kromeriz kromerizsko vychodna morava cesko zlinsky kraj podzamecka zahrada arcibiskupsky zamek

5 dôvodov, prečo navštíviť Kroměříž

Predpokladám, že východomoravské mestečko Kroměříž vyhľadávajú návštevníci predovšetkým na jar alebo cez leto. Jednoznačne pre jeho záhrady nielen, keď začínajú kvitnúť, ale aj keď sú v najväčšom rozpuku. Celkom spontánne sme sa pre návštevu mesta rozhodli na jeseň, počas babieho leta. A poviem vám, že vôbec neľutujem. Stromy hýrili všetkými farbami, pomedzi listy sa predierali posledné lúče jesenného slnka, vo vzduchu voňala jeseň.

Program som naplánoval na jeden víkend. V sobotu sme cestovali tam a v nedeľu naspäť. Časovo nám to vyšlo tak akurát. Videli sme všetko, čo sme chceli vidieť. „Vychytali sme to inak úplne najlepšie, lebo posledný októbrový víkend bol zároveň posledným predtým, než zámok zavrel svoje brány pre návštevníkov pred zimou.“ V dnešnom článku som pre vás vybral top 5 atraktivít, ktoré sme osobne vyskúšali a nielen pre ktoré sa oplatí do mesta cestovať. Kroměříž mi v niečom pripomínal Olomouc, v niečom Salzburg, napriek tomu má svoju jedinečnú a rozpoznateľnú atmosféru.

Trochu z histórie mesta Kroměříž

Kroměříž tiež niekedy nazývajú „hanácke Atény“. Hanácke preto, lebo sa nachádza v podoblasti Haná Atény preto, lebo sa odjakživa spájal s umením a vzdelaním. Prvá písomná zmienka o mestečku pochádza už z roku 1107. Zámok a záhrady, ktoré obdivujeme dodnes, pochádzajú ale z roku 1664. Krajina bola spustošená 30-ročnou vojnou. Preto sa vtedajší biskup Karel II. z Lichtenstein-Castelkorn rozhodol o obnovu mestečka.

Arcibiskupský zámok, KvetnáPodzámocká záhrada zaradili v roku 1995 medzi národné kultúrne pamiatky. V roku 1997 vyhlásili Kroměříž za najkrajšie historické mesto Česka. No a nakoniec v roku 1998 sa dostali zámok so záhradami na prestížny Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Čo v meste Kroměříž robiť, vidieť a navštíviť?

Priestranné 4-uholníkové Veľké námestie obkolesujú renesančné a barokové domy. Severnému rohu námestia tróni Arcibiskupský palác, ktorý zo severu objíma Podzámocká záhrada a presne oproti, v južnom rohu námestia, sa do výšky čnie radnica. V severozápadnej časti zástavby sa rozkladá Múzeum Kroměřížska. Juhozápadne od námestia stojí samostatne Kvetná záhrada. Duchovnú útechu nájdete v niekoľkých kostoloch mestečka.

1. Arcibiskupský zámok

Arcibiskupský zámok (300 m/4 min. pešo severne od Veľkého námestia) sa nachádza v severnom cípe námestia. Najprv gotický hrad, neskôr renesančný zámok zničili počas 30-ročnej vojny v roku 1643 švédske vojská. O barokovú podobu zámku sa zaslúžil už spomínaný biskup Karel II. z Lichtenstein-Castelcorn. Zámok bol letným sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. Na výber máte z viacerých prehliadkových okruhov:

Reprezentačné sály

Počas okruhu uvidíte najkrajšie sály Arcibiskupského paláca. Hádam najpôsobivejšou je Snemová sála v rokokovom štýle, v ktorej sa organizujú koncerty vážnej hudby. Svoje meno získala vďaka snemu, ktorý sa tu konal v revolučných rokoch 1848-1849. Objavila sa napr. aj vo filme Miloša Formana Amadeus. Súčasťou prehliadky sú ďalšie honosné sály, letný byt arcibiskupa, knižnica a kabinety. Sály môžete navštíviť len so sprievodcom. Vstupenka stojí 170 czk/6,66 eur/os.

Zámocká veža

Na zámockú vežu, ktorá tvorí siluetu mesta, dovidíte hádam z každého miesta mesta.  Bodaj by aj nie, keď meria 84 m. Pri výstupe na vyhliadkovú terasu musíte zdolať 206 schodov. Odmenou vám ale bude výhľad nielen na historické jadro mestečka, ale v prípade pekného počasia aj do širšieho okolia. Vstupné je 80 czk/3,14 eur/os.

Zámocká obrazáreň

Zámocká obrazáreň je 2. najvýznamnejšou galériou umenia v celom Česku. Zameriava sa na stredoeurópsku maľbu 15.-18. storočia. Najvýznamnejším obrazom je „Apolón a Marsyas“ od Tiziana, ale nájdete tu originály Bruegela, Cranacha st., van Dycka či Veroneseho. Časť zbierky môžete vidieť už pri prehliadke reprezentačných sál. Vstupné bez sprievodcu je 90 czk/3,53 eur/os. V prípade záujmu si môžete objednať sprievodcu.

Sala terrena

Sala terrena v severovýchodnom krídle zámku prepája zámocké priestory s Podzámockou záhradou. Ešte i dnes môžete obdivovať pôvodnú podobu z konca 17. storočia. Predstavuje 5 miestností – zdobené sály a umelé jaskyne. Vstupenka vrát. sprievodcovského výkladu stojí 90 czk/3,53 eur/os. 

Via UNESCO

Via UNESCO v sebe spája reprezentačné sály, zámockú vežuKvetnú záhradu. Sály navštívite so sprievodcom a vežu so záhradou si už prechádzate sami. Vstupenka, ktorá platí jeden celý deň, stojí 220 czk/8,62 eur/os. Podľa najaktuálnejších info tento typ vstupeniek od roku 2020 končí. Arcibiskupský zámok s Podzámockou záhradou budú v rámci reštitúcie vo vlastníctve cirkvi, zatiaľ čo Kvetná záhrada vo vlastníctve štátu.

Via Residentia

Via Residentia pozostáva z reprezentačných sálzámockej obrazárne. Sprievodcovský výklad sa vzťahuje len na reprezentačné sály. Obrazáreň si už prechádzate sami. Vstupenka stojí 180 czk/7,06 eur/os.

Via Artis

Via Artis zahŕňa zámockú obrazáreň, zámockú vežuKvetnú záhradu. Výhodou tejto vstupenky je, že vám platí 3 po sebe nasledujúce dni a okrem expozície, veže a záhrady získavate zvýhodnené vstupné na výstavy a koncerty na zámku a v záhrade. Vstupné bez sprievodcu je 140 czk/5,49 eur/os.

Via Arcadia

Via Arcadia zahŕňa Sala terrena, podzámocký vláčik, ktorý vás odvezie na najzaujímavejšie miesta Podzámockej záhrady a návštevu rotundy s Foucaultovým kyvadlomKvetnej záhrade. Vstupné bez sprievodcu je 280 czk/10,98 eur/os.

Vedel som, že chcem navštíviť Arcibiskupský zámok, Kvetnú záhradurotundou a keďže mám rád vyhliadkové veže, tak som sa rozhodol práve pre Via UNESCO. Na tento „balíček“ si vyhraďte aspoň 3 h. Kým na vežu vám bude stačiť 0,5 h, prehliadka reprezentačných sál so sprievodcom trvá 1-1,5 h, Kvetnej záhrady asi 1 h a počítajte ešte s presunom medzi zámkom a záhradou.

2. Kvetná záhrada

Kvetná záhrada alebo tiež Libosad (850 m/11 min. pešo juhozápadne od Veľkého námestia) patrí medzi najvýznamnejšie záhradné diela na celom svete. Dnes len ťažko uveríme tomu, že záhrada vznikla už v roku 1665 na močarinách za hranicou mesta. Kombinuje v sebe prvky neskoro renesančnej talianskej a barokovo-klasicistickej francúzskej záhrady. Je poslednou záhradou tohto typu v celej Európe. Práve vďaka tejto záhrade zapísali Arcibiskupský zámok, Kvetnú záhraduPodzámockú záhradu v roku 1998 na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

V osembokej rotunde sa nachádza Foucaultovo kyvadlo, jedno z najstarších kyvadiel svojho druhu v strednej Európe (1908). Kyvadlo dokazuje otáčanie Zeme okolo svojej osi. Rotundu navštívite len so sprievodcom. Kolonáda, ktorá ohraničuje záhradu zo severu, meria neuveriteľných 244 m. Z jej terasy máte záhradu ako na dlani.

V záhrade môžete tiež obdivovať fontánu Tritónov, Neptúnovu fontánu a Leviu fontánu, stratiť sa v bludiskách zo živých plotov, vyliezť na jahodové kopčeky, sledovať vtáky vo voliére, či králikov v Králičom kopci. Vstupenka bez sprievodcu stojí 90 czk/3,53 eur/os., so sprievodcom 140 czk/5,49 eur/os. (cena zahŕňa aj vstup do rotundy).

3. Podzámocká záhrada

Podzámocká záhrada (350 m/4 min. pešo severne od Veľkého námestia) ako už názov napovedá, prilieha k Arcibiskupskému zámku. Založili ju na začiatku 16. storočia v roku 1509. Rozloha pôvodnej záhrady predstavovala len zlomok tej súčasnej. Na rozdiel od Kvetnej záhrady, táto predstavuje anglický krajinný park. V ňom nájdete rybníky, pavilóny, kolonádu, sochy a busty, ale dokonca aj pávy a makaky. Jedinou nevýhodou počas našej návštevy bolo, že dva rybníky z troch už pred zimou vypustili. Na prehliadku si vyčleňte aspoň 1 h. Vstup do záhrady je voľný po celý rok.

4. Múzeum Kroměřížska

Múzeum Kroměřížska sa nachádza priamo na Veľkom námestí v severozápadnej časti zástavby v budove bývalého Vrchnostenského kapitulského domu. V múzeu môžete navštíviť stále expozície a krátkodobé výstavy. Stála expozícia História ukrytá pod dlažbou mesta (expozícia sa naozaj nachádza pod Veľkým námestím) sa zameriava na históriu mesta od praveku po raný novovek. V niekoľkých miestnostiach prezentuje archeologické a historické zbierky.

Stála expozícia Pamätník Maxa Švabinského je venovaná rodákovi z mesta Kroměříž, maliarovi a grafikovi symbolizmu a realizmu. Posledná, tretia, stála expozícia Strážci času sa zameriava na meranie času a vývoj hodín v priebehu storočí. Z krátkodobých výstav sme mali možnosť vidieť zaujímavú výstavu malieb a plastík klientov Psychiatrickej liečebne v Kroměříži a vidieť napr. živé pakobylky diabolské a švábov veľkokrídlych na výstave zo života hmyzu. Vstupenka do celého múzea stojí 90 czk/3,53 eur/os.

5. Prechádzka mestom

Dôvodom č. 5 pre návštevu mesta je Kroměříž samotný. Stačí sa vám len tak „motkať“ stredovekými uličkami mestečka a nasať do seba jeho atmosféru. Pri vašich potulkách môžete popri kostoloch a námestiach zablúdiť až ku bývalému františkánskemu kláštoru.

V areáli bývalého františkánskeho kláštora (v súčasnosti Hotel Octárna; 700 m/9 min. pešo juhovýchodne od Veľkého námestia) sa nachádzajú 4 lunety. Luneta predstavuje výsek, ktorý je vymedzený polkruhom nad vodorovnou základňou a jeho maliarsku výzdobu. Lunety vytvoril miestny umelec Max (Maximilián) Švabinský pôvodne pre Národné divadloPrahe.

V areáli kláštora strávil Max svoje detstvo. Lunety sa vzťahujú k významným udalostiam českej histórie: Komenský sa lúči s vlasťou, Libuša veští slávu Prahy, Karol IV. zakladá univerzitu a Ján Žižka vedie táboritov (radikálni husiti) do boja. Lunet bolo pôvodne vytvorených 5. Nedopátral som sa k tomu, kde sa ukrýva tá piata. Zistil som, že autor na nej zobrazil Budovateľov Národného divadla.

V nasledujúcom článku sa môžete tešiť na návod na prežitie v Kroměříži, ktorý bude zahŕňať všetky praktické info o ubytovaní, stravovaní, doprave či turistickom informačnom centre.

Prečítajte si o ďalších podobných UNESCO lokalitách:

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 10. 2019 (1 eur = 25,512 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko