A tak bol predo mnou posledný, tretí deň v hlavnom meste Maďarska, Budapešti. Dnes som si naplánoval opäť sa zdržiavať v časti mesta Pešť. Chcel som navštíviť ešte Etnografické múzeum – a potom sa už len vydať po Andrássyho ulici k mestskému parku.
Wi-Fi opravia zajtra
Keď som si rezervoval ubytovanie, bolo pre mňa veľmi dôležité, aby tam bolo wi-fi pripojenie. Nakoniec som aj tak používal vlastný mobilný internet, pretože wi-fi nefungovalo. Ešte prvý deň som sa šiel na recepciu hotela spýtať, či by sa s tým dalo niečo urobiť. Recepčný ma ubezpečil, že nasledujúci deň to prídu opraviť. Jedine, že by nie. Keď som sa druhý deň vrátil na hotel, internet stále nešiel. Tak som šiel opäť na recepciu a príbeh sa opakoval. Predpokladám, že keby som tam býval týždeň a každý deň sa chodil pýtať, kedy to opravia, tak by mi každý deň hovoril recepčný stále to isté. 🙂
Etnografické múzeum s predmetmi aj zo Slovenska
Tak som sa odubytoval a vybral sa k Etnografickému múzeu. Opäť som prišiel o niečo skôr, takže som mal čas vypiť ďalšiu kávu (550 huf/1,77 eur). Etnografické múzeum (1 500 huf/4,82 eur) sa nachádza priamo oproti parlamentu. Zameriava sa na (ako už z názvu vyplýva) etnografiu, európsku etnológiu a kultúrnu antropológiu. Viac ako dve tretiny predmetov pochádzajú z Maďarska. Škoda len, že neovládam maďarské názvy našich historických regiónov na Slovensku, pretože expozície sa viazali aj k nim.
Múzeum nenavštevuje veľa návštevníkov, väčšinou som na chodbách stretával len žiakov škôl. Počas letnej sezóny to samozrejme môže vyzerať inak. Etnografické múzeum potrebuje zásadnú rekonštrukciu, takže v prípade, že vás nezaujme expozícia, určite vás, tak ako mňa, nadchne architektúra budovy.
3. najväčší parlament na svete
Už na prvý pohľad pripomína maďarský parlament ten londýnsky. Neogotická budova na brehu rieky. Je to 3. najväčšia budova parlamentu na svete a postavili ju pri príležitosti 1 000. výročia založenia maďarského štátu. Parlament som nenavštívil, pretože prehliadky v anglickom jazyku sú len v konkrétne hodiny a ja som už mal iný plán. Takisto je možné, že by som sa dovnútra ani nedostal v prípade, že by už bola ohlásená nejaká skupina. Pri návšteve sa tiež musíte vhodne obliecť. Nevadí, aspoň mám dôvod vrátiť sa do štvrte Pešť nabudúce.
Automatické sprepitné
Po prehliadke Etnografického múzea som si dal obed v centre (burger, čaj – 2298 huf/7,39 eur). Ak si dobre spomínam, aj v tomto podniku si podobne ako v iných započítali sprepitné priamo do účtu. Treba si na to dávať pozor a pozorne si pozrieť každú jednu položku na účte. S týmto som mal skúsenosť asi už len v Taliansku. Stretli ste sa s tým ešte niekde inde?
Andrássyho ulica
Andrássyho ulica je 2,4 km dlhý a takmer 45 m široký bulvár od Alžbetinho námestia po Námestie hrdinov s Pamätníkom tisícročia, ktorý je bránou do Mestského parku. Ulica s podzemím pod ňou a Námestím hrdinov sú taktiež súčasťou Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Podzemím prechádza prvá linka metra na európskom kontinente (1896). Na ulici sa nachádzajú viaceré múzeá, opera, vily, reštaurácie, kaviarne a značkové obchody.
V Dome teroru sa nemusíte ničoho obávať
Na ulici sa tiež nachádza Múzeum Dom teroru. Historická budova zaujme už na prvý pohľad. Rámuje ju čierny pás s vyrezanými nápismi „TERROR“ po stranách, ktorý sa pri slnečnom počasí odráža na stenách budovy. Múzeum je pamätným miestom, ktoré pripomína obete diktátorských režimov – fašizmu a komunizmu. Tie tu násilím držali, mučili a pravdepodobne aj zabili. Pre záujemcov o dejiny 20. storočia to môže byť ďalší z dôvodov, prečo prísť do časti Pešť.
Múzeum Františka Liszta
O pár metrov ďalej oproti sa nachádza Múzeum Františka Liszta, jedného z najvýznamnejších maďarských hudobných skladateľov.
Námestie hrdinov patrí umeniu
Námestie hrdinov vám pripomenie všetky tie hodiny dejepisu, kedy ste sa museli učiť mená uhorských panovníkov, ktorí tu vládli počas svojej 1 000-ročnej histórie.
Na ľavej strane uvidíte Múzeum výtvarného umenia, v ktorom nájdete maďarské a svetové umelecké diela od staroveku až po 18. stor. Na toto múzeum som sa veľmi tešil. Po príchode som ostal trochu sklamaný, lebo múzeum bolo zatvorené z dôvodu modernizácie. Svoje brány opäť otvorilo v apríli 2018.
Na pravej strane, priamo oproti sa nachádza Kunsthalle – Galéria moderného umenia. Prezentuje súčasné umenie niektorých krajín bývalej rakúsko-uhorskej monarchie (Maďarsko, Rakúsko, Česko, Poľsko, Rumunsko a Chorvátsko).
Mestský park zase patrí voľnému času
Mestský park je najväčší verejný park v časti Pešť a druhý najväčší v Budapešti (po Margitinom ostrove). V parku nájdete jazierka, zoologickú a botanickú záhradu, hrad Vajdahunyad, Múzeum maďarského poľnohospodárstva, Budapeštiansky cirkus, či Széchenyiho termálne kúpele.
Hrad Vajdahunyad postavili v roku 1896 pri príležitosti osláv 1 000-ročnej maďarskej histórie. Hrad prezentuje rôzne architektonické štýly a ako vzor mu poslúžil Hunyadiho (Korvínov) hrad v transylvánskej Hunedoare. V barokovej časti hradu môžete navštíviť Múzeum maďarského poľnohospodárstva.
V areáli hradu sa nachádza socha neznámeho kráľovského notára Anonyma, autora diela Gesta Hungarorum. Prehliadku hradu si môžete spríjemniť člnkovaním v letných mesiacoch alebo korčuľovaním na najrozsiahlejšom európskom klzisku počas zimných mesiacov.
Mesto Budapešť a obzvlášť časť Pešť sa pýši najväčším počtom kúpeľov na svete. Viaceré z nich založili Turci pred viac ako 500 rokmi. Széchenyiho termálne kúpele sú najväčším kúpeľným komplexom v Európe. Oddych v kúpeľoch môže byť príjemným doplnením návštevy mesta.
Prehliadkou mestského parku som ukončil moju návštevu Budapešti. Domov som cestoval podobne ako do mesta, zo železničnej stanice Keleti EC vlakom do Košíc a potom rýchlikom do Popradu. Hlavné mesto Maďarska má čo ponúknuť aj na viac ako 3 dni dovolenky. Preto sa tu ešte určite vrátim, nabudúce ale niekedy v lete, aby som nevymrzol tak ako naposledy.
Prečítajte si tiež:
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 20. 3. 2018.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko