Hoštice sú hádam najznámejšia juhočeská (možno česká) dedinka. Myslím, že osobitne ju predstavovať nemusím. Veď, kto by už len nepoznal známu letnú trilógiu Zdeňka Trošky – Slunce, seno, … Znie to neuveriteľne, ale od prvého dielu trilógie Slunce, seno, jahody uplynulo už 37 rokov (1983), od druhého Slunce, seno a pár facek 31 rokov (1989) a od posledného tretieho Slunce, seno, erotika 29 rokov (1991). Aj ja patrím do generácie, ktorá na týchto letných komédiách vyrastala. Juhočeskú dedinku, ktorá bola hlavným miestom nakrúcania, sa mi ale podarilo navštíviť až záverom leta 2020.
Ako sa do obce Hoštice dostať?
Hoštice sa nachádzajú v turistickej oblasti Šumavsko v turistickom regióne Južné Čechy. Z administratívneho hľadiska sa obec rozkladá v okrese Strakonice v Juhočeskom kraji.
Autom
Obcou neprechádza žiadna cesta medzinárodného alebo národného významu. Západne od obce vedie cesta I. triedy č. 4 (I/4), ktorá začína v Prahe a juhozápadným smerom sa tiahne až po hranicu s Nemeckom (hraničný priechod Strážný/Philippsreut).
Autobusom
Autobusová zastávka Hoštice sa nachádza 300 m/3 min. pešo východne od obce na ceste do Milejovíc.
Vlakom
Vlaková zastávka Hoštice u Volyně sa nachádza 1,5 km/20 min. pešo juhozápadne od obce. Cesta vlakom z Českých Budějovíc vrátane prestoja v Strakoniciach (69 km) trvala 1 h 35 min. a cestovný lístok stál 103 czk/3,85 eur/os.
Ak sa náhodou budete tešiť na vlakového sprievodcu (alebo lepšie povedané mladú atraktívnu sprievodkyňu), ktorá pred zastávkou zakričí, že vlak nezastavuje, lebo má meškanie alebo v lepšom prípade vám aspoň trochu pribrzdí, asi vás sklamem. Na trati premávajú vlaky so samoobslužným výpravným systémom. Lístky na vlak sa ani nedajú kúpiť na stanici v Strakoniciach, ale len priamo vo vlaku v predajnom automate. Zastávka je na znamenie, tak si aspoň môžete zazvoniť a veriť, že vlak naozaj nemá meškanie a zastaví vám.
Čo v obci Hoštice robiť, vidieť a navštíviť?
„Zase bude hic!“ Hoštice si z filmu pamätám ako dedinku vždy zaliatu slnkom. Určite si aj vy spomeniete, ako sa Škopková, v podaní výbornej pani herečky Heleny Růžičkovej, potila v lúčoch letného juhočeského slnka. Kto by sa aj nepotil.
Nás ale pri návšteve dedinky chytil dážď. A že myslím poriadny lejak, ktorý nie a nie skončiť. Zrazu Hoštice vyzerali v tom daždi celkom inak. Na to ale, aké nepríjemné počasie nás postretlo, sa to tu autami a návštevníkmi len tak hemžilo. Želám vám vidieť tie rozžiarené tváre návštevníkov so zapnutými fotoaparátmi v rukách, ako si s nadšením fotili každý dom.
Zámok
Prehliadku obce začneme pri miestnom zámku. Zámok, ktorý bol vo filme sídlom obecného úradu, je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve. Prístup do jeho areálu, či dovnútra, nie je, žiaľ, verejnosti umožnený. Tak som si ho aspoň mohol odfotiť spoza plota.
Kostol Narodenia Panny Márie
Neďaleko zámku je Kostol Narodenia Panny Márie s cintorínom. Vo filme ste si to možno neuvedomili, ale areál sa nachádza medzi zámkom a domom Škopkovej (lepšie povedané Konopníkovej, ale veď aj ony boli susedy). Cintorín sa mi vo filme javil omnoho väčší. Dvere do kostola boli síce otvorené, ale vstúpiť nám bránila zamknutá mreža. Mohol som aspoň nahliadnuť dovnútra a domyslieť si Cecilku, ako drhne podlahu kostola. Takže opäť nasledovala fotka spoza mreže.
Dom Škopkovej
Pochopiteľne sme chceli vidieť dom Škopkovej a jej večnej rivalky, susedky Konopníkovej. Asi 5 m pred domom ale bola umiestnená páska, ktorá vás upozorňuje, že vstupujete na súkromný pozemok. Pokiaľ zvedaví návštevníci liezli na plot a fotili si záhradu domu, ani sa súčasným majiteľom veľmi nečudujem. Páska ma odradila aj od fotenia domu.
JRD
Východný okraj obce uzatvára bývalé JRD (Jednotné roľnícke družstvo, po česky JZD Jednotné zemědělské družstvo). Vo filme ste ho videli ako obecný kravín. Dnes nesie honosný názov s prídavkom po jednej z hlavných postáv 1. dielu – Ranč Šimona Pláničky. V jeho expozícii (ak to tak môžem nazvať) uvidíte babičkinu posteľ na kolieskach, Vencovu motorku a posteľ, v ktorej sa narodila herečka Marie Švecová, ktorú z filmu poznáme ako klebetnicu Kelišovú.
Pridanou hodnotou je premietanie záberov z natáčania a rozhovorov s režisérom filmu. Pri vstupe do haly je tiež pôvodný kočiar posledného baróna z obce Hoštice, v ktorom sme nadšených turistov odfotili i my. Podľa baru s pípami a dlhých stolov s podvíhanými stoličkami som usúdil, že v priestore tiež čapujú pivo. Aj by sme si pozreli celý dokument, ale ku stoličkám sme sa nedostali a pivo v ten deň tiež nečapovali.
Socha Škopkovej
V areáli vztýčili pred niekoľkými rokmi sochu Škopkovej (názor si utvorte sami) a pozrieť si tiež môžete výstavu poľnohospodárskej techniky. Na prehliadku si vyčleňte asi 0,5-1 h a vstupenka stála 30 czk/1,12 eur/os. Na ranči sme sa chceli aj najesť, ale našli sme len oznam na plote, na ktorom bolo uvedené, že už zarobili dosť.
Hasičské múzeum Hoštice a cintorín
V obci ešte môžete navštíviť Hasičské múzeum Hoštice. Miesto večného odpočinku na obecnom cintoríne našiel český country spevák Michal Tučný, pre našu generáciu už možno nie taký známy, ale vaši rodičia budú vedieť.
Mlyn
Ak by ste náhodou hľadali mlyn, v ktorom podľa filmu údajne strašilo, nájdete ho (resp. jeho ruinu) 2,5 km/3 min. autom západne od obce pri ceste I/4.
Ešte pred príchodom sme počítali s tým, že Hoštice sú malá obec bez výraznejšej primárnej ponuky cestovného ruchu. Predpokladám, že návštevníci sem cestujú predovšetkým vďaka trilógii. Očakávali sme ale aspoň nejakú trasu obcou so zastaveniami s informačnými tabuľami, na ktorých by bol napr. záber z filmu s nejakým stručným textom, možno pikoškou z natáčania. Žiaľ, takýto chodník v obci nenájdete a musíte sa spoliehať len na to, čo ste si z filmu zapamätali.
Kde sa v obci Hoštice ubytovať?
V obci Hoštice sme neboli nikde ubytovaní. Návšteva obce bola krátkou zastávkou na ceste z Českých Budějovíc do Prahy.
Kde sa v obci Hoštice najesť?
Restaurace U Javoru (160 m/2 min. pešo juhozápadne od centra obce) budete tiež poznať z filmu ako miestny hostinec. Od natáčania sa to tu veľmi nezmenilo. Steny vypĺňajú fotografie z filmu. Ochutnal som Vyprážaný syr so zemiakovými kroketami a tatárskou omáčkou. Tuším sme tu pili najlacnejšie pivo v celých Južných Čechách. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 350 czk/13,07 eur.
Režisérovi Zdeňkovi Troškovi sa podarilo to, čo sa v našich (československých) podmienkach len málokedy podarí. Povedzte mi aspoň jedno miesto, ktoré by bolo návštevníkmi v rámci filmového cestovného ruchu v Česku a na Slovensku tak vyhľadávané. Všetky 3 filmy som videl niekoľkokrát a stále si ich veľmi rád pozriem. Tentoraz sa ale viac sústredím na detaily filmu a miesta natáčania, ktoré som mohol vidieť naživo. Verte mi, po návšteve obce Hoštice sa už aj vy budete na filmy pozerať inak.
Prečítajte si o ďalších filmových lokalitách:
- 5 dôvodov, prečo navštíviť Kroměříž
- Aj Česko má svoj Windsor, nájdete ho v Hlubokej nad Vltavou
- Holašovice sú ako pravá juhočeská rozprávka
Užitočné linky:
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 4. 11. 2020 (1 eur = 26,781 czk).
© Ing. Adam Vanečko