Prehliadku mesta Salzburg začneme v pevnosti Hohensalzburg, z ktorej budeme pokračovať do arciopátstva sv. Petra s cintorínom a katakombami, cez Kapitulské, Katedrálne po Rezidenčné námestie.
Zelené kopce, z ktorých vyrastajú barokové veže s bielou fasádou a zelenou strechou, ukrývajúcou mohutné zvony, pretína pokojná rieka, po ktorej sa kedysi zvážali rudy, drevo a soľ vyťažená v neďalekých soľných baniach. Rušné stredoveké uličky, v ktorých obchodníci ponúkajú svoje výrobky, vychýrené vianočné trhy s tradíciou siahajúcou do 15. storočia. Spievanie kolied a trúbenie trubačov, vône miestnych špecialít dopĺňa vôňa vianočného punču a vareného vína. A na to všetko dohliada už niekoľko storočí nikdy nedobytá mohutná pevnosť Hohensalzburg nad mestom.
Stručná história
Salzburg sa nachádzal na významnej obchodnej ceste sever – juh. Počas takmer celej svojej histórie udržiaval vzťahy s nemeckým, ale predovšetkým talianskym kráľovstvom. Mesto bolo po Vatikáne vtedajším 2. najvýznamnejším cirkevným centrom. Išlo a akýsi štát v štáte. Salzburskí arcibiskupi mohli menovať biskupov podľa vlastného uváženia. Takéto privilégium mal vtedy len samotný pápež. Toto výsadné postavenie si mesto udržalo až do začiatku 19. storočia v roku 1806, kedy bolo pripojené k Rakúskej monarchii. Staré mesto bolo v roku 1996 zapísané na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kde v meste Salzburg získať informácie?
V meste sa nachádzajú dve turistické informačné centrá (Salzburg Information) – prvé priamo na hlavnej stanici (Hauptbahnhof) a druhé v centre mesta (Mozartplatz). Počas našej návštevy som navštívil obidve informačné centrá.
V tom na hlavnej stanici sme si kúpili destinačnú kartu Salzburg Card, s ktorou získate jednorazový vstup zdarma do všetkých múzeí a pamiatok v meste, voľné cestovanie mestskou hromadnou dopravou, zľavy na kultúrne podujatia, prehliadky v meste, ale tiež do vybraných múzeí a atrakcií v okolí mesta. V zátvorke uvádzam pri atraktivitách vždy plné vstupné bez zľavy, ale tiež informáciu o tom, či v zariadení môžete využiť kartu. Salzburg Card na 48 h pre 1 osobu mimo sezóny stojí 33 eur.
V druhom informačnom centre som riešil dilemu, či navštíviť rodný dom Wolfganga Amadea Mozarta alebo dom, v ktorom býval. Pre ktorú možnosť som sa rozhodol sa dozviete nižšie. 😉
Prechádzka mestom alebo čo robiť, vidieť a navštíviť v meste Salzburg?
V Salzburgu je toho neskutočne veľa, čo môžete zažiť a navštíviť. My sme boli v meste 3 dni aj s cestou, ale aj keby sme sa tam zdržali ešte ďalšie 3 dni, pravdepodobne by sme aj tak nestihli všetko vidieť. Za východiskové body ku pamiatkam som väčšinou zvolil námestia, okolo ktorých sa sústreďujú.
Pevnosť Hohensalzburg
Pevnosť Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg; 12,20 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) má už vyše 900 rokov a počas celej svojej histórie ju nikdy nikto nedobyl. Do pevnosti sa môžete vybrať pešo z Kapitelplatz alebo lanovkou (Festungsbahn; 8,60 eur/os./ jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) z Festungsgasse. Lanovku postavili už v roku 1892 a je tak najstaršou lanovkou v celom Rakúsku. Má dĺžku 198,5 m a prekonáva výškový rozdiel 102 m. Za 54 sekúnd vás doslova „vystrelí“ zo starého mesta na pevnosť.
V pevnosti ponúkajú 3 okruhy:
- A – prehliadka s audio sprievodcom (Rundgang mit Audio-Guide) v 11 jazykoch (vrát. češtiny, slovenčina, žiaľ, nebola k dispozícii), ktorá zahŕňa vnútorné miestnosti, galériu, mučiareň, vyhliadkovú vežu a „Salzburského býka“ (organ).
- B – zahŕňa 3 múzeá:
- Múzeum pevnosti (Festungsmuseum) dokumentuje život na hrade. Expozícia obsahuje rímske mince, keramiku, ukážku stredovekého vykurovacieho systému, zbrane či stredoveké vojenské hudobné nástroje.
- Múzeum Rainerovho pluku (Rainer-Regimentsmuseum) sa zameriava na vojenskú históriu.
- Múzeum marionet (Marionettenmuseum) – múzeum bábok z bábkového divadla je vhodné predovšetkým pre rodiny s deťmi.
- C – zahŕňa Kniežacie izby (Fürstenzimmer) – prepychové gotické izby kniežacieho arcibiskupa (vstup pred 11.00 h zadarmo) a Magické divadlo (Magisches Theater). Vrelo odporúčam, okrem izieb uvidíte „Zlatú sálu“ či „Zlatú komnatu“.
Ak náhodou neplánujete navštíviť okruh A s vyhliadkovou vežou, najkrajší výhľad na mesto sa vám naskytne z bastiónov Hasengraben alebo Kuenburg. Z opačnej strany zas dovidíte na rakúske Alpy.
Arciopátstvo sv. Petra, cintorín a katakomby
Arciopátstvo sv. Petra, cintorín a katakomby (Erzabtei St. Peter, Friedhof und Katakomben; 2 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) sa nachádza neďaleko dolnej stanice lanovky (na lanovku odbočíte z Kapitelplatz doľava a do arciopátstva doprava).
Kláštor s kostolom bol založený franským misionárom Rupertom už okolo roku 696. Tunajší mníšsky rád je najstarším mníšskym rádom v nemecky hovoriacich krajinách. Cintorín patrí medzi najstaršie cintoríny na svete. Medzi inými tu navždy odpočíva v pokoji Mozartova sestra Nannerl. Ranokresťanské katakomby, ktoré vytesali do Mníšskej hory (Mönchsberg) slúžili ako obydlie a neskôr aj ako pohrebisko pre pustovníkov.
Kapitulské námestie (Kapitelplatz)
Kapitulské námestie (Kapitelplatz) lemuje katedrála, prepošstvo, salzburská arcidiecéza a novické krídlo Kláštora sv. Petra. Na námestí sa nachádzajú Kapitulský brod (Kapitelschwemme) a Sphaera. Už v stredoveku sa v strede námestia nachádzala vodná nádrž. Dominantou fontány je boh morí Neptún (po grécky Poseidon) s korunou a trojzubcom na morskom koni.
Socha Sphaera je súčasťou Salzburského chodníka moderného umenia (Salzburg Walk of Modern Art). Je vysoká asi 9 m, predstavuje tajomného muža s neurčitým výrazom, stojaceho na obrovskej zlatej guli. Týmto mužom môže byť podľa autora ktokoľvek.
Katedrálne námestie (Domplatz)
Katedrálne námestie (Domplatz) lemujú katedrála, stará rezidencia kniežacieho arcibiskupa a krídlo kláštora sv. Petra. V strede námestia sa nachádza mramorová socha nepoškvrnenej Panny Márie Immaculata. V predvianočnom čase je námestie kulisou tradičných vianočných trhov.
Katedrála
Salzburg bol významným cirkevným štátom. Niekde sa uvádza aj ako „Rím severu“. S tým úzko súvisí výstavba kostolov. Ani som ich nezačal počítať, ale zdroje uvádzajú okolo 24 chrámov. Keby som ich mal všetky navštíviť, potreboval by som na to asi ďalší deň, ak nie aj dva. Tak som si povedal, že navštívim len ten najväčší a najvýznamnejší – Katedrálu (Dom; vstup voľný).
Prvá katedrála bola postavená už v roku 767. Katedrála je prvou ukážkou ranobarokovej architektúry severne od Álp. V katedrále pokrstili W. A. Mozarta, ale aj autora textu koledy „Tichá noc, svätá noc“, Jozefa Mohra. Počas 2. svet. vojny bola poškodená časť katedrály a svätyne. V 2. polovici 20. stor. prešla rozsiahlou úpravou. Do jej vnútra sa zmestí 900 veriacich. Prehliadku katedrály je nutné si vopred objednať.
Pri takýchto obrovských kostoloch ma stále udivuje, ako ich mohli postaviť v tom čase, bez tej techniky a znalostí, ktoré máme dnes. Myslím, že architektúra katedrály, jej veľkosť a priestor ohromí aj vás.
Múzeum archeologických vykopávok
Pod Katedrálnym námestím (Domplatz) a Rezidenčným námestím (Residenzplatz) sa nachádza unikátne múzeum. Múzeum archeologických vykopávok (Domgrabungsmuseum; 3 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) je vlastne archeologickým náleziskom rímskej vily vrátane múrov, kanalizácie, mozaikových podláh a stredovekej katedrály. Múzeum je, žiaľ, otvorené len počas mesiacov júl – august.
Katedrálna štvrť
Katedrálna štvrť (DomQuartier; 12 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card). Súčasťou múzea je niekoľko expozícií. Prehliadka začína na 1. poschodí v prepychových sálach barokovej Starej rezidencie (Residenz Prunkräume). Z nich sa dostanete na 2. poschodie do galérie (Residenzgalerie) so zbierkou európskeho umenia zo 16.-19. storočia. Už pri vchode do múzea vám odporučia, aby ste si kabát nechali oblečení. To sme pochopili, keď sme prechádzali z galérie cez vyhliadkovú terasu (Dombogenterrasse) do severného oratória (Nordoratorium). Z terasy vidíte na Residenzplatz na jednej strane a na Domplatz na druhej.
Oratórium bolo spolu s chórom (Domorgelempore) v čase našej návštevy uzavreté, pretože tam pripravovali novú dočasnú výstavu. Po úzkom kamennom točitom schodisku sa dostanete na prízemie katedrály a v prehliadke pokračujete oproti oratóriu v katedrálnom múzeu v južnom oratóriu (Dommuseum). Múzeum obsahuje prevažne cirkevné umenie – rôzne gotické a barokové sochy a maľby. Nadchla nás ďalšia expozícia – Kabinet kuriozít (Kunst- und Wunderkammer). Takéto kabinety si zriaďovali ich majitelia, aby sa pýšili zbierkou rarít a rôznych umeleckých a prírodovedných predmetov z celého sveta.
Z kabinetu sa pred vami objaví 70 m dlhá chodba – Dlhá galéria (Lange Galerie) so štukovými stropmi a obrazmi s cirkevnou tematikou. Dlhá galéria a posledná expozícia Múzeum sv. Petra (Museum St. Peter) sú zároveň priestormi arciopátstva sv. Petra. Múzeum obsahuje umeleckú zbierku arciopátstva, ktoré je najstarším kláštorom v nemecky hovoriacich krajinách.
Praktické info
Vstup do múzea je z Residenzplatz. Tašky si môžete nechať v šatni múzea. Múzeum ponúka audio sprievodcu v 9 jazykoch (slovenčina ani čeština medzi nimi nie sú). Na prehliadku si vyčleňte aspoň 1,5-2 h. Nebojte sa, v múzeu sa nestratíte. Hneď pri vchode dostanete prospekt s pôdorysom a stručnými informáciami o múzeu. DomQuartier sme pôvodne ani neplánovali navštíviť. Po jeho prehliadke ho však môžem len vrelo odporučiť.
Rezidenčné námestie (Residenzplatz)
Rezidenčné námestie lemuje katedrála, stará rezidencia kniežacieho arcibiskupa, nová rezidencia a meštianske domy. V strede Rezidenčného námestia (Residenzplatz) sa nachádza Rezidenčná fontána (Residenzbrunnen). Tvoria ju 4 morské kone, ktoré akoby vychádzali zo skaly. Nad nimi na skale podopierajú 4 mužské postavy veľkú kamennú misu, v ktorej 3 delfíny držia ďalšiu misu v podobe mušle. Nakoniec na vrchole fontány stojí morský bôžik Tritón. V období adventu sa tu konajú tradičné vianočné trhy.
Vianočné trhy na Rezidenčnom námestí (Residenzplatz) z vyhliadkovej terasy DomQuartier. © Ing. Adam Vanečko Ísť cez vianočné trhy a nedať si punč by bol hriech. © Ing. Adam Vanečko
Kde sa v meste Salzburg najesť?
Trattoria la Campana da Enzo sa nachádza len 500 m/6 min. pešo juhovýchodne od centra mesta (na Kajetanerplatz). Útulná reštaurácia, talianska kuchyňa, nemecky a taliansky hovoriaci personál (pravdepodobne manželský pár), denné menu (polievka a hlavné jedlo) za zvýhodnenú cenu. Ochutnal som morčací steak s omáčkou z bieleho vína a dusenou ryžou. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 30,40 eur.
Gasthaus Hinterbrühl sa nachádza len 500 m/6 min. pešo juhovýchodne od centra mesta (na Kajetanerplatz). Tradičná rakúska kuchyňa, ktorá je cenovo dostupná. Ochutnal som salzburskú klobásu s opečenými zemiakmi, kyslou kapustou a horčicou (Salzburger Bratwurst mit Rösterkartoffeln und Sauerkraut). Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 33 eur.
Užitočné linky:
- Salzburg – Praktické informácie
- Oficiálny turistický portál mesta Salzburg
- Oficiálny turistický portál Rakúska
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko