kostol sv. juraja spisska sobota poprad

7 + 1 dôvod(ov), prečo navštíviť Poprad?

Súčasný Poprad pozostáva z piatich pôvodne samostatných obcí – Poprad, Spišská Sobota, Veľká, Matejovce pri Poprade a Stráže pod Tatrami. Neskôr sa k nim pripojila rekreačná časť PopraduKvetnica. Dnes je najväčším mestom Spiša a 2. najväčším mestom Prešovského kraja. Mesto ponúka viaceré dôvody, pre ktoré by ste ho mali navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

1. Poprad-Spišská Sobota

Mestská pamiatková rezervácia Spišská Sobota sa nachádza asi 2 km severovýchodne od centra mesta. Takmer všade sa uvádza ako najlepšie zachovaný urbanistický celok na Slovensku. Pri jej návšteve sa v okamihu prenesiete do stredoveku. Na útulnom lievikovitom námestí sa nachádza románsko-gotický Kostol sv. Juraja, renesančná zvonica, barokový Mariánsky stĺp, klasicistická budova radnice, renesančné a barokové meštianske domy, historický cintorín, vysunutá expozícia Podtatranského múzea, Oddelenie umenia Podtatranskej knižnice, či Štátny archív.

kostol sv. juraja spisska sobota poprad
Kostol sv. Juraja. © Ing. Adam Vanečko

2. Nám. sv. Egídia

Centrum Popradu tvorí vretenovité Námestie sv. Egídia s gotickým Kostolom sv. Egídia, Evanjelickým kostolom sv. Trojice, renesančnou zvonicou, barokovým Mariánskym stĺpom, obchodmi, reštauráciami, kinom, fontánou, trhom a všetkým možným, na čo si návštevník pri prechádzke centrom mesta spomenie. Stačí si len sadnúť na niektorú z terás, ktoré lemujú námestie v letných mesiacoch a započúvať sa do tlkotu srdca mesta pri šálke chutnej kávy a sladkom koláči alebo kopčeku vychladenej zmrzliny.

poprad centrum namestie svateho egidia
Ulica Joliota Curie s výhľadom na Lomnický štít. © Ing. Adam Vanečko

3. Aquapark AquaCity Poprad

Hádam najznámejšia atraktivita Popradu, ktorú nevynechá žiadny návštevník. Aquapark ponúka vonkajšie termálne relaxačné bazény aj s toboganmi. Vo vnútorných bazénoch Blue Sapphire sa nechajte vtiahnuť do jedinečnej laserovej šou alebo si oddýchnuť v bazénoch Blue Diamond s množstvom víriviek, trysiek a vodných prúdov pri pohári miešaného nápoja. Najmenší môžu zažiť dobrodružstvo na Ostrove pokladov, či vystúpiť na Mayskú pyramídu. Zažite dokonalý relax vo Fire & Water Wellness & Spa alebo vyskúšajte niektorú z masáží a rôznych spa procedúr. Tí aktívnejší určite ocenia fitness centrum a spinning, športový areál, či 50 m olympijský bazén.

aquapark aquacity poprad
Aquapark Aquacity Poprad. Prameň: aquacity.sk

4. Tatranská galéria – Elektráreň

Unikátna kultúrna inštitúcia, ktorý sídli v secesnej budove bývalej parnej elektrárne. Technické priestory budovy kontrastujú s umeleckou stránkou vystavených diel. Tatranská galéria – Elektráreň ale nie je jediným výstavným priestorom v meste. V mestskej časti Veľká (severozápadne od centra mesta) sa nachádza Scherfelov dom, v ktorom je zriadená galéria výstav rôzneho druhu. V Spišskej Sobote má svoju pobočku aj Podtatranská knižnica – Oddelenie umenia, v ktorej priestoroch sa pravidelne konajú rôzne výstavy. Pobočka naviac sídli v starom meštianskom dome, takže na svoje si prídu aj milovníci historických priestorov a európskej stredovekej architektúry.

tatranska galeria poprad
Tatranská galéria – Elektráreň v Poprade. © Ing. Adam Vanečko

5. Podtatranské múzeum

Podtatranské múzeum v Poprade je klasickým regionálnym múzeom. Stála expozícia dokumentuje históriu Popradu a historického regiónu Spiš od praveku až po súčasnosť. Momentálne v múzeu pripravujú ďalšiu novú stálu expozíciu, ktorá sa bude zameriavať na unikátny nález. Keď stavali v blízkosti Popradu diaľnicu, vtedy ešte nikto netušil, aký vzácny objav nájdu. Natrafili na hrobku germánskeho kniežaťa z obdobia sťahovania národov z prelomu 4. a 5. stor., ktorá je jediná svojho druhu v celej Európe.

podtatranske muzeum poprad
Kniežacia hrobka v Podtatranskom múzeu v Poprade. Prameň: muzeumpp.sk

Milovník histórie by ale nemal vynechať ani expozície v Spišskej Sobote. Spolu so sprievodkyňou sa prenesie do histórie tejto mestskej časti do čias remesiel a meštianskeho bývania. Môže obdivovať sakrálne umenie z dnes už zaniknutého kostolíka na Spiši alebo sa oboznámiť s významnými osobnosťami Spišskej Soboty, ktoré tu žili a pôsobili. Osobnosti nájdete v unikátnom podzemí múzea, ktoré sa kedysi nachádzalo pod celou mestskou časťou.

6. Jedlo

Kvalita ponúkaných jedál a nápojov sa v Poprade v priebehu posledných rokov podstatne zlepšila. Ako sa hovorí sto ľudí, sto chutí – na svoje si tu prídu naozaj všetci. Počnúc milovníkmi tradičnej slovenskej gastronómie v kolibách, cez kvalitné pizzerie, pričom v niektorých z nich vám pizzu pripravia priamo Taliani až po burgre v akejkoľvek podobe pre skutočných mäsožravcov. V meste nechýbajú zariadenia, ktoré ponúkajú vysokú gastronómiu alebo v súčasnosti veľmi obľúbené sushi. Už záleží naozaj len na vás, pretože je si z čoho vyberať.

restart burger poprad
I would like to buy one hamburger. Prameň: restartburger.com

7. Poprad – vstupná brána do Vysokých Tatier

Popradu už kedysi dávno prischlo prirovnanie „Vstupná brána do Vysokých Tatier“. Ja toto prirovnanie rozšírim o ďalšie národné parky, ktoré sa v okolí mesta nachádzajú. Poprad by takisto mohol byť vstupnou bránou aj do Nízkych Tatier, Slovenského raja, či Pienin. A kto nevyhľadáva len prírodu, ale i históriu, región Spiš priam prekypuje kultúrno-historickými pamiatkami. Niektoré z nich sú dokonca zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

poprad vstupna brana do vysokych tatier
Panoráma Vysokých Tatier pred príchodom do Popradu vlakom z Košíc. © Ing. Adam Vanečko

+ 1 dôvod: Turnička

Ide o najvyšší bod Popradu, ktorý sa nachádza severne od mesta. Na Turničku dovidíte hádam z každého miesta mesta a takisto z nej máte nádherný výhľad smerom na juh na Poprad a na sever na celú panorámu Vysokých Tatier. Ja tu chodím rád „vypnúť“, relaxovať, prísť na iné myšlienky, skrátka stále, keď si potrebujem v hlave „upratať“. Najlepšie sa tu dostanete po starej rozbitej ceste od cintorína vo Veľkej alebo z druhej strany zo Spišskej Soboty. Moji priatelia, ktorých som tu zobral, potvrdili, že toto miesto má niečo do seba.

turnicka poprad
Cesta na Turničku zo Spišskej Soboty. © Ing. Adam Vanečko

A preto, teraz je to už len a len na vás. Zbaľte tašky, kufre a hor sa na víkend do Popradu. Stačí sa ozvať a rád vám to tu ukážem. 🙂

Prečítajte si tiež:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko