dolni vitkovice dolne vitkovice ostrava

Ostrava – metropola Severnej Moravy

Odísť zo Severnej Moravy a nenavštíviť najväčšie mesto regiónu a 3. najväčšie mesto Česka (po PraheBrne) – mesto Ostrava, by bol asi veľký hriech. Ak cestujete z Kopřivnice, počas cesty budete musieť pravdepodobne prestúpiť v Studénke. Väčšinou ale spojenia na seba nadväzujú, takže na ďalší vlak nebudete dlho čakať (65 czk/2,53 eur/os.).

Ostrave sme chceli navštíviť to, čo je pre ňu asi najtypickejšie a to je areál Dolných Vítkovíc a jeho priemyselná minulosť. Prehliadky začínajú každú párnu hodinu od 10.00 do 16.00 h. My sme stíhali prehliadku o 14.00 h, ale mali sme ešte čas na obed, preto sme z hlavnej stanice (Ostrava, hlavní nádraží) nasadli na električku (č. 1 alebo č. 2) a odviezli sa do centra (zastávka Elektra; 16 czk/0,62 eur/os.).

Kam v meste Ostrava na obed?

Keď si moja mamka prečítala články na tomto blogu, spýtala sa ma, prečo si takmer všade na obed objednávam burger? Asi ju veľmi nepoteším, pretože v Ostrave sme si dali na obed opäť burger 😀 (Jack’s Burger Bar; 464 czk/18,09 eur/2 os.) Asi by som sa mal volať Adam Burger Vanečko.

Ako sa do Dolných Vítkovíc dostať?

Z centra (zastávka Elektra) sme potom nasadli na ďalšiu električku (opäť č. 1 alebo č. 2) na zastávku Dolní Vítkovice. Po výstupe z električky sa vyberte podchodom do areálu. V celom areáli je veľmi dobré značenie, takže sa tu nemáte kde stratiť. Už z diaľky si môžete všimnúť veľké „i“, ktoré upozorňuje na informačné centrum a predajňu vstupeniek. Pred prehliadkou sme sa ešte prešli na chvíľu po areáli. Ten pôsobí trochu strašidelne a v noci by som tu sám určite nechcel byť.

Bolt Tower

V Dolných Vítkoviciach sme si vybrali náučnú prehliadkovú trasu Vysoká pec č. 1, ktorú tiež nájdete pod názvom Bolt Tower (190 czk/7,41 eur/os.). Ak vám Bolt niečo pripomína, tak áno, túto vežu pokrstil jamajský atlét a niekoľkonásobný olympijský víťaz Usain Bolt. Na internete nájdete video z jeho návštevy. Na začiatku prehliadky dostanete ochrannú prilbu a pani sprievodkyňa sa vás opýta, či nemáte strach z výšok. Otázka bola na mieste, pretože návšteva vysokej pece je naozaj len pre skutočných odvážlivcov.

Počas prehliadky sa dozviete krok za krokom, ako prebiehala vo vysokých peciach výroba surového železa. Na vyhliadkovú plošinu sa odveziete skipovým výťahom, v ktorom sa pôvodne „vozili“ suroviny. Vysokú pec č. 1 dopĺňa takmer 20 m vysoká presklená nadstavba, vďaka ktorej dosahuje celá táto unikátna technická pamiatka takmer 80 m. Jej strany obtáča z terasy vysokej pece adrenalínový most až na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ sa vám naskytne pri peknom počasí úžasný výhľad nielen na Beskydy, ale na druhej strane aj Ostravu a okolie.

Nie nadarmo sa most volá adrenalínový. Kým kráčate po moste, pod sebou vidíte niekoľko desiatok metrov vzduchu. Hanbím sa, musím sa priznať, myslel som si, že to dám, ale po pár metroch som sa musel otočiť a na vyhliadkovú plošinu sa vyviezť výťahom. V útrobách veže nájdete kaviareň a klub pre študentov technického vyučovania. Bolt Tower sa stala Stavbou roka 2015. Prehliadka trvá asi 100 min.

Čo ešte nájdete v areáli Dolných Vítkovíc?

V areáli tiež nájdete bývalý plynojem, ktorý sa premenil na Multifunkčnú aulu Gong. Vo Veľkom a v Malom svete techniky sa môžete zábavnou a interaktívnou formou naučiť niečo o vede, výskume a technike. Administratívne budovy bývalej čiernouhoľnej bane Hlubina sa stali multižánrovým centrom, v ktorom nájdete kinosály, výstavné priestory, či tanečnú sálu. Priemyselná časť Ostrava – Vítkovice je tiež kandidátom na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

K areálu Dolných Vítkovíc ešte patrí Landek Park – najstaršia ostravská čiernouhoľná baňa, ktorá je zároveň najväčšou baníckou expozíciou v celom Česku.

A čo v centre mesta Ostrava?

Po návšteve Dolných Vítkovíc nám ešte ostal čas, ktorý sme využili na menšiu prechádzku mestom. Zo zastávky Elektra to máte na Masarykovo nám. už naozaj len na skok. Za kávu a Aperol Spritz som zaplatil 124 czk/4,83 eur. A odtiaľ to zas bolo na skok na stanicu Ostrava, stodolní. Cesta z Ostravy do Popradu trvá takmer 3,5 h (súkromným prepravcom za 16 eur/os.).

Metropola Severnej Moravy toho ponúka oveľa viac, ale o tom zas niekedy inokedy.

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 6. 6. 2018 (1 eur = 25,648 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko