Po pevnosti Hohensalzburg a námestiach okolo katedrály vás vezmem na ďalšie zaujímavé miesta mesta. Najlepšie ich vystihujú Mozart a pivo.
1. Mozartovo námestie (Mozartplatz)
Mozartovo námestie (Mozartplatz) lemujú nová rezidencia, meštianske domy, Residenzplatz a Waagplatz. V jeho strede sa nachádza bronzová socha (hádajte koho? …samozrejme Mozarta) na mramorovom podstavci. Sochu slávnostne odhalili v roku 1842 za prítomnosti Mozartových synov. Na fasáde domu č. 8 v severovýchodnej časti námestia si všimnite pamätnú tabuľu, ktorá pripomína Mozartovu manželku Constanze Mozart-Nissen. Dom bol kedysi jej rezidenciou.
Salzburské múzeum
Salzburské múzeum v Novej rezidencii (Salzburg Museum/Neue Residenz; 8,50 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) tvorí historická, umelecká a archeologická expozícia. Zameriava sa na históriu, umenie, kultúru, hudbu a osobnosti mesta. Okrem stálych expozícií ponúka prechodné výstavy.
V novembri 2018 sme si tak mohli pozrieť v suteréne múzea výstavu pri príležitosti 200. výročia vzniku koledy „Tichá noc, svätá noc“, ktorá vznikla v dedinke neďaleko Salzburgu. V múzeu sa tiež nachádzajú kniežacie izby, ktoré podľa mňa nie sú také prepychové ako tie v Starej rezidencii. Salzburg ako „mesto hudby“ má samostatnú expozíciu venovanú hudobným nástrojom, osobnostiam hudby a miestam koncertov.
Moderné a interaktívne múzeum obsahuje nespočetné množstvo predmetov, preto si na jeho prehliadku vyhraďte dostatok času (min. 2 h). Veci si môžete nechať v šatni za pokladňou múzea. V múzeu sa nachádza darčekový obchod i kaviareň.
Salzburská zvonkohra
Salzburská zvonkohra (Salzburger Glockenspiel) sa nachádza vo zvonici v západnej časti rezidencie. Arcibiskup kúpil 35 zvončekov od zvonára v Antverpách. Zvonkohra hrá od roku 1704. Veľký mosadzný valec obsahuje 7 970 dier. Medzi 100 skladbami nájdete diela Mozarta, otca i syna, či hudobného skladateľa Haydna.
Zvuk zvonkohry sa ozýva celým starým mestom trikrát denne, ráno o 7.00 h, pred obedom o 11.00 h a večer o 18.00 h. Ak náhodou budete prechádzať okolo, tuším aj vás nenásilne donúti, aby ste sa aspoň na chvíľu zastavili a vychutnali si jej zvuk. Ak by ste chceli vidieť, ako celý mechanizmus funguje, môžete do veže vystúpiť so sprievodcom počas letnej turistickej sezóny.
Panoramatické múzeum
Panoramatické múzeum (Panorama Museum; 4 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) sa nachádza takisto v Novej rezidencii. Vchod do múzea je z Residenzplatz alebo priamo cez Salzburské múzeum. Ťahákom múzea je veľkoplošný obraz, tzv. kozmoráma. Je to kruhová maľba, ktorá zobrazuje pohľad na Salzburg a jeho okolie z pevnosti Hohensalzburg v prvej tretine 19. storočia v roku 1829.
Obvod obrazu je 26 m a šírka 5 m (rozmer 130 m2!). Obraz je vzácny vďaka svojmu vernému zobrazeniu skutočnosti vrát. počtu okien na domoch, či komínov. Súčasťou expozície sú prechodné výstavy. My sme tak napr. stihli výstavu pri príležitosti 200. výročia veľkého požiaru v Salzburgu 30. apríla 1818.
2. Steingasse
Steingasse sa nachádza na opačnej strane rieky Salzach, s ktorou prebieha rovnobežne. Dostanete sa na ňu po Mozartovom mostíku (Mozartsteg). Patrí medzi najstaršie ulice mesta. Vďaka bezprostrednej blízkosti rieky sa na ulici usadili remeselníci, ktorí k svojmu remeslu nevyhnutne potrebovali vodu (farbiari, garbiari či hrnčiari).
Návštevník by ani nepovedal, že v stredoveku bola táto ulica významnou obchodnou cestou, ktorá spájala sever a juh Európy. Dnes patrí medzi pokojné stredoveké uličky, v ktorej občas natrafíte na miestneho či návštevníka.
3. Getreidegasse – Mozart a jeho rodný dom
Getreidegasse (z nemčiny das Getreide – obilie) je akousi hlavnou nákupnou tepnou starého mesta. Lemujú ju útulné obchody s tradičnými výrobkami, suvenírmi či medzinárodnou módou. Fasády domov zdobia ručne robené značky cechov, ktoré sa vyrábajú dodnes. My sme ulicu nenavštívili kvôli obchodom, ale kvôli Mozartovmu rodnému domu.
Mozartov rodný dom
V dome č. 9 sa 27. januára v roku 1756 narodil jeden z najznámejších hudobných skladateľov Wolfgang Amadeus Mozart. V súčasnosti sídli v Mozartovom rodnom dome (Mozarts Geburtshaus; 11 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) múzeum, v ktorom Mozartova rodina žila 26 rokov, kým sa presťahovala na opačný breh rieky Salzach. Súčasťou expozície sú listy, dokumenty, obrazy, zrekonštruovaný meštiansky byt, husle, či klavichord, na ktoré hral Mozart ako dieťa. Ukážky diel si môžete vypočuť v špeciálnej miestnosti múzea.
Prehliadka domu je bez sprievodcu. Na začiatku prehliadky si môžete stiahnuť aplikáciu – textového sprievodcu do svojich chytrých telefónov. V každej miestnosti potom sledujete číslo na stene, ktoré zadáte do aplikácie. Tie isté texty uviedli v nemčine a angličtine na steny domu. Aplikácia poskytuje viaceré jazykové mutácie (vrát. češtiny). Pripravte sa na masy návštevníkov. V múzeu sa nachádza kaviareň aj obchod so suvenírmi.
Mozartov obytný dom
Na opačnom brehu rieky Salzach (Makartplatz 8) sa nachádza ďalšie múzeum, ktoré sa venuje W. A. Mozartovi. Je to Mozartov obytný dom (Mozart-Wohnhaus; 11 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card). Mozart žil so svojou rodinou v tomto dome, kým sa presťahoval do Viedne. Obytný dom počas 2. svet. vojny zničili a po vojne nanovo podľa stredovekých plánov postavili. Toto múzeum sme nenavštívili, uprednostnili sme prehliadku Mozartovho rodného domu.
4. Karajanovo námestie (Herbert-von-Karajan-Platz)
Konský brod (Pferdeschwemme) sa nachádza na malom nenápadnom námestí Herberta von Karajana pri Žigmundovej bráne (Sigismundstor). Brána spája staré mesto s mestskou časťou Riedenburg (západne od starého mesta). Na mieste fontány sa v 17. stor. nachádzal brod, kde čistili prehliadkové kone kniežacích arcibiskupov. Fontánu dnes tvorí socha krotiteľa koní a lemujú ju fresky s konskou tematikou.
5. Výťah na Mníšsku horu
Neďaleko brodu sa ukrýva v jednom zo stredovekých domov výťah (Gstättengasse 13). Výťah na Mníšsku horu (MönchsbergAufzug; 3,70 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) vás vyvezie na vyhliadkovú terasu (Aussichtsterrasse), z ktorej sa vám naskytne výhľad na celé staré mesto s pevnosťou Hohensalzburg v pozadí. Výťah vznikol už v roku 1890. Na Mníšskej hore sa nachádza Múzeum moderného umenia (Museum der Moderne Mönchsberg; 8,00 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card). Múzeum hostí diela umelcov 20. a 21. storočia.
Neďaleko Múzea moderného umenia sa nachádza umelecký projekt Salzburského chodníka moderného umenia – Sky space. Je to kamenný elipsovitý valec, do ktorého môžete vojsť. Po obvode vnútorných stien sa nachádzajú lavice pre návštevníkov. Z nich môžete sledovať nebo guľatým výrezom v strope. Farebné a svetelné variácie oblohy sa tak stávajú súčasťou diela.
Pri prechádzke starým mestom ďalej na severozápad budete prechádzať okolo ďalšej sochy Salzburského chodníka moderného umenia. „Mozart – eine hommage“ alebo po slovensky „Pocta Mozartovi“ je 2,95 m vysoká bronzová socha. Kým nalíčená hlava je jeho, telo patrí žene s mierne kyprými tvarmi.
6. Zámok Mirabell
Mirabell (Schloss Mirabell) s krásne upravenou barokovou záhradou (Mirabellgarten) sa nachádza na opačnom brehu rieky Salzach. Zámok láka predovšetkým svojou Mramorovou sálou (Marmorsall; vstup voľný) na prvom poschodí, ktorá slúži ako koncertná sieň (koncertoval v nej aj Mozart so svojím otcom a sestrou) a ako obradná sieň.
V zámku sídli starosta a magistrát mesta. V barokovej záhrade nájdete sochy, fontány, jazierka, vkusne upravené záhony či prírodné divadlo. Na jar a v lete, keď všetko kvitne, musí záhrada vyzerať krásne. Keď sa do Salzburgu vrátim, kúpim si kávu, sadnem si na lavičku a budem len tak nasávať atmosféru mesta.
Do zámku sme sa chceli ísť pozrieť na záver našej návštevy mesta. Avšak vybrali sme si nevhodný čas, pretože práve vtedy spustili predaj vstupeniek na koncert. Pred zámkom sa vytvoril dlhý rad, ktorý by sme si museli vystáť aj keby sme nekupovali vstupenky na podujatie. Inak sa do zámku dostať nedalo. Tak snáď nabudúce.
7. Pivovar Augustiner Bräu
Pivovar Augustiner Bräu sa nachádza v mestskej časti Mülln na severozápad od starého mesta. Augustiniánski mnísi začali vyrábať pivo v kláštore Mülln (Kloster Mülln) už v roku 1621. V súčasnosti je to najväčší rakúsky pivný hostinec. Ročne tu vyrobia okolo 13 000 hl (1 300 000 l!) piva, ktoré sa tu čapuje priamo z drevených sudov.
Pivo z kameninových džbánov si tu vychutnáte vo veľkých miestnostiach posediačky na dlhých drevených laviciach pri dlhých drevených stoloch alebo postojačky pri obrovských drevených sudoch.
My sme vyskúšali sezónne Bockbier (silné čierne pivo), ktoré veru stálo za to (3,10 eur/0,5 l; 6,20 eur/1 l). Prehliadku pivovaru je nutné si objednať vopred telefonicky pre skupiny 10-30 ľudí (13,90 eur/os./cena zahŕňa aj malý suvenír).
8. Pivný svet Stiegl
Pivný svet Stiegl (Stiegl Brauwelt; 12,50 eur/os./jednorazový vstup zdarma so Salzburg Card) sa nachádza v mestskej časti Maxglan. Dostanete sa tu pešo cez už spomínanú Žigmundovu bránu pri Konskom brode alebo autobusom č. 1 a 10 (vystúpite na autobusovej zastávke Bräuhausstrasse).
Stiegl je najväčší súkromný pivovar v Rakúsku s múzeom, darčekovým obchodom a niekoľkými reštauráciami. Pivo sa tu vyrába už od objavenia Ameriky v roku 1492. Interaktívna prehliadka všetkými zmyslami je určená každému milovníkovi piva. Začína v kine s 270o plátnom, ktoré vás vtiahne do deja. Nájdete tu všetko, čo súvisí s týmto zlatým mokom, od surovín a technologických postupov na jeho výrobu, histórie pivovaru, jeho majiteľoch až po pivnú kultúru v priebehu storočí.
Vyčerpávajúca prehliadka pivovaru končí degustáciou malého vychladeného piva (alebo nealkoholického nápoja) v jednej z reštaurácií a darček z obchodu so suvenírmi k tomu. Múzeum si prechádzate sami s audio sprievodcom, v prípade záujmu o prehliadku so sprievodcom v nemčine alebo angličtine je nutné sa vopred objednať a musíte byť skupina najmenej 15 osôb.
Kde sa v meste Salzburg najesť?
Bärenwirt sa nachádza 1,4 km/17 min. pešo severozápadne od centra mesta. Je jedným z najstarších hostincov v Salzburgu. Svojich hostí víta už od roku 1663. Tradičná rakúska kuchyňa, pohostinná obsluha, ktorá pre nás našla stôl aj bez pôvodného rezervovania a skvelé jedlo – ochutnal som originálny Salzachský párok s opečenými zemiačkami a kyslou kapustou (Original Salzacher Würstel mit Rösterdäpfeln und Sauerkraut).
Moja mamka robí vynikajúcu kyslú kapustu, ale v tejto reštaurácii má veľkého konkurenta.
Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 40,70 eur.
Osteria Cavalli sa nachádza 1,3 km/19 min. pešo západne od centra mesta. Vkusne zariadená a čistá reštaurácia s talianskou kuchyňou, profesionálna obsluha. Po rakúskych klobáskach z predošlých dní som dostal chuť na tuniakovú pizzu.
Veľká pizza s bohatým obložením a chrumkavými okrajmi.
Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 38,90 eur.
Café Bazar sa nachádza len 600 m/7min. pešo severozápadne od centra mesta. Tradičná rakúska kaviareň vás prenesie o 100 rokov naspäť. Biely interiér s dreveným obložením a okrúhlymi zrkadlami, veľké okná s výhľadom na rieku Salzach, staré mesto a pevnosť, mramorové stolíky a drevené stoličky s koženým poťahom. Plno návštevníkov, kaviarenský ruch, denná tlač vo veľkých drevených držiakoch, rakúske dezerty a vynikajúca káva.
Svoju šálku kávy si tu vychutnávala dokonca aj herečka a speváčka Marlene Dietrich.
Za espresso som zaplatil 3,20 eur.
Salzburg možno navštívim opäť. Ale nabudúce na jar alebo cez leto. 😉
Užitočné linky:
- Salzburg – Praktické informácie
- Pevnosť Hohensalzburg a námestia okolo katedrály
- Oficiálny turistický portál mesta Salzburg
- Oficiálny turistický portál Rakúska
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko