regionalni muzeum litomysl ceskomoravske pomezi vychodni cechy cesko

7 dôvodov, prečo navštíviť Litomyšl

Minulý týždeň ste sa dozvedeli všetky praktické info pred cestou a počas vášho pobytu v článku Litomyšl – Návod na prežitie. V dnešnom článku poďte so mnou nazrieť na dôvody, prečo navštíviť Litomyšl.

1. Štátny zámok Litomyšl

Štátny zámok Litomyšl (290 m/4 min. pešo severovýchodne od Smetanovho námestia) je jednou z výrazných dominánt mesta. Postavili ho v štýle talianskej renesancie na mierne vyvýšenom kopci nad mestom, tzv. Zámockom návrší už v poslednej tretine 16. storočia na podnet najvyššieho kancelára Českého kráľovstva údajne ako dar pre jeho milovanú ženu. Síce zámok neskorší majitelia obohatili o barokové a klasicistické úpravy, napriek tomu si zachoval svoju pôvodnú renesančnú podobu. Aj vďaka tomu ho nájdete na prestížnom Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, v ktorom sa vyníma už od roku 1999. Zámok zdobí viac ako 8 000 jedinečných obdĺžnikových sgrafít, ktoré pripomínajú zadnú stranu obálky. Vďaka tomu, ako ich namaľovali, pôsobia trojrozmerne.

Prehliadkové okruhy

Zámok ponúka 2 prehliadkové okruhy:

1. Zámok za Valdštejnovcov (základný okruh)

Sprievodca vás prevedie miestnosťami na 1. poschodí zámku v západnom krídle. Uvidíte reprezentačné i súkromné miestnosti grófskeho páru. Zámok sa pýši pôvodným zariadením a výmaľbou stien. Nie, že by zámok nebol zaujímavý alebo som si jeho prehliadku neužil, ale najviac som sa tešil na pôvodné barokové divadlo z roku 1797 na prízemí zámku, ktoré je akousi čerešničkou na záver prehliadky. Divadlo je 2. najstarším palácovým divadlom v Česku (po zámockom divadle v Českom Krumlove).

Ďalšie zachované barokové divadlá aj s pôvodným vybavením v podobe javiskovej mašinérie, kulís, kostýmov, …sú napr. Stavovské divadlo v Prahe, opera a divadlo v rakúskom meste Graz, dvorné divadlo vo Viedni a mnohé ďalšie. Prehliadkový okruh je návštevníkom prístupný od júna do októbra. Prehliadka so sprievodcom trvá 50 minút a vstupenka stojí 160 czk/6,23 eur/os.  

2. Zámok za Thurn Taxisovcov (výberový okruh)

Sprievodca vás prevedie hostinskými a súkromnými miestnosťami kniežacieho páru na 1. poschodí zámku v severnom a východnom krídle. Ide o posledných majiteľov zámku, ktorí ho vlastnili do konca 2. svetovej vojny v roku 1945, odkedy je zámok majetkom štátu. V septembri 1889 zámok navštívil cisár František Jozef I., manžel Alžbety Bavorskej prezývanej Sisi, ktorá tiež navštívila Bardejovské Kúpele na Slovensku. Cisár zámok navštívil s arcivojvodom Františkom Ferdinandom d’Este, na ktorého atentát bol zámienkou rozpútania 1. svetovej vojny.

Ak vám meno Taxis niečo pripomína, máte pravdu. Kniežací rod mal monopol na poštu a dopravu v monarchii. Odtiaľ pochádza názov pre dnešnú taxi službu, ktorú všetci veľmi dobre poznáme. Počas prehliadky uvidíte plno predmetov z rodinnej pozostalosti. Prehliadka končí v domácej kaplnke sv. Moniky a sv. Michaela. Prehliadkový okruh bol v roku 2021 prístupný od augusta do decembra. Prehliadka so sprievodcom trvá 50 minút. Vstupenka stojí 160 czk/6,23 eur/os.

Praktické info

Vo vzdialenosti niekoľko stovák metrov od zámku sú k dispozícii platené i neplatené parkoviská. Najbližšia autobusová zastávka, na ktorej zastavujú regionálne autobusy, sa nazýva Litomyšl, zámek (250 m/3 min. pešo južne od zámku). Na prízemí 2. nádvoria sa môžete občerstviť v zámockej kaviarni. Na zámku môžete platiť platobnou kartou. Národný pamiatkový úrad, ktorý spravuje zámok, ponúka možnosť kúpiť si vstupenky aj online.

2. Regionálne múzeum Litomyšl

Čo by človek kameňom dohodil (prosím, nerobte to) sa od zámku nachádza Regionálne múzeum v Litomyšli (190 m/2 min. pešo východne od Smetanovho námestia). Múzeum sa samozrejme zameriava na históriu mesta od jeho počiatkov až po súčasnosť.

Stále expozície a dočasné výstavy

Deväť stálych expozícií dopĺňajú krátkodobé výstavy:

  1. Zámocké návršie – zaujali ma pozostatky cesty, brány, meštianskeho domu zo 14.-17. storočia a hradby v suteréne múzea. Nečinne som dokázal stáť pred sklom niekoľko minút. V expozícii som sa tiež dozvedel, že tzv. Fortna (kryté drevené schodisko z južnej strany múzea vzniklo už pred niekoľkými storočiami).
  2. Kabinet starších dejín – dejiny mesta od praveku po rok 1848.
  3. Kabinet prírodovedný a technický – múzeum okrem iných zaujímavých predmetov vystavuje funkčnú repliku Křižíkovej oblúkovej lampy, aké mesto kedysi osvetľovali. V čase mojej návštevy lampa nesvietila, sprievodca ju zapína príležitostne, takže už teraz viem, že múzeum som nenavštívil naposledy. 🙂
  4. Kabinet zemepisný – mapy a atlasy, dominantou expozície je Müllerova mapa Čiech, ktorá má výšku 2,5 m a šírku 3 m. Inžinier Müller ju vymeriaval 5 rokov a jej výroba trvala 2 roky.
  5. Kabinet etnografický – vidiek a ľudové umenie Litomyšle.
  6. Kabinet moderných dejín – história mesta od polovice 19. storočia takmer do súčasnosti. Zaujímavosťou sú predmety významných českých osobností, ktoré spája Litomyšl. Zaujal ma tiež jedálny lístok jedného z hotelov, ktorý dodnes stojí v južnej časti námestia.
  7. Kabinet zberateľstva a kuriozít – dozviete sa napríklad, že českí emigranti založili v americkej Minnesote osadu Litomysl.
  8. Spolok strelcov do terča – maľované terče zdobia schodisko múzea.
  9. Lapidárium – architektonické články mesta od 13.-20. storočia.

Krátkodobé výstavy sa venovali významnému českému spisovateľovi Aloisovi Jiráskovi, ktorý v meste pôsobil a ľudovému nábytku v oblasti Litomyšle.

Praktické info

Na prehliadku múzea si obyčajne vyčlením asi 2 hodiny. V regionálnom múzeu som strávil asi 2,5 h a aj to som nečítal všetky texty. Kvalitne spracované expozície ma totálne vtiahli do deja tak, že som aj stratil pojem o čase. Múzeum je otvorené celoročne a vstupenka stojí 60 czk/2,34 eur/os. V múzeu som si uplatnil novinársky preukaz.

3. Rodný byt Bedřicha Smetany

Na prízemí bývalého zámockého pivovaru, ktorý susedí so zámkom, sa 2. marca 1824 narodil jeden zo zakladateľov českej národnej opery, hudobný skladateľ Bedřich Smetana. Vybavenie bytu nie je pôvodné, pretože rodina si ho so sebou odviezla do Jindřichovho Hradca v roku 1831. Expozícia navodzuje atmosféru meštianskeho bývania v čase pobytu rodiny v Litomyšli. Pôvodný je ale písací stôl, pri ktorom skladateľ komponoval svoje skladby či okuliare, ktoré nosil. Určite aj vy poznáte druhú symfonickú báseň Vltava z cyklu Má vlast. Rodný byt je otvorený od apríla do októbra a vstupenka stojí 40 czk/1,56 eur/os. V expozícii nemôžete platiť platobnou kartou.

4. Portmoneum – Múzeum Josefa Váchala v meste Litomyšl

Treťou expozíciou, ktorú spravuje Regionálne múzeum v Litomyšli je PortmoneumMúzeum Josefa Váchala v Litomyšli. Josef Váchal bol spisovateľom, ale tiež maliarom, grafikom, ilustrátorom, sochárom a rezbárom. V múzeu uvidíte unikátnu výmaľbu miestností od Josefa Váchala, expozíciu venovanú jeho osobnosti a videomapping o jeho živote a diele. Expozícia ale približuje životy ďalších 2 osobností spätých s domom – tlačiara Josefa Portmana a nakladateľa Ladislava Horáčka. Stálu expozíciu dopĺňa krátkodobá výstava. Portmoneum je otvorené od apríla do októbra a vstupenka stojí 70 czk/2,73 eur/os. V múzeu je zakázané fotografovať a natáčať.

V prípade, že plánujete navštíviť všetky 3 expozície (Regionálne múzeum v Litomyšli, Rodný byt Bedřicha SmetanyPortmoneum), využite zvýhodnené vstupné 110 czk/4,28 eur/os.

Spisovateľovi Josefovi Váchalovi a predovšetkým jeho dielu Krvavý román venovali v meste ešte jednu uličku. Fasádu domu, ktorý lemuje uličku, celú pomaľovali motívmi a výrokmi z knihy.

5. Kláštorné záhrady

Pri prechádzke mestom určite nevynechajte Kláštorné záhrady. Tie sú vďaka modernej rekonštrukcii zaujímavým protipólom ku zámockým záhradám. Okrem príjemnej prechádzky a oddychu sa vám naskytnú výhľady nielen na mesto, ale aj na piaristický kostol Nájdenia sv. Kríža na jednej strane a kapitulský kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý lemuje záhrady na strane druhej. Kláštorné záhrady sú voľne prístupné celoročne.

6. Mestská galéria Litomyšl

V meste Litomyšl ešte môžete navštíviť Mestskú galériu, ktorá vystavuje českých autorov od 19. storočia až po súčasnosť. Galéria sídli vo viacerých mestských priestoroch. Na zámku je to Zámocká alebo Mestská obrazáreň a na Smetanovom námestí Dom U Rytierov. Mestská obrazáreň je otvorená počas letnej turistickej sezóny od mája do septembra a vstupenka stojí 40 czk/1,56 eur/os. Dom U Rytierov je návštevníkom prístupný celoročne a vstupenka stojí takisto 40 czk/1,56 eur/os. V prípade, že si kúpite vstupenku naraz do obidvoch výstavných priestorov, zaplatíte 60 czk/2,34 eur/os. V galérii nie je možné platiť platobnou kartou.

7. Ďalšie atraktivity mesta Litomyšl

Litomyšl je bezpochyby mestom umenia. Sochár Olbram Zoubek vystavuje svoje sochy v stálej expozícii v zámockej pivnici. Tam tiež nájdete voskové Srdce pre Václava Havla, 1. prezidenta Česka. Expozície si môžete pozrieť s pohárom vína v ruke. Jedným z posledných pozostatkov mestského opevnenia je Červená veža. Tá poskytuje svoje priestory na krátkodobé výstavy počas letnej turistickej sezóny. V meste nájdete mnoho súkromných galérií, ktoré vystavujú české a svetové výtvarné umenie. Niektoré výstavy sú predajné. A ak preferujete radšej exteriér, rôzne miesta mesta zdobí ďalšie umenie v podobe pomníkov, sôch súsoší.

Litomyšl je príjemným city break-om či už na víkend alebo predĺžený víkend. Výber už nechám na vás.

Prečítajte si ďalší článok:

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 29. 11. 2021 (1 eur = 25,671 czk).

© Ing. Adam Vanečko