namestie snp banska bystrica pohronie horehronie slovensko

Banská Bystrica – návod na prežitie

Jedno staré príslovie hovorí: „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“ Ten, kto navštívi „medenú Bystricu“, určite pochopí význam týchto slov. Banská Bystrica s cibuľovitými vežičkami objíma vrch Urpín, ktorý sa týči nad ňou. Rozprestiera sa na brehoch rieky Hron (od toho názov regiónu Pohronie, alebo tiež Horehronie) v južnej časti stredného Slovenska.

Trochu z histórie mesta Banská Bystrica

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1255. Banská Bystrica sa nachádzala na významnej obchodnej ceste Via Magna, ktorá sa tadiaľto tiahla zo severu na juh. V stredoveku sa slobodné kráľovské mesto dostalo do povedomia vďaka ťažbe medi. Odvtedy ju ľudia začali prezývať „medená Bystrica“. V 18. storočí sa stala administratívnym centrom Zvolenskej župy. Počas 2. svetovej vojny bolo mesto ohniskom Slovenského národného povstania (29. augusta 1944). V roku 1955 vyhlásili stredoveké centrum mesta za mestskú pamiatkovú rezerváciu. No a napokon v roku 2017 sa stala Banská Bystrica Európskym mestom športu.

Ako sa do mesta Banská Bystrica dostať?

Banská Bystrica sa nachádza 118 km/1 h 38 min. autom juhozápadne od Popradu a 214 km/2 h autom severovýchodne od hlavného mesta Slovenska Bratislavy.

Autom

Mestom prechádza:

 • rýchlostná cesta:
  • R1: Trnava – Nitra – Zvolen – Banská Bystrica
 • a cesty I. triedy:
  • I/14: Banská Bystrica – Turčianske Teplice,
  • I/59: Banská Bystrica – Ružomberok – Trstená – Poľsko,
  • I/66: Maďarsko – Šahy – Zvolen – Banská Bystrica – Brezno – Vernár – Poprad – Tatranská Javorina – Poľsko,
  • I/69: Kováčová – Banská Bystrica.

Autobusom

Autobusová stanica sa nachádza 500 m/6 min. pešo západne od železničnej stanice a 1,2 km/16 min. pešo východne od centra mesta (Námestie SNP). Niektoré prímestské linky tiež zastavujú na zastávkach mestskej hromadnej dopravy. 

Vlakom

Mestom prechádzajú dve železničné trate: 

 • č. 170: Vrútky – Martin – Banská Bystrica – Zvolen 
 • a č. 172: Banská Bystrica – Brezno – Červená skala.

Železničná stanica sa nachádza 500 m/6 min. pešo východne od autobusovej stanice a 1,7 km/20 min. pešo východne od Námestia SNP. Ak budete cestovať osobným vlakom zo Zvolena, môžete vystúpiť na vlakovej zastávke „Banská Bystrica, mesto“, ktorá sa nachádza 500 m/7 min. pešo južne od Námestia SNP.   

Lietadlom

Banská Bystrica nemá vlastné letisko. Najbližšie Letisko Sliač sa nachádza 13,5 km/16 min. autom južne od mesta. Letisko sa využíva predovšetkým v období letnej turistickej sezóny pri preprave cestujúcich do prímorských destinácií. 

Ako sa po meste Banská Bystrica pohybovať?

Väčšina pamiatok sa nachádza v historickom centre mesta, z autobusovej alebo železničnej stanice sa na námestie dostanete aj pešo. Ak by ste predsa len chceli využiť služby mestskej hromadnej dopravy, môžete si vybrať autobus alebo trolejbus. Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú spoločnosti Dopravný podnik mesta Banská BystricaSlovenská autobusová doprava Zvolen.

Kde získať v meste Banská Bystrica info?

Informačné centrum Banská Bystrica nájdete na prízemí radnice v južnej časti zástavby priamo na Námestí SNP.

Kde sa v meste Banská Bystrica ubytovať?

V Bystrici sme už za tie roky vyskúšali viaceré ubytovacie zariadenia. S niektorými sme boli spokojní viac, s inými menej.

Penzión Moyzes

S tohtoročným (2019) ubytovaním v Penzióne Moyzes (len 150 m/2 min. pešo severovýchodne od Námestia SNP; 1,2 km/16 min. pešo západne od autobusovej stanice a 1,6 km/21 min. pešo západne od železničnej stanice) sme boli nadmieru spokojní. Neskutočne ochotná pani majiteľka nám vyšla v ústrety s akoukoľvek požiadavkou. Ubytovali nás v 3-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou s výhľadom na najväčšie dominanty mesta – barbakan, Kostol Nanebovzatia Panny Márie i Pretórium Stredoslovenskej galérie.

V kúpeľni bol sprchovací kút. Do izby budete prechádzať okolo pavlače, ktorá má neuveriteľnú atmosféru. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je k dispozícii v celom objekte. Rezervujte si miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku. Prípadne, ak prídete cez víkend, po 12.00 h už môžete parkovať aj na verejnom parkovisku pred budovou. V penzióne môžete platiť len v hotovosti.

Gran Hostel

Gran Hostel (ubytovaný v roku 2018) sa nachádza len 170 m/2 min. pešo juhovýchodne od Námestia SNP, 1 km/14 min. pešo západne od autobusovej stanice a 1,5 km/19 min. pešo západne od železničnej stanice.

Útulný hostel sídli v meštianskom dome v centre mesta. Bývali sme v priestrannej izbe „Smrekovica“ na prízemí hostela. Do izby sa vchádzalo z átria meštianskeho domu (súkromný vchod). Zdieľanú kúpeľňu spolu s recepciou nájdete vo vedľajšom vchode. Raňajky (obed alebo večeru) si pripravíte v plne vybavenej kuchynke na poschodí. Vedľa kuchynky je spoločenská miestnosť, kde sa môžete zoznámiť s ostatnými cestovateľmi. Nemusíte si rezervovať miesta na verejnom parkovisku (6 eur/deň). Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je k dispozícii v niektorých izbách. Za jednu 4-lôžkovú izbu na jednu noc sme zaplatili 34 eur.

Penzión Grand

Penzión Grand (ubytovaný v roku 2017) sa nachádza 500 m/6 min. pešo severovýchodne od Námestia SNP, 950 m/12 min. pešo severozápadne od autobusovej stanice a 1,3 km/17 min. pešo západne od železničnej stanice.

Domácka 3-lôžková izba v tradičnom slovenskom štýle v podkroví penziónu s vlastnou kúpeľňou a výhľadom na staré mesto. V kúpeľni so sprchovacím kútom boli k dispozícii bezplatné toaletné potreby. Nemusíte si rezervovať miesta na súkromnom parkovisku. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom objekte. V penzióne sa nenachádza výťah. Veľmi milá pani recepčná je na recepcii k dispozícii 24 hodín. V penzióne ponúkajú možnosť doobjednať si raňajky (4 eur/os.), ktoré servírujú v reštaurácii vzdialenej 50 m od objektu. Za jednu 3-lôžkovú izbu na jednu noc sme zaplatili 58,50 eur. Do cene nezahrnuli raňajky.

Študentský domov Univerzity Mateja Bela 4

Pokiaľ si nepotrpíte na luxusne zariadenú izbu a bohatý raňajkový bufet, môžem vám tiež odporučiť ubytovanie v Študentskom domove Univerzity Mateja Bela 4. Internát sa nachádza 500 m/7 min. pešo severne od železničnej stanice, 900 m/12 min. pešo severovýchodne od autobusovej stanice a 1,7 km/21 min. pešo východne od Námestia SNP.

Študentský domov poskytuje ubytovanie v bunkách. Jedna bunka pozostáva z jednej 2- a jednej 3-lôžkovej izby, ktoré majú spoločnú kúpeľňu so sprchovacím kútom. Ubytovanie si musíte dohodnúť vopred telefonicky. Cena je 11 eur/os./noc. V študentskom domove som bol ubytovaný v rokoch 2010-2016.

Na „intráku“ som strávil 4,5 roka, takže sa mi k tomuto miestu viažu vždy nostalgické spomienky.

Kde sa v meste Banská Bystrica najesť?

Počas môjho niekoľkoročného pôsobenia v Banskej Bystrici sme vyskúšali mnohé reštaurácie. Pri jednotlivých reštauráciách uvádzam mesiac a rok, kedy sme ich navštívili.

Street Foodie

Street Foodie (600 m/7 min. pešo juhozápadne od Námestia SNP; 1,6 km/20 min. pešo západne od autobusovej stanice a 2 km/25 min. pešo západne od železničnej stanice) je môj nový obľúbený hotspot v Banskej Bystrici. V priestoroch, kde sa reštaurácia nachádza, kedysi sídlila celkom iná reštaurácia, ktorú sme navštevovali ešte ako študenti. Teraz tu pripravujú, ako sami uvádzajú na svojom profile, „jedlá z ulice“, ale na reštauračnej úrovni. Ochutnal som Classic Hot-Dog (párok, restovaná cibuľka, slanina, cheddar, polníček, horčica a kečup), ktorý servírujú so steakovými hranolčekmi a vami zvolenou omáčkou.

Vyskúšal som figovú majonézu a neľutujem. Okrem americkej sa špecializujú aj na ázijskú kuchyňu (ale ten hotdog, ten hotdog, … 😋). V reštaurácii môžete platiť kartou. Keď som písal tento odsek, prichytil som sa, že som na ten hotdog dostal opäť chuť. Budem si musieť nájsť zámienku, aby som prišiel do Bystrice a navštívil znovu Street Foodie. Alebo bude zámienkou samotná reštaurácia.

Bystrická klubovňa

Bystrická klubovňa (210 m/3 min. pešo severovýchodne od Námestia SNP) sa nachádza priamo v priestoroch historického barbakánu. Moderná a štýlová reštaurácia, na stenách ktorej visia historické fotografie mesta, názvy ulíc či banícke predmety. Naposledy som tu ochutnal Pečený posúch na smotanovom základe s bryndzou, slaninou a červenou cibuľou. K tomu sa samozrejme najlepšie hodí pivo vlastnej receptúry. Priznám sa, že posúch si tu objednávam takmer vždy, lebo mi veľmi chutí. V klubovni sme naposledy jedli v decembri 2018.

Pizzeria Evijo

Pizzeria Evijo (110 m/1 min. pešo južne od Námestia SNP) ako už názov napovedá sa zameriava na taliansku kuchyňu a pizzu. Vchod do pizzerie je z Národnej ulice. Nielen počas štúdia, ale každý rok v decembri sa tu vraciame na chutný obed. Neraz som tu ochutnal všakovaké cestoviny či rôzne druhy pizze. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 19 eur. V pizzerii sme boli naposledy na obed v decembri 2019.

Regal Burger

Regal Burger sa nachádza priamo na Námestí SNP v severnej časti zástavby. Moderný, nedávno otvorený „fast casual“. Veľmi milá a ochotná obsluha, kvalitné šťavnaté mäso zo Slovenska, chrumkavé a voňavé žemle, neskutočná rýchlosť. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 13,80 eur. Regal Burger sme naposledy navštívili v decembri 2018.

Nájdite so mnou 15 dôvodov, čo robiť, vidieť a navštíviť v meste Banská Bystrica.

Aká atmosféra panuje v Banskej Bystrici počas vianočných trhov?

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko