hrad helfstyn tyn nad becvou lipnik nad becvou stredni morava cesko prerov olomoucky kraj

Helfštýn kováči neopustili

Pred 3 rokmi som napísal článok o hrade Starý Jičín ako o strážcovi Moravskej brány. Aby tento strážca nestrážil Moravskú bránu sám, dnes k nemu pridám ďalšieho – hrad Helfštýn.

Ako sa na hrad Helfštýn dostať?

Hrad Helfštýn sa rozprestiera na kopci nad obcou Týn nad Bečvou. Tá sa nachádza v turistickej oblasti aj regióne Stredná Morava. Obec patrí do okresu Přerov Olomouckom kraji.

Autom

Obcou Týn nad Bečvou neprechádza žiadna významná cesta, len cesta II. triedy č. 437. S obcou susedí Lipník nad Bečvou (3 km/40 min. pešo severozápadne), ktorý má ďaleko lepšiu dopravnú dostupnosť. Cez jeho územie prechádzajú tieto cesty:

Platené parkovisko (100 czk/3,91 eur/auto) sa nachádza 300 m/4 min. pešo východne od vstupu do hradu.

Autobusom

Ak budete do obce cestovať autobusom, môžete vystúpiť na jednej z 5 autobusových zastávok. Odporúčam vám vystúpiť na zastávke Týn nad Bečvou, náves (1,7 km/28 min. pešo západne od hradu; stúpanie 140 m; klesanie 0 m).

Vlakom

Obcou Týn nad Bečvou neprechádza žiadna železničná trať. Lipníkom nad Bečvou ale prechádza trať č. 270, ktorá je súčasťou hlavného železničného ťahu z Prahy do Košíc. Železničná stanica v Lipníku nad Bečvou sa nachádza 6 km/1 h 20 min. pešo severozápadne od hradu. Nezľaknite sa tej vzdialenosti a času. Trasu sme absolvovali pešo tam aj naspäť a bol to príjemný 1-denný výlet. Cesta vlakom z nášho východiskového bodu Kopřivnice (64 km) trvala 1 h 44 min. vrátane prestojov na staniciach v Studénke Hranici na Morave a cestovný lístok stál 116,50 czk/4,56 eur/os. Cena je nižšia, lebo sme využili skupinovú zľavu.

Čo na hrade Helfštýn robiť, vidieť a navštíviť?

Neprehliadnuteľná silueta hradu Helfštýn je dominantou celej oblasti. Uvidíte ho, či zavítate do regiónu autom alebo vlakom. Ku hradu sme prichádzali pešo po turistickom a neskôr cykloturistickom chodníku už z Lipníka nad Bečvou. V Týne nad Bečvou sa pripravte na mierne stúpanie. Keď budete ku hradu prichádzať, budete ho mať po svojej pravej ruke. Pripomenulo mi to prístupovú cestu ku hradu Ľubovňa. Už pred 1. hradnou bránou vás bude vítať umelecky spracovaná železná socha. Hrad je totiž v súčasnosti známy ako svetové centrum umeleckého kováčstva.

Do správneho stredovekého hradu sa dostanete len po visutom moste ponad priekopu. Pred vstupom do hradu, ale aj tesne po vstupe si všimnite širokú hradbu s tzv. kazematovými strieľňami. Po prejdení hlavnou bránou sa ocitnete na 1. nádvorí, za ktorým nasleduje 2. priekopa. Ponad priekopu vedie ďalší most, ktorý vás dovedie do predsunutej hranolovej veže. Na jej prízemí si kúpite vstupenku do hradu. Z veže vyjdete na 2. nádvorie, najrozľahlejšie nádvorie hradu. Nádvorie lemujú viaceré bašty – jedna podkovovitá a 3 delostrelecké. Po vašej pravej ruke stojí budova bývalej strážnice so správou hradu, ale tiež s výstavnými priestormi na krátkodobé výstavy. V bývalých koniarňach sa dnes najete. Naľavo, pri hradnom múre, si všimnite pozostatky hospodárskych budov.

…tu začína byť prehliadka hradu skutočne zaujímavá …

Na nádvorie už logicky nadväzuje 3. priekopa s 3. bránou. Hrad bol v období svojej najväčšej slávy veľmi dobre zabezpečený proti dobytiu. Od 3. brány je to naozaj len na skok ku 4. bráne a tu začína byť prehliadka hradu skutočne zaujímavá. Po prejdení brány sa dostanete na 4. nádvorie, tzv. „kováčsky dvor“. Svoje meno získal vďaka kováčskej dielni, v ktorej šikovní remeselníci predvádzajú svoju zručnosť. Dominantou dvora je vyhliadková veža, tzv. „husitská“, prvý bod, z ktorého sa vám naskytnú výhľady do okolia. Na jej najvyššie poschodie vedie 77 schodov.

Hradný palác

Aby sme sa dostali do horného paláca, treba prejsť 4. hradnú priekopu. V nej si ale všimnite zásobník vody a o niekoľko desiatok metrov ďalej je aj studňa, tak dôležité pre fungovanie celého hradu. Do paláca, najprv samozrejme na palácové nádvorie, sa dostaneme cez torzo tzv. „trubačovej“ veže. Hneď po vstupe zabočte doprava, do bývalej „čiernej kuchyne“, ktorá ponúka expozíciu archeológie s predmetmi z hradu. Z paláca už dnes ostalo len torzo. Ale ani jeho prehliadka vás o nič neochudobní.

Do suterénu paláca umiestnili Expozíciu historickej mincovne. Expozíciu navštívite len počas prehliadky so sprievodcom. Inak narazíte na zamknutú mrežu. Na hrade je plno informačných panelov o histórii hradu, zvýraznené zaujímavé architektonické prvky hradu a to všetko dopĺňajú diela kováčov v expozícii umeleckého kováčstva. Ponad vaše hlavy sa vinú mosty z poveternostne a korózii odolnej ocele – vnútorné a vonkajšie ochodze na 2. podlaží.

Aby ste mali históriu hradu pekne poporiadku, vystúpte na 1. podlažie nie po hlavnom schodisku, ale po točitom schodisku na užšej strane nádvoria. To vás vyvedie do rytierskej sály. Na ňu nadväzujú kaplnka, expozícia o archeológii a východ na severnú terasu. Prehliadka ďalej pokračuje expozíciou o kováčstve, manierizme, baroku a 2 miestnosťami, ktoré sa venujú renesancii. Do posledných dvoch miestností na 1. podlaží budete prechádzať okolo hlavného schodiska. V miestnostiach sa dozviete niečo o gotike a založení hradu.

2. podlažie

Hlavné schodisko vás vyvedie na vnútornú ochodzu, ktorá sa vinie ponad prvé podlažie. Je úplne jedno, či zabočíte vpravo alebo vľavo. Ochodza vedie cez celé 2. podlažie dookola. Ak teda zabočíte vpravo, pôjdete ponad „čiernu kuchyňu“ s už spomínanou archeologickou expozíciou, prejdete „trubačovou“ vežou a z vnútornej ochodze sa razom stane vonkajšia s výhľadom na palácové nádvorie. Keď ju prejdete, ocitnete sa v miestnosti, na ktorú nadväzuje galéria s prístupom na točité schodisko a ďalšia miestnosť, po prejdení ktorej sa dostanete tam, kde ste začínali.

Hlavné aj točité schodisko vedú na ďalšie 2 vyhliadky hradu. Tieto vyhliadky nie sú prepojené. Treba najprv vyjsť na prvú a potom na druhú vyhliadku. Vyhliadky sú pomyselným 3. podlažím. Z východnej terasy paláca uvidíte najlepšie na delostreleckú baštu, tzv. „hladomorňu“. Na hrade a predovšetkým v paláci nás prekvapil mimoriadne silný jesenný vietor, ktorý sa preháňal celým palácom. Z celého hradu som si najviac užil prechádzku po parkane, do ktorého sa oprelo príjemné jesenné slnko a ktorý chránil pred silným vetrom múr paláca. Keby to bolo možné, priniesol by som si sem stoličku a stolík a posedel si pri šálke kávy.

Praktické info

Prevádzková doba hradu Helfštýn je od marca do novembra. V marci a novembri je hrad otvorený len cez víkendy. Vstupenka v tieto mesiace stojí 80 czk/3,13 eur/os. Expozície a palác sú ale zatvorené. Od apríla do októbra môžete hrad navštíviť každý deň okrem pondelka. Vstupenka stojí 150 czk/5,87 eur/os. Cena zahŕňa komentovanú prehliadku. Prehliadky so sprievodcom začínajú každú celú hodinu, ale hrad môžete navštíviť aj bez sprievodcu. Minimálny počet návštevníkov pri komentovanej prehliadke je 5 osôb.

Kde sa najesť?

Nenajedli sme sa priamo na hrade Helfštýn, ani v Týne nad Bečvou, ale až v Lipníku nad Bečvou. Vyskúšali sme Prvý súkromný pivovar spoločenský s. r. o. s atmosférou belle époque. Pivovar nadväzuje na tradíciu varenie piva v Lipníku a zaniknutý miestny pivovar, v ktorom sa pivo varilo v rokoch 1896-1903. Ochutnali sme neskutočne chutné jedlá Kurací závitok plnený sušenými paradajkami a schwarzwaldskou šunkouSteak z bravčovej krkovičky so steakovým korením a demi glace omáčkou. Jedlo sme pochopiteľne snúbili s vlastným pivom Svatovar viedenská 13 %. V pivovare mi tak chutilo, že som sa rozhodol, že si v ňom dám aj dezert a kávu. Z ponuky dezertov som si vybral Palacinky s ovocím. Z reštaurácie som odchádzal sýty a spokojný. Čo viac si človek môže priať?! Veľmi milá obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 750 czk/29,36 eur.

Mimochodom, Múzeum Komenského v Přerove, ktoré je prevádzkovateľom hradu, získalo len prednedávnom ocenenie Stavba roka 2021 za projekt Záchrana a sprístupnenie paláca na hrade Helfštýn.

Prečítajte si tiež o týchto hradoch:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 3. 11. 2021 (1 eur = 25,546 czk).

© Ing. Adam Vanečko