komenskeho sady ostrava ostravsko severni morava a slezsko cesko

Ostrava – šedá a špinavá? Nie, zelená a rozkvitnutá

Víkend v meste Ostrava nie je vôbec zlý nápad. Atraktivity kombinované s dobrým jedlom a kávou. Kompaktné centrum, ktoré vás vôbec neunaví. Čo stihnete v Ostrave za jeden víkend?

Čo v meste Ostrava robiť, vidieť a navštíviť?

Počas víkendu v meste Ostrava som sa stihol vyviezť na vyhliadkovú vežu novej radnice a užiť si výhľad na mesto zhora, prejsť sa parkom Komenského sady a taktiež areálom Dolných Vítkovíc.

Vyhliadková veža novej radnice

Vyhliadková veža novej radnice (850 m/10 min. pešo severne od Masarykovho náměstí) je súčasťou ako už názov napovedá, novej radnice na hranici Moravskej OstravySliezskej Ostravy pri rieke Ostravica. Ostrava má radnice dve. Pôvodnú radnicu nájdete na Masarykovom námestí. Svojmu pôvodnému účelu ale dnes už neslúži. Nachádza sa v nej múzeum. Keď v roku 1930 vznikla v meste ďalšia radnica, dostala automaticky meno nová.

Vedeli ste, že vyhliadková veža je najvyššou radničnou vežou v celom Česku?

Veža dosahuje výšku takmer 86 m, avšak vyhliadka sa nachádza o necelých 13 m nižšie vo výške 73 m. Nemusíte sa ale báť. Okolo celej vyhliadky je natiahnuté pletivo, takže vám určite nehrozí pád z takejto výšky. Z veže pochopiteľne uvidíte Ostravu vrátane jej prímestských častí. Počasie mi v ten deň skutočne prialo a ja som dovidel nielen na Moravsko-sliezske Beskydy, ale až do Poľska.

Praktické info

Vojdite hlavným vchodom do radnice a v prípade, že si vás neodchytí slečna na vrátnici, smerujte svoje kroky rovno do výťahu. Vyvezte sa na najvyššie 6. podlažie (informácie vo výťahu vám poradia) do turistického informačného centra. Tam si zakúpite vstupenku do vyhliadkovej veže. Priamo z infocentra vedie ďalší výťah, ktorý vás síce vyvezie len o jedno podlažie vyššie, vzdialenosť medzi nimi je však podstatne dlhšia. Je to neuveriteľných 51 m. Škoda, že sa vo veži nenachádza presklený výťah. To by ste mali výhľad na panorámu mesta už počas stúpania nahor.  

Veža je otvorená celoročne denne vrátane víkendov a sviatkov. Vstupenka stojí 80 czk/3,39 eur/os. Prípadne si môžete kúpiť jednu vstupenku na 2 veže – vyhliadkovú vežu novej radnice a Bolt Towerareáli Dolných Vítkovíc. V tom prípade vstupenka stojí 260 czk/11,01 eur/os. V TIC môžete platiť platobnou kartou.

Komenského sady

Rozľahlý park Komenského sady sa nachádza takmer v centre mesta (1,4 km/17 min. pešo severne od Masarykovho náměstí). Nová radnica stojí pri jeho južnom vstupe, východný okraj tvorí rieka Ostravice, hranica medzi Moravskou OstravouSliezskou Ostravou. Po obede či pred ním, nič nepadne lepšie ako prechádzka v parku pri peknom počasí. Po vstupe do parku nám bolo jasné, prečo sú ulice Ostravy také ľudoprázdne. Takmer všetci sa totiž išli prejsť do Komenského sadov. A ja sa im ani nečudujem. Upravené chodníčky, výhľady na móla na rieke Ostravice, príroda sa na jar pomaly prebúdzala, tu pamätník, tam busta, tu cyklista, tam in-line korčuliar. Ostrava sa za túto zelenú oázu uprostred šedého mesta vôbec nemusí hanbiť.

Areál Dolných Vítkovíc

Tentoraz sme sa areálom Dolných Vítkovíc len prešli. Prehliadku vysokej pece spojenú s výstupom na Bolt Tower som absolvoval ešte v roku 2018. Prečítajte si o areáli v článku Ostrava – metropola severnej Moravy.

Kde sa v meste Ostrava ubytovať?

Hotel Nikolas má vynikajúcu polohu medzi železničnou stanicou Ostrava, hlavní nádraží (1,3 km/16 min. pešo severozápadne) a centrom mesta (1,8 km/22 min. pešo juhovýchodne). Hotel ma veľmi príjemne prekvapil. Počas nášho pobytu sme síce na recepcii stretli asi 3 recepčných, všetci ale boli veľmi milí a ústretoví.

Boli sme ubytovaní v izbe typu Štúdio bez kuchynky so súkromnou kúpeľňou s rohovou vaňou v podkroví hotela so strešnými oknami s výhľadom do záhrady za hotelom. Izba bola pre max. 4 osoby, z toho max. 3 dospelí a jedno dieťa do 6 rokov. V izbe sa nachádzala rýchlovarná kanvica a satelitná TV. Veľmi ma potešila minerálna voda na izbe, pozornosť od hotela. Raňajky podávali formou bufetových stolov. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom hoteli. Nemusíte si rezervovať miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste.

Za jednu 2-lôžkovú izbu na 1 noc pre 2 osoby sme zaplatili 72,44 eur. Cena zahŕňala izbu, raňajky a 10 % daň z pridanej hodnoty. Cena nezahŕňala mestskú daň vo výške 0,82 eur/os./noc. V hoteli môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v meste Ostrava najesť? 

Vysoká, moderná i talianska kuchyňa. Ostrava uspokojí všetky vaše chúťky.

Moravská chalupa

Elegantná reštaurácia Moravská chalupa (900 m/11 min. pešo západne od Masarykovho náměstí) sa nachádza neďaleko vychýrenej párty ulice Stodolní. Už dlho som nevidel reštauráciu so servírovacími stolíkmi pri stoloch. Ochutnal som na jazyku sa rozplývajúcu Bravčovú panenku plnenú sušenými slivkami, s voňavou perníkovou omáčkou a domácimi krupicovými nokmi. Pred večerou sme si pripili hruškovicou. Večeru sme snúbili s moravským pivom, ktoré vyrábajú v neďalekých Beskydách. Profesionálna obsluha. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 1 050 czk/44,48 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Potrefená husa Ostrava

Potrefená husa Ostrava (140 m/2 min. pešo severne od Masarykovho náměstí) sa nachádza v centre Ostravy v uličke, ktorá vybieha z námestia. Sieťová reštaurácia, ktorá vás nesklame. Ochutnal som Kuracie prsia Supreme s grilovaným baklažánom, cuketou, zaúdenou kašou, Grenaille (malé pečené zemiačky) a omáčkou z koreňovej zeleniny. Musím sa priznať, že som si jedlo predstavoval trochu inak, na chuti to však neubralo. Potrefená husa patrí síce do siete reštaurácií pivovaru Staropramen, v tej ostravskej navyše čapujú Ostravar Mustang, pivo miestnej výroby. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 656 czk/27,79 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Pizzeria da Adriano 2

Pizzeria da Adriano 2 (1,9 km/23 min. pešo severozápadne od Masarykovho náměstí) sa nachádza takmer priamo oproti hotelu Nikolas. Do reštaurácie sme si zašli na rýchly obed pred ubytovaním. Ochutnal som chrumkavú pizzu so šťavnatým tuniakom a jemnou cibuľou. Pohotová a veľmi milá obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 27,64 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou. 

Kam v meste Ostrava zájsť na kávu?

Ostrave sme vyskúšali 2 kaviarne – alternatívne, ale vyhľadávané návštevníkmi.

Dock Street Café

Neformálna kaviareň Dock Street Café alebo tiež Café Club Dock (300 m/4 min. pešo východne od Masarykovho náměstí) sa nachádza na okraji centra pri rieke Ostravice. Očividne veľmi populárna kaviareň predovšetkým medzi miestnymi neunikla ani našej zvedavosti. V Dock-u sme sa zastavili na poobedňajšie espresso s koláčom (ak sa nemýlim, tak to bol mrkvový koláč s lahodným marscarpone posypaný mandľami) a dockonalou limonádou. Nabudúce sa do Dock-u vyberieme aj za kultúrou. V kaviarni si objednávate pri bare, pričom za svoju objednávku aj rovno zaplatíte. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 405 czk/17,16 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Minikino Kavárna

Kaviareň Minikino Kavárna (95 m/1 min. pešo východne od Masarykovho náměstí) sa ukrýva v ďalšej uličke, ktorá vybieha z námestia v centre mesta. Po obede som mal nehoráznu chuť na kávu a koláč. Tak som sa opýtal na ponuku dezertov. Slečna servírka vymenovala jablkový koláč, slivkový koláč a Marlenku. Objednal som si jablkový koláč, ale ten už nemali, tak som si objednal slivkový koláč, ale servírka zistila, že ani ten už nemajú. Na Marlenku som chuť nemal, pretože tú si môžem dať kdekoľvek. Takže som ostal len pri espresse a limonáde. Tá bola mimochodom fantastická, povedal by som omnoho sofistikovanejšia ako tá v Dock-u. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 393 czk/16,65 eur.

Vedeli ste, že Minikino Kavárna je súčasťou malého artového kina, v ktorom sa ešte stále premieta?

Prečítajte si tiež:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 12. 5. 2018 (1 eur = 23,606 czk).  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko