zamok kunin severna morava sliezsko cesko

Kunín – Príbeh jednej grófky

Moje prvé kroky pri návšteve regiónu Severná Morava smerovali do malej nenápadnej obce Kunín. Mnohí si spájajú názov obce s tunajšou mliekarňou. Možno aj vy ste si už niekedy všimli alebo kúpili nejaký mliečny výrobok tejto značky. My sme sa do Kunína nevybrali na mlieko, ale navštíviť barokový renesančný zámok (110 cze/4,32 eur/os.).

Ako sa do Kunína dostať?

V prípade, že cestujete do KunínaNového Jičína (5 km/11 min. busom/17 czk/0,67 eur/os.), odporúčam vám vystúpiť na zastávke Kunín, zdravotné stredisko. Zámok je od zastávky vzdialený asi 1 km, takže si urobíte príjemnú prechádzku. Neďaleko zámku sa nachádza zastávka Kunín, u kovárny, ale nie všetky autobusy na nej stoja, preto si to radšej overte vopred u šoféra.

Zámok Kunín – barokový klenot Severnej Moravy

Najznámejšou pamiatkou obce Kunín je barokový zámok s unikátnym komínovým systémom, barokovou záhradou a Kostol Povýšenia sv. Kríža.

Stručná história zámku Kunín

Zámok postavili podľa projektu rakúskeho architekta J. L. von Hildebrandta (určite poznáte zámok Belvedere vo Viedni alebo zámok MirabellSalzburgu). Najvýznamnejšou majiteľkou zámku bola grófka Mária Walburga z Harrachova. Ona sama nemala v živote veľmi šťastie. Zomreli jej 3 deti, opustil ju manžel a zobral si so sebou aj ich posledného syna. Grófka Mária založila na zámku jeden z najmodernejších výchovných a vzdelávacích ústavov vo vtedajšej strednej Európe.

Najznámejším žiakom ústavu bol „Otec národa (českého)“ a český historik František Palacký. Ak máte pocit, že toto meno ste už niekedy počuli, tak práve podľa tohto pána sa volajú ulice v niekoľkých slovenských a českých mestách. Ako sa môžete na prehliadke dozvedieť, žiaci sa učili od rána už od 5.00 h do večera 19.00 h. A my sme sa sťažovali, keď sme mali vyučovanie od 8.00 h max. do 13.30 h väčšinou. 🙂

Na konci 2. svet. vojny zámok plienila sovietska armáda. Jazdila po zámku na koňoch, rozrezávala obrazy, či pálila knihy a nábytok. Minulý režim zanechal zámok v dezolátnom stave, takže pri prehliadke zámku a porovnávaní fotografií pred rekonštrukciou a po nej nebudete veriť vlastným očiam, aký riadny kus práce tu urobili.

Prehliadka zámku Kunín

Prehliadka zámku končí v podkroví, kde môžete vidieť skutočne unikátny barokový komínový systém (jediný na celej planéte!!!). I keď je dnes zámok červeno-biely, v minulosti bol žlto-biely, v rovnakých farebných tónoch ako kostol (Kostol Povýšenia sv. Kríža), s ktorým je prepojený krytou lávkou. Osobne si ale myslím, že na kráse zámku vôbec neubudlo.

Aj keď na oficiálnej stránke obce Kunín uvádzajú, že prehliadku zámku robia minimálne pre 3 osoby (my sme boli len dvaja), sprievodca nám aj tak ukázal celý zámok a povedal o jeho zaujímavej histórii. Odradiť sa teda určite nenechajte. Prehliadka trvala asi 45 min. a začína vždy v celú hodinu. Po prehliadke vám odporúčam ísť sa prejsť do barokovej záhrady, v ktorej môžete nájsť okrem upravených záhonov a niekoľkých lavičiek aj dobovú kolkáreň, ktorú si tu zriadili predošlí majitelia.

Do Nového Jičína na večeru

Po ceste z Kunína sme sa ešte zastavili v okresnom meste Nový Jičín na večeru (473 czk/18,56 eur/2 os.). Mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou (1967). Tú tvorí pravidelné štvorcové námestie, ktoré lemujú meštianske domy s podlubím (otvorená stĺpová chodba na prízemí budovy). V meste sa nachádza zámok s expozíciou klobučníctva a histórie mesta. Vďaka tomu získalo pomenovanie „Mesto klobúkov“. Klobúky veľmi nenosím, ale pokiaľ ste niekto navštívili toto múzeum, budem vďačný za váš tip. Týmto sa môj niekoľkodňový pobyt na Severnej Morave mohol začať.

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 14. 5. 2018 (1 eur = 25,488 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko

Comments

  1. Jeden z najzaujímavejších blogov, na aké som v poslednej dobe natrafila. Oceňujem užitočné info ohľadom dopravných spojení, cien, otváracích hodín, atď. V každom článku sa dozviem množstvo nových informácií, ktoré sú ale podané nesmierne pútavo.Takto má vyzerať kvalitný populárno-náučný článok!

    1. Ďakujem veľmi pekne za pozitívnu reakciu. Čitateľom sa snažím podať čo najkomplexnejšie informácie nielen o samotných pamiatkach, ale aj o prevádzkovej dobe a vstupnom. Verím, že zostaneš verná mojmu blogu aj naďalej a stále tu nájdeš niečo pre seba 🙂

  2. Teda… Moc díky za správné zařazení zámku do baroka 🙂
    Cestopis máte moc pěkně sepsaný!

    Sprievodca 😀

    1. Dal som si záležať, keď ste to tak zdoraznili aj pri samotnej prehliadke. Ďakujem veľmi pekne za pozitívnu spätnú väzbu. 🙂

Comments are closed.