Nie je veľa miest, ktoré by sa mohli pochváliť zámkom. A už vôbec nie takých, ktoré majú zámky dva. Valašské Meziříčí je však jedným z nich. A to nie je všetko. Pozývam vás na jeho návštevu.
Ako sa do mesta Valašské Meziříčí dostať?
Valašské Meziříčí sa nachádza v turistickom regióne Valašsko a turistickej oblasti Východná Morava v Česku; z administratívneho hľadiska v okrese Vsetín v Zlínskom kraji.
Autom
Valašské Meziříčí nájdete 52 km/54 min. autom severovýchodne od krajského mesta Zlín a 346 km/3 h 44 min. autom východne od hlavného mesta Česka Prahy.
Mestom prechádzajú dve cesty I. triedy:
- Cesta I. triedy 35 (I/35) vedie na trase česko-poľská hranica (Hrádek nad Nisou) – Liberec – Hradec Králové – Olomouc – Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm – česko-slovenská hranica (Bílá).
- Cesta I. triedy 57 (I/57) vedie na trase česko-poľská hranica (Vysoká) – Krnov – Opava – Kunín – Nový Jičín – Valašské Meziříčí – Vsetín – česko-slovenská hranica (Brumov-Bylnice).
Autobusom
Autobusová stanica (Autobusové nádraží Valašské Meziříčí) sa nachádza 500 m/7 min. pešo severovýchodne od centra mesta (Náměstí).
Vlakom
Železničná stanica (Vlakové nádraží Valašské Meziříčí) je 1,2 km/16 min. pešo severozápadne od centra.
Kde získať v meste Valašské Meziříčí informácie?
Turistické informačné centrum sa nachádza len 230 m/3 min. pešo západne od námestia. Síce ho nenájdete priamo na námestí, nájdete ho však na druhom nádvorí Zámku Žerotínov v budove bývalej sýpky. V informačnom centre vám okrem všetkých atraktivít mesta odporučia kam napr. zájsť na dobrú kávu.
Čo v meste Valašské Meziříčí robiť, vidieť a navštíviť?
Pôvodné stredoveké mesto tvorilo dnešné Námestie. V roku 1992 ho vyhlásili za mestskú pamiatkovú zónu. Námestie ohraničuje 45 renesančných a barokových meštianskych domov, ktoré sú kultúrnymi pamiatkami. A ak budete mať šťastie ako my, stihnete na námestí trhy s remeselnými výrobkami a lokálnymi potravinami.
Zámok Žerotínov
Zámok Žerotínov (230 m/3 min. pešo západne od námestia) je jedným z dvoch zámkov, ktoré vo Valašskom Meziříčí môžete nájsť a zároveň jediným, ktorý je momentálne (júl 2020) prístupný návštevníkom. Druhý zámok, Zámok Kinských, v ktorom sídli Múzeum regiónu Valašsko, sa nachádza na opačnom brehu rieky Bečva v miestnej časti Krásno nad Bečvou. V zámku momentálne prebieha rekonštrukcia, ktorá by mala trvať do roku 2021.
V Zámku Žerotínov sídli Múzejné a galerijné centrum. Ponúka stálu expozíciu zámockých priestorov a krátkodobé výstavy.
Stála expozícia
Stála expozícia zámockého poschodia (1. poschodie zámku) približuje históriu zámku, mesta a okolia, osobnosti Žerotínskeho rodu a barokového maliara Jozefa Ignáca Sadlera. Prehliadka vrcholí vo freskovej sále, kaplnke Smrteľných úzkostí Ježiša Krista. Fresky v kaplnke pochádzajú z konca 18. storočia. Zaujímavosťou je, že v roku 1930 ich zatreli štukou a znovuobjavili až v roku 1970. Vstupenka stojí 50 czk/1,90 eur/os.
Komentovaná prehliadka zámockých priestorov je každý deň o 13.30 h. Ak tento termín nestihnete, nezúfajte, priestory si môžete pozrieť aj sami. V expozícii sú umiestnené sprievodné texty. Na prízemí zámku sa môžete osviežiť v kaviarni, či oddýchnuť si v upravenej francúzskej záhrade.
Krátkodobé výstavy
Počas našej návštevy sa ako jedni z mála mohli pýšiť výstavou víťazných a vybraných fotografií 25. ročníka Czech Press Photo. Okrem vtipných fotografií (akú napr. vidíte na obrázku) výstava dokumentovala aj vážnejšie témy. Z tých slovenských rezonovali predovšetkým témy vraždy mladého novinára Kuciaka a jeho snúbenice či prezidentské voľby, v ktorých zvíťazila Zuzana Čaputová.
Českom zase hýbali veľké protesty proti premiérovi Babišovi, ale aj téma overtourismu v Prahe. Zdá sa, že v najbližších mesiacoch (možno rokoch) sa slovo overtourism tak často skloňovať nebude. Výstava bola veľmi emotívna a v prípade, že budete mať možnosť ju vidieť, určite sa na ňu vyberte. Ako hovorili na našej univerzite „jasne, presne, stručne a výstižne“ vystihovala najdôležitejšie momenty posledných pár rokov. Vstupenka na výstavu stála 20 czk/0,76 eur/os.
Na druhom zámockom nádvorí nájdete Barokovú sýpku a Väzenskú kaplnku. Ak budete „bažiť“ po ďalším umení, v nich sa nachádzajú ďalšie výstavné priestory „Galerie Kaple“ a „Galerie Sýpka“. No a v sýpke je už spomínané turistické informačné centrum.
Moravská gobelínová manufaktúra
Moravská gobelínová manufaktúra (450 m/6 min. pešo juhozápadne od námestia) je manufaktúrou v pravom slova zmysle. Dodnes v nej ručne tkajú koberce, gobelíny a tapisérie. Počas prehliadky tak máte možnosť vidieť celý výrobný proces od návrhu až po hotový produkt. Okrem výroby sa v manufaktúre venujú aj reštaurovaniu historických tapisérií. Manufaktúra je živým múzeom, takže niektoré techniky si môžete sami vyskúšať. Súčasťou manufaktúry je galéria a kaviareň. Manufaktúra je otvorená len v pracovné dni do 14.00 h (posledný vstup je o 13.30 h). Na prehliadku odporúčajú rezervovať si termín vopred. Vstupenka stojí 40 czk/1,52 eur/os.
Celé mesto zdobia rôzne sochy, súsošia, kostoly, pamätníky, predvojnové a medzivojnové vily. Ak by ste mali záujem dozvedieť sa o nich viac, vypýtajte si v informačnom centre turistického sprievodcu mestom.
Kde sa v meste Valašské Meziříčí najesť?
Krásenský pivovar (350 m/5 min. pešo severne od námestia) ťaží z výbornej polohy na nábreží riečky Bečva s výhľadom na historické centrum mesta. Síce sme sedeli na terase, vo vnútri to vôbec nevyzeralo „na zahodenie“. Reštauráciu zariadili v minimalistickom industriálnom štýle. Ochutnal som Filírované (nakrájané na jemné a tenké plátky) kuracie prsia s chorizom, konfitovanými (pečené v hlbokej vrstve tuku) zemiakmi a maslovým špenátom. K obedu som si chcel objednať pšeničné pivo Weissbier, ale keďže ho nemali, skončil som pri tmavom pive, Krásenskej trinástke. Vyznačuje sa chuťou karamelu, praženia a výrazného chmelu. K obedu a pivu niet čo dodať, obed bol vynikajúci a pivo osviežujúce. Vrelo odporúčam!
Kam v meste Valašské Meziříčí na kávu?
Kaviareň s čitárňou Tucan Café sa nachádza priamo na námestí v západnej časti zástavby. Okrem sedenia vo vnútri nnájdete za budovou priestrannú terasu. Len prejdete krížom cez celú kaviareň. Ku káve si môžete požičať knihu z obrovského regálu. Terasa je síce bez obsluhy (kávu som si zobral sám), ale pivo nám priniesli. Ešte sme si ani nestihli objednať a čašníčka už mala pre nás pripravenú vysokú sklenenú fľašu s vodou a dvoma pohármi. To bolo grátis. Keby sme „neutekali“ spoznávať mesto, určite by sme si v kaviarni posedeli dlhšie. Môžete platiť kartou.
Do mesta Valašské Meziříčí sa ešte určite veľmi radi vrátime. Počkáme si na koniec rekonštrukcie Zámku Kinských a potom navštívime i ten. Navyše, zámok obklopuje rozsiahly zámocký park, takže máme o ďalší (nejeden) dôvod viac.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 7. 2020 (1 eur = 26,248 czk).
© Ing. Adam Vanečko