mosonmagyarovar madarsko gyormosonsopron mosonsky dunaj

Mosonmagyaróvár – maďarský triatlon na zelených ostrovoch

Malé, útulné a nenápadné mestečko Mosonmagyaróvár. Ešte pred mesiacom som o ňom ani netušil, posledný víkend som ho už stihol aj navštíviť. Mestečko sa preslávilo nielen vďaka tzv. „zdravotnému cestovnému ruchu“. Miestne zubné ambulancie vítajú obyvateľov okolitých regiónov. Ako nám na prehliadke mesta povedali, typický mošonský dom má na prízemí predajňu a na poschodí zubnú ambulanciu. Mestečko toho ponúka ale omnoho viac.

Ako sa do Mosonmagyaróvár dostať?

Mosonmagyaróvár sa nachádza pri Malom Žitnom ostrove (ten Veľký je predsa u nás na Slovensku) v Rábsko-Mošonsko-Šopronskej župe. Tá zaujala svoje miesto v severozápadnom Maďarsku, na hraniciach so SlovenskomRakúskom.

Autom

Mosonmagyaróvár sa nachádza 36 km/36 min. autom juhovýchodne od Bratislavy, 162 km/1 h 40 min. autom severozápadne od Budapešti a 357 km/4 h autom juhozápadne od Popradu, keďže toto mesto bolo mojím východiskovým bodom.

Autobusom

Keď som hľadal autobusové spojenie medzi naším hlavným mestom a Mosonmagyaróvár, vo výsledkoch vyhľadávania nebol žiadny spoj. Z našej metropoly sa teda do mestečka dostanete len vlakom.

Vlakom

Mám pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Tá dobrá je, že vlakom sa do Mosonmagyaróvár dostanete. Tá zlá správa je, že jedine s prestupom. Prestúpiť môžete vo ViedniParndorfe, Rajke alebo Hegyeshalom. Vlak odchádza vždy zo železničnej stanice Bratislava-Petržalka. Pri mojej ceste do Mosonmagyaróvár som prestupoval len raz v Hegyeshalom. Cesta trvala 46 minút vrátane prestoja na stanici a spiatočný cestovný lístok stál 9,92 eur/os.

Kde získať v Mosonmagyaróvár informácie?

Turistické informačné centrum Tourinform Mosonmagyaróvár sa nachádza priamo v centre mesta, 3,7 km/8 min. autom severne od železničnej stanice.

Vedeli ste, že Malý Dunaj, Dunaj a Mošonský Dunaj vytvárajú najrozsiahlejšiu vnútrozemskú deltu v Európe?

Čo v Mosonmagyaróvár robiť, vidieť a navštíviť?

Ja som ku zubárovi do Mosonmagyaróvár veru necestoval. Uprednostnil som spoznávanie mesta na bicykli, kanoe a pešo. Počas našej návštevy sme mali možnosť vyskúšať si všetky tri typy ekologickej dopravy. Začali sme teda na bicykli.

Na bicykli

Mestečko pretínajú viaceré cykloturistické trasy. Na niektorých miestach sú súčasťou chodníka pre chodcov, inde zas ako samostatná trasa. Mesto pretína diaľková cyklomagistrála EuroVelo 6. Tá je známa ako riečna cyklotrasa, pretože vedie väčšinou popri veľkých riekach, napr. Loira, Rýn, Dunaj). Dunajská časť je známa ako Dunajská cyklotrasa. Vedie z nemeckého Donaueschingen do Budapešti. Zaujímavosťou je, že v Bratislave sa delí na ľavobrežnú a pravobrežnú časť, ktoré sa opäť spájajú na hrádzi Gabčíkovo. No a práve tá pravobrežná vedie cez Mosonmagyaróvár.

Na kanoe

Ďalší úsek cesty predstavoval splav na kanoe po pokojnom ramene rieky Litavy (po maďarsky Lajty). Nemusíte sa báť, nie je to žiadna rozbúrená rieka, od ktorej neviete, čo môžete očakávať. Stačí sa len pohodlne usadiť do kanoe a nechať sa unášať pokojným prúdom, sem-tam možno trochu zapádlovať. Keďže splav vedie mestom, jediné, na čo si dávajte pozor, sú nízke mosty. Vždy sa radšej včas skrčte, aby ste si z Mosonmagyaróvár neodnášali ďalší „suvenír“. Bolo príjemné absolvovať splav v meste. Trochu som si zaspomínal na plavbu na pltiach v Českom Krumlove.

Pre tých, ktorí predsa len vyhľadávajú prírodu, môžem odporučiť splavovanie Mošonského Dunaja. Nenáročný a oddychový splav vedie z Rajky až po Mosonmagyaróvár. Na splav si vyhraďte aspoň 7 hodín. Takýto splav sa už viac podobá tomu nášmu na Malom Dunaji na Slovensku.

Pešo

Nakoniec sme absolvovali pešiu prehliadku mesta. V Mosonmagyaróvár môžete navštíviť hrad, ktorý patrí univerzite, nielen medzi Slovákmi známe a obľúbené termálne kúpalisko, Múzeum dom Cselleyovcov, Múzeum mošonskej župy, Hasičské múzeum, Wittmanov park, kostol sv. Jána v barokovom štýle z 50. rokov 18. storočia, kostol sv. Gottharda z 18. storočia, zážitkové prírodovedné centrum Futura, dobrodružný park, komunitné centrum či športovú halu.

V meste sa v čase nášho pobytu konala akcia zo série siedmych podujatí Green Week. Cieľom podujatia bolo medzi inými poukázať na význam stromov v meste, či spoznať lesy a parky mesta. Na jednotlivých stanovištiach dostali súťažiaci interaktívnu úlohu. Na podujatí sa angažujú aj miestne neziskovky, ktorým záleží na ekologickom rozvoji mesta, v ktorom žijú.

Kde sa v Mosonmagyaróvár ubytovať?

Počas nášho pobytu v Mosonmagyaróvár sme boli ubytovaní v Hoteli Lajta Park. Vkusne zariadený a moderný hotel sa nachádza 400 m/4 min. pešo juhozápadne od centra mesta a 3,5 km/9 min. autom severne od železničnej stanice.

Priestranná 2-lôžková izba v podkroví s vlastnou kúpeľňou so sprchovacím kútom a výhľadom na mesto. V izbe bola satelitná TV. Hostia sa v hoteli počas letnej sezóny „neuvaria“,  pretože im je k dispozícii klimatizácia. Nie je potrebné rezervovať si miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku, ktoré sa nachádza priamo pri hoteli. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Ja viem, že v Poprade až tak veľmi netrpíme svetelným smogom ako napr. vo väčších mestách, ale tú tmu a ticho, ktoré boli v noci v Mosonmagyaróvár som si naozaj vychutnal.

Raňajky servírujú formou švédskych stolov, ktoré postupne dopĺňali. Konečne hotel, v ktorom som si ku raňajkám mohol pripraviť silné espresso. Odporúčam vám raňajkovať v zimnej záhrade, ktorá susedí s reštauráciou hotela. Ochotný po anglicky, nemecky a maďarsky hovoriaci personál. Po odubytovaní sme si mohli nechať batožinu v kancelárii recepčnej. Priamo popri hoteli preteká rameno Lajty (po slovensky Litavy, ktorá je pravostranným prítokom Mošonského Dunaja). Hotel má na nábreží terasu, ktorá priam láka posedieť si pri šálke lahodnej kávy alebo pohári maďarského vína.

Kde sa v Mosonmagyaróvár najesť?

Stravovali sme sa priamo v Hoteli Lajta Park. Prvý večer sme ochutnali Silný kurací vývar s cestovinou, Pečeného zubáča s holandskou omáčkou s kôprom, varenou zeleninou a dusenou ryžou. Ako dezert nám naservírovali Tvarohovú štrúdľu s ragú z kyslých čerešní. Na obed sme ochutnali Paradajkovú polievku s mäsovými tortellinami, Grilovaný kurací steak s cesnakovo-petržlenovým rizotom a praženou hlivou ustricovou. Po hlavnom chode podávali Mandľový koláč s vanilkovou zmrzlinou. Jedlo bolo fantastické. Obidve hlavné jedlá som snúbil s maďarským pivom.

Mosonmagyaróvár je atraktívnym tipom na výlet. Či už sem prídete na 2 dni alebo predĺžený víkend, v meste sa nudiť nebudete. Som presvedčený, že každá veková skupina si tu nájde niečo pre seba. Od mladých, cez rodiny s deťmi až po seniorov. Tí, ktorí chcú aktívne športovať, aj tí, ktorí chcú len oddychovať.

Pre viac info o meste, regióne a projekte klikajte:

Článok vznikol v rámci cezhraničného projektu „Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne”, resp. Danube Bike & Boat podporeného programom Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko.

© Ing. Adam Vanečko