festival la gacilly baden photo baden bei wien nieder osterreich dolne rakusko

Baden bei Wien – Festival La Gacilly a Baden in Weiß

Najväčšie rakúske kúpele, najväčší fotografický festival Európy, či najväčšia párty v bielom v Rakúsku. A to je len zlomok toho, čo mesto Baden bei Wien (Baden pri Viedni) ponúka.

Ako sa do mesta Baden bei Wien dostať?

Mesto Baden bei Wien sa nachádza v regióne Dolné Rakúsko 34 km/45 min. autom južne od Viedne.

Autobusom

Autobusová stanica (Baden b. Wien Busbahnhof) sa nachádza 800 m/11 min. pešo juhovýchodne od centra.

Vlakom

Železničná stanica (Baden b. Wien Bahnhof) sa nachádza 800 m/10 min. pešo juhovýchodne od centra.

Kde v meste Baden bei Wien získať info?

Turistické informačné centrum Baden bei Wien (Tourist Information Baden) sa nachádza 350 m/5 min. pešo západne od centra.

Čo v meste Baden bei Wien robiť, vidieť a navštíviť?

Kúpalisko v tieni art deco, tajomné zákutia mesta so sprievodcom, umenie v uliciach mesta či najväčšia párty v bielom v Rakúsku. Za centrum mesta som zvolil Trojičný stĺp (Dreifaltigkeitssäule) na Hlavnom námestí (Hauptplatz).

Pláž v Badene (Thermalstrandbad Baden)

Pláž v Badene (Thermalstrandbad Baden; 1,3 km/18 min. pešo západne od centra) je vyhľadávanou atraktivitou pre mnohých návštevníkov Badenu. Najväčšia piesočnatá pláž Rakúska, plno bazénov s termálnou vodou rôznej hĺbky, športovo-rekreačné zariadenia, či pamiatkovo chránená fasáda v štýle art deco. Všetci kúpania a zábavy chtiví si môžu vybrať z dvoch 50-metrových bazénov, bazénov s termálnou sírovou vodou, masážnych trysiek, protiprúdu, gejzírov, tobogánov a iných vodných atrakcií.

Ja som uprednostnil 50 m bazén s trochu chladnejšou vodou ideálny na plávanie. Športoví nadšenci ocenia ihriská na plážový volejbal, plážový futbal, streetbal, bedminton a veľké pieskové ihrisko. Vystačil som si s lúkou, na ktorej som sa mohol vyvaliť ako vorvaň a po máčaní v bazéne sa nechať vysušiť slnkom. Nikde som sa nedopátral, kde sa v areáli nachádzajú sprchy. Takže sprcha na mňa počkala až doma.

Prehliadka mesta so sprievodcom

Baden bei Wien je už od čias Rimanov známy vďaka 2 veciam – vínu a kúpeľom. Určite ostanete prekvapení, ak sa pozriete na erb mesta. V drevenej kadi spolu sedia muž aj žena. To je na dobu vzniku erbu (1480) dosť pokrokové. Sprievodca nám vysvetlil, že síce sa kúpu spolu v jednej kadi, mali na sebe oblečenie, ktoré sa im nenadvihlo pri vstupe do kade. Môžem len dúfať, že majú pod vodou niečo oblečené, lebo na erbe sú očividne nahí.

Viac ako 4 milióny litrov prírodnej sírnej termálnej vody s teplotou 23-36 oC vyviera každý deň zo 14 prírodných sírnych termálnych prameňov. Voda tvorí základ pre upokojujúce kúpanie a širokú škálu kúpeľov a terapií. Kúpele v Baden bei Wiennajväčšie rakúske kúpele s mimoriadnym významom v 19. storočí a sú súčasťou Veľkých kúpeľných miest Európy (Great Spa Towns of Europe). V Európe je 11 kúpeľných miest, ktoré boli spoločne zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do prestížneho zoznamu patrí týchto ďalších 10 miest:

  1. Bath v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska,
  2. Montecatini Terme v Taliansku,
  3. Bad Kissingen v Nemecku,
  4. Baden-Baden v Nemecku,
  5. Bad Ems v Nemecku,
  6. Vichy vo Francúzsku,
  7. Mariánské Lázně v Česku,
  8. Karlovy Vary v Česku,
  9. Františkovy Lázně v Česku,
  10. Spa v Belgicku.

Rímsky prameň uvidíte len počas prehliadky so sprievodcom. Prehliadka pokračovala okolo najväčšieho kasína v strednej Európe. Do kasína som sa v ten deň ešte vrátil. Po desiatej sa v slávnostnej sále konala houseová párty. Napriek tomu, že nie je pri mori, Baden bei Wien má stredomorskú atmosféru. V parku spievali cvrčky a cikády, všade navôkol vysadené palmy a neskutočné horúco. Jediné, na čo som bol schopný myslieť, bolo hodiť sa niekde do vody. Kúpanie nás ale čakalo až nasledujúci deň. Prehliadku prerušilo len vyzváňanie kostolných zvonov.

Mozart, Beethoven a Lumpentürl

Schladili sme sa ale v Kostole sv. Štefana, kde sme sa neplánovane zúčastnili krstín. Mňa ale viac zaujala pamätná tabuľa, ktorá pripomínala, že Mozart napísal v roku 1791 hymnu Ave Verum pre svojho priateľa, vedúceho chrámového zboru, Antona Stolla práve tu. Oproti kostolu stojí už od 16. storočia stará škola Badenu, oficiálne sídlo spomínaného Mozartovho priateľa. V dome žili v auguste 1789 a júni 1790 Mozart so svojou manželkou Konstanz.

Potom nás zaujal malý a skrytý priechod v mestských hradbách, tzv. Lumpentürl. Mestské brány sa po zotmení zatvárali. Vždy sa však našlo zopár opitých mešťanov, ktorí sa z okolitých vinární vrátili neskoro. Jedinou možnosťou, ako obísť zatvorené brány a vojsť do mesta po zotmení, bolo použiť tento úzky priechod. Označenie Lumpentürl sa dodnes používa aj pre názov miestneho vína. Prehliadku mesta sme ukončili pri dome, v ktorom v lete 1821, 1822 a 1823 žil Ludwig van Beethoven. V poslednom roku v dome napísal podstatnú časť 9. symfónie.

Festival La Gacilly – Baden Photo

Počas letnej turistickej sezóny sa ulice, námestia, parky a nádvoria mesta Baden bei Wien menia na 1 veľký výstavný priestor. Najväčší fotografický festival Európy, festival La Gacilly – Baden Photo, ktorý má tradíciu od roku 2018, sa koná vďaka rakúsko-francúzskej spolupráci. Vo Francúzsku bol festival založený už v roku 2003 v malej nenápadnej obci La Gacilly vo francúzskom Bretónsku. Na trase dlhej 7 km uvidíte okolo 1 500 veľkoformátových snímok od medzinárodných umelcov. Celá trasa sa člení na 2 menšie okruhy – záhradný okruh a mestský okruh, ktoré začínajú pri infocentre. Témou ročníka 2024 je Príroda, krása a fotografia. Hlavným zameraním výstavy je umelecké skúmanie človeka a životného prostredia, trvalej udržateľnosti, budúcnosti Zeme a vzťahu s prírodou.

Mestský okruh a park Gutenbrunner Park

V meste sme videli klenoty neba, veľmi detailné fotografie snehových vločiek, fotografie čarovného sveta salzburského festivalu, vtipné snímky od kronikára Martina Parra zo Spojeného kráľovstva, či to, akú nezmazateľnú stopu zanecháva človek na Zemi. Fotografie vznikli v spolupráci so satelitnými operátormi. Park Gutenbrunner Park zaujal sériou fotografií o živote vo veľkých mestách, ale neskutočne som sa zabavil aj pri fotografiách o mimozemskej láske.

Park Doblhoffpark

V parku Doblhoffpark nás 1. deň chytila búrka. Tak sme sa do parku vrátili o deň neskôr. Videli sme dychberúce metamorfózy od fotografky Vee Speersovej, fotografie z Amazónie, ohrozenej prírodnej rezervácie Pantanal v Južnej Amerike, či zo záchrany orangutanov, ktorá ma zasiahla asi najviac. Zaujala ma tiež séria fotografií zo života hlbokomorských rybárov. V parku skutočne využili každú voľnú plochu. Výstava fotografií 2 svety sa voľne pohybovala po jazierku s leknami. Výstavu môžete navštíviť od polovice júna do polovice októbra 2024. Vstup na výstavu je voľný.

Baden v bielom (Baden in Weiß)

Mesto Baden bei Wien sme navštívili nielen v čase, keď hostil najväčší fotografický festival v Európe, ale aj podujatie Baden v bielom, najväčšiu „bielu“ párty v Rakúsku. Celé mesto sa odelo do bielej už pár dní pred podujatím. A nehovorím o snehu na konci júna. Balóny, obrusy, stany, obyvatelia a návštevníci, všetci a všetko v bielom. Ísť na párty, ktorá má v názve bielu farbu a neprísť v bielom, by predsa bola riadna urážka. Už v 1. večer podujatia, ešte len počas dlhej nákupnej noci, prišli všetci návštevníci poctivo v bielom. Okrem nakupovania sme si ale užili párty pod holým nebom na rôznych miestach mesta. Navyše, na párty pod holým nebom je vstup voľný.

Tá skutočná párty však prišla v sobotu. Baden bei Wien má okolo 26 000 obyvateľov. Ďalších 10 000 návštevníkov príde z Viedne, takže si v meste dokážete predstaviť ten zverinec. My sme sa ale neostali zabávať len von. Ďalšie párty sa konali vo vnútri najväčšieho kasína v strednej Európe. Na svoje si tu určite príde naozaj každý. Kým v salónoch 1 a 2 hralo R’n’B, v letnom salóniku hral beach house. V tzv. Casineu si užili zábavu všetci milovníci hitov z 80. a 90. rokov 20. storočia. Ja som zakotvil v tanečnej sále, v ktorej si kľučku podávali housoví dj.

Kde sa v meste Baden bei Wien ubytovať?

Rodinný Hotel Sacher Baden (2,5 km/35 min. pešo západne od centra) stojí na začiatku údolia Helenental. Vstup do údolia strážia 2 zrúcaniny hradov – Rauhenstein a Rauheneck. Hotel postavili v roku 1881 v štýle poľovníckeho zámku. V roku 1998 ho rozšírili o 2 moderné presklené krídla. August 2011 sa niesol v znamení kompletnej rekonštrukcie a modernizácie. Ubytovať sa môžete medzi 14.00-22.00 h. Hotel ponúka neskoré odubytovanie bez toho, aby ste si za to museli priplatiť až do 12.00 h. Vybrať si môžete medzi 7 rôznymi typmi izieb v historickej alebo modernej časti hotela.

Ubytovanie

Bol som ubytovaný v modernej časti hotela, v 2-lôžkovej izbe Superior so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom. Izba mala výhľad na viedenský les. Po príchode na izbu na záver horúceho júna padli vhodne klimatizácia i bezplatná minerálna voda. Na izbe bola LED TV, minibar a trezor. V kúpeľni boli k dispozícii bezplatné toaletné potreby a sušič na vlasy. Ubytovanie je vhodné aj pre alergikov, pretože vankúš i perina boli antialergické.

Keďže sa hotel nachádza trochu „od ruky“, teda ďalej od centra mesta, do centra sme sa pohodlne zviezli na bicykloch, ktoré nám bezplatne zapožičali.

Ostatné služby

Raňajky sú podávané formou bufetových stolov. Z terasy hotela som si okrem raňajok vychutnal tiež pohľad na zrúcaninu hradu Rauhenstein. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom hoteli. Nemusíte si rezervovať miesto na bezplatnom verejnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste. Cena zahŕňa ubytovanie, raňajky, vstup do relaxačnej zóny, vstup do fínskej sauny, vstup do posilňovne, zapožičanie mestských bicyklov, VIP kartu Baden, s ktorou máte v meste ďalšie zľavy, parkovanie priamo pred hotelom a Wi-Fi pripojenie na internet. V hoteli môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v meste Baden bei Wien najesť?

V meste Baden bei Wien som jedol v 2 reštauráciách, jedna priamo v centre mesta a druhá na pomedzí mesta a lesa.

Restaurant Rudolfshof

Keby sme sa v týchto miestach ocitli pred miliónmi rokov, stáli by sme na brehu treťohorného Stredozemného mora. Obec Baden bei Wien postavila v roku 1881 na zalesnenom vrchu Gamingerberg lesný hostinec s názvom Berghof. Po svadbe korunného princa Rudolfa a arcivojvodkyne Stefanie ho premenovali na Rudolfshof (2 km/5 min. autom severne od centra) a tento názov nesie dodnes. Počasie priam lákalo sedieť v tieni na terase s výhľadom do doliny.

Reštaurácia sa zameriava na domácu rakúsku kuchyňu, regionálne pochúťky a špeciality z diviny z vlastnej poľovačky. Práve preto som ochutnal domáce srnčie ragú so žemľovou knedľou a brusnicami. Bál som sa, že po takom výdatnom obede v takom teple už nebudem schopný sa ani pohnúť, ale jedlo bolo fantastické. Dokonca mi v žalúdku ostalo miesto na múčnik – Marhuľové knedle. A tie boli ešte lepšie.

Wirtshaus im Batzenhäusl

Reštaurácia Wirtshaus im Batzenhäusl (280 m/4 min. pešo severovýchodne od centra) sa nachádza na severovýchodnom okraji historického jadra mesta len na skok mestského divadla (Stadttheater Baden). Slnečné počasie nás presvedčilo sedieť na terase reštaurácie. Ochutnal som vynikajúceho zubáča s petržlenovými zemiakmi a zeleninou z panvice. Aby mala ryba v čom plávať, zapil som ju osviežujúcim domácim čapovaným pivom. Veľmi milá obsluha.

Kam v meste Baden bei Wien zájsť na kávu?

Útulná kaviareň s cukrárňou Cafe-Konditorei Ullmann (650 m/9 min. pešo západne od centra) sa nachádza medzi parkmi Doblhoffpark a Gutenbrunner Park. Ponúka starosvetskú atmosféru. Umožňuje sedenie vonku i vo vnútri. Zo širokej ponuky koláčov som si nakoniec vybral francúzsku kocku bez čokoládovej polevy. V kaviarni tiež pripravujú pravé kávové cukríky z Badenu.

Kam v meste Baden bei Wien zájsť na víno?

Heurigen Weinbau Eitler Christian sa nachádza (1 km/14 min. pešo juhovýchodne od centra) v tzv. štvrti Leesdorf, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1113. Je najstaršou štvrťou Badenu. Heuriger, skratka pre heuriger Wein (tohtoročné víno), je jednoduchá vináreň pod holým nebom, ale aj vo vnútri, kde miestni vinári podávajú svoje nové víno na základe špeciálnej licencie v striedajúcich sa mesiacoch. Sú známe svojou útulnou atmosférou, mladým vínom, jednoduchým jedlom a niekedy aj živou hudbou. Až do 20. storočia bolo zvykom, že si hostia priniesli vlastné jedlo. Ochutnal som tzv. 6-er Brot, a teda 6 krajcov chleba so 6 rôznymi nátierkami. No a k tomu samozrejme mladé víno od miestneho vinára.

Prečítajte si, čo o Badene, fotofestivale a párty v bielom napísala:

Článok vznikol v spolupráci s Turistickou obchodnou skupinou obce Baden pri Viedni (Die Geschäftsgruppe Tourismus der Stadtgemeinde Baden bei Wien).

© Ing. Adam Vanečko