ceske budejovice budejovicko jizni cechy jihocesky kraj cesko zelezna panna

České Budějovice – metropola Južných Čiech

Najväčšie mesto Južných Čiech, svetoznámy pivovar, výstavisko. Nie je toho veľa, ale je to všetko, čo som vedel o meste České Budějovice predtým, než som doň cestoval. Počas takmer 5 dní som mal možnosť spoznať mesto pochopiteľne viac a dnes sa o to podelím s vami.

Ako sa do mesta České Budějovice dostať?

České Budějovice sa nachádzajú v turistickej oblasti Budějovicko a v turistickom regióne Južné Čechy. Z administratívneho hľadiska sú okresným mestom rovnomenného okresu a krajským mestom Juhočeského kraja.

Autom

V meste sa stretávajú viaceré európske cesty, cesty I., II. a III. triedy:

 • Európske cesty:
  • E49 – vedie z Magdeburgu v Nemecku do Viedne v Rakúsku. V Česku vedie cez Cheb – Karlovy Vary – Plzeň – České BudějoviceTřeboň. V meste sa kríži s európskou cestou
  • E55, ktorá vedie na trase Helsinborg vo Švédsku – Drážďany – Ústí nad Labem – PrahaČeské BudějoviceSalzburgRakúsku do Kalamata v Grécku.
 • Cesty I. triedy:
  • I/3 – vedie po nej E55. Postupne je nahradzuje diaľnica D3,
  • I/20 – vedie po nej E49,

Autobusom

Autobusovú stanicu (České Budějovice, autobusové nádraží; 1 km/14 min. pešo východne od centra) nájdete na streche dopravno-obchodného centra Mercury neďaleko železničnej stanice. 

Cesta autobusom z Třebone do Budějovíc (25 km) trvala 32 minút a cestovný lístok stál 35 czk/1,29 eur/os.

Vlakom

Železničná stanica sa nachádza 1 km/14 min. pešo východne od centra. V meste sú ešte dve vlakové zastávky:

 • České Budějovice, severní zastávka – 2,5 km/30 min. pešo severne od centra,
 • České Budějovice, jižní zastávka – 2 km/26 min. pešo južne od centra.

Kde získať v meste České Budějovice info?

Turistické informačné centrum sídli priamo na Námestí Přemysla Otakara II. v juhozápadnej časti zástavby na prízemí radnice.

Čo v meste České Budějovice robiť, vidieť a navštíviť?

Stredom historického jadra mesta je námestie pomenované po Přemyslovi Otakarovi II., ktorý mesto založil v roku 1265. Námestie s takmer štvorcovým pôdorysom (133 x 137 m) lemujú renesančné a barokové domy s podlubím a v jeho strede ho zdobí baroková Samsonova fontána. Na jej vrchole môžete vidieť biblického Samsona bojujúceho s levom. Fontána je mimochodom najväčšou fontánou v celom Česku. Neďaleko od fontány juhovýchodným smerom hľadajte v dlažbe tzv. Bludný kameň. Kameň  je posledným pozostatkom pôvodnej dlažby a v minulosti sa práve v týchto miestach vykonávali popravy.

Legenda hovorí, že ak ho prekročíte po desiatej hodine večer, budete blúdiť po meste až do rána.

Radnica a Čierna veža

Dominantami námestia sú v jeho protiľahlých rohoch baroková radnica v juhozápadnom cípe námestia a Čierna veža v severovýchodnom cípe námestia. Prehliadku radnice vám odporúčam si rezervovať vopred v turistickom informačnom centre, Čiernu vežu môžete navštíviť bez predošlého rezervovania.

Renesančná Čierna veža (100 m/1 min. pešo severovýchodne od námestia) pochádza už z polovice 16. storočia. Podobne ako veže v iných mestách, slúžila ako strážna veža a zvonica. So svojou výškou 72 m patrí k neprehliadnuteľným dominantám mesta. Aby ste si mohli vychutnať výhľad na mesto z vyhliadkovej ochodze vo výške 46 m, musíte zdolať 225 schodov. Po ceste nahor uvidíte šesť zvonov. Vstupenka stála 40 czk/1,47 eur/os.

Čierna veža nie je jedinou vežou. Pri túlaní sa mestom natrafíte ešte na ďalšie tri:

 • Železná panna – hradobná veža (350 m/4 min. pešo južne od námestia) je pomenovaná podľa stredovekého mučiaceho nástroja, ktorý sa v nej údajne nachádzal. Vo veži je expozícia venovaná zakladateľovi mesta Přemyslovi Otakarovi II.
 • Rabenštejnská veža (450 m/6 min. pešo severozápadne od námestia) slúžila na obranu mesta a ako väzenie. Dnes ukrýva výstavu brnenia a historických zbraní.
 • Vodárenská veža (1 km/13 min. pešo juhozápadne od námestia) v minulosti privádzala vodu do Samsonovej fontány. Vo veži sídli expozícia o histórii vodárenstva a takisto slúži ako vyhliadka.

Juhočeské múzeum

Juhočeské múzeum (400 m/5 min. pešo juhovýchodne od námestia) sídli v novorenesančnej budove z roku 1903. Prednedávnom ale prešlo komplexnou rekonštrukciou a momentálne ponúka päť stálych expozícií – prírodoveda, geológia, archeológia, národopis a Príbeh mesta. V stálych expozíciách je plno interaktívnych prvkov, napr. dotykové obrazovky, 3D virtuálne rekonštrukcie a mnohé ďalšie. My sme si napr. otestovali získané poznatky z jednotlivých vedných odborov na dotykových obrazovkách. Stále expozície dopĺňajú krátkodobé výstavy. Na prehliadku múzea si vyčleňte aspoň 1,5-2 h. Vstupenka stála 90 czk/3,30 eur/os.

Budějovický Budvar

Pivovar  Budějovický Budvar bol založený v roku 1895, aj keď prvé pivo v meste uvarili už v 13. storočí. Pred návštevou mesta som sa veľmi tešil na prehliadku pivovaru spojenú s degustáciou piva a návštevníckeho centra s multimediálnou expozíciou. Pri príprave itinerára som ale zistil, že prehliadky pivovaru boli v roku 2020 z bezpečnostných dôvodov pozastavené, čo mi zamestnanec infocentra len potvrdil. Tak mám aspoň o ďalší dôvod navyše vrátiť sa do mesta opäť. A keď som si nemohol dať pivo v pivovare, dám si ho zatiaľ doma. 🙂

Vedeli ste, že slovo Budvar vzniklo spojením slov Budějovický a pivovar?

Kde sa v meste České Budějovice ubytovať?

Spa Hotel Vita (800 m/10 min. pešo severne od centra; 1,7 km/20 min. pešo severozápadne od železničnej stanice a 1,8 km/22 min. pešo severozápadne od autobusovej stanice) je moderným a elegantne zariadeným hotelom v širšom centre mesta. Široký výber z raňajkového bufetu. Profesionálny personál. Na streche hotela je tzv. Sky Bar s výhľadom na historické centrum mesta. Pri check-ine dostanete voucher na miešané nápoje do baru.

Boli sme ubytovaní v 2-lôžkovej izbe Classic so súkromnou kúpeľňou s vaňou a terasou s výhľadom na mesto. Terasa bola spoločná pre viaceré izby. Na izbe bol k dispozícii trezor. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Je potrebné rezervovať si miesto na verejnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste. Poplatok je 15 eur za deň. Autá na LPG a CNG nemôžu parkovať v podzemnej garáži hotela.

Za jednu 2-lôžkovú izbu pre 2 osoby na 4 noci sme zaplatili 4 700,70 czk/172,61 eur. Cena zahŕňala izbu, raňajky, 10 % daň z pridanej hodnoty, a mestskú daň vo výške 0,60 eur za osobu na noc. V hoteli môžete platiť kartou. Očakával by som, že v hoteli tejto kategórie a triedy budú hosťom požičiavať dáždniky. Nevadí. Inak sme boli veľmi spokojní. Hotel bol jednoznačne najlepším ubytovacím zariadením, v akom sme boli ubytovaní v Južných Čechách. Určite by sme si ho vybrali aj pre náš ďalší pobyt.

Kde sa v meste České Budějovice najesť?

Reštaurácia Paluba (350 m/5 min. pešo severne od námestia) je umiestnená priamo na Mlynskej stoke, takže pod vašimi nohami pokojne prúdi potôčik. V reštaurácii sa naozaj cítite ako na lodi. Nie, že by sa kývala zo strany na stranu, ale na takej tej výletnej, resp. trvalo zakotvenej v prístave. Ochutnal som Zapečené cestoviny Fettuccine s morčacím mäsom, smotanou a baby špenátom. Aj vďaka jedlu som mal pocit, že som niekde pri mori alebo aspoň pri talianskom jazere. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 672 czk/24,68 eur. V reštaurácii môžete platiť kartou.

Posledný večer v Budějoviciach sme vyskúšali reštauráciu Alchymista (700 m/9 min. pešo juhovýchodne od námestia) v širšom centre mesta. Pivničné priestory, masívny drevený nábytok, dobovo oblečená obsluha. Všetko má pripomínať rudolfínsku dobu a alchymistov, ktorí hľadajú kameň mudrcov. Kameň sa nám nájsť nepodarilo. Namiesto toho sme ale našli útulnú reštauráciu s príjemnou obsluhou a samozrejme vynikajúcim jedlom. Ochutnal som chutnú Bravčovú panenku so špeclami. Po večeri sme dostali pozornosť podniku – digestiv. Dodnes neviem, čo to presne bolo a obsluhy som sa nespýtal. Dúfam, že sa na mňa za to nikto nebude hnevať. Chutilo to ako nejaký bylinkový destilát s kolou. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 700 czk/25,70 eur.

Kam v meste České Budějovice zájsť na kávu?

Esence Café nájdete priamo na Námestí Přemysla Otakara II. v západnej časti zástavby. V tejto časti námestia sú tri kaviarne vedľa seba a Esence Café je strednou z nich. Pre nás bola akousi zlatou strednou cestou. Sedeli sme na terase s výhľadom na námestie. Odporúčam vynikajúcu Panna Cottu s ovocím, espresso a moravskú bielu odrodu Pálava z vinárstva Přítluky. Rýchla a ochotná obsluha. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 363 czk/13,33 eur. V kaviarni môžete platiť kartou.

České Budějoviceideálnym východiskovým bodom na spoznávanie Južných Čiech. Pri vašej návšteve regiónu by ste ale mesto určite nemali obísť. Možno neoplýva toľkými atraktivitami ako iné lokality. Kompenzuje to ale prvotriednou gastronomickou scénou, o ktorej sa dozviete niečo viac v ďalšom článku.

Prečítajte si o ďalších metropolách Česka:

Užitočný link:

Oficiálny turistický portál Českých Budějovíc

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 9. 2020 (1 eur = 27,233 czk).

© Ing. Adam Vanečko