koprivnice lasska brana beskyd beskydy valassko severna morava sliezsko cesko

Kopřivnice – to nie je len Tatra!

Mesto Kopřivnice sa nachádza v turistickej podoblasti Lašská brána Beskýd (spolu so Štramberkom, Příborom a obcou Hukvaldy), oblasti Beskydy – Valašsko a v turistickom regióne Severná Morava a Sliezsko (severovýchod Česka). Najväčším mestom regiónu je Ostrava.

Trochu histórie mesta Kopřivnice

 • 1437 – Prvá písomná zmienka, ale stopy osídlenia vedú až do staršej doby kamennej,
 • 1812 – Ignác Raška založil továreň na výrobu hlineného tovaru, ktorú postupne rozširovali,
 • 1850 – Ignác Šustala, zakladateľ dnešného podniku Tatra, založil prvú továreň na výrobu kočov,
 • 1910 – dedinku aj vďaka rozrastajúcemu sa závodu Tatra povýšili na mestečko,
 • 2018 – 70. výročie povýšenia Kopřivnice na mesto (1948).

V meste sa narodili, žili a pôsobili mnohé významné osobnosti, napr. maliar a ilustrátor Zdeněk Burian, Marta Gottwaldová, manželka prezidenta Klementa Gottwalda (1896-1953), cestovateľ a spisovateľ Jiří Hanzelka, či atlét Emil Zátopek.

Ako sa do Kopřivnice dostať?

Kopřivnice sa nachádza 36 km/36 min. autom južne od Ostravy.

Autobusom

Z autobusovej stanice Ostrava, ÚAN jazdia prevažne priame autobusové linky na autobusovú stanicu Kopřivnice, aut. nádr. (36-41 km/1 h 4 min.-1 h 20 min./48-53 czk/1,86-2,06 eur/os.).

Autobusová stanica Kopřivnice, aut. nádr. sa nachádza 160 m/2 min. pešo západne od vlakovej zastávky Kopřivnice, zast.; 850 m/11 min. pešo severne od centra mesta a 1,2 km/15 min. pešo severne od železničnej stanice Kopřivnice.

Vlakom

Mestom prechádza železničná trať 325 (Studénka – Sedlnice – PříborKopřivniceŠtramberk – Veřovice). Niektoré osobné vlaky odchádzajú zo železničnej stanice Ostrava, hlavní nádraží, niektoré z Ostrava-Svinov, ale vždy musíte prestúpiť na železničnej stanici v Studénke. Dĺžka cesty vlakom z Ostravy sa pohybuje v intervale 40 min.-1 h 5 min. a stojí 65 czk/2,52 eur/os.

Mesto má 2 železničné zastávky: v severnej časti mesta sa nachádza vlaková zastávka Kopřivnice, zastávka (160 m/2 min. pešo východne od autobusovej stanice, 850 m/11 min. pešo severne od centra mesta a 1,1 km/14 min. pešo severne od železničnej stanice Kopřivnice). Južnejšie sa nachádza železničná stanica Kopřivnice (1,2 km/14 min. pešo južne od autobusovej stanice, 650 m/8 min. pešo juhovýchodne od centra mesta).

Lietadlom

V meste sa nenachádza žiadne letisko. Najbližšie letisko medzinárodného významu nájdete v Mošnove (Letisko Leoše Janáčka Ostrava-Mošnov/13 km/16 min. autom severne od Kopřivnice). Z letiska sa momentálne (jeseň 2018) dostanete do 22 rôznych destinácií, predovšetkým v Európe a severnej Afrike.

Ako sa v meste Kopřivnice pohybovať?

Kopřivnice patrí medzi väčšie mestá Česka bez vlastnej mestskej hromadnej dopravy. Viaceré prímestské autobusy, ale aj regionálne autobusy zastavujú na rôznych zastávkach v meste. Som veľkým zástancom chodenia pešo všade, kam sa dá, lebo len tak najlepšie spoznáte mesto a ľudí v ňom.

Čo v meste Kopřivnice robiť, vidieť a navštíviť?

Priamo v meste sa nachádza niekoľko múzeí a výstavných priestorov, len na skok z mesta je to aj zrúcanina hradu, či vyhliadkové veže:

 • Technické múzeum Tatra a Expozícia Emila a Dany Zátopkových,
 • Múzeum fojtstva,
 • Lašské múzeum,
 • Auto moto múzeum Oldtimer,
 • Zrúcanina hradu Šostýn,
 • Bezručova vyhliadka,
 • Rozhľadňa na Bielej Hore,
 • Lašský náučný chodník.

Technické múzeum Tatra a Expozícia Emila a Dany Zátopkových

Technické múzeum Tatra (120 czk/4,65 eur/os.) sa nachádza priamo v centre mesta. Do múzea sa vošlo 60! osobných a nákladných áut vyrobených v miestnej automobilke a k tomu ešte rôzne motory, podvozky, fotografie a iné. Na svoje si tu prídu všetci milovníci áut a všetkého, čo s autami súvisí. Môžete obdivovať prvý automobil v Rakúsko-Uhorsku (1897), pretekárske vozidlá, či dokonca akrobatický dvojplošník.

Súčasťou múzea je tiež Expozícia Emila a Dany Zátopkových (30 czk/1,16 eur/os.), ktorí prezentovali Československo v atletike na olympiádach v 50. rokoch. Pred múzeom sa nachádzal motorový vozeň „Slovenská strela“, ktorý počas leta 2018 odviezli na opravu.

Múzeum fojtstva

Múzeum fojtstva (do slovenčiny by sme to preložili asi ako Múzeum šoltýstva alebo šoltéstva; fojt – po slovensky richtár, môžete sa vyjadriť v diskusii pod článkom) sa nachádza 1,2 km/15 min. pešo južne od centra mesta.

Budova je najstaršou v meste (40 czk/1,55 eur/os./vstupenka platí aj do Lašského múzea). Práve tu začal v roku 1850 Ignác Šustala s remeselnou výrobou kočov. Niektoré z nich hrdo parkujú v stodole múzea. Ďalšie expozície sú historická a archeologická zamerané na históriu, osobnosti mesta a predmety nájdené na hrade Šostýn. Podkrovie múzea patrí prechodným výstavám. Ide o tiché múzeum na okraji mesta. V čase našej prehliadky tu nebolo veľa návštevníkov, takže sme mali múzeum takmer celé pre seba.

Lašské múzeum

Lašské múzeum sídli v priestoroch Šustalovej vily (500 m/7 min. pešo juhovýchodne od centra mesta/pri železničnej stanici Kopřivnice/40 czk/1,55 eur/os./vstupenka vám platí aj do Múzea fojtstva). Múzeum sa venuje miestnej továrni na výrobu hlineného tovaru (taniere, šálky, kachle, …) a nielen deti zaujme moderne poňatá expozícia o maliarovi a ilustrátorovi Zdeňkovi Burianovi. Podkrovie múzea patrí opäť prechodným výstavám. Mňa zaujali hlavne obrovské kachľové pece v jednotlivých miestnostiach múzea.

Do všetkých 3 vyššie uvedených múzeí si môžete zakúpiť jednu Okružnú vstupenku, ktorá stojí len 140 czk/5,43 eur/os. (ušetríte tak 50 czk/1,94 eur/os.).

Auto moto múzeum Oldtimer

Auto moto múzeum Oldtimer (700 m/9 min. pešo severne od centra mesta/pri Kopřivnice, zast.; 65 czk/2,52 eur/os.) predstavuje súkromnú zbierku historických vozidiel a motocyklov z celého sveta. Priznám sa, že toto je jediné múzeum, ktoré som v meste zatiaľ nenavštívil, ale na fotkách vyzerá skvelo. Navyše, na prízemí sa nachádza útulná kaviareň, kde pripravujú veľmi chutnú kávu.

Zrúcanina hradu Šostýn

Hrad Šostýn sa nachádza 2,1 km/31 min. pešo juhovýchodne od centra mesta (stúpanie 120 m; klesanie 1 m; žltá turistická značka; vstup voľný). Dodnes sa presne nevie, kto hrad asi koncom 13. stor. založil. Počas svojej 200-ročnej existencie sa na hrade vystriedali mnohí majitelia. Predpokladá sa, že bol definitívne opustený niekedy v 15. stor. počas husitských vojen (či ešte pred nimi?). Na začiatku 19. stor. materiál z hradu použili pri stavbe továrne na výrobu hlineného riadu. Zo zrúcaniny hradu už toho veľa neostalo, rozoznáte však základ okrúhlej veže, čiastočne zrekonštruované pivničné priestory, či rôzne terénne úpravy.

Neďaleko hradu sa nachádza obnovený rybník, v ktorom sa náš psík ulakomil na peceň rozmočeného chleba. My sme mali potom zábavu doma, keď sme ho kúpali.  

Bezručova vyhliadka

Bezručova vyhliadka (2,1 km/33 min. pešo juhovýchodne od centra mesta; stúpanie 126 m; len 500 m/10 min. pešo od hradu; vstup voľný) je 13 m vysoká drevená stavba, ktorá sa nachádza v miestach pôvodnej vyhliadky Klubu čs. turistov z roku 1934. Zo 4 vyhliadkových plošín sa naskytuje úplne iný pohľad na mesto, predovšetkým na automobilku Tatra, či oproti sa týčiacu Bielu Horu.

Rozhľadňa na Bielej Hore

Rozhľadňu na Bielej Hore som navštívil už počas prehliadky mestečka Štramberk. Rozhľadňa (3,2 km/52 min. pešo západne od centra mesta; stúpanie 234 m; 25 czk/0,97 eur/os.) sa týči do výšky až 43 m, jej vyhliadka je vo výške 26 m a svojím špirálovitým tvarom pripomína DNA.

Mestom prechádza Lašský náučný chodník dlhý 17 km, ktorý má 18 zastavení. Niektoré zo zastavení sú aj pri vyššie spomenutých miestach.

V regióne Beskydy – Valašsko majú pre návštevníkov aj takú šikovnú destinačnú kartu Beskydy Card, ktorú využijete na mnohých miestach nielen v Kopřivnici.

Kde sa v meste Kopřivnice najesť?

Minipivovar Polivar sa nachádza len 180 m/3 min. pešo južne od železničnej zastávky Kopřivnice, zastávka a 700 m/9 min. pešo severne od centra mesta. Minipivovar je našou pravidelnou zastávkou po príchode do mesta. Okrem stálej ponuky v jedálnom a nápojovom lístku pripravujú aj chutné denné menu za skvelú cenu a čo je hlavné, vlastné pivo rôznych druhov. Ochotná obsluha a v letných mesiacoch aj terasa pred vchodom do reštaurácie.

Vila Machů sa nachádza 800 m/10 min. pešo severne od centra mesta. Secesná vila s prvkami anglického vidieka hostí penzión a kaviareň. Navštívili sme historickú kaviareň s pianom a kachľovou pecou, v ktorej sme ochutnali ako inak kávu a rezané pivo. Na výber sme hneď mali z 2 druhov káv – ovocnejšej s vyššou aciditou alebo orieškovo-čokoládovej, príjemne horkej. Obidva druhy sú z českých pražiarní. Veľmi milý a ochotný personál, možnosť platiť kartou. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 74 czk/2,87 eur.

Kopřivnice je vhodným východiskovým bodom na turistiku do neďalekých Beskýd. Nielen preto sa do mesta stále rád vraciam.

Prečítajte si tiež:

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 3. 10. 2018 (1 eur = 25,779 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko