iraklio iraklion heraklion kreta grecko benatsky pristav lodenice

Iraklio – grécko-benátsko-osmanský koktail

Prilietali sme tu, odlietali sme odtiaľto, tak by sa patrilo toto mesto aj navštíviť. Iraklio (Iraklion alebo tiež Heraklion, po grécky Ηράκλειο) je najväčším mestom ostrova Kréta. Žije tu okolo 135 000 obyvateľov. V meste zanechali po sebe stopu okrem Grékov aj Benátčania a Turci. Myslím, že 1 deň bude na spoznávanie Iraklionu tak akurát.

Ako sa do mesta Iraklio dostať?

Iraklio sa nachádza na severnom pobreží Kréty.

Lietadlom

Krétu sme navštívili v septembri, teda mimo hlavnej letnej turistickej sezóny. V Grécku ale núdzu o návštevníkov nemajú ani v tomto období. Už na letisku Leoša Janáčka v Ostrave nám presunuli let o polhodiny neskôr kvôli tomu, že letisko na Kréte je údajne overcrowded (preplnené). To sme pochopili až po prílete na ostrov a počas nasledujúcich dní.

Takmer všetky lety, ktoré smerovali na ostrov, prelietavali ponad náš hotel. Nedalo mi to a tak som si stopol, koľko prejde minút medzi dvomi prilietavajúcimi lietadlami. Zistil som, že približne každých 3-5 minút priletelo na letisko nové lietadlo. Medzitým samozrejme vždy nejaké ďalšie lietadlo z letiska aj odletelo. Podobne to vyzeralo aj pri odlete naspäť do Ostravy.

Medzinárodné letisko Nikosa Kazantzakisa Iraklio (Κρατικός Aερολιμένας Ηρακλείου Ν. Καζαντζάκης) sa nachádza 5,5 km/15 min. autom východne od centra mesta.

Loďou

Pokiaľ nie ste majiteľom vlastnej jachty, dostanete sa do mesta jednou z pravidelných lodných liniek. Iraklio má spojenie po mori s mestom Sitia, ktoré sa nachádza vo východnej časti ostrova, s gréckym mestom Pireus, ktoré nájdete južne od Atén, s gréckym ostrovom Santorini, ktorý sa nachádza len necelých 150 km severne a napokon s gréckym ostrovom Chalki, ktorý je západne od Rodosu.

Osobný prístav (Λιμανι Ηρακλειο) sa nachádza 4 km/14 min. autom východne od centra mesta.

Autom

Počas dovolenky sme boli ubytovaní v turistickom stredisku Anissaras. Iraklio sa nachádza 25 km/30 min. autom západne od tohto strediska.

Autobusom

Na Kréte vymysleli veľmi praktický systém označovania autobusových zastávok. Okrem názvu tiež uvádzajú číslo. Zastávky číslujú vzostupne od Iraklionu. Preto, ak by ste mali problém s výslovnosťou strediska, v ktorom ste ubytovaní, stačí povedať číslo zastávky. Číslo zastávky strediska Anissaras je 18. Cestovný lístok stál 2,70 eur/os.

Autobusy by mali podľa cestovného poriadku premávať každých 15-30 minút. Párkrát (rozumej skoro vždy) sa nám ale stalo, že sme čakali na autobus aj hodinu. V duchu som obdivoval návštevníkov, ktorí sa spoliehali na tento typ prepravy pri ceste na letisko.

Ak budete cestovať do mesta Iraklio autobusom, môžete pricestovať na jednu z 3 autobusových staníc:

  • Nová autobusová stanica (ΚΤΕΛ Ἡρακλείου-Λασιθίου Σταθμός Λιμένος) alebo tiež Centrálna autobusová stanica KTEL (Υπεραστικό ΚΤΕΛ) sa nachádza 1 km/12 min. pešo východne od centra mesta,
  • Autobusovú stanicu A – stanicu Limenas (ΚΤΕΛ Ἡρακλείου-Λασιθίου Σταθμός Λιμένος) nájdete 800 m/10 min. pešo východne od centra mesta (pár metrov severne od novej autobusovej stanice),
  • Autobusová stanica B sa nachádza 1,1 km/13 min. pešo západne od centra mesta.

Vlakom

Vlakom sa do mesta Iraklio a na Kréte ani nikam nedostanete, lebo tu nie je vybudovaná železnica.

Ako sa po meste Iraklio pohybovať?

Keďže je Iraklio jedno z tých väčších miest, na prepravu po meste využijete služby mestskej hromadnej dopravy. Tá vás okrem mesta dovezie aj do priľahlých dediniek v okolí mesta, ako napr. do Knóssu. Ale o tom už viac v ďalšom článku.

Kde získať v meste Iraklio informácie?

Pomyselným stredom mesta je námestie Plateia Eleftheriou Venizelou alebo skrátene Pl. El. Venizelou (Πλ. Ελ. Βενιζέλου). Vo východnej časti zástavby nájdete turistické informačné centrum Info Point Heraklion (ďalej len IPH). Tu získate všetky potrebné informácie vrát. brožúr a prospektov o meste. Z tohto miesta som počítal všetky vzdialenosti.

Čo v meste Iraklio robiť, vidieť a navštíviť?

Staré mesto je ešte i dnes oddelené od toho nového na viacerých miestach pôvodnými hradbami. Počas prechádzky mestom uvidíte viaceré fontány, tradičný trh, loggiu, benátsku pevnosť, benátsky prístav, lodenice a Archeologické múzeum Iraklio.

Benátske opevnenie

Benátske opevnenie môžete vidieť na mnohých miestach dodnes. Na vonkajšej strane hradieb sa ešte nachádzala hlboká priekopa. Opevnenie vzniklo na začiatku 17. storočia a odolávalo nájazdom Osmanov viac ako 20 rokov. Tvoria ho múry, bašty a brány.

Našu prechádzku mestom začneme pri jednom z troch hlavných vchodov do mesta – Ježišovej bráne (Πύλη Ιησοῦ Καινούργια Πόρτα; 600 m/9 min. pešo južne od IPH). V súčasnosti sa v jej priestoroch nachádza stála expozícia venovaná jednému z najvýznamnejších gréckych spisovateľov, ktorý sa volal Nikos Kazantzakis. Ten sa preslávil dielom Grék Zorba, ktorý aj sfilmovali.

Fontána Bembo – Sebil

Fontánu Bembo (Κρήνη Μπέμπο; 350 m/4 min. pešo južne od IPH) nechal postaviť v 16. storočí Capetano Gianmatteo Bembo, ktorý ako prvý priviedol do mesta Iraklio (vtedy to ešte bola Candia) pramenitú vodu cez akvadukt. V 18. storočí fontánu zmenili na „sebil“. Sebily slúžili v Osmanskej ríši pútnikom ako zdroje pitnej vody a na rituálnu očistu pred modlitbou.

Tradičný trh

Tradičný trh sa nachádza na ulici 1866 (250 m/3 min. pešo južne od IPH). Trh tu existoval už v benátskom a neskôr aj v osmanskom období. Ulica spájala centrum mesta s palácom vojvodu. Dnes na trhu kúpite všetko od výmyslu sveta. Pripravte sa na úzku uličku, plno tovaru (otázka znie, či sú to všetko tradičné grécke výrobky), masy návštevníkov a nezabudnite si pribaliť obozretnosť pred vreckovými zlodejmi.

Fontána Morosini

Ulica 1866 ústi na námestie Platia Eleftheriou Venizelou, na ktorom nájdete spomínaný Info Point Heraklion a fontánu Morosini. Teraz sa nachádzate v samom srdci mesta Iraklio. Dookola námestia vidíte historické budovy, vzduchom sa šíria kadejaké vône, z jednej strany do vás narazí návštevník, z druhej miestny, z premýšľania vás vyruší len ľudská vrava.

Stred námestia zdobí najznámejšia fontána mesta – fontána Morosini (Κρήνη Μοροζίνι; 27 m/1 min. pešo severne od IPH) alebo tiež Levia fontána. Fontánu nechali postaviť už v 1. tretine 17. storočia. Pochádza teda z benátskeho obdobia.   

Loggia – Armeria

Radnica mesta Iraklio sídli v budove benátskej Loggia – Armeria (Ἐνετική Λότζια; 130 m/2 min. pešo severne od IPH). Loggia vznikla približne v tom istom období ako fontána Morosini. Stretávali sa tu dôstojníci a obchodníci.

Ulica 25. augusta

Keď budeme pokračovať ďalej na sever, dostaneme sa na Ulicu 25. augusta, ktorá spája centrum mesta s prístavom. Už na začiatku ulice uvidíte na horizonte more. Ulicu lemujú obchody, bary, kaviarne a reštaurácie.

Benátska pevnosť Rocca a Mare, benátsky prístav a lodenice

Benátsku pevnosť Rocca a Mare alebo tiež Castello del Molo alebo Koules (Ενετικό Φρούριο Κούλες; 800 m/10 min. pešo severne od IPH; 2 eur/os.) postavili v priebehu 16. storočia na ochranu móla a benátskeho prístavu. Expozícia pevnosti neprekvapí, ale ani neurazí. Z terasy sa vám naskytne 360 o-vý výhľad na Krétske more a Iraklio. V južnej časti areálu uvidíte ohromné kamenné oblúky lodeníc a soľného skladu.

Archeologické múzeum Iraklio

Archeologické múzeum Iraklio (Αρχαιολογικόν Μουσείον Ηρακλείου; 400 m/5 min. pešo východne od IPH; 10 eur/os. alebo 16 eur/os. vrát. paláca v Knósse) sa prioritne zameriava na Minojskú civilizáciu. Tú pomenovali po mýtickom kráľovi Minoovi. Považuje sa za prvú európsku civilizáciu. Zbierky dokumentujú obdobie takmer 7 000 rokov od neolitu po rímsku dobu.

V múzeu sa prenesiete v čase a uvidíte keramiku, z ktorej jedli a pili Minojci, kamenné nástroje, ktoré používali, zlaté ozdoby, ktoré nosili, drobné sošky, pôvodné maľby z palácu v Knósse, či predmety, s ktorými ich pochovali. Na prehliadku múzea si vyhraďte dostatok času.

Historické múzeum Kréty

Ďalšie múzeum, ktoré sme mali na zozname želaní, bolo Historické múzeum Kréty (Ιστορικό Μουσείο Κρήτης; 500 m/6 min. pešo severozápadne od IPH; 5 eur/os.). To sme už ale pre nedostatok času nenavštívili. Múzeum dokumentuje 17 storočí histórie od raných kresťanských čias až po súčasnosť.

V meste nájdete ešte okrem spomínaných atraktivít Prírodovedné múzeum Kréty (Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης; 750 m/9 min. pešo severozápadne od IPH; 7,50 eur/os.), plno kostolov, zachované pôvodné brány do mesta, či niekoľko fontán. Ak by ste to chceli všetko navštíviť, v tom prípade vám odporúčam vyhradiť si na návštevu mesta omnoho viac času.

Kde sa v meste Iraklio najesť?

Ligo Apola (Λίγο ἀπ’ ὁλα; 280 m/4 min. pešo južne od IPH) je príjemnou gréckou tavernou v zašitej uličke starého mesta. Klimatizovaná reštaurácia s terasou priamo v uličke. Jedálne lístky majú aj v angličtine. Ochutnal som Kurací špíz s opekanými zemiakmi, pita chlebom, zeleninovým šalátom a tzatziki. Jedlo bolo veľmi chutné, porcia bola tak akurát. Anglicky hovoriaca obsluha. Za obed pre jednu osobu som zaplatil 12,75 eur.

Kam ísť v meste Iraklio na kávu?

I Tráta (Η Τράτα; 400 m/5 min. pešo severne od IPH) je reštaurácia, kaviareň aj bar v jednom. Ťaží zo svojej výhodnej polohy s výhľadom na more, prístav, mólo a benátsku pevnosť. Ochutnal som tu vynikajúce ľadové cappuccino a čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu. Ak budete dobrí, spoločnosť vám budú robiť túlavé mačky. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 15 eur.

Iraklio je príjemným city break-om počas vašej pobytovej dovolenky na Kréte. Je fajn len tak „vypadnúť“ na chvíľu z pláže a spestriť si dovolenku spoznávaním miestnej kultúry.

Prečítajte si o ďalších mestách:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko