salzburg solnohrad salzbursko solnohradsko rakusko prakticke info

Salzburg – Praktické info

Rakúsku som zatiaľ navštívil len hlavné mesto Viedeň a po jeseni tohto roku aj historické mesto Salzburg. V ostatných prípadoch bolo pre mňa Rakúsko, žiaľ, len tranzitnou krajinou na ceste do Nemecka, či Talianska. Preto sa to snažím napraviť a spoznať túto nádhernú krajinu trochu viac.

Všeobecne o Rakúsku

Členenie na spolkové krajiny a tiež regióny cestovného ruchu. V zátvorke som uviedol nemecký ekvivalent:

  1. Viedeň (Wien),
  2. Dolné Rakúsko (Niederösterreich),
  3. Horné Rakúsko (Oberösterreich),
  4. Salzbursko (Salzburgerland alebo Land Salzburg),
  5. Tirolsko (Tirol),
  6. Voralbersko (Voralberg),
  7. Korutánsko (Kärnten),
  8. Štajersko (Steiermark),
  9. Burgenland (Burgenland).

Salzburg (po slovensky Soľnohrad) sa nachádza v regióne Salzbursko (slovenský názov Soľnohradsko) v západnej časti Rakúska. Zo severu hraničí región s nemeckým Bavorskom a regiónom Horné Rakúsko, z východu so Štajerskom, na juhu s regiónom Korutánsko a talianskou Hornou Adižou (po taliansky Alto Adige, južným Tirolskom) a nakoniec s rakúskym Tirolskom hraničí na juhu a západe. 

Jazyk

Oficiálnym jazykom je nemčina. Tá rakúska sa od tej nemeckej trochu líši nielen vo výrazoch, ale aj výslovnosti. Na to som prišiel, keď som pracoval ako čašník v severnom Taliansku (južnom Tirolsku) a mal som možnosť prvýkrát hovoriť po nemecky s rodeným Rakúšanom.

Nemčinu sa učím od 3. ročníka na základnej škole, na strednej škole som z nej maturoval a na univerzite som si ju dal ako povinne voliteľný a neskôr výberový predmet. Pri učení sa ekonomickej terminológie na univerzite som radšej uprednostnil angličtinu. 😛 Napriek tomu, že sa nemčinu už učím tak dlho, stále mám čo doháňať, preto, keby si chcel niekto písať po nemecky, tak som tomu otvorený.

Časový posun

Rakúsku platí podobne ako u nás na Slovensku stredoeurópsky čas (SEČ, po anglicky Central European Time – skratka CET). To znamená, že oproti greenwichskému strednému času (po anglicky Greenwich Mean Time – skratka GMT) sa pripočítava 1 h.    

Vízové povinnosti

Rakúsko je od roku 1995 členom Európskej únie a o 2 roky neskôr otvorilo svoje hranice aj v Schengenskom priestore. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska potrebujete platný občiansky preukaz alebo cestovný pas, ale na pobyt v krajine sa nevyžadujú víza.

Očkovanie

Pred vstupom do Rakúska nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Pred cestou som si vybavil len krátkodobé cestovné poistenie v slovenskej poisťovni (3 dni/4,80 eur/os.).

Devízové podmienky a mena

Menou je opäť ako u nás na Slovensku euro (EUR). Pred zavedením eura v Rakúsku do roku 1999 sa používal rakúsky šiling (ATS). Ten sa delil na 100 grošov. Výmenný kurz v čase zavádzania eura bol 1 eur = 13,7603 ats.

Internet

Rakúsku som používal svoj vlastný mobilný internet (0,50 eur/deň/250 MB). Podobne ako v iných krajinách nájdete na rôznych verejných priestranstvách, v niektorých pamiatkach a reštauráciách Wi-Fi pripojenie na internet.

Bezpečnosť

Počas nášho pobytu v Salzburgu (ale aj predtým vo Viedni) som sa cítil stále bezpečne. Samozrejme, pri zvýšenom počte návštevníkov si treba dávať pozor na osobné veci a „vreckárov“, ale ak ste ostražití, určite sa nemáte čoho obávať.

Všeobecne o meste Salzburg

V tejto časti sa zameriam na to, ako sa do Salzburgu dostať jednotlivými druhmi dopravy, ako sa v meste pohybovať a pridám tip na ubytovanie. 😉 

Ako sa do mesta Salzburg dostať?

Salzburg sa nachádza 704 km/7 h autom západne od Popradu a 296 km/3 h 10 min. autom západne od hlavného mesta Rakúska Viedne.

Lietadlom

Medzinárodné letisko W. A. Mozarta (Flughafen W. A. Mozart Salzburg) sa nachádza 7,5 km/15 min. autom západne od centra mesta (za centrum som zvolil Residenzplatz). Z letiska sa momentálne (zima 2018) dostanete priamym letom do 42 cieľových miest naprieč celou Európou, do jedného miesta v Ázii a do jedného v Afrike. 

Vlakom

Ak budete cestovať do Salzburgu vlakom, môžete prísť na jednu z dvoch vlakových staníc – Hlavná stanica (Salzburg Hauptbahnhof, skrátene Hbf; 2 km/24 min. pešo severne od centra) alebo na Južnú stanicu (Salzburg Süd; 5 km/10 min. autom juhovýchodne od centra mesta). Každá mestská časť má ešte svoju vlastnú vlakovú stanicu v prípade, že by ste potrebovali cestovať do odľahlejších častí mesta (napr. Aigen, Liefering, Parsch, …).  

Vystúpiť na južnej stanici vám odporúčam v prípade návštevy zámku Hellbrunn (Schloss Hellbrunn/12,50 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card/pozor, nie je otvorený počas zimnej sezóny), v ktorého areáli sa tiež nachádza Národopisné múzeum (Volkskundemuseum/3,50 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) a zoologickej záhrady (ZOO Salzburg Hellbrunn/11,50 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card).

Kvôli pohodliu som zvolil presun vlakom. Cesta z Popradu do Salzburgu trvala 8 h a 8 min. vrát. prestojov na staniciach (v Bratislave a vo Viedni). Otvorený mesačný lístok na štátne vlaky na Slovensku a v Rakúsku stál 74,40 €. Cena bola bez miestenky.

Autobusom

Autobusy zastavujú pri hlavnej vlakovej stanici (na Lastenstrasse) alebo pri južnej stanici (Salzburg, Süd). 

Autom

Salzburgom prechádzajú diaľnica A1 (Viedeň – Sankt Pölten– Linz – Salzburg – Walserberg pri štátnej hranici s Nemeckom), diaľnica A10 (Salzburg – VillachKorutánsku) a spolková cesta 1 (Viedeň – Sankt Pölten – Linz – Salzburg – Bad ReichenhallNemecku).

Nemám auto, nemám motorku, …,takže vlak je u mňa jednoznačná voľba. Ak na mňa príde hlad alebo absencia kofeínu, môžem si počas cesty zájsť do jedálenského vozňa na nejakú drobnosť alebo spomínanú šálku kávy. Popritom si vychutnávať výhľady na okolitú krajinu a nestresovať sa, či a ako dlho budem stáť v kolóne alebo koľko stojí mýto, či diaľničné poplatky.

Ako sa v meste Salzburg pohybovať?

V meste majú veľmi dobre rozvinutú mestskú hromadnú dopravu. Pri presune z jedného miesta na druhé môžete využiť trolejbusovú dopravu (Oberleitungsbus, skrátene O-Bus) alebo mestské, či prímestské vlaky (Stadtschnellbahn, skrátene S-Bahn). Ak si zakúpite destinačnú kartu Salzburg Card, cestovanie vybranými trolejbusovými linkami v centre mesta a dokonca niektorými v okolí mesta sú zadarmo. Vaším cestovným lístkom je samotná karta.  

Kde sa v meste Salzburg ubytovať?

Hotel Vogelweiderhof sa nachádza 1,3 km/16 min. pešo severne od hlavnej stanice a 3 km/38 min. pešo severne od centra mesta. Hotel pozostáva z 2 budov – hlavnej budovy a vedľajšej, ktorá je za hlavnou budovou. Nás ubytovali práve v tej vedľajšej.

Priestranná, vkusne a moderne zariadená izba so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom. Výhľad z izby bol na neuprataný dvor. V izbe bola satelitná TV, trezor, chladnička, klimatizácia a rýchlovarná kanvica aj s čajom. V kúpeľni boli k dispozícii bezplatné toaletné potreby a sušič vlasov. Nemusíte si rezervovať miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo k dispozícii v celom hoteli.

Personál hotela bol veľmi milý aj napriek tomu, že nebol veľmi ochotný hovoriť po anglicky. Tým, že sme boli ubytovaní vo vedľajšej budove a mesto sme navštívili na prelome jesene a zimy, na raňajky v hlavnej budove sme sa museli stále obliecť, aby sme po ceste nezmrzli. 😉

Za 2-lôžkovú izbu na 2 noci vrátane raňajok sme zaplatili 139,20 €. 

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál Rakúska (dostupný aj v slovenčine)

Turistický portál regiónu Salzbursko (dostupný aj v češtine)

Oficiálny turistický portál mesta Salzburg (dostupný aj v češtine)

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko