hrad stary jicin beskydy valassko severna morava cesko

Hrad Starý Jičín – strážca Moravskej brány

Starý Jičín je nenápadná obec vzdialená len 5 km juhozápadne od okresného mesta Nový Jičín. Jej územím síce prechádza rušná cesta, ktorá spája historické mestá Brno a Krakov, napriek tomu si udržiava útulný a pokojný vidiecky ráz.

Ako sa do obce Starý Jičín dostať?

Za východiskový bod som si zvolil mesto Kopřivnice, kde som bol ubytovaný. Starý Jičín sa nachádza 17 km/18 min. autom západne od Kopřivnice.

Autobusom

Priamym autobusom sa do Starého Jičína, žiaľ, nedostanete. Budete musieť prestúpiť na autobusovej stanici v Novom Jičíne. Linky na seba väčšinou nadväzujú, takže si tam počkáte len chvíľu. Autobusy odchádzajú z autobusovej stanice Kopřivnice, autobusové nádraží. Väčšina liniek má ešte niekoľko zastávok v meste, takže môžete nastúpiť tam, kde vám to najviac vyhovuje. V obci môžete vystúpiť buď na zastávke Starý Jičín, škola alebo Starý Jičín, námestie. Z námestia to máte ku hradu trochu bližšie. Cesta trvá 41 min.-1 h 19 min. Cestovný lístok stojí 42-56 czk/1,62-2,17 eur/os.

Vlakom

Vlakom sa do Starého Jičína nedostanete, pretože sa tam nenachádza žiadna železnica. 😉

Čo v obci Starý Jičín robiť, vidieť a navštíviť?

Obec stráži zalesnený kopec, ktorý v sebe ukrýva ruiny gotického hradu.

Hrad sa nachádza 1,3 km/23 min. pešo severne od zastávky Starý Jičín, škola; stúpanie 131 m; klesanie 0 m a 900 m/17 min. pešo severne od zastávky Starý Jičín, námestie; stúpanie 98 m; klesanie 0 m. V celej obci je vynikajúce značenie smerom na hrad aj z hradu.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1240. Hrad plnil strážnu funkciu na rozhraní tajuplných Beskýd a tradičného Valašska na ceste do Poľska. Takisto patril do sústavy hradov na Jantárovej ceste, ktorá viedla od Jadranu až po Baltické more. Tak ako na iných hradoch, aj na tomto sa počas jeho existencie vystriedali mnohí majitelia.

Celá zrúcanina hradu je návštevníkom voľne prístupná. V súčasnosti je zrekonštruovaná vstupná hradná veža, v ktorej je expozícia o hrade, panstve a bojovej výzbroji. Na jej najvyššom poschodí je hneď niekoľko ďalekohľadov, ktoré môžete využiť pri sledovaní okolitej krajiny. Ak by ste vyhladli alebo vysmädli, na prízemí veže nájdete malé občerstvenie v štýlových priestoroch. A aby ste na návštevu hradu nezabudli, domov si môžete priniesť nejaký malý suvenír.

Hrad počas celého roka ožíva vďaka mnohým podujatiam, ktoré sa tu konajú. Len my sme sa tu vybrali už dvakrát a navštívili hrad, keď sa jeho múry stali kulisou pripomienky bojov západného frontu z čias 2. svet. vojny. Druhýkrát sme sa na hrad vybrali na jeseň, keď sme v jeho priestoroch mohli ochutnať chutný a voňavý moravský burčiak.

Zrúcanina hradu je voľne prístupná, expozícia vo veži je za symbolický poplatok 30 czk/1,16 eur/os.

Kde sa v obci Starý Jičín najesť?

Zámeček pod hradem sa nachádza priamo pri hlavnej ceste zo Starého Jičína do Nového Jičína pod hradným kopcom (350 m/5 min. pešo severne od zastávky Starý Jičín, škola; takisto 350 m/5 min. pešo východne od zastávky Starý Jičín, námestie a 1 km/18 min. pešo južne od hradu).

Hotel s reštauráciou už zvonku pôsobí ako zámoček s dvomi valcovitými vežami. Jedáleň pripomína stredovekú hodovaciu sieň s kamennými stenami, kamennou podlahou a masívnymi drevenými nábytkami. Atmosféru dopĺňajú fakle a lovecké trofeje. Za kompletné menu (polievka, hlavné jedlo, dezert, nápoj ku jedlu, káva) sme zaplatili 698 czk/27 eur/2 os. Už som jedol vo viacerých reštauráciách na Morave a v Čechách. Môžem čestne prehlásiť, že reštaurácia v Zámečku pod hradem bola zatiaľ tou najlepšou.

Rozľahlá zrúcanina hradu v Starom Jičíne si získala aj moje srdce, čoho dôkazom je, že nielen pri každom zaujímavom podujatí si nájdem čas, aby som ju navštívil.

Prečítajte si o ďalších hradoch a zámkoch na Morave v týchto článkoch:

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 11. 10. 2018 (1 eur = 25,848 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko