojí pomalým pohybom po tom, čo umožnil lodiam preplávať, pripomína to bozk. My sme síce to šťastie nemali, aby sme videli ako sa most dvihol a potom opäť spojil. Vy snáď budete mať viac šťastia.

Socha Malá morská víla (Den Lille Havfrue)

Socha malej morskej víly (Den Lille Havfrue; 1,7 km/23 min. pešo severne od prístavu Nyhavn) sa nachádza v najsevernejšom cípe vnútorného mesta (Indre By). Jedna z najznámejších rozprávok H. Ch. Andersena a symbol Kodane. K víle sme sa vybrali hneď po raňajkách, aby sme sa vyhli veľkým skupinám jej obdivovateľov. A že sa to vyplatilo. Po príchode sme pri nej boli sami, náš odchod urýchlila hlučná poľská skupina.

Sochu zo žuly a bronzu odhalili 23. augusta 1913 ako dar od dánskeho pivovarníka Carla Jacobsena mestu Kodaň. Pivovarník sa do postavy zamiloval po tom, čo videl baletné predstavenie na motívy rozprávky v Kráľovskom dánskom divadle. Sochu vytvoril sochár Eline Eriksen. Pre sochu malej morskej víly mu pózovala jeho manželka. Malá morská víla sa niekoľkokrát stala obeťou vandalizmu. Dvakrát prišla o hlavu, raz jej odpílili ruku a niekoľkokrát ju poliali farbou. Našťastie, ju vždy zachránia a obnovia.

Fontána Gefion (Gefionspringvandet)

Podobne ako v Salzburgu, aj v Kodani sme prišli do mesta v čase, keď sa ešte fontány neukázali vo svojej plnej kráse. Podobne to bolo aj s fontánou Gefion (Gefionspringvandet; 1,2 km/17 min. pešo severne od prístavu Nyhavn). Legendárna nórska bohyňa Gefion (alebo tiež Gefjun) v nej riadi skupinu zvieracích postáv.

Podľa starej legendy bola Gefion bohyňou, ktorá rozorala ostrov Sjælland zo Švédska. Švédsky kráľ Gylfe ponúkol bohyni toľko pôdy, koľko bola schopná orať za jeden deň a jednu noc. Bohyňa dostala pomoc len od štyroch volov. Premenila svojich štyroch synov na nesmierne silné voly a nechala ich orať tak hlboko v zemi, že zveľadili zem a stiahli ju do mora. Tak vznikol ostrov Sjælland. Jazero Vännern vo Švédsku pripomína svojím tvarom ostrov Sjælland, takže na príbehu môže byť niečo pravdy.

Christiania a okolie

Východné nábrežie Kodane sa určite oplatí navštíviť pre svojráznu štvrť Christiania či Operný dom.

Christiania

Slobodné mesto Christiania (1 km/15 min. pešo juhovýchodne od prístavu Nyhavn) je polonezávislá anarchistická komúna. Koncom 60. rokov 20. storočia zrušili v tejto časti Kodane kasárne. Do opustených barakov sa nasťahovali príslušníci hippies a 26. septembra 1971 vyhlásili autonómiu. Polícia sa snažila oblasť vyčistiť. No to sa im nepodarilo. Vláda sa podvolila tlaku verejnosti a umožnila komunite fungovať ako sociálny experiment. Medzi zákony patrí napr. právo užívať hašiš a marihuanu či právo stavať bez povolenia. Hlavnou tepnou slobodného mesta je ulica Pusher St. Štvrť na nás na začiatku jari pôsobila dosť pusto.

Operný dom Kodane (Operaen)

Operný dom Kodane (Operaen; 1 km/15 min. pešo severovýchodne od prístavu Nyhavn) sa nachádza priamo oproti zámku Amalienborg v štvrti Holmen. Operu inaugurovali 15. januára 2005. Patrí medzi najväčšie budovy Dánska. Opera má 14 podlaží, z toho 5 podzemných a 9 nadzemných. Kapacita hľadiska je 1 400 divákov. Je tiež jedným z najdrahších operných domov, aký zatiaľ kedy postavili.

Operu môžete okrem predstavenia navštíviť tiež počas komentovanej prehliadky so sprievodcom. Ten vás vezme do foyeru, sály, či zákulisia. Vo foyeri nás najviac zaujala poslucháreň, ktorú obložili javorovým drevom. Prehliadka v dánčine trvá okolo 75 min. Vstupenka stojí 150 dkk/20,11 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť aj on-line.

Prečítajte si aj tieto články z Kodane:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. aprílu 2024 (1 eur = 7,4583 dkk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.

© Ing. Adam Vanečko