cesky krumlov ceskokrumlovsko jizni cechy jihocesky kraj cechy cesko

Ak máte na Český Krumlov len jeden deň

Český Krumlov je prosto TOP! Zo všetkých miest, ktoré som zatiaľ navštívil, sa toto mestečko stále drží na popredných priečkach. Je jedným z miest, v ktorom neviem, na ktorú stranu sa mám skôr pozerať a pri prechádzke jeho uličkami „jejkám“„ochkám“ nad jeho krásou. A preto sme ho navštívili opäť.  

Prečo opäť? Český Krumlov sme prvýkrát navštívili počas Veľkej noci 2017. V mestečku sme vtedy strávili 5 dní aj s cestou, teda plné 3 dni. Síce sme mestečko tentoraz navštívili v období medzi dvomi vlnami pandémie, o návštevníkov nemá stále núdzu. Akurát to tohto roku (2020) bolo celé také vzdušnejšie. Cestu historickými uličkami si nerazili miestne taxíky, ani toľkí návštevníci z Ázie s prevesenými fotoaparátmi na hrudi. Cez Lazebnický most, dlhý 30 m, sme sa už nemuseli predierať pomedzi masy návštevníkov 15 minút. A takto by som mohol pokračovať …

Ako sa do mesta Český Krumlov dostať?

Český Krumlov sa nachádza v turistickej oblasti Českokrumlovsko v turistickom regióne Južné Čechy. Z administratívneho hľadiska je sídlom rovnomenného okresu v Juhočeskom kraji.

Autom

Z významnejších ciest mestom prechádza cesta I. triedy č. 39 (I/39), ktorá začína v Českých Budějoviciach a cez Český Krumlov pokračuje do Šumavy. Potom sú tu už len cesty II. triedy, ktoré mesto spájajú s okolitými obcami.

Autobusom

Diaľkové autobusy zastavujú v meste na viacerých zastávkach. Úmyselne uvediem len 2 z nich, ktoré sa nachádzajú najbližšie k centru:  

  • Český Krumlov, Špičák – len 450 m/6 min. pešo západne od Budějovickej brány, ktorá je severným vstupom do historického centra.
  • Český Krumlov, autobusové nádraží – 1 km/10 min. pešo severovýchodne od centra mesta.

Cesta autobusom z Českých Budějovíc (25 km) trvala 30 min. a cestovný lístok stál 32 czk/1,17 eur/os.

Vlakom

Mestom prechádza železničná trať č. 194, ktorá spája České BudějoviceNové Údolí. Železničná stanica Český Krumlov sa nachádza 1,7 km/21 min. pešo severne od centra mesta.

Kde v meste Český Krumlov získať info?

Turistické informačné centrum Český Krumlov nájdete v historickom jadre mesta priamo na Námestí Svornosti v severnej časti zástavby. Infocentrum prešlo od našej poslednej návštevy rekonštrukciou. Vynovené informačné centrum s ochotnými zamestnancami vám okrem info o meste poskytne tiež informácie o regióne. V infocentre si okrem iného tiež môžete kúpiť tzv. Český Krumlov Card, o ktorej som už písal v 1. článku.

Čo v meste Český Krumlov robiť, vidieť a navštíviť?

Počas prvej návštevy sme stihli mestečko celkom pekne spoznať a pomerne dosť toho navštíviť. Preto bola tohtoročná návšteva len 1-dňovým výletom. Pochopiteľne som sa zameral na atraktivity, ktoré som pri jeho prvej návšteve nestihol vidieť. Na zámku sme absolvovali druhý zámocký okruh a taktiež sme sa vybrali na Krížovú horu.

Vedeli ste, že historické jadro Českého Krumlova zapísali v roku 1992 na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO?

Štátny hrad a zámok Český Krumlov

Takmer neexistuje fotografia, na ktorej by nebol Štátny hrad a zámok Český Krumlov (350 m/5 min. pešo severne od Nám. Svornosti). Nenavštíviť ho by bol hriech! Komplex patrí pod Národný pamiatkový ústav. Podobne ako ďalšie pamiatky ponúka 6 prehliadkových okruhov.

Prehliadkové okruhy

  1. Renesančné a barokové apartmány (základný okruh I.) – Vrcholom prehliadky je rokoková maškarná sála. Prehliadka trvá 55 minút a vstupenka stojí 210 czk/7,67 eur/os. Trasu sme navštívili ešte v roku 2017. Prečítať si o nej môžete v 1. časti.
  2. Apartmány z 1. a 2. polovice 19. storočia (základný okruh II.) – zas raz po stopách šľachtického rodu Schwarzenbergovcov. Na začiatku prehliadky nás v hradnej galérii pani sprievodkyňa oboznámila s najvýznamnejšími predstaviteľmi rodu, pokračovali sme prehliadkou honosne zariadených apartmánov z 19. storočia a trasu sme ukončili v spojovacej chodbe plášťového mosta. Prehliadka trvala 55 minút a vstupenka stála 180 czk/6,58 eur/os.
  3. Zámocké barokové divadlo – posledný okruh, ktorý som na zámku ešte nenavštívil. To krumlovské je jedno z najlepšie zachovaných barokových divadiel na celom svete! V divadle sa okrem pôvodnej budovy, kulís a kostýmov zachovali tiež doplnky, libretá a pod. Prehliadka trvá 45 minút a vstupenka stojí 250 czk/9,13 eur/os. O divadle som sa zmienil už v 2. časti.
  4. Hradné múzeum a zámocká veža – vďaka zbierkovým predmetom sa zoznámite s predošlými vlastníkmi panstva. Z ochodze zámockej veže si vychutnáte vtáčí pohľad na červené strechy krumlovských domčekov. Okruh môžete navštíviť bez sprievodcu a vstupenka stojí 150 czk/5,48 eur/os. Čo všetko môžete vidieť v múzeu, som písal v 1. časti a čo sa nám stalo pred výstupom na vežu, som uviedol v 2. časti.
  5. Koniareň a sedliareň – highlight-om je schwarzenberský voz určený na korunováciu cisárovnej Márie TeréziePrahe. Okruh môžete navštíviť bez sprievodcu a vstupenka stojí 60 czk/2,19 eur/os. Koniareň a sedliareň sme navštívili zadarmo ešte pred 3 rokmi. Prečo zadarmo sa dozviete v 2. časti.
  6. Zámocká záhrada – je výborným únikovým miestom pred ruchom, ktorý panuje na hradných nádvoriach. Ku zámku prilieha z juhovýchodnej strany. Bola založená už v 2. polovici 17. storočia. Navštívili sme ju prvýkrát v roku 2017 a prechádzku záhradou sme si opäť nenechali ujsť ani na záver leta 2020. Tentoraz sme sa ale nedostali ku rokokovému letohrádku Bellariaotáčavému hľadisku, pretože areál uzatvorili z dôvodu rekonštrukcie. Záhrada je voľne prístupná a môžete ju navštíviť bez sprievodcu. Čo záhrada ukrýva, som ukryl v 2. časti

Prevádzková doba

Základný okruh I. a zámocké barokové divadlo sú otvorené od mája do októbra, hradné múzeum a zámocká veža až do decembra, základný okruh II. od júna do septembra, koniareň a sedliareň od júna do augusta a zámocká záhrada už od apríla do októbra. Môžete platiť platobnou kartou. V 3. časti odporúčam, prečo by ste sa mali vybrať na zámok podvečer.

Vedeli ste, že hrad a zámok v Českom Krumlove je po Pražskom hrade druhým najväčším hradným komplexom v Česku?

Krížová hora

Krížová hora stráži mesto z jeho južnej strany. Trasu z Námestia Svornosti, dlhú 1,6 km, zvládnete za pol hodiny. Pripravte sa na menšie stúpanie 134 m. Odmenou za výstup až na samý vrchol Krížovej hory vám bude nekonečný výhľad na meandre Vltavy, ktorá sa vinie cez Český Krumlov ako had a okolité kopce, ktoré mestečko objímajú zo všetkých strán. Na vrchole Krížovej hory si môžete oddýchnuť na lavičke v tieni mohutných múrov kaplnky Panny Márie Bolestnej a sv. Kríža.

Kde sa v meste Český Krumlov ubytovať?

Tohtoročná návšteva mesta Český Krumlov bola pre nás 1-dňovým výletom z Českých Budějovíc. O penzióne, v ktorom sme boli ubytovaní ešte v roku 2017, píšem v 1. časti.

Kde sa v meste Český Krumlov najesť?

Keďže sa náš tohtoročný itinerár zameriaval na zámky a pivovary a v Českom Krumlove sa pivovar tiež nachádza, naše kroky smerovali pochopiteľne doň. Kým pred 3 rokmi to bol ešte pivovar Eggenberg, dnes ho na internetoch a brožúrach nájdete pod názvom Historický pivovar Český Krumlov (600 m/7 min. pešo severovýchodne od Nám. Svornosti).

Tentoraz som mal chuť na ľahký obed. Objednal som si Na masle pripraveného pstruha na rasci s varenými zemiakmi. Pstruha som si vykostil sám, ale predpokladám, že keby som požiadal obsluhu o pomoc, určite by mi pomohla. Rybu som samozrejme zapil pivom z tunajšieho pivovaru. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 570 czk/20,83 eur. V reštaurácii môžete platiť kartou. Ako vyzerala naša prvá návšteva pivovarskej reštaurácie, si môžete prečítať v 3. časti

Kam zájsť v meste Český Krumlov na kávu?

Prvý raz sme v mestečku vyskúšali viaceré kaviarne. Ale len jednu z nich som túžil navštíviť opäť. Je ňou Kafírna na Starém Plešivci (550 m/8 min. pešo juhozápadne od Nám. Svornosti). Moju povinnú jazdu – kávu, koláč a víno som ale nedodržal. Keďže sme sa nevedeli rozhodnúť, ktorý koláč si máme vybrať, objednali sme si rovno po dva. A síce som si popýtal len pohár vody, slečna mi priniesla rovno celý džbán.

Koláče boli výborné, káva skvelá tak ako vždy, vínko možno trochu suchšie, ale takisto dobré. Sedeli sme na terase s výhľadom na dláždenú uličku Krumlova a historické budovy. No a keď si k tomu pridáte neskutočne milú slečnu servírku, som presvedčený, že táto kaviareň sa stane aj vaším obľúbeným miestom, na ktoré sa budete vždy radi vracať. Za účet sme zaplatili 333 czk/12,17 eur.

Český Krumlov som videl a budem chcieť vidieť znova! Toto mesto sa vám prosto neopozerá. Ešte stále sú tu miesta, ktoré som nenavštívil. A aj keby neboli, tak sa tu vrátim len kvôli tej atmosfére a pocitu, ktorý tu stále prežívam.

Čo mestečko ponúka, si môžete prečítať v ďalších 3 článkoch, ktoré som Českému Krumlovu venoval:

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 29. 10. 2020 (1 eur = 27,368 czk).

© Ing. Adam Vanečko