lychnostatis kreta grecko heraklion iraklio skanzen muzeum v prirode

Lychnostatis – skanzen na grécky spôsob

Príjemnú malú chuťovku – skanzen Lychnostatis zvládnete aj na ceste do alebo z archeologickej lokality palác Malia.

Ako sa do skanzenu Lychnostatis dostať?

Skanzen Lychnostatis sa nachádza na okraji prímorského letoviska Hersonissos v regióne Iraklio pri severnom pobreží gréckeho ostrova Kréta.

Autom

Skanzen Lychnostatis sa nachádza 30 km/30 min. autom východne od Iraklionu, 6 km/9 min. autom severozápadne od Malie, ktorá bola naším východiskovým bodom a 9 km/16 min. autom juhovýchodne od Anissaras, v ktorom sme sa ubytovali.

Autobusom

Čísla autobusových zastávok strediska Hersonissos sú 19-24. Autobusová zastávka pri skanzene Lychnostatis má číslo 24. Cestovný lístok z Malie do skanzenu stál 1,80 eur/os. a zo skanzenu do Anissaras ďalších 1,80 eur/os.

Čo v skanzene Lychnostatis robiť, vidieť a zažiť?

Skanzen Lychnostatis (Μουσείο „ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ“) založil v roku 1992 lektor, spisovateľ a profesor oftalmológie (náuka o očných chorobách) Yiorgos Markakis. Jeho 30-ročná súkromná zbierka sa stala základom fondu múzea. Skanzen vybudovalo vlastnými rukami 5 členov Markakisovej rodiny a 3 (niekde uvádzaní 4) miestni robotníci bez nároku na odmenu. Pri výstavbe nebola použitá žiadna ťažká technika, ale len ekologické postupy a prírodné materiály.

Zbierky

Múzeum sa zameriava na krétske ľudové kultúrne dedičstvo. Fond skanzenu predstavujú tri hlavné zbierky:

  • Prírodovedná zbierka zahŕňa rôzne vysušené časti rastlín od semien až po kvety, ovocnú záhradu, bylinky, kaktusy, či kamene a minerály z Kréty.
  • Etnografická zbierka prezentuje tradičný život na Kréte. Centrom areálu je kamenná stavba – farmársky dom. V jeho vnútri sa prenesiete do krétskej domácnosti prelomu 19. a 20. storočia. Skanzen Lychnostatis nie je len o voľnom čase. Návštevníci tiež môžu využiť konferenčnú a multimediálnu miestnosť v suteréne domu. V útlej kaplnke sa môžete schúliť, vo veternom mlyne zasa zamyslieť nad veršami na stenách. Pre všetkých, ktorí neovládajú gréčtinu, majú pripravený preklad veršov (aj v češtine), ktorý dostanete pri zakúpení vstupenky. S farmárskym domom susedia tkáčska a hrnčiarska dielňa. Určite zaujme aj dom včelára, v ktorom sa vďaka gramofónu prenesiete o niekoľko rokov naspäť. A čo by to bolo za dedinku bez dobovej školy?
  • Umelecké zbierky vystavujú v galérii ľudových umelcov, divadle pod holým nebom a vo výstavnej sále.

Múzeum priam navádza, aby ste sa niektorých predmetov dotýkali. V jeho priestoroch organizujú koncerty, divadelné predstavenia, grécke tanečné večery, ochutnávky vína či oberačkové slávnosti. Počas špeciálnych podujatí môžete sledovať, ako sa lisujú olivy a hrozno alebo „páli“ silný miestny destilát „raki“. Jednoznačne by som chcel navštíviť skanzen počas nejakého takéhoto podujatia, pretože v niektorých priestoroch som naozaj nadobúdal pocit, že som sa presunul v čase.

Kaviareň a múzejný obchod

Súčasťou skanzenu je kaviareň, v ktorej pripravujú jedlá a nápoje z vlastných vypestovaných surovín. V múzejnom obchode nekúpite žiadne magnetky z Číny. Predávajú tu len vlastné produkty, medzi inými organický med, extra panenský olivový olej, bylinkové čaje, pálenku „raki“, figové koláče a mnohé ďalšie.

Múzeum môžete navštíviť so sprievodcom, ktorý poskytuje výklad v gréčtine, angličtine, nemčine, francúzštine, holandčine a ruštine. Je potrebné objednať sa vopred. Vyžaduje sa minimálny počet 10 osôb v skupine. Prehliadka trvá približne 1 h. Alebo vám ponúknu audiosprievodcu v angličtine, francúzštine a ruštine. Vstupné do skanzenu stojí 6 eur/os. Za sprievodcu a audiosprievodcu sa pripláca.

Kam zájsť v Hersonissos na kávu?

No Name Grill & Bar (1 km/13 min. pešo severozápadne od skanzenu Lychnostatis) sa nachádza priamo pri hlavnom cestnom ťahu. Veľká reštaurácia s výhľadom na more. Nejako som si na Kréte obľúbil ľadové cappuccino a čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu. Inak tomu nemohlo byť ani v tomto podniku. Milá obsluha. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 15 eur.

Keď tak porovnám gréckyslovenský skanzen, veľa rozdielov medzi nimi nenájdem. Niektoré priestory boli zaujímavé, iné zas trochu zanedbané a zastarané. Zažiť Krétu pred 100 rokmi na vlastnej koži by som chcel určite. A ak aj vy, tak vám odporúčam navštíviť skanzen Lychnostatis.

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko