Sighişoara (čítaj Sigišvara), po maďarsky Segesvár (čítaj Šegešvár) alebo po latinsky veľmi atraktívny názov Castrum Sex. Názov vznikol podľa pevnosti, ktorá mala tvar nepravidelného šesťuholníka. Alebo podľa druhej teórie bola šiestou zo 7 pevností – hradov (od toho názov Sedmohradsko). Ďalšie pevnosti boli v mestách Bistrița, Brașov, Cluj, Mediaș, Sebeș a Sibiu.
Ako sa do mesta Sighişoara dostať?
Sighişoara sa nachádza 160 km (2 h 45 min. autom; 3 h autobusom) juhozápadne od Cluj-Napoca.
Autobusom
Cestovný lístok stál 38,83 ron/8,36 eur/os. Autobusová spoločnosť ponúkala predaj lístkov aj cez internet, tak sme si ich kúpili radšej vopred. Odchod autobusu z Cluj-Napoca bol od športovej arény Sala Sporturilor „Horia Demian“ v západnej časti mesta. Pred odchodom si urobil šofér menšiu „prezenčku“, na ktorú ste nemohli odpovedať inak ako „Da“. 🙂
Autobusy zastavujú na zastávke Parcare Penny Market (650 m/10 min. pešo) západne od pevnosti alebo na autobusovej stanici Autogara Cambus SA (1,3 km/18 min. pešo) severne od pevnosti, pri železničnej stanici. Ďalšie 3 zastávky Peco Rompetrol, Peco OMV a Peco Mall sú okolo 2,5 km/35 min. pešo severovýchodne od pevnosti.
Vlakom
Do Sighişoary sa dostanete aj vlakom. Železničná stanica sa nachádza 1 km/16 min. pešo severne od pevnosti.
Ako sa v meste Sighişoara pohybovať?
Na presun po meste nepotrebujete mestskú hromadnú dopravu ani taxi. Všade sa pohodlne dostanete pešo.
Čo v meste Sighişoara robiť, vidieť a navštíviť?
Sighişoara je veľmi príjemné a útulné mestečko. Stredoveká pevnosť (Cetatea Sighişoarei) na kopci uprostred mesta je od roku 1999 súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti je to jediná obývaná pevnosť v Európe.
Hodinová veža
Najikonickejšou stavbou je Hodinová veža (Turnul cu Ceas, 14 ron/3,02 eur/os.), ktorá je hlavným vchodom do pevnosti. Vo vnútri veže sa nachádza historické múzeum a mučiareň. Každý návštevník sa ale určite teší na vyhliadkovú plošinu veže, odkiaľ sa naskytuje určite nádherný výhľad na panorámu mesta. Aj by som vám ten výhľad ukázal, keby som sa tam dostal. Žiaľ, mesto sme navštívili v pondelok. Aj keď ide o UNESCO lokalitu, v pondelok bola veža zatvorená.
Štyri malé rohové vežičky znamenajú súdnu autonómiu mestskej rady. Jej strechu tvoria farebné strešné škridle. Celkom navrchu si všimnite kohúta, ktorý predpovedá počasie.
Kostol dominikánskeho kláštora
Oproti Hodinovej veži sa nachádza dnes už len Kostol kedysi dominikánskeho kláštora (Biserica Mănăstirii Dominicane, 5 ron/1,08 eur/os.). Na mieste kláštora stojí nová radnica. Interiér kostola je prevažne barokový.
Socha Vlada Ţepeşa
Prejdite sa okolo kostola a na druhej strane uvidíte bustu valašského kniežaťa, Vlada Ţepeşa, (Estatua de Vlad Ţepeş, čítaj Vlad Cepeš). Vlad inšpiroval írskeho spisovateľa Brama Stokera k napísaniu príbehu o grófovi Draculovi.
Rodný dom Vlada Ţepeşa
Pokračujte ďalej po hlavnej ulici a na ľavej strane stojí veľký rohový oranžový dom (Casa Dracula). Nad vchodom visí tepaný železný drak. V dome sa údajne narodil Vlad Ţepeş, alebo tiež Vlad Narážač. Na prízemí našlo svoje miesto malé Múzeum zbraní a na prvom poschodí reštaurácia. Za poplatok (5 ron/1,08 eur/os.) vám ukážu aj izbu, v ktorej sa Vlad narodil.
Námestie pevnosti
Na konci uličky sa ocitnete na Námestí pevnosti (Piaţa Cetăţii, vstup voľný). Ide o dláždené štvorstranné námestie, ktoré lemujú farebné stredoveké domčeky. Tie slúžia ako ubytovacie, stravovacie zariadenia či obchody. Centrum sa mi tak zapáčilo, že som si prosto musel sadnúť na terasu International Café, vychutnať si kávu a nasať atmosféru mesta (káva a limonáda/30 ron/6,46 eur/2 os.).
Školské schody a Kostol na kopci
Z námestia sa dostanete ku vchodu na kryté drevené schodisko (Scara Şcolarilor, v preklade školské schody, vstup voľný). Školské a kryté preto, aby chránili žiakov a učiteľov, ktorí po nich vystúpili každý deň do školy. Vystúpte i vy po 176 schodoch a pred vami sa objaví Kostol na kopci (Biserica din Deal, 5 ron/1,08 eur/os.), ako ho tu zvyknú nazývať. Je to neskorogotický kostol s románskymi základmi. Jeho vnútorné steny pokrývajú fresky z 15. stor., sadnúť si môžete na renesančný nábytok a obdivovať pôsobivý gotický oltár.
Cintorín
Hneď za Kostolom na kopci sa rozprestiera tajuplný cintorín (Cimitirul, vstup voľný). Cez deň vyzerá celkom obyčajne, ale v noci by som sa tu sám asi len tak netúlal. Predsa len, o upírom folklóre na Balkáne som sa toho načítal už dosť. Ale poobede aspoň poskytol príjemné útočisko pred horúcim slnkom.
Rímskokatolícky kostol sv. Jozefa
V severnej časti pevnosti sa týči rímskokatolícky kostol sv. Jozefa (Biserica Romano-Catolică Sf. Iosif). Dovnútra sme sa nedostali, pretože sme nenašli nikoho, kto by nám otvoril.
Veže
V stredoveku bolo súčasťou obranného múru pevnosti 14 veží a 5 delostreleckých bášt. Dodnes sa zachovalo 9 veží a 2 bašty. Podobne ako u nás, o každú vežu sa staral jeden cech.
- Kováčska (Turnul Fierarilor),
- Mäsiarska (Turnul Măcelarilor),
- Obuvnícka (Turnul Cizmarilor),
- Kožušnícka (Turnul Cojocarilor),
- Povraznícka (Turnul Frânghierilor),
- Krajčírska (Turnul Croitorilor),
- Garbiarska (Turnul Tăbăcarilor),
- Klampiarska (Turnul Cositorarilor),
- Hodinová veža (Turnul cu Ceas).
Spomeniem aspoň tieto 4 veže. Klampiarsku vežu dobre rozoznáte pre jej výšku 25 m a osemhrannú hornú plošinu. Nachádza sa naľavo od hlavného vstupu do pevnosti. Krajčírska veža strážila zadný vstup do pevnosti. Kováčska veža stojí napravo od Hodinovej veže. V jej vnútri nájdete malú galériu obrazov. Obuvnícka veža je v severnej časti pevnosti.
Vidieť sa určite oplatí aj podhradie, ktoré má tiež svoje čaro. Čo by to bolo za prechádzku bez zmrzliny! Za 1 kopček som zaplatil 3 ron/0,65 eur.
Prírodná rezervácia Platoul Breite
Až po návrate z Rumunska som sa dočítal o prírodnej rezervácii Platoul Breite (6,7 km/16 min. autom) západne od pevnosti. Rezervácia láka utiecť z ruchu starého mesta a oddýchnuť si v tieni 800 ročných dubov. Niektoré vyrástli do výšky 30 m a majú obvod až 6 m.
Kde sa v meste Sighişoara ubytovať?
V Sighişoare sme sa ubytovali v Pensiunea San Gennaro Centru (700 m/9 min. pešo východne od pevnosti/165,60 ron/35,66 eur/1 noc/2 os.). V cene izby boli zahrnuté raňajky, vlastná kúpeľňa, klimatizácia, chladnička, bezplatné súkromné parkovisko a wi-fi pripojenie. Aj keď sme prišli ešte pred obedom a naša izba nebola pripravená, ochotne nám zobrali ruksaky a my sme s nimi nemuseli chodiť po meste. Tento penzión sa nám páčil zo všetkých ubytovacích zariadení, v ktorých sme sa v Rumunsku ubytovali, najviac.
Kde sa v meste Sighişoara najesť?
Naobedovali sme sa v Grill Caffe Raluca (75 ron/16,15 eur/2 os.). Ochutnali sme tradičné rumunské špeciality. Tak sa nám tu páčilo, že sme sa vrátili aj na večeru, ku ktorej sme si objednali fľašu vína aj dezert (121 ron/26,06 eur/2 os.). Preto sa môže javiť cena trochu vyššia.
Ak by som sa mal vrátiť čo i len na jedno miesto v Rumunsku, vrátil by som sa do Sighişoary.
Užitočné linky:
- Cluj-Napoca – hlavné mesto Transylvánie
- Ďalšie články z Rumunska
- Oficiálny turistický portál mesta Sighişoara
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 7. 8. 2018 (1 eur = 4,6433 ron).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko