vianocne trhy banska bystrica banskobystricke vianoce

Tour de vianočné trhy de Slovensko

Prednedávnom mi kamoška hovorila ako tie vianočné sviatky stále rýchlo zbehnú. Čo som jej na to povedal? Teraz dúfam, že to nevyznie tak, že by som nemal rád Vianoce. Jasné, že ich mám rád, milujem ich. Ale o trošku viac mám rád celé to obdobie pred nimi. Tie tri týždne čakania, stretávanie sa s priateľmi, ktorých som nevidel celý rok, ale aj s tými, ktorých som videl minulý týždeň, vianočné trhy, počúvanie otrepaných vianočných skladieb, mrznutie na námestiach a zároveň zahrievanie sa voňavým vianočným punčom. Skrátka, nasávanie vianočnej atmosféry so všetkým, čo k tomu patrí.

A keďže mám toto obdobie tak rád, snažím sa vychutnať si ho úplne na maximum. Minulý týždeň som pre vás absolvoval menšiu šnúru po slovenských vianočných trhoch. Navštívil som vianočné trhy v Poprade, o deň neskôr v Košiciach a deň po tom v Banskej Bystrici. S každým mestom ma spája niečo iné. Z Popradu pochádzam, v Bystrici som študoval a v Košiciach pracoval.

Vianočné trhy v Poprade – Popradské Vianoce 2019

Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, ale dovolím si tvrdiť, že Poprad mával každý rok jednu z najkrajších vianočných výzdob na celom Slovensku. Tohto roku niektoré prvky zmizli, niektoré vymenili či niektoré doplnili. Aj novú výzdobu som si už stihol riadne poobzerať a mesto ma utvrdilo, že ani túto sezónu tomu nie je, čo sa krásy týka, inak. A kto mi neverí, tak ho pozývam do nášho mesta, aby sa o jej atraktívnosti presvedčil na vlastné oči.

Na najväčšom kruhovom objazde mesta pribudol nový anjel. Nenechal sa zahanbiť a štýlovo priletel ako jeho starší brat po minulé roky. Túto udalosť si nenechajú ujsť (vrátane mňa) viacerí Popradčania. Na popradskej vianočnej výzdobe sa mi ešte páči to, že sa nesústreďuje len na Námestí svätého Egídia, ale aj v širšom centre mesta vás má stále čo prekvapiť.

Minuloročné vianočné mestečko sa tohto roku presunulo od fontány o pár metrov ďalej. Stále však máte na výber minimálne zo 7 vianočných punčov, varených vín či iných teplých nápojov. Mestečko otvorili v prvú adventnú nedeľu.

Stánky s ľudovými a remeselnými výrobkami, jedlom a nápojmi u nás v Poprade nemávame počas celého adventu, ale jeden predĺžený víkend od piatka do nedele zvyčajne v polovici decembra. Pre návštevníkov je každý rok pripravený aj bohatý kultúrny program. Tohto roku sa môžeme tešiť na vystúpenia folklórnych súborov, revival-ových kapiel, divadelné predstavenia a mnohé ďalšie. Ten najbližší (pod názvom Tradičný vianočný jarmok) sa bude konať už tento víkend a ja si ho určite nenechám ujsť. V zime 2019 ide už o 17. ročník podujatia.

Košické rozprávkové Vianoce 2019

Ku Košiciam sa viaže jedna etapa môjho života, keď som tu pracoval. Návšteva vianočných trhov v Košiciach bývala takou tour sama o sebe. Okrem stánkov na Hlavnej sme s kolegyňou vždy navštívili stánky aj na Poštovej a pri Auparku. Tohto roku som bol ale v Košiciach viac-menej na otočku a preto sme si dali punč len na Hlavnej. Teda, aby som bol presný. Nie vianočný punč, ale varené víno.

Síce sme ďalšie miesta nenavštívili, víno si však na Hlavnej pravidelne už niekoľko rokov dávame v jednom jedinom stánku. Spoznáte ho podľa toho, že na streche má svietiaceho jeleňa a za každý nápoj dostanete na papierik pečiatku. Ak sa nemýlim, tak za každých 10 pečiatok získavate ďalší nápoj zdarma. Nielen pre väčšie partie známych veľmi výhodná ponuka.

Ani Košice sa nenechali zahanbiť, čo sa týka výzdoby. Navyše, na čelnej fasáde Premonštrátskeho kostola Najsvätejšej Trojice a na západnej stene Urbanovej veže pribudli vianočné projekcie. Na vianočných trhoch kúpite okrem teplých nápojov aj niečo malé pod zub alebo milý darček pre blízkych. A oproti Popradu získavajú Košice o jeden bod naviac, lebo v meste im štedro nasnežilo a predsa len, priznajme si, ten sneh vytvára celkom inú atmosféru.

Vianočné trhy v Banskej Bystrici – Banskobystrické Vianoce 2019

Dostávame sa ku zlatému klincu vianočných trhov. V Banskej Bystrici som strávil úžasných (nie, to nie je sarkazmus) 5 rokov môjho života počas štúdia na univerzite. Od prvého ročníka až po ten piaty a každý rok od ukončenia štúdia sa stretávame a nostalgicky spomíname na vysokoškolské roky, akoby sa to stalo pred pol storočím. 😀

Banská Bystrica má so svojou slovenčinou na Slovensku špeciálne miesto. Keď porovnávam Bystricu s ďalšími dvomi vyššie uvedenými mestami, jedine v Banskej pijem nápoj, ktorý sa oficiálne nazýva „tekutý sveter“ a zajedám ho „poplamúchom“ (možno ste sa stretli s názvom „podpecník“ alebo „podplamenník“). A čo to ten tekutý sveter vlastne je? Pili ste už niekedy vodku s redbullom? A pili ste to v teplej verzii? Ak ešte primiešate čerešňovicu, výsledkom bude sveter, ktorý sa ako jediný oblieka zvnútra.

Tohto roku, tak ako po minulé roky, sme sa naň veľmi tešili. Tohto roku sme si ale uvedomili (ja naozaj neviem, či je to tým vekom alebo konšteláciou hviezd), že z tohto svetra sme už asi vyrástli. Nevadí, nie je to predsa jediný nápoj, ktorý na vianočných trhoch pripravujú a dokonca ani jediný, ktorý pripravujú v tomto stánku. Mimochodom, taký vianočný punč v ich prevedení je tiež skvelý. Stánok spoznáte podľa sánok na streche.

Samozrejme aj v Banskej Bystrici nakúpite remeselné výrobky od výmyslu sveta a pokocháte sa novou vianočnou výzdobou. A túto sezónu zaviedli ďalšiu novinku. Aj v Bystrici už sú ekologickí a horúci nápoj si môžete nechať načapovať do zálohovaných hrnčekov s logom Banskobystrických Vianoc. Navyše, ak hrnček nevrátite, ale necháte si ho, 1 eur za každý predaný hrnček ide na charitu.

Čo dodať na záver?

Nemôžem a ani nechcem vytvoriť rebríček, ktoré trhy sú tie naj. Niekde je bohatšia výzdoba, inde širší sortiment tovaru či pestrejší program. Vianočné trhy sú o stretávaní sa s priateľmi a užívaní si danej chvíle. Aspoň u mňa určite. A vlastne, nemalo by to tak byť vždy a nielen počas vianočných sviatkov?

Navštívili ste už vianočné trhy aj v týchto mestách?

Ako sa slávia Vianoce na španielskom šľachtickom dvore sa dozviete v článku

7 dôvodov, prečo Stará Ľubovňa

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko