valasska dedina valasske muzeum v prirode roznov pod radhostem valassko cesko roznovske slavnosti 2019 monarca de mexico gueretaro

Mexiko v Rožnove alebo Rožnovské slávnosti 2019

Tak sa mi podarilo splniť si ďalší cieľ. Po viac ako roku sme sa vrátili do Rožnova pod Radhoštěm a navštívili posledný, tretí areál Valašského múzea v prírode. Pred rokom na jar sme navštívili toto moravské mestečko a navštívili 2 areály skanzenu – Drevené mestečkoMlynskú dolinu. O tejto návšteve som písal v článku Rožnov pod Radhoštěm – Život našich predkov. Posledný víkend sa navyše v meste konalo podujatie Rožnovské slávnosti 2019, takže sme ku prehliadke múzea v prírode mali i kultúrny program.

Ako sme sa do Rožnova pod Radhoštěm dostali?

Pri príležitosti podujatia bol z Valašského Meziříčí vypravený špeciálny „Spievajúci vlak“ Rožnovského parného leta 2019. Predpokladal som, že vlak bude ťahať parná lokomotíva. Vláčik síce vyzeral, že si pamätá ešte 2. svetovú vojnu, ale ťahaný bol modernou dieslovou lokomotívou. Nevadí! Absenciu parnej lokomotívy vykompenzovala živá hudba.

Na každej zastávke prestupovala z vagóna do vagóna 4-členná skupina (vlastne ani neviem, ako sa volali), ktorá spríjemnila cestovanie hraním českej ľudovej hudby. Čo vám ale viem s istotou povedať je, že hrali výborne. Vyzývali ľudí, aby si zaspievali spolu s nimi. Aj by som si zaspieval, keby som poznal slová. Smola, české ľudovky napočúvané nemám. Cestovný lístok na tento špeciálny vlak stál 30 czk/1,17 eur/os.

Naším východiskovým bodom bolo aj pri tomto výlete opäť mesto Kopřivnice (26 km/49 min. vlakom severovýchodne od Valašského Meziříčí). Cesta vlakom trvala 49 min. vrát. prestoja na stanici vo Veřoviciach. Cestovný lístok stál 41 czk/1,60 eur/os.

Valašská dedina

Posledným tretím areálom, ktorý sme ešte vo Valašskom múzeu v prírode nenavštívili, ostávala Valašská dedina. Ak je skanzen najväčším múzeom svojho druhu v celom Česku, tak Valašská dedina je najrozsiahlejším areálom v celom skanzene. Nájdete tu 30 objektov ľudovej architektúry. Niektoré tu preniesli z iných lokalít, iné zas postavili nanovo podľa dobových dokumentov. V múzeu nadobudnete pocit, že sa tu ešte stále býva.

Panie v niektorých dreveniciach nám porozprávali príbehy o osudoch pôvodných majiteľov. V ďalších chalúpkach sme natrafili na kováča či výrobcu píšťaliek. Stodola zas slúži ako krčma. V záhradkách rastie zelenina, na stromoch dozrieva ovocie, za ohradou sa pasie somár, po areáli voľne behajú kozy. Ešte aj v evanjelickom kostole sa slúžila služba božia. A nesmiem zabudnúť na muziku! Tá nás sprevádzala celý deň. Areál si prechádzate sami. Na prehliadku si vyčleňte aspoň 1,5-2 h.

Rožnovské slávnosti 2019

Na opačnej strane múzea, cez cestu sa ostatný júlový víkend odohrávalo v areáli Dreveného mestečka podujatie Rožnovské slávnosti 2019. Môžeme povedať, že slávnosti sú akýmsi medzinárodným folklórnym festivalom. Popri českých folklórnych súboroch sme videli tanec a započúvali sa do hudby súboru z Bosny a Hercegoviny s tradičným balkánskym rytmom, temperamentných maďarských tanečníkov či ukrajinského dievčenského zboru. Zaujímavým spestrením (nemám na mysli len pestrofarebné kostýmy) bol súbor z Mexika. Ten priletel aj s filharmonickým orchestrom, aby predstavili hudbu „mariachi“, ktorá je od roku 2011 zapísaná na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Keď už sme pri tom UNESCU, od decembra 2018 je na tomto prestížnom zozname aj modrotlač. Ide o spoločný zápis Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska Nemecka. V radnici Dreveného mestečka prebiehala výstava a tvorivé dielne modrotlače. Dozvedel som sa napríklad, ako prebieha celý proces zápisu a mohol som si vyrobiť odznak s látkou vyrobenou technikou modrotlače.

Kde sa v Rožnove pod Radhoštěm najesť?

Aj tohto roku sme podobne ako pred rokom zvolili Hospůdku u Jasana (2 km/26 min. pešo západne od Valašského múzea v prírode). Pred rokom sme boli takí spokojní, že sme sa sem rozhodli vrátiť. Predpokladali sme, že tu nebude až tak veľa návštevníkov, keďže reštaurácia sa nachádza tak trochu „od ruky“. Žiaľ, predpokladali sme nesprávne. Návštevníci sa tento deň rozliezli naozaj do každého kúta mesta. To sa aj mierne odrazilo v dobe čakania na jedlo. Napokon sme sa ale aj my dočkali. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 468 czk/18,28 eur.

Kam v Rožnove pod Radhoštěm na kávu?

Keďže som pred odchodom na vlak nestihol doma vypiť kávu, 1. povinnou zastávkou po príchode do Rožnova bola kaviareň. Po ceste zo stanice do centra budete prechádzať okolo kaviarne Kaféčko (1 km/12 min. pešo juhozápadne od Valašského múzea v prírode). Neplánovali sme tu nejako veľmi vysedávať. Plán bol nasledovný: „Espresso bez všetkého na stojáka pri bare a môžeme ísť.“ Keď nás ale veľmi milá obsluha usadila do mäkkých semišových? kresiel a keď som zbadal vitrínu so zákuskami, bolo rozhodnuté. Jednoznačne vám odporúčam čokoládovo-malinovú tortu. Za účet sme zaplatili okolo 150 czk/5,86 eur.

„Spievajúci vlak“ odchádzal zo stanice v Rožnove už poobede. My sme chceli pobudnúť na slávnostiach trochu dlhšie. Preto sme pri ceste späť zvolili autobus s jedným prestupom vo Frenštáte pod Radhoštěm. Cestovný lístok stál 53 czk/2,07 eur/os. a cesta trvala 1 h 39 min. vrát. prestoja na stanici vo Frenštáte.

Valašské múzeum v prírode prosto milujem. Tohto roku sa k návšteve Rožnova pod Radhoštěm pridalo podujatie Rožnovské slávnosti 2019. Tie milujem tiež. Skanzen i slávnosti boli príjemným 1-denným výletom, ktorý vám môžem len odporučiť. Verím, že o rok sa mi podarí ísť na podujatie opäť.

Odporúčam vám tiež:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 11. 7. 2019 (1 eur = 25,605 czk). 

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko